Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, kiedy klient chciał wziąć kredyt hipoteczny i szukał poręczenia u bliskiej mu osoby, to ta osoba mogła usłyszeć od rodziny i przyjaciół: "Nie zostawaj żyrantem, nie bądź głupi!". Istotnie wielu osobom bycie żyrantem kojarzy się z bardzo przykrą sytuacją, kiedy to odezwie się do nas bank żądając spłaty zobowiązania, które przecież nie my zaciągnęliśmy. Czy jednak współcześnie, zgodnie ze standardami XXI wieku rola poręczyciela jest rzeczywiście aż tak niewdzięczna? Faktem, faktem - przysługują mu pewne prawa, ale też musi on spełniać całą listę obowiązków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Żyrant, zwany także poręczycielem bądź gwarantem jest osobą, która nakłada na siebie obowiązek uregulowania rat kredytu, w przypadku, gdy osoba faktycznie zaciągająca kredyt przestanie go spłacać. Takie poręcznie zobowiązania zwiększa szanse kredytobiorcy na pozytywną decyzję kredytową. W praktyce poręczyciel jest trzecią stroną kredytu - pozostałymi dwiema są klient oraz bank. Najczęściej jest tak, że żyrant podpisuje osobną umowę z bankiem, na mocy której sankcjonuje się poręczenie kredytu.
Praktyka pokazuje, że żyrantem w kredycie hipotecznym jest zazwyczaj osoba bardzo bliska dla kredytobiorcy. Bywa, że jest to rodzic, brat lub siostra czy przyjaciel. Jednakże nie jest tak, że poręczycielem może zostać dowolna osoba, bez żadnych wymogów. Na dobrą sprawę gwarant powinien spełniać podobne warunki, co kredytobiorca, czyli:
Wobec tego, aby zostać żyrantem należy zarabiać odpowiednio wysoką kwotę oraz mieć stabilne źródło zatrudnienia. Bank przychylnie spojrzy na umowę o pracę na czas nieokreślony i na działalność gospodarczą, która już zdążyła okrzepnąć na rynku. Kredytodawca weźmie też pod uwagę comiesięcznie wydatki kandydata na gwaranta, aktualny stan jego zadłużenia oraz to, czy w przeszłości rzetelnie wywiązywał się ze spłaty swoich własnych długów.
Poręczenie może dotyczyć zarówno kredytu hipotecznego jak i kredytu gotówkowego. My skupiamy się na tym pierwszym rodzaju zobowiązania bankowego, aczkolwiek co do zasady procedura wygląda podobnie. Chodzi o to, że poręczenie zobowiązania to jeden z rodzajów zabezpieczenia kredytu. Bank oczekuje od klienta dodatkowego zabezpieczenia w sytuacji, kiedy ma wątpliwości czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie terminowo.
W polskim prawie jasno jest określona umowa poręczenia zobowiązania. Jest to pisemne zobowiązanie żyranta do tego, że w przypadku, gdy dłużnik przestanie regulować należność na rzecz wierzyciela, to żyrant dokona dobrowolnej spłaty tejże należności wobec wierzyciela.
Nic więc dziwnego, że kredytodawcy oczekują od kandydata na poręczyciela odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Gdy poręczenie kredytu hipotecznego lub gotówkowego dojdzie do skutku w sensie umowy pisemnej, to wówczas bank będzie miał prawo zażądać spłaty wierzytelności od gwaranta, jeśli kredytobiorca takowej spłaty zaniecha, zaś gwarant odpowiada w tym momencie przed bankiem całym swoim majątkiem.
NOTKA PRAWNA
Podstawą prawną poręczenia kredytu, zawierającą jednocześnie definicję umowy poręczenia kredytu jest §1. art. 876 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Kredytodawca nie nakłada żadnych dodatkowych opłat z samego tytułu poręczenia kredytu. Jedynie koszty za obliczenie zdolności kredytowej żyranta oraz za sporządzenie umowy poręczenia mogą zostać przez bank dodane do kosztów obsługi wniosku kredytowego. Jednakże żyrant może oczekiwać od kredytobiorcy, iż ten uiści opłatę z tytułu gwarancji spłaty kredytu. Jest to uzasadnione, gdyż żyrant ponosi ryzyko, iż to na nim spocznie odpowiedzialność spłaty kredytu. Uwzględnienie zaistnienia konieczności wypłacenia wynagrodzenia poręczyciela przez kredytobiorcy oraz wysokość takiej opłaty powinny zostać uwzględnione w osobnej umowie.
Co ciekawe, na rynku znajdują się podmioty, które zajmują się poręczaniem kredytów na rzecz klientów indywidualnych oraz firm. Przykładowo istnieje Fundusz Poręczeń Kredytowych, który na podstawie kwoty udzielonego zobowiązania, okresu spłaty oraz rodzaju kredytu określa wysokość prowizji, którą kredytobiorca powinien uiścić jednorazowo w momencie przyznania mu kredytu przez bank. Również w spółkach wspólnicy, którzy zostali poręczycielami kredytu zaciągniętego przez spółkę mają prawo zażądać od spółki stosownego wynagrodzenia.
Kredyt z poręczycielem jest wymagany w paru sytuacjach, takich jak:
Warto dodać, że żyrant może występować nie tylko w kredytach bankowych, ale też w pożyczkach udzielanych przez instytucje pozabankowe.
Żyrant w kredycie hipotecznym musi spełniać następujące obowiązki:
Jeśli zaś chodzi o prawa żyranta, to wyglądają one w taki oto sposób:
Warto nadmienić, że jeśli żyrant zacznie spłacać kredyt, to powinien to robić wg harmonogramu spłat.
W tym temacie musimy rozróżnić zdolność kredytową kredytobiorcy oraz zdolność kredytową żyranta. Zacznijmy od tej pierwszej. Otóż, poręczyciel kredytu sprawia to, że zdolność kredytowa kredytobiorcy rośnie, a co za tym idzie - zwiększają się jego szanse na uzyskanie zobowiązania. Jednakże w przypadku zdolności kredytowej gwaranta następuje coś zupełnie innego. Poręczenie będzie traktowane tak, jakby żyrant sam zaciągnął zobowiązanie. W związku z tym, jeśli on sam będzie chciał wziąć kredyt, to musi liczyć się z tym, że jego zdolność kredytowa będzie niższa.
Umowa poręczenia kredytu powinna zawierać kilka niezbędnych elementów, takich jak:
W zależności od tego, w jakim zakresie powyższe kwestie zostaną ustalone w umowie, może być ona mniej lub bardziej korzystna dla poręczyciela.
W momencie w którym nastąpi zaprzestanie spłaty kredytu przez kredytobiorcę, bank zwróci się do żyranta o uregulowanie należności. Poręczyciel nie może nic zbytnio z tym faktem zrobić, oprócz tego, że po prostu zapłaci. Żyrant musi wypełnić postanowienia umowy. Jak już wspomnieliśmy - odpowiada on przed wierzycielem całym swoim majątkiem, a zatem nie ma tutaj możliwości uniknięcia odpowiedzialności. Trzeba zdawać sobie sprawę, że bank ma prawo egzekwować należność od gwaranta na wszystkie dostępne legalnie sposoby, w tym na drodze sądowo-komorniczej.
Żyrant za każdym razem musi regulować raty kredytu w zakresie, w jakim zobowiązał się do tego w umowie poręczenia kredytu, jeśli kredytobiorca przestał spłacać raty. Poręczyciel zostaje zwolniony z tego obowiązku tylko wtedy, jeśli kredytobiorca spłaci zobowiązanie - w całości lub w części, w jakiej żyrant prawnie odpowiada. Natomiast żyrant nie musi nic płacić, jeśli klient terminowo reguluje raty kredytu.
Żyrant ma prawo odzyskać pieniądze, które przeznaczył na poczet spłaty zobowiązania pod warunkiem, że spłacił kredyt za kredytobiorcę. Wówczas powinien wystosować do niego przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jeśli kredytobiorca uiści należność na rzecz poręczyciela, to pieniądze są już odzyskane. Natomiast jeśli tak się nie stanie, poręczyciel powinien udać się do komornika, który uzyska od sądu tytuł wykonawczy egzekucji należności. Warto pamiętać o tym, że jeśli gwarant spłacił kredyt hipoteczny, to ma prawo wpisać się od hipoteki nieruchomości w miejsce banku i na tej podstawie dochodzić swoich praw.
Czy w ogóle istnieją jakieś sytuacje, w których można wycofać się z poręczenia kredytu? Cóż, z tym mogą być pewne trudności, ale generalnie jest to możliwe, jeśli:
Natomiast jeśli żyrant chce unieważnić umowę poręczenia kredytu, to może to zrobić jedynie na drodze sądowej. Musi przed sądem udowodnić, że zawarcie umowy było nieważne, gdyż nastąpiło to pod przymusem, w wyniku błędu lub wtedy, gdy żyrant nie był w pełni świadomy swoich czynów.
Z punktu widzenia kredytobiorcy kredyt z żyrantem ma swoje mocne i złe strony. Do plusów zaliczymy na pewno:
Jednakże i tutaj występują pewne minusy, takie jak:
Miej to na uwadze, bowiem jeśli jesteś klientem i szukasz żyranta, a będzie to osoba bliska, to przez Twój brak terminowej spłaty, może ona popaść we własne problemy.
Kwestia stania się czyimś żyrantem nie jest biznesowa i w tym przypadku za decyzję nie przemawia chłodna kalkulacja. Gdybyśmy bowiem brali pod uwagę jedynie aspekty finansowe, to doszlibyśmy do konkluzji, że w ogóle instytucja poręczyciela jest nieopłacana i nie sensu, by istniała w polskim prawie. Jednakże jest też coś takiego, jak chęć pomocy drogiej nam osobie i wzajemne zaufanie. Przykładowo, jeśli rodzice widzą, że ich świeżo poślubione dzieci chcą mieć własne mieszkanie, ale brakuje im nieco zdolności kredytowej, to z całą pewnością będą chcieli im pomóc - jeśli nie gotówkowo, to przynajmniej stając się poręczycielami ich kredytu. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by sobie nawzajem ufać - żyrant kredytobiorcy, że ten będzie spłacał dług, a kredytobiorca żyrantowi, że ten mu pomoże, jeśli z powodu przykrych sytuacji losowych dojdzie do czasowego zaprzestania spłaty zobowiązania.
Dodano: