Kredyt dla singla. Czy trudniej go uzyskać niż ze współmałżonkiem?

Opublikowano: 16 Sie 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Panuje przekonanie, że kredyt  dla singla – czyli dla osoby żyjącej  w pojedynkę i w pojedynkę prowadzi gospodarstwo domowe - jest trudno dostępnym produktem. To przekonanie szczególnie dotyczy kredytu hipotecznego. Z jednej strony ma to swoje umocowanie w rzeczywistości. Z drugiej natomiast nieraz mamy do czynienia z sytuacją, gdzie osoba samotna nie jest pozbawiona szans na finansowanie z banku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co wpływa na szansę przyznania kredytu osobie samotnej,
 • na który rodzaj zobowiązania z banku możesz liczyć,
 • jak wygląda kwestia uzyskania kredytu dla singla w 2023 roku.
kredyt dla singla

Kredyt dla singla

Do kredytu gotówkowego, czy konsolidacyjnego może przystąpić jedna osoba bez współmałżonka – czyli singiel. Singiel  potrzebując większej gotówki, by sfinansować swoje plany może  złożyć wniosek o kredyt w banku. Wiele zależy oczywiście od wnioskowanej kwoty kredytu, dotychczasowej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej i wysokości zarobków. Dla banków single są klientami wyższego ryzyka. Wyższe ryzyko wynika z obaw o utratę płynności finansowej w razie utraty pracy lub  przedłużającej się choroby, wypadku itd., . W gospodarstwie domowym, które prowadzi singiel traci w wyniku zdarzenia losowego może utracić jedyne źródło dochodu. Oznacza to brak środków na  spłatę rat  kredytu.

Dla banków mniejsze ryzyko przynosi kredyt dla współmałżonków, którzy co miesiąc otrzymują wynagrodzenie. Jeżeli jeden współmałżonek straci pracę to pozostaje jeszcze wynagrodzenie drugiego. Rzadko się zdarza, by małżonkowie  stracili pracę w tym samym czasie, chyba że pracują w tym samym zakładzie pracy.

Kredyt gotówkowy dla singla

Singiel może ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt konsolidacyjny  w banku . Przyznana  kwota kredytu oraz okres kredytowania zależą od kilku czynników. Wysokość i źródło dochodu będą głównymi parametrami branymi pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej Klienta. Bank zweryfikuje również wiek oraz historię kredytową singla. Na samy końcu, ważne jest to, aby kredytobiorca wykazał, że jest płynny finansowo oraz posiada dobrą historię spłat swoich zobowiązań.

Dochód a kredyt dla singla

Głównym warunkiem otrzymania kredytu gotówkowego przez singla jest wykazanie zdolności kredytowej. Bank określa zdolność kredytową na podstawie m.in. zaświadczenia o osiąganych  dochodach oraz ich wysokości. Większość banków wymaga od klientów dostarczenia dokumentu potwierdzającego miesięczne wpływy na konto kredytobiorcy. Banki również stosują  uproszczoną procedurę  i  udzielają kredytu na podstawie osobistego oświadczenia o zarobkach lub przedstawienia wyciągu z konta bankowego.

Innych warunków może oczekiwać klient-singiel, który  decyduje się na kredyt gotówkowy w banku, z którego ofert korzysta już od dłuższego czasu np. prowadzi konto osobiste, na które wpływa co miesiąc wynagrodzenie. Bank może w takiej sytuacji udzielić kredytu dla singla, bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów.

singiel kredyt

Źródła dochodu

Bank honoruje różne źródła dochodu. Singiel może być zatrudniony na podstawie :

 • umowy o pracę na czas nieokreślony,
 • umowy o pracę na czas określony (trwająca minimum 6 miesięcy),
 • umowy zlecenie,
 • umowy o dzieło,
 • emerytury lub renty,
 • kontraktu menadżerskiego,
 • kontraktu wojskowego,
 • działalności gospodarczej.

Często banki dopuszczają łączenie dochodów np. emerytura i umowa zlecenie .

Wiek kredytobiorcy

Wiek kredytobiorcy uzależniony jest od konkretnego banku. Optymalnym Klientem na pewno będzie osoba w wieku 25 – 65 lat. Taki singiel statystycznie osiąga dochód i myśli o życiu, na tyle poważnie, żeby regulować swoje zobowiązania w terminach. Ostatecznie jednak wiek singla składającego wniosek musi być w przedziale 18-80lat  (80 lat w dniu zapadalności ostatniej raty), aby znaleźć dla niego jakąkolwiek ofertę.

Wysokość osiąganego  dochodu

Minimalny dochód klienta, który przyjmuje bank to z reguły 500 zł. Oczywiście, z tak niskim dochodem możemy liczyć na niewielkie finansowanie oscylujące w granicach najniższych możliwych w produkcie kwot do uzyskania. Im większy dochód, tym propozycja kwotowa banku będzie bardziej atrakcyjna.

Historia kredytowa

Przed wydaniem zgody na kredyt gotówkowy bank dokładnie bada  historię kredytową klienta- singla. W tym celu wykorzystuje  informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. BIK systematycznie gromadzi dane na temat  klientów, którzy korzystają ze zobowiązań. W BIK widnieje informacja o przebiegu spłat np.pożyczek pozabankowych czy innych kredytów gotówkowych .

Osoby, które mają negatywne wpisy, związane z zaległościami w spłacie lub długami często otrzymują decyzję negatywną. Banki dążą do obniżenia swojego ryzyka finansowego. Ważne aby singiel składający wniosek o kredyt posiadał dobra historię kredytowa, regularnie i terminowo spłacał zaciągnięte już zobowiązania .

Miesięczne wydatki

Bank do podjęcia decyzji kredytowej bierze  pod uwagę wysokość miesięcznych wydatków oraz innych, regularnych zobowiązań finansowych. Bank wymaga, aby klient  podał  comiesięczne koszty  życia oraz wydatki na rachunki, czynsz oraz ewentualnie – inne zobowiązania. Instytucja bierze pod uwagę miejsce zamieszkania oraz wykonywany zawód. Osoby młode i mieszkańcy dużych miast, w których łatwiej znaleźć pracę, mają  większe szanse na uzyskanie kredytu dla singla.

Wskaźnik DTI a kredyt dla singla

Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego jednym z czynników branych pod uwagę przy rozpatrywaniu zdolności kredytowej każdego wnioskodawcy jest wskaźnik DTI. Jest to wyrażony procentowo stosunek dochodów do zobowiązań kredytowych. Wysokość dochodów jest tylko jednym elementem, który decyduje o wysokości kredytu. Bardzo ważne jest też określenie, ile miesięczna rata będzie pochłaniała uzyskiwanych przez kredytobiorcę dochodów. Zgodnie z rekomendacją KNF-u dla kredytów złotowych wskaźnik DTI przy przychodach poniżej średniej krajowej maksymalnie powinien wynosić 50%, z kolei przy przychodach przekraczających średnią krajową - 65%.

Kredyt hipoteczny dla singla

Osoba żyjąca samotnie może również wnioskować o kredyt hipoteczny. Bank oczywiście będzie wymagał przedstawienia informacji o konkretnej nieruchomości, która ma być przedmiotem zakupu oraz posiadania wkładu własnego w wysokości minimalnej wynikającej z rekomendacji KNF oraz procedur wewnętrznych banku. Instytucja z dużym prawdopodobieństwem zażąda również ubezpieczenia życia kredytobiorcy na kwotę co najmniej równą wysokości zobowiązania.

Kredyt dla singla - czy faktycznie trudniej uzyskać?

Jeżeli jesteś singlem i posiadasz dochody, przykładowo w wysokości 10 000 zł, to teoretycznie rzecz biorąc Twoja zdolność kredytowa powinna być wyższa niż pary, która łącznie uzyskuje 8000 zł dochodów. Kłopot w tym, że rzadko który singiel ma aż tak wysokie zarobki. Zobowiązanie zaciągane na zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak kupno sprzętu domowego, elektronicznego czy zrobienie innych zakupów przez internet nie powinno być dla Ciebie kłopotliwe. Natomiast faktycznie może być Ci bardzo trudno uzyskać kredyt hipoteczny dla singla, choć nie jest to wykluczone. 

Jeśli jesteś osobą samotną i chcesz kupić mieszkanie w 2023 roku, to serdecznie zachęcamy Cię do przeczytania również tego artykułu: Kredyt hipoteczny dla singla w 2023 roku.

Tagi: kredytsingieldochódkredyt dla singla

Dodano: 09.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Współmałżonek w kredycie. Na czym polega jego odpowiedzialność?

Współmałżonek w kredycie. Na czym polega jego odpowiedzialność?

30 Wrz 2022Autor: Agnieszka Kłak

Kiedy ubiegamy się o kredyt, podczas wypełniania wniosku, bank zada nam wiele pytań. Jednym z nich będzie pytanie o stan cywilny. Jeśli wskażemy, że jesteśmy w związku małżeńskim, czekają nas pewne obwarowania i wymogi, które będą niezbędne do spełnienia, aby wziąć kredyt. Kwestia zgody współmałżonk(...)

Czytaj więcej
Kredyt gotówkowy nie dla wszystkich. Kiedy bank nie udzieli kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy nie dla wszystkich. Kiedy bank nie udzieli kredytu gotówkowego?

15 Maj 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki dla wielu z nas jest oczywiste, aby wziąć kredyt w banku. Bywają sytuacje, gdy udamy się do banku, złożymy wniosek o kredyt i dostaniemy odmowę. Komu bank nie udzieli kredytu? W jakich sytuacjach bank ma prawo odmówienia  udzielania kredytu gotówkowego?(...)

Czytaj więcej
Top