Kredyt hipoteczny dla singla w 2023 roku

Opublikowano: 30 Lip 2023 Agnieszka Kłak 13 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipoteczne

Kredyt mieszkaniowy znany jest głównie z tego, że uzyskują go małżeństwa. Powszechnie pokutuje przeświadczenie, że osoby samotne mają bardzo nikłe szanse na uzyskanie tego typu zobowiązania. Niejeden klient nie próbuje nawet ubiegać się o kredyt, gdyż z miejsca zakłada, że bank wyda decyzję odmowną. Jednakże czy takie uprzedzenia rzeczywiście mają potwierdzenie w rzeczywistości? Okazuje się, że w 2023 roku kredyt hipoteczny dla singla jest dostępny.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jaka jest dostępność kredytów hipotecznych dla osób samotnych w 2023 roku,
 • czy będąc osobą samotną masz szansę na kredyt na mieszkanie,
 • ile trzeba zarabiać, aby bank udzielił zobowiązania,
 • czy możesz skorzystać z rządowych programów wsparcia,
 • gdzie znajdziesz najlepszy kredyt dla singla w 2023 roku.
kredyt hipoteczny dla singla

Czy osoby samotne mogą wziąć kredyt hipoteczny w 2023 roku?

Kredyt hipoteczny bardzo często udzielany jest małżeństwom, a nawet nieformalnym parom. Takie zobowiązanie mogą nawet zaciągnąć przyjaciele czy dalej spokrewnieni członkowie rodziny. Samotny kredytobiorca nie zawsze miał takie same szanse jak dwóch współkredytobiorców. Kilka lat temu rzeczywiście banki udzielały zobowiązań pojedynczym klientom. Później to się zmieniło.

Trzeba pamiętać o tym, że w oczach kredytodawcy udzielenie zobowiązania parze jest po prostu mniej ryzykowne. Po pierwsze, gdy dwóch współkredytobiorców pracuje, tym więcej środków finansowych posiadają oni wspólnie, a co za tym idzie - łatwiej jest terminowo płacić raty. Po drugie występuje tu solidarność w spłacie, co jest pomocne w razie kłopotów. Przykładowo, gdy jeden z małżonków straci pracę, drugi wciąż będzie zarabiał i dopóki znów oboje nie zaczną uzyskiwać dochodów, to spłata rat zabezpieczona jest z racji dochodów osoby, która nie straciła pracy. Natomiast pojedynczy kredytobiorca tracąc pracę nie może spłacać rat.

Warto też zauważyć, że kredyt udzielony dwóm osobom jest zabezpieczony na wypadek wzrostów kosztów. Dobrym przykładem jest obecnie trwający kryzys, który zaczął się w październiku 2021 roku. Raty kredytów wzrosły niekiedy i dwukrotnie. Dla jednej osoby taki cios finansowy mógł być nie do zniesienia. W przypadku małżeństw dodatkowe obciążenie związane ze wzrostem kredytowanych kosztów rozłożyło się na dwie osoby.

Mimo to, w 2023 roku single mogą uzyskać dla siebie kredyt hipoteczny. Wprawdzie sam proces przyznawania zobowiązania może być bardziej skomplikowany niż w przypadku kredytów dla małżeństw, to jednak póki osoba samotna podejmuje starania, póty ma szansę. Bardzo ważne będzie tutaj spełnienie wszystkich warunków i wymogów stawianych przez bank.

Jeśli jesteś osobą młodą między 18 a 24 rokiem życia, to serdecznie zachęcamy Cię do przeczytania także tego artykułu: Kredyt dla młodych klientów 18-24 lata w 2023 roku.

Jaka duża musi być zdolność kredytowa singla?

Aby zaciągnąć kredyt w banku trzeba mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Często w tym kontekście mówi się dużo o dochodach, ale są także inne składowe tejże oceny. Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie:

 • wysokości dochodów wszystkich osób wnioskujących o kredyt,
 • stabilności zatrudnienia - umowa o pracę na czas nieokreślony jest zawsze lepsza niż umowa na czas określony i umowy cywilnoprawne (zlecenie, o dzieło),
 • stażu pracy - im dłużej jesteś na rynku, tym masz większe szanse na kredy,
 • liczby osób na utrzymaniu,
 • historii kredytowej - sprawdzana jest w BIK,
 • comiesięcznych wydatków związanych z utrzymywaniem gospodarstwa domowego,
 • comiesięcznych wydatków związanych ze spłatą dotychczas zaciągniętych zobowiązań (jeżeli takowe były).

Przykład 1. Pan Aleksander jest osobą samotną. Jego dochody wynoszą 5000 zł miesięcznie. Koszty utrzymania, które ponosi wynoszą mniej więcej 1000 zł.  Nie posiada rodziny, więc nie ma osób na utrzymaniu. Nie spłaca też żadnych kredytów i pożyczek, nie ma kart kredytowych ani debetu na koncie. Stara się o kredyt hipoteczny oprocentowany na 9,47% na 30 lat. Ile wynosi zdolność kredytowa Pana Aleksandra? Otóż według kalkulatora zdolności kredytowej, dostępnego na stronie wnioskomat.com Pan Aleksander otrzyma kredyt na maksymalną kwotę 476 900 zł.

Warto w tym miejscu dodać, że kredyt hipoteczny dla młodych klientów będzie trudniej dostępny. Jest tak dlatego, że osoby młode zazwyczaj zarabiają niewiele, nie mają stabilnej czy długoterminowej umowy, a ich staż na rynku pracy również nie jest zbyt długi.

dokumenty do kredytu

Kredyt dla singla - kto może otrzymać?

W przypadku singla kredyt na mieszkanie będzie dostępny, jeżeli osoba wnioskująca:

 • ma obywatelstwo polskie,
 • ukończyła 18 lat,
 • ma ważny dokument tożsamości,
 • mieszka na terenie Polski,
 • otrzyma wysoką ocenę zdolności kredytowej,
 • nie jest wpisana do baz dłużników,
 • złoży prawidłowo wypełniony wniosek kredytowy do banku oraz dostarczy wymaganą dokumentację.

Generalnie rzecz biorąc powyższe warunki przedstawi nam każdy kredytodawca. Mogą jednak tutaj występować drobne niuanse, co zależy od indywidualnej polityki banku.

Jeżeli przymierzasz się do wnioskowania o kredyt hipoteczny, to koniecznie przeczytaj także ten artykuł: Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów będzie wymagał bank?

Jak duży wkład własny musi wnieść osoba samotna, aby otrzymać kredyt?

Kredyt na mieszkanie dla singla będzie dostępny wówczas, gdy zostanie spełniony wymóg odnośnie dowkładu własnego. Otóż banki wymagają za każdym razem, by kredytobiorca uiścił wpłatę z własnych środków wynoszącą od 10 do 20% wartości nieruchomości. Mowa tu jest o standardowych ofertach rynkowych, bez żadnych ulg i dopłat ze strony Państwa. Wymogi, co do wysokości wkładu własnego określiła KNF. Jeśli więc nie masz swojego kapitału, to nie otrzymasz kredytu. Ale, jeżeli zechcesz wpłacić więcej niż 20% sumy inwestycji, to Twoje szanse na zobowiązanie wzrosną.

Czy osoba samotna może skorzystać z rządowych programów kredytów hipotecznych?

Tak, single mogą jak najbardziej wziąć udział w rządowym przedsięwzięciu, którym jest program Pierwsze Mieszkanie. Możliwość ta jest dostępna od 3 lipca 2023 roku. Przystępując do programu można skorzystać m.in. z takich udogodnień jak:

 1. Bezpieczny Kredyt 2 %. Jest to preferencyjny kredyt mieszkaniowy, w którym obowiązują dopłaty z BGK. W wyniku tego oprocentowanie kredytu wynosi 2% plus marża banku, a rata jest znacznie niższa niż w przypadku zobowiązań po rynkowych stawkach. Dopłata obowiązuje przez 10 lat kredytowania, a po upływie tego okresu spłata zobowiązania odbywa się według komercyjnych zasad. 
 2. Rodzinny kredyt mieszkaniowy. Taką nową nawę od 1 marca 2023 roku nosi program Mieszkanie bez wkładu własnego. Choć nazewnictwo może sugerować, że takie zobowiązanie otrzyma jedynie małżeństwo, to w praktyce jest ono udzielane również singlom. W ramach programu BGK gwarantuje wkład własny na poziomie do 20% wartości inwestycji, nie może być to jednak więcej niż 200 000 zł. Jeśli więc nie posiadasz wystarczająco dużego wolnego kapitału, to Rodzinny kredyt mieszkaniowy jest przeznaczony właśnie dla Ciebie.

Warto wiedzieć, że można łączyć ze sobą Bezpieczny Kredyt 2% oraz Rodzinny kredyt mieszkaniowy. Do programu mogą przystąpić osoby do 45 roku życia jeśli nie posiadają ani nigdy wcześniej nie posiadały prawa własności albo spółdzielczego prawa własności do mieszkania albo domu.

bezpieczny kredyt 2%

Kredyt hipoteczny dla singla w 2023 roku - który bank udzieli?

Zaglądając w internet szybko przekonamy się, że niejedna oferta może nas skusić. Jednakże jak wybrać odpowiednią? Niekiedy trudno się zorientować we wszystkich niuansach, a analiza poszczególnych parametrów produktu niejednokrotnie nastręcza znacznych trudności. Dlatego też zebraliśmy kilka ofert kredytów hipotecznych banków współpracujących z wnioskomat.com, dzięki czemu przybliżymy Ci poszczególne produkty.

Santander Bank Polska kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska to jedna z najkorzystniejszych propozycji. Parametry produktu prezentują się następująco:

 • kwota kredytu: 100 000 - 10 000 000 zł,
 • okres kredytowania: 5 - 30 lat,
 • RRSO: 10,17%,
 • oprocentowanie: 9,47%.

Na uwagę na pewno zasługuje fakt, że przy tym zobowiązaniu w trakcie pierwszych 5 lat kredytowania obowiązuje oprocentowanie stałe.

Alior Bank kredyt hipoteczny

Również w Alior Banku można starać się o kredyt hipoteczny dla singli. Oto jak wygląda ten produkt:

 • kwota kredytu: 100 000 - 3 000 000 zł,
 • okres kredytowania: 5 - 30 lat,
 • RRSO: 10,29%,
 • oprocentowanie: 9,83%.

W tym przypadku można uzyskać zobowiązanie przy ustanowieniu zabezpieczenia na nieruchomości osoby trzeciej.

ING Bank Śląski kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim to zobowiązanie, które można przedstawić w sposób następujący:

 • kwota kredytu: 70 000 - 1 000 000 zł,
 • okres kredytowania: 5 - 35 lat,
 • RRSO: 9,98%,
 • oprocentowanie: 9,04%.

ING Bank Śląski ma to do siebie, że często wprowadza różne promocje, które pozwalają nabyć produkt z niższą prowizją albo marżą.

PKO BP kredyt hipoteczny

Wartą rozważania ofertą jest także kredyt hipoteczny w PKO BP:

 • kwota kredytu: 100 000 - 3 500 000 zł,
 • okres kredytowania: 5 - 35 lat,
 • RRSO: 9,70%,
 • oprocentowanie: 9,29%.

Tutaj także mamy do czynienia ze zobowiązaniem z okresowo stałym oprocentowaniem.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredytach hipotecznych dla osób samotnych?

W dużej części banku, aby otrzymać finansowanie należy wykupić dodatkowo ubezpieczenie nieruchomości. Generalnie nie ma znaczenia czy będzie to kredyt na mieszkanie dla młodych, czy starszych klientów. Kredytodawca będzie chciał mieć pewność, że w dom lub mieszanie jest ubezpieczone na wypadek różnych zdarzeń losowych, w wyniku których wartość nieruchomości zostanie obniżona. W końcu hipoteka jest wpisana na rzecz banku i jeśli klient zaprzestałby spłaty rat, to nieruchomość stanie się własnością banku. 

ubezpieczenie nieruchomości

Bank odmówił udzielenia kredytu. Co dalej?

Pomimo tego, że w 2023 roku znajdziemy oferty kredytów dla osób samotnych, to jednak wciąż niejednokrotnie można się spotkać z decyzją odmowną. Istnieje kilka sposobów na to, aby zwiększyć swoją szansę kredyt. Jeśli to możliwe, to spróbuj znaleźć dodatkowe źródło dochodów. Większe zarobki to większa zdolność kredytowa. Spłać aktualne długi, jeśli taki posiadasz. O ile nie masz twardego postanowienia pozostawania poza związkiem (formalnym lub nieformalnym), to zawsze możesz rozważyć zmianę planów życiowy. Zawsze łatwiej jest wziąć kredyt z drugą osobą. Może być też tak, że w danym banku nie otrzymasz kredytu hipotecznego, za to będzie dla Ciebie dostępny kredyt gotówkowy. 

Dodano: 30.07.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top