Kredyty dla młodych klientów 18-24 lata w 2023 roku

Opublikowano: 26 Lip 2023 Agnieszka Kłak 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Młodzi ludzie zazwyczaj są ambitni, chcą korzystać z życia i spełniać swoje najskrytsze marzenia. Jest to grupa klientów dopiero wchodzących na rynek, a co za tym idzie - instytucje finansowe mogą mieć ograniczone oferty dla ludzi między 18 a 24 rokiem życia. Warto jednak wiedzieć, że nowi klienci zawsze mogą starać się o produkt bankowy, nawet jeśli czasami trzeba spędzić więcej czasu, by znaleźć ten najkorzystniejszy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na jaki produkt finansowy jako młody klient możesz liczyć w 2023 roku,
 • jak bank będzie oceniał Twoją wypłacalność,
 • czy w 2023 roku dostępne są kredyty dla singli, par i studentów.
kredyty dla młodych

Jakie kredyty są dostępne na rynku dla młodych w 2023 roku?

Młodzi ludzie niejednokrotnie planują swoją przyszłość ze znacznym wyprzedzeniem. Jako, że wkroczyli oni całkiem niedawno w świat dorosłych, pragną zostawić za sobą tryb życia, który prowadzili jako nastolatkowie. Jednym z najważniejszych aspektów dorosłego, samodzielnego życia jest wyprowadzka od rodziców i zamieszkanie na swoim - samemu albo z nowo założoną rodziną. W tym celu potrzeba zaciągnąć kredyt hipoteczny. W przypadku wystąpienia innych potrzeb, takich jak zakup swojego pierwszego w życiu samochodu może okazać się, że potrzebny będzie kredyt gotówkowy. A jak z dostępnością produktów bankowych dla młodych w 2023 roku?

Osoby w wieku 18-24 lata bardzo często są postrzegane przez banki jako klienci słabo wypłacalni, których wiarygodność jest trudna do zweryfikowania. Kredytodawcy znacznie przychylniej patrzą na nieco starszą klientelę. Już taki 30-to, 40-latek będzie miał znacznie stabilniejszą sytuację życiową. W związku z tym, jeśli chodzi o produkty finansowe, to znacznie łatwiej jest młodemu człowiekowi założyć w banku konto osobiste niż otrzymać poważniejsze zobowiązanie.

Choć rynek finansowy nie jest bardzo otwarty na młodych klientów, to jednak nie oznacza to, że nigdzie nie dostaniesz kredytu. Wiedz, że bardzo dużo będzie zależeć od tego jak wysoka będzie Twoja zdolność kredytowa.

Jak oceniania jest zdolność kredytowa klientów w wieku 18-24 lata?

Zdolność kredytowa klientów w wieku 18-24 lat zawsze będzie oceniana przez bank według kilku kryteriów. Oto od czego zależy:

 1. Wysokość dochodów. Jest to podstawowy czynnik wpływający na zdolność kredytową. Rzecz jasna - im więcej zarabiasz, tym większe masz szanse na kredyt. Bolączką młodych klientów często jest fakt, że w swojej pierwszej pracy zarabiają ledwie minimalną krajową. 
 2. Stabilność źródła dochodów. Jeśli nie prowadzisz własnej firmy, ani nie jesteś udziałowcem w spółce, to najkorzystniejszą dla Ciebie formą zatrudnienia przy ubieganiu się o zobowiązanie będzie umowa o pracę na czas nieokreślony. Niestety, umowa o pracę na czas nieokreślony oraz umowy cywilnoprawne będą dla kredytodawcy znacznie mniej stabilnym źródłem dochodów. 
 3. Doświadczenie na rynku. Kolejną rzeczą niezbyt sprzyjającą młodym klientom jest fakt, że krótki staż pracy tym mniejsza szansa na finansowanie z banku. 
 4. Utrzymanie dzieci. Jeśli jesteście młodym małżeństwem i macie już potomstwo, to bank będzie także brał to pod uwagę. Duże wydatki związane z utrzymaniem rodziny mogą wzbudzić u kredytodawcy wątpliwości czy będzie Was stać na comiesięczną spłatę rat.
 5. Dobra historia kredytowa. Bank sprawdzi w bazach BIK czy w przeszłości klient regularnie spłacał zobowiązanie. Młodzi ludzie często nie mają żadnej zdolności kredytowej, gdyż nie zdążyli jeszcze wziąć żadnego kredytu ani pożyczki w swoim życiu. Niestety brak informacji o tym, czy potencjalny kredytobiorca jest wiarygodny nie wpłynie korzystnie na ocenę banku.
 6. Koszty związane z regulacją długów. Jeśli aktualnie spłacasz już jakiś kredyt lub pożyczkę, to comiesięczne obciążenie z tytułu spłaty rat także będzie wliczone w ocenę zdolności kredytowej.

Jak widać gołym okiem z punktu widzenia podmiotu kredytującego jest wiele niewiadomych jeśli chodzi o młode pokolenie klientów. Nie ma więc co się dziwić, jeśli kredytodawca nie będzie chciał pożyczyć choćby kilkudziesięciu tys. złotych.

Kredyty dla młodych osób samotnych

Polski rząd postanowił wpłynąć na rynek finansowy wprowadzając w życie od 3lipca program Pierwsze Mieszkanie. Obejmuje on kilka rodzajów pomocy dla klientów, w tym tzw. Bezpieczny Kredyt 2%. Jest to nisko oprocentowany kredyt dla młodych klientów, gdzie dopłaty do rat płyną z BGK. Mogą z tego skorzystać single. Udział w programie jest dostępny dla osób, które:

 • nie posiadają, ani w przeszłości nie posiadały prawa własności ani spółdzielczego prawa własności do domu lub mieszkania,
 • mają mniej niż 45 lat.

Dofinansowanie państwowe do rat obowiązuje przez 10 lat kredytowania. BK2% to z całą pewnością preferencyjny kredyt dla młodych, dzięki któremu można zrealizować marzenie o własnych 4 ścianach. 

Kredyty dla młodych małżeństw i par z dziećmi

Z Bezpiecznego Kredytu 2% mogą skorzystać także młode pary, małżeństwa - zarówno posiadające potomstwo, jak i bezdzietne. Ale jest coś jeszcze. Otóż w ramach rządowego programu możesz skorzystać z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego. Jest to możliwe, jeśli masz już jedno dziecko, a w trakcie spłaty kredytu rodzina jeszcze bardziej się powiększy. Spłata rodzinna wyniesie:

 • 20 000 zł - jeśli urodzi się drugie dziecko,
 • 60 000 zł - jeśli urodzi się trzecie i każde kolejne dziecko.

Kwoty te stanowią umorzenie spłaty kredytu w części. Oznacza to, że zapłacisz mniej za zobowiązanie, jeśli w rodzinie pojawi się większa liczba dzieci. UWAGA! Jeśli chcesz połączyć BK2% z Rodzinnym kredytem mieszkaniowym, to wówczas nie będzie Ci przysługiwać spłata rodzinna.

Ponadto możesz skorzystać z Mieszkania bez wkładu własnego. Jest to kredyt hipoteczny dla młodych klientów, którzy nie posiadają kapitału na wkład własny. W ramach programu BGK gwarantuje wkład własny do 200 000 zł, nie może być to jednak więcej niż 20% wartości inwestycji. 

Oferta kredytu dla studentów

Oprócz standardowych ofert kredytów hipotecznych i gotówkowych na rynku w 2023 roku wciąż jest dostępny preferencyjny kredyt studencki. Jest to taki rodzaj zobowiązania, dzięki któremu student może kontynuować naukę, uzyskując odpowiednie wsparcie pieniężne. Udzielenie tego kredytu jest możliwe na następujących warunkach:

 • klient ma mniej niż 30 lal - w przypadku studentów studiów licencjackich/inżynierskich i magisterskich,
 • klient ma mniej niż 35 lat - w przypadku doktorantów,
 • wysokość dochodów na osobę w rodzinie klienta nie jest wyższa niż 3000 zł miesięcznie,
 • kredyt jest udzielany na maksymalnie 6 lat.

Dużą zaletą jego rozwiązania jest fakt, że spłata kredytu rozpoczyna się dopiero 2 lata po zakończeniu studiów.

Jaki bank udzieli kredytu młodemu klientowi?

Zawsze możesz skorzystać z ofert jednego z banków, współpracujących z wnioskomat.com, których oferty kredytów hipotecznych prezentujemy poniżej:

 1. PKO Bank Polski - Bezpieczny Kredyt 2%. Suma zobowiązania wynosi do 500 000 zł dla singli i do 600 000 zł dla par. Okres kredytowania wynosi od 15 do 35 lat. Maksymalna kwota gwarantowanego wkładu własnego to 200 000 zł.
 2. Santander Bank Polska - Bezpieczny Kredyt 2%. Tutaj również możesz uzyskać do 500 000 zł (jeśli wnioskujesz samemu) albo do 600 000 zł (przy wnioskowaniu z kimś). Natomiast najmniej możesz pożyczyć 100 000 zł. Okres kredytowania: 15-30 lat.
 3. Alior Bank - Bezpieczny Kredyt 2%. Zawsze zgodnie z ustawowymi wymogami produkt ten będzie opiewał na takie same, maksymalne kwoty, a więc także w Alior Banku będzie to 500 000 zł albo 600 000 zł. Kredyt można wziąć minimalnie na 15 lat, a maksymalnie na 30 lat. Kredytem można też finansować dokończenie już rozpoczętej budowy domu.

Natomiast jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, to możliwe, że zainteresuje Cię któraś z poniższych ofert:

 1. Alior Bank - pierwsza pożyczka. Kwota od 500 do 10 000 zł. Okres spłaty od 1 roku do 3 lat. RRSO 9,82%, natomiast oprocentowanie 9,40%.
 2. Santander Bank Polska - kredyt gotówkowy. W tej ofercie z oprocentowaniem wynoszącym 13,99% i RRSO 16,09-31,67% możesz pożyczyć od 2000 zł do 300 000 zł Okres kredytowania wynosi 6-120 miesięcy.
 3. Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy. Minimalnie możesz pożyczyć 300 zł, a maksymalnie 200 000 zł. Okres spłaty wynosi od 3 do 120 miesięcy. Wysokość RRSO to 15,64-50,56%, a oprocentowanie 11,99%.

Jeśli chcesz na bieżąco orientować się w ofertach dostępnych na wnioskomat.com, to zachęcamy do korzystania z naszych narzędzi, jakimi są ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych.  

Jak, będąc młodym klientem, można zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Jako, że oferty kredytów dla młodych ludzi często są okrojone ze względu na zbyt niską zdolność kredytową, zawsze można starać się zwiększyć swoje szanse. Aby było bardziej prawdopodobne, że otrzymasz kredyt mieszkaniowy albo gotówkowy, spróbuj zwiększyć swoje dochody. Możesz to uczynić np. wykonując dodatkowe zlecenia. Jeśli pracujesz już jakiś czas w firmie zapytaj szefa o podwyżkę oraz o możliwość podpisania nowej umowy na czas nieokreślony. Oprócz tego zaciągnij jakieś małe zobowiązanie, np. na zakup laptopa i szybko je spłać, dzięki czemu Twoja historia kredytowa stanie się pozytywna. Jeśli to możliwe zmniejsz swoje wydatki. Takie działania mogą sprawić, że już w niedalekiej przyszłości kredyt z banku stanie się dla Ciebie jak najbardziej dostępny.

Dodano: 26.07.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top