Kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Co wybrać na zakup domu czy mieszkania?

Opublikowano: 20 Paź 2020 Aleksandra Jakubowska 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Zakup domu czy też mieszkania wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym. Niestety w obecnych czasach większość osób musi pożyczyć środki, aby móc sobie pozwolić na swoje własne lokum. Rynek bankowy w tym zakresie proponuje nam dwie możliwości kredyt gotówkowy albo  kredyt hipoteczny. Dokonując wyboru powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka pytań i dopiero później zdecydować co będzie dla nas lepsze.

kredyt gotówkowy

Jaka jest główna różnica pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym?

Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma formami finansowania zakupu własnej nieruchomości jest cel finansowania.  Kredyt hipoteczny jest to rodzaj kredytu celowego. Środki możemy wydać wyłącznie na zakup, remont domu, mieszkania lub zakup działki budowlanej. Z zakupu musimy się często rozliczyć z bankiem, przedstawić odpowiednie dokumenty zakupowe. Często środki otrzymujemy  w transzach w zależności jak postępują nasze prace związane z budową, remontem.

Przy kredycie gotówkowym natomiast również musimy podać cel, ale jest on dowolny. To my określamy, na co chcemy przeznaczyć środki i w jaki sposób je rozdysponujemy. Pieniądze otrzymujemy w całości na swój rachunek od razu po ich przydzieleniu przez Bank. Wiele osób decyduje się więc na kredyt gotówkowy, gdy chce podzielić pożyczoną kwotę na dwie części - z jednej opłacić zakup mieszkania, z drugiej pojechać na wakacje lub przeznaczyć ją na inny, dowolny cel. Taki kredyt daje nam dużo większą swobodę.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny - który łatwiej dostać?

Uzyskanie kredytu hipotecznego to dosyć długi i żmudny proces. Procedura jest skomplikowana, musimy przedstawić szereg dokumentów związanych z budową, zakupem lokalu, działki. Samo skompletowanie ich może zająć nawet kilka tygodni. Bank później dokładnie sprawdza wszystkie dokumenty oraz zdolność kredytową zanim podejmie pozytywną decyzję.

Kredyt gotówkowy natomiast gwarantuje o wiele szybszą decyzję kredytową i przelew środków. Badana jest jedynie zdolność kredytowa i dokumenty dochodowe kredytobiorcy. Bank nie będzie sprawdzał nieruchomości i innych formalności związanych z mieszkaniem, działką, domem.

Jaką kwotę potrzebuję na zakup nieruchomości. Czy mam wkład własny?

Jest to dosyć istotne zapytanie przed decyzją o formie zaciągania zobowiązania związanego z nieruchomością. Jeśli decydujemy się na zakup, budowę i chcemy większości finansowania z banku musimy się liczyć z tym, że kwota, którą musimy zaciągnąć jest dość wysoka. Taką ofertę dadzą nam kredyty hipoteczne, które możemy zaciągnąć również na znacznie dłuższy okres niż kredyty gotówkowe.  Hipoteka możemy spłacać nawet do 35 lat. W związku z tym nasza rata jest bardziej rozłożona w czasie, będzie opiewać na mniejszą kwotę. Poza tym przy kredycie hipotecznym zawsze musimy mieć wkład własny. W obecnych czasach min. 20 % (nieliczne Banki wymagają tylko 10%)

W przypadku kredytu gotówkowego przeważnie maksymalna kwota, która oferują banki to obecnie od 150 do 200 tys. zł udzielanych na maksymalnie do 120 miesięcy.  Bank nie zapyta o wkład własny. Ograniczona też będzie ilość zabezpieczeń kredytu i nie będzie ona związana z nieruchomością.

Który kredyt jest tańszy? Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy?

Kredyty hipoteczne w swojej istocie są zawsze zabezpieczone na nieruchomości.  Mając tak wysokie zabezpieczenie, banki mogą zejść z ceny produktu i oferują mniejsze koszty prowizji, marży. Ponadto decydując się dodatkowo na kolejny produkt np. kartę kredytową lub otwarcie rachunku, możemy również zyskać na mniejszych kosztach. 

Przy kredycie gotówkowym mamy do czynienia jedynie z prowizją i odsetkami. Banki cyklicznie mają promocje na owe koszty. Warto więc przeglądać oferty, przeliczyć kalkulator kredytowy dostępny online i wówczas podjąć decyzję ,do którego Banku wyruszyć po ofertę.

Kiedy kredyt gotówkowy będzie lepszym wyborem od kredytu hipotecznego?

W przypadku gdy już od dłuższego czasu odkładasz środki na mieszkanie a do finalizacji brakuje już niewielka kwota lepiej będzie wybrać kredyt gotówkowy. Pomimo wyższych kosztów, będziesz mieć pewność, że środki otrzymasz w krótkim okresie czasu, bez większych formalności a hipoteka będzie wolna od zabezpieczeń.  Tak samo w przypadku remontu, gdzie zazwyczaj wysokość pożyczki nie jest aż tak wysoka. Lepiej zapłacić troszkę więcej i mieć komfort psychiczny, że kredyt jest zabezpieczony swoim mieszkaniem, domem.  Poza tym wiąże się to bowiem z mniejszą ilością formalności i nie ogranicza wyborów zakupowych. 

Podsumowanie

Podsumowując temat poniżej przedstawiam tabelę z głównymi różnicami pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym. Pamiętajmy, że każdy z rodzajów kredytu ma swoje wady i zalety. Decyzję należy podjąć rozważnie, gdyż będzie ona skutkować na kolejne lata życia, na budżet rodzinny i nasze przyszłe możliwości finansowe.

Kryteria Kredyt gotówkowy Kredyt hipoteczny
Cel

dowolny

zakup/remont nieruchomości

zakup działki budowlanej 

Kwota do 200 tys. zł zależna od zdolności kredytowej i wartości nieruchomości
Okres kredytowania do 10 lat do 35 lat
Wkład własny niewymagany

wymagany min 10-20% wartości nieruchomości

Koszty wyższe niższe
Procedura kredytowa  szybki proces, badanie zdolności kredytowej długa i skomplikowana
Zabezpieczenie kredytu brak hipoteka

 

Zaktualizowano: 11.10.2021

Dodano: 20.10.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (10)


 • Avatar Max

  Max
  03.01.2021 21:06:30

  Ile można teraz dostać najwięcej kredytu bez zabezpieczenia?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Max
  03.01.2021 23:03:50

  Maksymalne kwoty kredytu gotówkowego dostępnego dla klienta indywidualnego to obecnie 200 tys. zł.

 • Avatar Malkontent

  Malkontent
  03.11.2020 19:42:47

  Z tym wkładem własnym to jest teraz największy problem. Trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy jak chce się kupić nieruchomość a nie mogą być one z kredytu gotówkowego...

  Odpowiedź
 • Avatar Esteban

  Esteban
  03.11.2020 09:41:54

  Kredyt nie są złe tylko trzeba brać je w konkretnym celu!!!!!!

  Odpowiedź
 • Avatar alejaniewiem

  alejaniewiem
  21.10.2020 08:51:23

  na jaki najdłuższy czas dostanę kredyt hipoteczny?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor alejaniewiem
  21.10.2020 10:17:32

  Najdłuższy okres kredytowania to obecnie 35 lat.

 • Avatar Dumny

  Dumny
  20.10.2020 19:50:25

  Bierzesz kredyt i płacisz za swoje, a nie wynajmujesz cudze mieszkanie. Możesz się czuć jak u siebie, remont zrobisz jaki chcesz i meble kupisz jakie będziesz chciał

  Odpowiedź
 • Avatar wujekskapiec

  wujekskapiec
  20.10.2020 10:48:07

  lepiej odkładac pieniadze i kupic za swoje

  Odpowiedź
 • Avatar hipka9

  hipka9
  20.10.2020 10:12:40

  gdybym miała odkładać ze swojej pensji to może bym pod koniec życia sobie coś kupiła, lepiej wziąć kredyt

  Avatar Laura

  Laura hipka9
  23.10.2020 15:30:38

  Ja bym się bała takiej sytuacji jak jest np teraz. Koronawirus, ludzie potracili pracę, a ratę trzeba spłacać. Nigdy nie wiadomo co się zadzieje za np 10 lat...

Top