Kredyt gotówkowy na 10 lat, 5 lat, 24 miesiące? Na jaki czas brać kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 14 Wrz 2020 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Gdy wnioskujemy o kredyt jedną z ważniejszych kwestii dla większości z nas jest to, aby kredyt był jak najtańszym kredytem gotówkowym dostępnym na rynku. Ważna jest też wysokość raty, a co za tym idzie czas trwania kredytu. Jako, że koszty kredytu są istotnie połączone z okresem jego trwania warto wziąć pod uwagę te dwa czynniki wybierając najlepszą ofertę kredytu gotówkowego. 

kredyt gotówkowy

Od czego należy zacząć, aby uzyskać najtańszy kredyt gotówkowy?

Zacznijmy od początku: aby wziąć kredyt gotówkowy w banku, trzeba spełnić pewne kryteria. Przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, a na zdolność kredytową ma duży wpływ okres kredytowania. Im dłuższy okres, tym mniejsza rata, a im mniejsza rata, tym mniejsze obciążenie Twojego miesięcznego budżetu. Przy wydłużeniu okresu kredytowania jest więc szansa na większą kwotę kredytu gotówkowego, który będzie dla nas dostępny. Dzieje się tak, ponieważ koszty kredytu rozkładamy na dłuższy czas i nie jest to dla nas zbyt wysokie obciążenie, którego nie będziemy potrafili spłacić. Poza tym niższa rata to mniejsze obciążenie dla domowego budżetu. W sytuacji, gdy będziemy mieć przejściowe problemy z płynnością finansową, np. z powodu utraty źródła dodatkowego dochodu, łatwiej będzie nam regulować należności wobec banku lub instytucji finansowej. 

Maksymalny okres kredytowania. Czy warto się na to zdecydować?

Wiele banków oferuje maksymalny okres kredytowania nawet do 10 lat, ale musimy pamiętać o zasadzie im dłuższy czas kredytu - tym dłuższy czas kredytowania, co równa się z większymi odsetkami czyli całkowitym kosztem kredytu. Niezależnie od wyboru sposobu wnioskowania: czy idziemy do oddziału banku czy chcemy wziąć kredyt gotówkowy on-line dobrze jest porównać oferty w różnych bankach. Aby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy przydatny może być kalkulator kredytu gotówkowego.

Jeżeli chcemy wybrać się do oddziału możemy też poglądowo sprawdzić na kalkulatorach danego banku, jakiej raty możemy się spodziewać przy konkretnej kwocie. Pamiętajmy jednak, że jest to symulacja poglądowa. Nie uwzględnia ona naszego indywidualnego raportu BIK więc jest ona bardzo wstępna i nie dopasowana do konkretnej sytuacji dotyczącej naszych zobowiązań. Dopiero po złożeniu wniosku kredytowego i zapytaniu do bazy BIK o aktualny stan naszych zobowiązań (zarówno wartościowo, jak i jakościowo pod kątem rzetelności spłaty) możemy spodziewać się konkretnej oferty dopasowanej do naszych zarobków i historii kredytowej.

Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy przy użyciu kalkulatora?

Ci z nas którzy decydują się na kredyt powinni porównać oferty z różnych banków dostępnych na rynku, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Dobrym rozwiązaniem jest kalkulator kredytów porównujący tą samą kwotę z wybranym okresem kredytowania w różnych bankach. Możemy porównać wtedy ratę i całkowity koszt kredytu na podobnych warunkach w różnych bankach. Dobrze jest też porównać tą samą kwotę w tym samym banku lecz z innym okresem kredytowania, podsumować sobie cały koszt przy różnych okresach. Powinniśmy zastanowić się również ile środków w naszym miesięcznym budżecie możemy przeznaczyć na ratę kredytu gotówkowego. 

Co wybrać krótszy okres czy niższą ratę?

Podsumujmy: jeżeli zależy nam na niskim całkowitym koszcie kredytu to kredyt na 24 miesiące będzie o wiele tańszy niż pożyczka przy tych samych warunkach na 5 czy 10 lat. Rata będzie znacznie różnić się między okresami kredytowania. Aby zmniejszyć wysokość miesięcznej raty korzystnym może być okres kredytowania 5 lub 10 lat z o wiele niższą ratą. Pamiętajmy jednak, że im dłuższy okres tym większe odsetki, a co za tym stoi większy koszt całkowity naszego kredytu. Warto przeanalizować różne okresy kredytowania dostępne dla nas i wybrać najlepsze rozwiązanie z kosztami, jakie jesteśmy w stanie ponieść w związku z miesięczną ratą kredytu gotówkowego. Warto pamiętać o zasadzie, że krótszy okres to mniejsze koszty kredytu, ale również większa rata, która w przypadku nieprzwidzianych zdarzeń dotyczących zmniejszenia lub utraty źródła dochodu musi być spłacana, aby zadbać w ten sposób o naszą wiarygodność kredytową w przyszłości. Należy decydować się tylko na taką ratę, którą będziemy w stanie bez opóźnień regulować. 

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 14.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar Paź

  Paź
  28.01.2021 12:22:12

  Lepiej zawsze porównać kilka ofert zanim zdecydujemy się na jedną.

  Odpowiedź
 • Avatar andzia

  andzia
  30.12.2020 19:11:52

  kiedy koszt kredytu bedzie najwiekszy?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor andzia
  30.12.2020 21:52:48

  Na koszt kredytu wpływa wiele czynników np. długość okresu kredytowania. Im dłuższy okres kredytowania tym większe koszty, ale zarazem niższa miesięczna rata.

 • Avatar Sonia

  Sonia
  22.11.2020 15:17:29

  Najpierw najlepiej się zastanowić, ile możemy miesięcznie płacić do banku raty.

  Odpowiedź
 • Avatar Tadeo

  Tadeo
  06.10.2020 16:16:43

  Kredyt można zawsze spłacić wcześniej1

  Odpowiedź
 • Avatar Mucc

  Mucc
  06.10.2020 12:51:48

  Kredyty trzeba brać rozsądnie i lepiej się dobrze zastanowić na ile czasu!

  Odpowiedź
 • Avatar jonasz

  jonasz
  06.10.2020 11:06:40

  można brać pożyczki z promocji za 0 zł i wtedy jest najtaniej

  Odpowiedź
 • Avatar Beata

  Beata
  06.10.2020 09:00:42

  Lepiej wziąć kredyt na dłużej, zawsze można spłacić wcześniej.

  Odpowiedź
Top