Maksymalny kredyt gotówkowy dla firm, czyli ile środków może pozyskać przedsiębiorca

Opublikowano: 05 Paź 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Kredyty dla firmPoradnik Kredytu GotówkowegoPoradnik Kredytów Firmowych

Nagła i masowa awaria maszyn lub komputerów, rezygnacja kontrahenta z intratnego kontraktu, pojawianie się okazji do inwestycji w nowe technologie, konieczność ratowania firmy przed utratą płynności finansowej - to tylko niektóre z potrzeb, jakie dotykają polskiego przedsiębiorcy. Jeśli posiadamy wystarczającą poduszkę finansową albo sprzyja nam szczęście możemy dość łatwo wybrnąć nawet ze sporych kłopotów. Jednakże nieraz jest tak, że potrzebne są nam dodatkowe środki. Wówczas często pierwszą myślą jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego dla firm. Pytanie tylko, czy suma tak pozyskanych środków pieniężnych wystarczy, aby właściciel przedsiębiorstwa mógł spać spokojnie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na jaką maksymalną kwotę z kredytu gotówkowego możesz liczyć,
  • które banki oferują duże kredytu gotówkowe dla firm,
  • czy Twoja firma może liczyć na kredyt gotówkowy na sporą kwotę.
maksymalny kredyt gotówkowy dla firm

Maksymalny kredyt gotówkowy dla firmy - co mówią przepisy?

Kredyt gotówkowy jest jednym z popularniejszych produktów finansowych na rynku. O tego typu zobowiązanie mogą z powodzeniem wnioskować klienci indywidualni - osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa - osoby prawne. Czasami banki wyróżniają wśród swoich propozycji pożyczki gotówkowe pod nazwą: kredyty dla firm. Faktem jest, że niejednokrotnie sytuacja finansowa przedsiębiorstwa będzie dawała bankowi zupełnie inne przesłanki do podjęcia decyzji kredytowej niż sytuacja finansowa klienta indywidualnego. Jednakże wielu właścicieli firm interesuje się nie tym, jak bank będzie oceniał jego zdolność, ale na jaką maksymalną kwotę może liczyć.

Otóż, według Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, maksymalna kwota kredytu gotówkowego nie może przekroczyć 255 550 zł. Dla niektórych będzie to aż nadto, jak na ich potrzeby, innym taka suma zwyczajnie nie wystarczy. Jeśli potrzebujesz więcej gotówki, to zamiast tego możesz wziąć kredyt hipoteczny, który - udzielany firmom- może opiewać nawet na kilka milionów złotych.

Wróćmy jednak do kredytu gotówkowego. Maksymalna ilość środków pieniężnych to jedno, ale jeszcze trzeba wziąć pod uwagę czas, w którym kredytobiorca zobowiązany jest spłacić należność wraz z odsetkami. Nie jest tak, że banki udzielają zobowiązania na dowolnie długi okres. Na rynku możemy znaleźć oferty, gdzie okres kredytowania będzie opiewał na maksymalnie 12 lat, ale w praktyce większość banków nie przewiduje okresu spłaty dłuższego niż 10 lat.

Czy bank zawsze oferuje maksymalną kwotę przewidzianą ustawą?

Chociaż zgodnie z prawem kredytodawca może zaproponować nawet 255 550 zł, to polskie banki nie zawsze decydują się na tak dużą ofertę. Z definicji kredyt gotówkowy jest pozbawiony zabezpieczania - tak jak to ma miejsce w przypadku kredytu mieszkaniowego, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Bank nie powinien także pytać o cel finansowany kredytem gotówkowym. W związku z tym zawsze istnieje ryzyko, że klient - nawet jeśli jest nim przedsiębiorca - nieroztropnie rozdysponuje finansami, a potem będzie miał problem ze spłatą. Dlatego też niektóre banki decydują się ma maksymalną kwotę wynoszącą 200 000 zł, inne 150 000 zł, a te najbardziej ostrożne tylko 100 000 zł. 

Które banki oferują kredyt gotówkowy dla firm na duże sumy?

Na stronie wnioskomat.com możesz znaleźć oferty zaufanych banków. Opcje wysokiego kredytu gotówkowego dostępnego dla firm w 2023 roku prezentujemy poniżej:

  1. Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy. Tutaj możesz uzyskać nawet 200 000 zł na 10 lat. RRSO wynosi od 13,47% do 50,56%, zaś oprocentowanie to 11,99%. Dużym plusem na pewno jest to, że Twoje przedsiębiorstwo może otrzymać pieniądze w tym samym dniu, w którym podpiszesz z bankiem umowę.
  2. VeloBank - kredyt gotówkowy. W VeloBanku również możesz otrzymać do 200 000 zł. Zadłużenie możesz spłacić w maksymalnie 120 ratach. RRSO to 19,25 - 169,25%, zaś oprocentowanie 14,24%. Jest to kredyt, który możesz uzyskać na dowolny cel. W VeloBanku możesz też konsolidować dotychczasowe zobowiązania.
  3. BNP Paribas - kredyt gotówkowy. Jest to kolejny bank, gdzie maksymalnie można się starać o 200 000 zł na 10 lat. Oprocentowanie wynosi 12,49%, zaś RRSO 16,33 - 53,80%. Bank proponuje stałe oprocentowanie, a oprócz tego akceptuje dochody z zagranicy.
  4. Santander Consumer Bank - kredyt gotówkowy. W tym przypadku maksymalna kwota kredytowania wynosi 100 000 zł, zaś maksymalny okres spłaty to 84 miesiące. RRSO wynosi 15,99 - 47,99%, zaś oprocentowanie 17,49%. Jeśli kiedyś byłeś już klientem banku Santander, to możesz liczyć na preferencyjne warunki finansowania. 
  5. Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy. Ten bank udzieli Ci zobowiązania na maksymalnie 150 000 zł. Okres kredytowania nie jest dłuższy niż 10 lat. RRSO to 12,98%, natomiast oprocentowanie 12,27%. Warto wiedzieć, że proces udzielania kredytu odbywa się w 100% online. 

Jeżeli zainteresowała Cię któraś z powyższych ofert, to klikając na nazwę banku zostaniesz przekierowany do formularza. Klientom zdecydowanym na kredyt umożliwiamy rozpoczęcie procesu wnioskowania za pośrednictwem naszej platformy. 

Co można sfinansować kredytem gotówkowym dla firm?

Kredyt gotówkowy można tak naprawdę przeznaczyć na taki cel, jaki się tylko chce. Z pożytkiem mogą z niego czerpać zarówno prezesi spółek jak i posiadacze jednoosobowej działalności gospodarczej. Tak pozyskanie pieniądze możesz zainwestować, jeśli jeszcze nie masz firmy, ale zamierzasz ją prowadzić, więc potrzebujesz środków na to, aby rozkręcić biznes. Natomiast, jeśli posiadasz już firmę, to możesz takim kredytem spieniężyć zakup nowych technologii, sprzętów, maszyn, mebli, środków transportu, jak również przeprowadzić nowe, perspektywiczne inwestycje. 

Duży kredyt gotówkowy, a zdolność kredytowa przedsiębiorstwa

Prawda jest taka, że im większa kwota zobowiązania, tym potrzebna będzie lepsza ocena zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Mali i mikroprzedsiębiorcy zazwyczaj bez problemu mogą uzyskać kredyt na kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale pozyskanie kwoty powyżej 100 000 zł może nie być już takie łatwe. Średnie i duże przedsiębiorstwa z reguły prędzej uzyskają duży kredyt, nawet do 200 000 zł, a to dlatego, że przeważnie obracają kwotami znacznie wyższymi niż małe firmy. Bank będzie brał pod uwagę nie tylko to, jakie dochody generuje firma, ale też jakie ma wydatki oraz jaki jest jej aktualny poziom zadłużenia. Możesz sprawdzić swoją aktualną zdolność kredytową korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej

Gdzie szukać produktów finansowych dla firm?

Na stronie wnioskomat.com możesz uzyskać kredyt gotówkowy dla osoby prawnej, a także innego rodzaju kredyt firmowy. Jeśli potrzebujesz stosunkowo niedużego finansowania, to możesz skorzystać z którejś już wyżej omówionych ofert kredytu gotówkowego. Jednakże, jeśli Twoje potrzeby są znacznie większe, to możesz starać się o kredyt hipoteczny. Jeśli zainteresował Cię ten temat, to zachęcamy do lektury także tego artykułu: Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców. 

Dodano: 05.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top