Pożyczka pod zastaw nieruchomości w banku czy w firmie pożyczkowej? Czym się kierować przy wyborze?

Opublikowano: 26 Gru 2023 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczne

Pożyczka pod zastaw nieruchomości nazywana inaczej pożyczka hipoteczną jest doskonałym rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do standardowego kredytu gotówkowego. Dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, może być jedynym sposobem na to, aby uzyskać pożyczkę na dużą kwotę. W przypadku klientów biznesowych może być to nawet kilka milionów złotych. Zanim zdecydujemy się na pożyczkę pod zastaw nieruchomości porównajmy oferty i zastanówmy się. Pożyczka obciąża nasz budżet i hipotekę nieruchomości. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co charakteryzuje pożyczkę pod zastaw nieruchomości,
  • jakie formalności należy spełnić, starając się o pożyczkę pod zastaw,
  • na co zwrócić uwagę, starając się o pożyczkę pod zastaw.

 

dylemt

Jak działa pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Jeżeli posiadamy nieruchomość (mieszkanie, dom, działkę, lokal firmowy), możemy wykorzystać ją jako zabezpieczenie pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości udzielana jest na dowolny cel. Różni się od kredytu hipotecznego, który musi być przeznaczony na zakup lub budowę nieruchomości. Możemy uzyskać ją zarówno w bankach, jak i w pozabankowych firmach pożyczkowych. Jednak ze względu na jej charakter musimy wziąć pod uwagę, że czas oczekiwania na ostateczną decyzję będzie dłuższy niż przy wnioskach o kredyty gotówkowe (niezabezpieczone).

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pożyczki hipotecznej?

Wszystko zależy od wyboru instytucji, w której będziemy chcieli wnioskować o pożyczkę.

Wniosek składany w banku

Po złożeniu wniosku o pożyczkę hipoteczną bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Sprawdzi również historię kredytową w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) i innych bazach gospodarczych (BIG, KRD). Dodatkowo poprosi o dostarczenie dokumentów dochodowych oraz potwierdzających Twoje prawa do własności nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem udzielonej pożyczki. O jakie dokumenty może poprosić bank?

  • dokument stwierdzający własność nieruchomosci np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości, akt notarialny potwierdzający kupno nieruchomości,
  • dokumenty potwierdzające wartość nieruchomości: operat szacunkowy, zdjęcia nieruchomości, 
  • dokumenty dochodowe Klienta: zaświadczenia albo historia rachunku. 

Wniosek składany w instytucji pozabankowej

Wnioskowanie o pożyczkę hipoteczną w firmie pozabankowej ogranicza niezbędne formalności do minimum. Nasza negatywna historia kredytowa w BIK czy egzekucja komornicza nie mają kluczowego znaczenia. Instytucja pozabankowa może nie wymagać dokumentów dochodowych. Aby wnioskować o pożyczkę wystarczą jedynie dokumenty potwierdzające własność. W niektórych wypadkach wystarczy podanie numeru księgi wieczystej.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są zwykle droższe niż pożyczki udzielane przez banki. Instytucje pozabankowe akceptują wyższy poziom ryzyka niż banki i ujmują to w koszcie pożyczki.

Co warto wiedzieć o pożyczce pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest dobrym sposobem na oddłużenie. Możemy nią spłacić komornika, windykacje i wszelkie długi a ponadto otrzymać dodatkową gotówkę.

Wnioskując o pożyczkę hipoteczną, możemy liczyć na uzyskanie pożyczki w wysokości od 50% do nawet 80% wartości nieruchomości. Analizując wskaźnik LTV (Loan To Value) dowiemy się iloe możemy uzyskać pożyczki. Jeśli przykładowo wynosi on 50%, oznacza to, że gdy mieszkanie ma wartość 400 tys. zł to kwota pożyczki może wynosić nie więcej niż 200 tys.

Pożyczki hipoteczne wiążą się też ze względu na zabezpieczenie ze znacznie niższym oprocentowaniem niż kredyty gotówkowe oraz z dłuższym terminem spłaty. Pamiętajmy jednak o tym, że instytucja zabezpiecza swoje roszczenie na hipotece nieruchomości, wpisując się do księgi wieczystej, zwykle na pierwszym miejscu. Nieruchomość nie może być więc obciążona żadnym innym zobowiązaniem. Tylko nieliczne firmy akceptują możliwość wpisania się na drugim miejscu. Zwykle dopuszczają drugie miejsce to tylko wtedy, jeśli pierwszy wpisany jest bank np. w związku z kredytem hipotecznym.

O czym pamiętać wybierając pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek, aby porównać oferty dostępnych pożyczek, w szczególności koszty i warunki uruchomienia pożyczki.

Przy korzystaniu z tego rodzaju oferty trzeba również pamiętać, że jeśli nie będziemy dokonywali spłaty swojego długu, możemy stracić swoją nieruchomość. Tego typu zobowiązanie należy podejmować z najwyższą ostrożnością i dokładnie przeczytać umowę, która podpisujemy a przed podpisaniem umowy upewnić się, że będziemy mieli środki na spłatę zobowiązania. W trakcie spłaty w przypadku jakichkolwiek problemów ze spłatą należy od razu poinformować instytucje o tym fakcie.

Podsumowanie

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest produktem dedykowanym dla posiadaczy nieruchomości. Najłatwiej będzie ją znaleźć osobom, których nieruchomość jest wolna od obciążeń. Tylko w nielicznych przypadkach firmy zaakceptują już obciążoną nieruchomość. W przypadku wyboru pożyczki pod zastaw nieruchomości należy kierować się również naszą sytuacją finansową. Jeśli posiadamy zdolność kredytową i krystaliczną historię w BIK uzyskanie pożyczki w banku nie będzie problemem. Jeśli w przeszłości zdarzyły nam się incydenty z nieterminową spłatą zobowiązań warto zainteresować się ofertą pozabankową.

Dodano: 24.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top