Co to jest restrukturyzacja kredytu hipotecznego?

Opublikowano: 14 Kwi 2020 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Każdy, kto chce posiadać własną nieruchomość, ale nie posiada wystarczających środków finansowych może ubiegać się o kredyt hipoteczny. Jednakże, co jeśli spotka nas nieprzewidziana sytuacja, która utrudni nam terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań wobec banku? Pamiętajmy: nie możemy dopuścić do zaległości w spłacie, gdyż nasze możliwości w obszarze rozmów z bankiem są zdecydowanie większe. Aby uniknąć tego typu problemów i nadal móc wywiązywać się z zaciągniętych przez nas zobowiązań, możemy sięgnąć po różne rozwiązania. Jednym z nich może być restrukturyzacja zadłużenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kiedy warto pomyśleć o restrukturyzacji zadłużenia,
 • czym jest restrukturyzacja kredytu hipotecznego,
 • kiedy warto zdecydować się na restrukturyzację zadłużenia,
 • na co zwrócić uwagę przy restrukturyzacji kredytu,
 • czy restrukturyzacja kredytu hipotecznego zawsze się opłaca.
Kredyt hipoteczny - restrukturyzacja

Kiedy warto pomyśleć o restrukturyzacji kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zawieramy często na 20-30 lat. W trakcie ustalania parametrów zawsze należy wziąć pod uwagę stałe miesięczne wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz osiągane dochody. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć na przestrzeni wielu lat, co wydarzy się w Naszym życiu, czy utrzymamy wymarzoną pracę, czy będziemy zdrowi, jaka będzie sytuacja ekonomiczna w kraju i na świecie.

Nagle może okazać się, że mamy problemy z płynnością finansową, a co za tym idzie - z regularną spłatą zobowiązania. Przykładem jest chociażby obecnie trwająca pandemia koronawirusa, która zaskoczyła każdego, a z jej skutkami przyjdzie nam mierzyć się jeszcze bardzo długo.

Już dzisiaj w wielu domach padają pytania, czy będzie Nas stać na spłatę posiadanych kredytów, w tym kredytów hipotecznych. Wobec takiej sytuacji warto pomyśleć nad tym, czy ratunkiem dla nas może okazać się kredyt restrukturyzacyjny zwany też kredytem refinansowym.

Choć naszym tematem jest kredyt hipoteczny to jednak warto krótko wspomnieć o tym, że możliwa jest również restrukturyzacja kredytu gotówkowego. Obecnie na rynku banki mają oferty z przeznaczeniem dla obu tych produktów finansowych.

Na czym polega restrukturyzacja kredytu hipotecznego?

Restrukturyzacja kredytu hipotecznego, znana również jako refinansowanie kredytu hipotecznego. W prostych słowach możemy opisać to na przykładzie: znajdujemy atrakcyjną ofertę np. o niższym oprocentowaniu, niższej marży i rozłożoną nie na 25, a 30 lat i uzyskujemy zgodę na finansowanie. Po dopełnieniu formalności, nowy bank spłaca Nasz kredyt hipoteczny w “starym” banku, a my jednocześnie zaciągamy nowy kredyt i spłacamy go na nowych, dogodniejszych warunkach.

Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy Nasze dochody uległy znacznemu obniżeniu. Niższa rata spowoduje, że wprowadzimy „porządki” w domowym budżecie i na nowo przewartościujemy miesięczne wydatki, biorąc pod uwagę nową ratę i inne opłaty.

W tym miejscu warto podkreślić jeden ważny aspekt. Restrukturyzacja kredytu nie jest tożsama z aneksem do obecnej umowy kredytu. Jeżeli chodzi o zmianę warunków umowy to tutaj najczęściej negocjacji podlegają wysokość marży banku oraz ubezpieczenie zobowiązania.

Kiedy warto zdecydować się na restrukturyzację zadłużenia?

Przed przejrzeniem ofert restrukturyzacji kredytu warto przeanalizować swoją obecną sytuację kredytową. Restrukturyzacja kredytu powinna nas bardziej interesować jeżeli:

 • wysokość raty jest zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu,
 • warunki kredytowania są niekorzystne,
 • interesuje na szybsza spłata kredytu albo interesuje nas wydłużenie okresu kredytowania, 
 • jakość obsługi w banku jest na niskim poziomie. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy refinansowaniu kredytu hipotecznego?

Decyzja o restrukturyzacji kredytu powinna być podjęta z należytą dokładnością, poprzedzoną analizą wszystkich kosztów i opłat związanych z zawarciem nowej umowy:

 • opłatę za wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu, 
 • prowizję za udzielenie nowego kredytu, 
 • koszty ubezpieczenia, 
 • opłaty sądowe związane ze zmianą hipoteki w księdze wieczystej (jeśli istniała), 
 • koszty obowiązkowych produktów dodatkowych takich jak karta kredytowa, czy konto osobiste. 

Dopiero pełne zestawienie kosztów i opłat daje nam obraz sytuacji i pozwala ocenić, czy refinansowanie będzie dla Nas korzystne.

Jak ubiegać się o restrukturyzację kredytu w formie refinansowania?

Aby otrzymać pomyślną decyzję banku w sprawie przyznania kredytu refinansowanego należy najpierw złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu oraz zaopatrzyć się w następującą dokumentację:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
 • potwierdzenie uzyskiwania stałych dochodów - umowa o pracę wraz zaświadczeniem, decyzja o pobieraniu renty/emerytury,
 • przedsiębiorcy muszą dostarczyć zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami do ZUS i US,
 • przedsiębiorcy muszą dostarczyć dokument zaświadczający o wysokości dochodów uzyskiwanych przez firmę.

Czy zawsze się opłaca?

Rozważając restrukturyzację warto skupić się na warunkach nowej umowy kredytowej. Przede wszystkim należy przeliczyć łączny koszt nowego kredytu. Najczęstszym błędem kredytobiorców jest bowiem złudne wrażenie, że wydłużenie spłaty kredytu o 5, czy 10 lat spowoduje znaczący spadek raty. Z pewnością będzie ona niższa nawet o kilkadziesiąt złotych, natomiast koszt odsetek w związku z najdłuższym możliwym okresem spłaty nieporównywalnie wzrasta.

Ważna jest racjonalna ocena naszej sytuacji - czy restrukturyzacja kredytu w danym momencie to najlepsze rozwiązanie? Przykładowo, jeżeli nasze problemy z terminową spłatą kredytu są chwilowe, mamy realną alternatywę odzyskania płynności finansowej lub otrzymania pomocy to wówczas warto zastanowić się również nad innymi rozwiązaniami. Jednym z nich może być chociażby złożenie do banku wniosku o odroczenie terminu spłaty rat zobowiązania. Niektóre banki zgodzą się na odroczenie tylko na miesiąc ale inne przewidują taką możliwość na 3 czy nawet 6 miesięcy. Oczywiście takie rozwiązanie skutkuje tym, że albo wydłuży nam się okres spłaty kredytu albo kwota raty wzrośnie.

restrukturyzacja

Ważnym aspektem jest marża

Niewątpliwie, jeśli bierzemy pod uwagę restrukturyzację kredytu hipotecznego, najkorzystniejsze zmiany to obniżenie marży banku. Pamiętajmy, że finalne oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z dwóch rzeczy: marży oraz WIBOR-u, czyli międzybankowej stopy procentowej, która jest zmienna. Jeśli w danej sytuacji rynkowej Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, spada również wysokość naszych rat.

Jeśli dzieje się odwrotnie i ulegają one zwiększeniu – raty także będą wyższe. Marża banku jest natomiast niezmienna. Wynegocjowanie jej niskiej wartości jest zatem gwarancją na to, że otrzymujemy ofertę lepszą niż u konkurencji.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. Warto poprosić o pomoc Agenta współpracującego z wnioskomat.com, który mając dostęp do kilkunastu banków, będzie w stanie wybrać ofertę w pełni spełniającą Nasze oczekiwania i pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie, w tym doradzi, czy restrukturyzacja kredytu hipotecznego Nam się opłaci.

Tagi: kredyt gotówkowykredyt hipotecznyrestrukturyzacja

Zaktualizowano: 04.11.2021

Dodano: 14.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Wolnoć, Tomku, w swoim domku. Kto jest właścicielem w kredycie hipotecznym?

Wolnoć, Tomku, w swoim domku. Kto jest właścicielem w kredycie hipotecznym?

08 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kupno nieruchomości jest związane z bardzo dużym wydatkiem. Przy małych starych lokalach o niższym standardzie może to być wydatek rzędu 100-200 000 zł. Nieco większe posiadłości mogą być już dostępne za 300 000 zł. Natomiast największe apartamenty z rynku pierwotnego mogą kosztować 500 000 zł i wię(...)

Czytaj więcej
7 błędów popełnianych przy kredycie hipotecznym

7 błędów popełnianych przy kredycie hipotecznym

30 Marzec 2021Autor: Dagmara Konik

W dzisiejszym materiale opowiemy o tym, co możemy źle zrobić, gdy chcemy posiadać swój wymarzony dom lub mieszkanie. I nie mamy tu na myśli błędów ekip remontowych. Zgodnie z tematyką bloga skupimy się na aspektach finansowych, a dokładniej, opowiem jakie możemy popełnić błędy przy wnioskowaniu o kr(...)

Czytaj więcej
Top