Jak wszyscy zauważyliśmy w ostatnim czasie wiele się zmieniło. Zmiany są widoczne gołym okiem w każdej dziedzinie życia. Na rynku finansowym też zaszyły znaczne zmiany. Jedną z większych zmian dla polskiej bankowości była trzykrotna zmiana stóp procentowych, która miała miejsce w pierwszej połowie 2020 roku. Historycznie niski poziom stóp procentowych przekłada się na oprocentowanie kredytów. Oznacza to, że za kredyt w 2021 roku możemy zapłacić mniej.
Spis treści
Główną zmianą dla wszystkich banków na polskim rynku jest zmiana oprocentowania kredytu. Na moment publikacji artykułu może ono wynosić maksymalnie 7,20%. Poniżej przedstawiamy porównanie ofert kredytów dla kwoty 30 tys. złotych na okres 120 miesięcy.
Przyznanie i warunki kredytu zależy od oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego. Powyższe przykłady nie są ostateczną ofertą kredytową.
Pozostając w kwestii oprocentowania kredytu należy wiedzieć na jakiej podstawie kształtowana jest wartość oprocentowania. Oprocentowanie będące procentowym wyrażeniem kosztu odsetek w kredycie może kształtować się na maksymalnym poziomie określonym przez przepisy. Wartość oprocentowania nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych, równych sumie stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz stawki 3,5%. Można to wyrazić poniższym równaniem:
2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5%)
W ocenie wielu banków najbardziej pożądanym źródłem dochodu jest umowa o pracę na czas nieokreślony w dobrze prosperującej firmie. Minimalny okres trwania takiej umowy to 3 miesiące. Oczywiście im dłuższy, tym lepiej. Dla banku taki dochód jest najbardziej stałym i rzetelnym dochodem nawet w czasach koronawirusa. Umowy o pracę na czas określony też są dobrze widziane jeśli jest zawarta od 3 miesięcy i będzie trwać na dzień złożenia wniosku jeszcze przez minimum 6 miesięcy.
Trudniej z otrzymaniem kredytu gotówkowego będą miałby osoby, które pracują na umowę zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Zainteresowani kredytem gotówkowym, którzy prowadzą własną firmę mogą nie otrzymać finasowania jeżeli są z tzw. „branż wykluczonych” np. branży hotelarskiej czy gastronomicznej. Inne muszą przedstawić swój dochód, który będzie dokładnie analizowany przez bank. Może okazać się, że bardzo się zmniejszył w czasie pandemii i nie otrzymają z tego powodu finasowania.
Emerytury i renty oczywiście są akceptowane przez banki, jedyne ograniczenie to wiek, ponieważ banki udzielają kredytowania, tylko do określonego przez siebie wieku.
COVID-19 zmienił bardzo dużo w naszym życiu, na rynku finansowym też zaszyły poważne zmiany. W kredytach gotówkowych zmian nastąpiło najwięcej, zaczynając od zmiany akceptowanych źródeł dochodu po koszty kredytu. Banki udzielając kredytów gotówkowych zaczęły bardziej weryfikować osoby ubiegające się o finasowanie. Instytucje sprawdzają potencjalnego klienta, aby mieć pewność że udzielają kredytu osobie która, będzie w stanie spłacać go terminowo. Oprocentowanie kredytów zmniejszyło się, ale też zwiększyły się wymogi banków.
Dodatkowo banki podniosły opłaty za usługi np. przelew zlecony w placówce, opłata za prowadzenie konta itp. Może tego tak bardzo nie odczuwamy ponieważ opłaty zwiększyły się raptem o kilkadziesiąt groszy, ale jednak płacimy więcej. Z pozytywnych informacji to, to że wprowadzono płatności karta bez użycia PIN-u do 100 złotych, ułatwia to życie przy codziennych czynnościach takie jak: zakupy, płacenie na stacji benzynowej.
Zaktualizowano:
Dodano:
Mam 68 lat jestem emerytem, mogę dostać u was kredyt taki do 5 000 zł?
Jak najbardziej jest możliwość złożenia wniosku, zapraszamy do wypełnienie formularza.
Nooo, to zbliżeni owo od 100 zł to zrobili super bardzo na plus!!!
OdpowiedźKto zmienia te oprocentowania od kogo to zależy?
Wysokość stopy referencyjnej ustala Rada Polityki Pieniężnej, a na podstawie jej decyzji banki kształtują swoją politykę cenową.
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (6)