Wirtualna karta płatnicza dla przedsiębiorcy, a karta tradycyjna. Co się bardziej opłaca?

Opublikowano: 06 Paź 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Karty kredytowe

Płatność kartą - czy to w sklepie stacjonarnym czy internetowym - stała się bardzo popularna i współcześnie wypiera nawet płatności gotówkowe. Dzięki wygodzie użytkowania klienci mogą codziennie w sposób natychmiastowy realizować przeróżne transakcje i przeprowadzać operacje finansowe. W ostatnich latach technologia poszła tak do przodu, że nie trzeba już używać karty w plastikowej formie - można z takim samym powodzeniem korzystać z jej cyfrowego odpowiednika. Warto wiedzieć, które rozwiązanie jest praktyczniejsze i bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega korzystanie z wirtualnej karty płatniczej,
 • co przede wszystkim różni cyfrową kartę od jej plastikowego odpowiednika,
 • czy wirtualna karta kredytowa opłaca się przedsiębiorcy bardziej niż plastikowa.
wirtualna karta płatnicza

Czym jest wirtualna karta płatnicza?

Cyfrowa czy też wirtualna karta płatnicza jest środkiem płatniczym, legalnie dostępnym i stosowanym w Polsce. Nie posiada ona namacalnej, materialnej formy, a jest zapisem cyfrowym. Na tej podstawie klient może z niej korzystać, ale wcześniej musi uzyskać taki produkt od banku - automatycznie w ramach zakładania rachunku albo po złożeniu wniosku o jej wydanie. Wirtualna karta posiada swój kod CVC2 albo CVV2 oraz datę ważności. Do jej użycia wystarczy smartfon. Karta cyfrowa może działać zarówno w trybie online jak i offline. Taką kartę można wykorzystywać w ramach realizacji rozmaitych transakcji pieniężnych. Warto też dodać, że kartą przedpłaconą (prepaid) można wypłacać pieniądze z bankomatu.

Czym wirtualna karta płatnicza różni się od karty tradycyjnej?

Czym różnią się tak naprawdę plastikowa karta od wirtualnej? Jeśli chodzi o skuteczność w płaceniu, to niczym, jednakże różnica polegająca na formie istnienia tych środków płatniczych jest już znaczna. Gdybyśmy posiadali kartę tylko w formie plastikowej, to za każdym razem musielibyśmy jej szukać i używać - chociażby do zbliżeń. Taką kartę należy też przechowywać w odpowiedni sposób, aby się nie zniszczyła ani nie zgubiła. Z jej cyfrowym odpowiednikiem nie ma takiego problemu - można wygodnie korzystać z karty za pomocą swojego telefonu. 

Czy wirtualna karta ułatwia życie przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca może z pełnym powodzeniem korzystać z wirtualnej karty płatniczej na co dzień. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne szczególnie dla małych i mikroprzedsiębiorców. Płacąc codziennie np. za towar do Twojego sklepu czy restauracji na pewno praktyczniej będzie korzystać z wirtualnej karty. Ale to nie znaczy, że średni i duzi przedsiębiorcy nie skorzystają na cyfrowym środku płatności. Oni także w wielu codziennych sytuacjach mogą w sposób bardzo komfortowy zrealizować różne transakcje, zarówno te dotyczące firmy jak i na swoje prywatne potrzeby.

Jak płacić kartą wirtualną w internecie?

W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie poważnej firmy bez zaangażowania w sprzedaż internetową. Wiąże się to nie tylko ze zbudowaniem strony firmowej i wystawieniu oferty do klienta, ale też na dokonywaniu licznych transakcji, co wymaga sprawnego poruszania się w wirtualnym świecie. Ale jak można korzystać na tym polu z cyfrowej karty i czy jest to bezpieczne? Jeśli płacisz za coś po raz pierwszy, to musisz wpisać dane karty, a następnie autoryzować transakcję w smartfonie. Jeżeli dany sprzedawca jest zaufany, to możesz na jego stronie internetowej zapisać dane karty, a przy następnych transakcjach tylko potwierdzać dane karty i zatwierdzać transakcje za pomocą aplikacji - pod warunkiem, że karta nie jest przeterminowana. 

Jakie są plusy i minusy wirtualnej karty płatniczej?

Jak wszystko, również cyfrowe karty kredytowe mają swoje zalety i wady. Plusy, z których może cieszyć się przedsiębiorca, są następujące:

 • większa kontrola wydatków,
 • wygodniejsze zarządzanie budżetem,
 • mniejsze ryzyko zgubienia karty niż w przypadku karty plastikowej,
 • większe bezpieczeństwo - często wymagana dodatkowa autoryzacja transakcji poprzez aplikację na smartfonie,
 • duża wygoda codziennego użytkowania,
 • możliwość przewalutowania środków za granicą.

Jeśli zaś chodzi o minusy, to należy wymienić takie kwestie jak:

 • konieczność zasilenia salda karty przed jej użytkowaniem,
 • konieczność posiadania telefonu technologicznie przystosowanego do płatności zbliżeniowych.

Biorąc pod uwagę fakt, że wady związane z użytkowaniem cyfrowej karty kredytowej nie są zbyt uciążliwie dla klienta, jest to rozwiązanie bardzo ciekawe i na pewno warte wypróbowania. 

Wirtualna karta płatnicza - czy warto ją mieć, będąc przedsiębiorcą?

Z całą pewnością warto korzystać z cyfrowej karty płatniczej, jeśli jest się przedsiębiorcą. Będąc właścicielem firmy na pewno masz bardzo dużo na głowie, a za pomocą takiej karty możesz szybko i wygodnie spieniężyć swoje osobiste potrzeby, jak i - o czym już wspominaliśmy - potrzeby firmy. Taka karta w codziennym użytkowaniu na pewno będzie bardzo praktyczna i pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. 

Dodano: 06.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top