Karta kredytowa w banku

Opublikowano: 10 Kwi 2020 Agata Dymara 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Już od jakiegoś czasu zaobserwować można, iż karty kredytowe które jeszcze do nie dawna znane były nam tylko amerykańskich filmów, stają się u nas coraz bardziej powszechnym sposobem płatności. Jako klienci przebierać możemy w najróżniejszych ofertach, banki dają nam najróżniejsze rabaty i zniżki za korzystanie z ich produktu. Co więcej również wymagania podczas wnioskowania o kartę nie są już tak restrykcyjne jak kiedyś. Jak spośród tych wszystkich ofert wybrać ta najlepszą? Na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na kartę kredytową w banku? Na te i inne pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

Karta kredytowa co to

Karta kredytowa - co to?

Pamiętajmy, że karta kredytowa to rodzaj kredytu. Umożliwia ona transakcje bezgotówkowe, wypłatę środków z bankomatu oraz przelewy i transakcje w ramach bankowości internetowej. Ale nie wszystkie te operacje są bezpłatne. Ponadto udostępnione środki nie są naszymi własnymi, tylko udostępnionymi przez bank i kiedyś ten kredyt trzeba będzie spłacić.

Karta kredytowa - jak to działa?

Posiadacz karty kredytowej dokonując nią transakcji musi się liczyć z tym, ze ciąży na nim obowiązek spłaty kwot, które bank udostępnił mu w ramach karty. Takiej spłaty zawsze należy dokonywać w terminie. Jednakże rachunek karty kredytowej może zostać obciążony odsetkami. Dzieje się tak wówczas, kiedy użytkownik zalega z płatnościami. Dlatego tak ważne jest aby za każdym razem terminowo dokonać spłaty karty kredytowej.

To, ile środków możemy wykorzystać w ramach karty kredytowej zależy od wysokości limitu kredytowego, który jest rodzajem kredytu odnawialnego. Bank będzie naliczał odsetki tylko od tej kwoty, którą wykorzystamy w ramach limitu. Może to być zarówno maksymalna kwota jak i jej część. Czyli, na przykład jeśli limit wynosi 3 000 złotych, a wydamy z tego 1 000 złotych, to na rachunku karty kredytowej pojawi się zadłużenie w wysokości 1 000 złotych, od którego bank zacznie naliczać odsetki.

Czym więc kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

Wysokość opłaty rocznej

Karta kredytowa za darmo? I tak i nie. Oznacza to, że banki bardzo często umożliwiają nam darmowe korzystanie z karty kredytowej przez pewnie okres, lub po wykorzystaniu z karty pewnej określonej kwoty.

Zwróćmy więc uwagę, kiedy mija okres promocji i ile będzie wynosiła opłata za wydanie, obsługę lub wznowienie karty oraz ile kosztuje nieużywanie karty kredytowej (dla tych, którzy korzystają z niej sporadycznie).

Wysokość RRSO

Jedną z istotniejszych wartości, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze karty kredytowej jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w skrócie RRSO. Jest to całkowity koszt kredytu, ciążący na kliencie, wyrażony w procentach od całkowitego kosztu kredytu w ujęciu rocznym. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania ma więc realny wpływ na to, ile finalnie będzie nas kosztowało korzystanie z karty. W zależności od banku oraz od ofert RRSO będzie różne.

Całkowita kwota kredytu

Zwróćmy także uwagę na coś, co kryje się pod nazwą całkowita kwota kredytu. Jest to całkowita suma realnych środków, które możemy spożytkować w ramach karty kredytowej. Jeżeli, np. zobaczymy, że bank oferuje nam kartę, w ramach której całkowita kwota kredytu wynosi 6 000 złotych, oznacza to, że korzystając z karty kredytowej możemy wydać dokładnie 6 000 złotych. Natomiast kwota, która pozostanie do spłaty karty kredytowej będzie wyższa, na co wpływ mają już inne czynniki tj. oprocentowanie czy opłaty dodatkowe. 

Długością okresu bezodsetkowego

Długość okresu bezodsetkowego może trwać zaledwie 45 dni, ale też przekraczać 60 dni. Okres bezodsetkowy to jak sama nazwa wskazuje czas kiedy nie ponosimy żadnych kosztów, czyli bank nie nalicza odsetek za korzystanie z karty kredytowej. Składa się na niego okres rozliczeniowy karty (z reguły miesiąc) oraz dodatkowe 20-30 dni na spłatę zadłużenia. Pamiętajmy, że jeśli nie rozliczymy się w terminie, zostaną naliczone nam odsetki.

Koszty wydania i obsługi karty

Klienci nieraz zadają sobie pytanie: ile kosztuje wydanie karty płatniczej i jej obsługa? Jest to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Obecnie bardzo wiele banków przewiduje 0 złotych za wydanie i obsługę karty kredytowej, jednakże przy spełnieniu warunków. Warunki te najczęściej dotyczą samego użytkowania karty. Przykładowo, aby nie ponieść kosztów związanych z obsługą karty należy dokonywać nią płatności na odpowiednią kwotę w ciągu miesiąca.

Ubezpieczenie

Warto zwrócić uwagę, czy do karty kredytowej dodany jest pakiet ubezpieczenia. Popularne są ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, które mogą być przydatne w razie nieprzewidzianych okoliczności życiowych. Z reguły kosztują kilka złotych miesięcznie. Jeśli nie zamierzamy z nich korzystać, warto poinformować o tym doradcę.

Promocje i pakiety lojalnościowe

Warto zwrócić uwagę, co dany bank oferuje w ramach karty kredytowej, jakie promocje i pakiety lojalnosciowe. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. W internecie aż roi się od haseł reklamowych, poniżej przedstawiamy tylko niektóre:

  • "weź kartę kredytową i zgarnij do 760 zł zwrotu rocznie robiąc zakupy w wybranych sklepach!”
  • "zł premii na zakupy w Lidlu z darmową kartą kredytową!”
  • "promocja karty z premią 400 zł do wydania na Allegro!”

Płatności kartą za granicą

Jeśli jesteś osoba która często podróżuje na pewno ważną kwestią będzie sposób rozliczenia kart kredytowych z waluty obcej i kursy walut. Zanim  więc zdecydujesz się i złożysz wniosek o kartę, warto dopytać u doradcy w banku jakie wiążą się z tym opłaty i jaka waluta jest walutą rozliczeniową karty. Dzięki temu uda nam się uniknąć tzw. podwójnego przewalutowania - najpierw z waluty obcej na walutę rozliczeniową (EUR lub USD), a później na złotówki. Pamiętajmy, że warto również sprawdzić kursy walut w banku, ponieważ mogą się one znacznie różnić między poszczególnymi instytucjami.

Dostęp do historii i powiadomienia SMS

Ważnym udogodnieniem przy korzystaniu z karty kredytowej jest możliwość jej podglądu w bankowości internetowej, wówczas na bieżąco można sprawdzać saldo i transakcje na rachunku karty. Warto więc, aby bank dał nam taką możliwość.  Również przydatna opcją są powiadomienia sms, które informują nas o transakcjach jakie zostały dokonane kartą. Jest to również dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami.

Podsumowanie

Karty kredytowe, jedni kochają i ochoczo i sprawnie korzystają z jej dobrodziejstw, drudzy nienawidzą i unikają jak ognia. Niezależnie jednak od wszystkiego jedno jest pewne, karta daje nam wiele możliwości, możesz zapłacić rachunki za media, zakupy spożywcze, kupić bilet lotniczy, czy dokonać rezerwacji w hotelu.

Na dzień dzisiejszy, karty kredytowe stały się na tyle popularną formą płatności, że nie ma banku który nie miał by ich w swojej ofercie. Jeśli tylko pamiętać będziemy o terminowej spłacie, oraz obowiązujących limitach, możemy cieszyć się dodatkowa gotówką na bieżące wydatki bez konieczności płacenia za odsetki.

Tagi: rrsokredyt odnawialnykarta visakredytkarta kredytowa

Zaktualizowano: 04.11.2021

Dodano: 10.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

17 Kwi 2020Autor: Agnieszka Kłak

Prawie każdy, kto posiada konto osobiste w banku jest również posiadaczem karty płatniczej. Bardzo rozpowszechnionym sposobem korzystania z tego produktu jest płatność kartą w placówkach handlowych. Dzięki niej możemy także wypłacać gotówkę z bankomatu. A co w przypadku płatności kartą w sklepie int(...)

Czytaj więcej
Nowy produkt - Axi Card w ofercie wnioskomat.com

Nowy produkt - Axi Card w ofercie wnioskomat.com

19 Wrz 2019Autor: Agnieszka Kłak

Już dziś na wnioskomat.com pojawił się nowy produkt – AxiCard. AxiCard to pozabankowa karta kredytowa, której dostawcą jest firma Easy Payment Services OOD. W ramach limitu na karcie Klient może otrzymać nawet 3000 PLN limitu. Jak wygląda produkt i proces?

Czytaj więcej
Top