Zapewne każdy z Was, który w tej chwili czyta ten artykuł posiada konto osobiste w banku. W dzisiejszych czasach to podstawa i trudno wyobrazić sobie efektywne i wygodne funkcjonowanie bez posiadania tego produktu bankowego. Rachunek indywidualny umożliwia nam dokonywanie wielu operacji, jeśli należy do nas. Natomiast wiele osób – głównie młodych par i małżeństw – zastanawia się nad tym, czy założyć wspólne konto bankowe. I tutaj pojawia się nurtująca kwestia: czy i jak wspólny rachunek bankowy różni się od indywidualnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Wspólne konto bankowe jest to produkt bankowy, oferowany najczęściej dla dwóch klientów i działający na podobnych zasadach, co konto indywidualne. W przypadku wspólnego konta mamy dwóch właścicieli, którzy z niego korzystają na równych prawach – istnieje pewien wyjątek od tej reguły, ale o nim powiemy sobie nieco później. W bankowej nomenklaturze takie konto należy do grupy produktów określanych profesjonalnie jako rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w skrócie: ROR.
Rachunek dla dwóch osób ma wiele podobieństw do konta osobistego dla pojedynczego klienta. Dzięki niemu możemy:
Skoro współwłaściciele mają równe prawa wobec konta, to tutaj różnica między indywidualnym rachunkiem będzie taka, że druga osoba będzie mogła dokonać każdej z wyżej wymienionych czynności w dowolnym momencie i bez naszej wiedzy. Tak samo i my, będąc współwłaścicielem możemy zrobić dokładnie to samo – o każdej porze i bez konsultacji z drugim współwłaścicielem.
Powszechnie przyjęło się sądzić, że ROR dla dwojga to konto małżeńskie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby bank nazwał swój produkt właśnie w ten sposób, jednakże praktyka pokazuje, że nie trzeba pozostawać w formalnym związku, aby założyć z kimś konto. Posiadaczami konta wspólnego mogą być:
W tym ostatnim przypadku zachodzi możliwość, aby ROR założył jeden z rodziców wraz ze swoim dzieckiem. By tak się stało, dziecko musi mieć ukończone 13-lat, bowiem w tym właśnie wieku nabywa ono ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jednakże dziecko może posiadać konto tylko z osobą, która posiada prawo do sprawowania opieki nad nim.
NOTKA PRAWNA
Kwestię posiadania ograniczonej zdolności do czynności prawnych przez 13-latków określa art. 15 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Wprawdzie wspomnieliśmy już o osobach, które mogą mieć wspólny ROR, ale tylko w kontekście relacji, jakie te osoby łączą. Oprócz tego są pewne wymogi formalne, które każdy klient musi spełnić. Osoby, które chcą mieć wspólne konto bankowe muszą:
W ostatnim przypadku musimy nadmienić, że jeśli ktoś rozlicza się w kraju innym niż Polska, a chce założyć konto wraz z osobą, która rozlicza PIT w Polsce, to wówczas mogą być poważne trudności w założeniu rachunku dla dwojga.
WARTO WIEDZIEĆ
Jeśli jeden z klientów rozliczałby się z podatku w innym kraju, to wówczas byłaby to sytuacja bardzo kłopotliwa dla banku. W świetle prawa międzynarodowego jeden dochód nie może być wielokrotnie opodatkowany. Jeśli więc ktoś rozlicza się np. w Niemczech i płaci tam podatki, to nie może on płacić dodatkowego podatku w Polsce. Natomiast banki działające w Polsce muszą rozliczać się ze wszystkiego z polskim Urzędem Skarbowym.
Praktyka pokazuje, że zdecydowana większość banków preferuje jednak maksymalnie dwóch współwłaścicieli konta. Gdybyśmy chcieli założyć sobie konto w trzy osoby musielibyśmy się wówczas udać do banku Inteligo. Natomiast jeśli konto chcą prowadzić cztery osoby to powinny zapoznać się z ofertą banku Citi Handlowego. Próżno na polskim rynku finansowym szukać ofert konta dla pięciu czy większej liczby klientów.
W założeniu wspólnego konta nie ma nic trudnego, ale zawsze warto wcześniej zorientować się jak przebiega to krok po kroku. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję, która sprawdza się za każdym razem:
Klienci często pytają czy można założyć wspólny ROR poprzez internetowy serwis transakcyjny. Wszystko to zależy od polityki danego banku. Jednakże w praktyce najczęściej jest tak, że należy stawić się osobiście w placówce banku. Jeżeli jesteście zainteresowani założeniem konta poprzez bankowość elektroniczną, to po prostu poszukajcie odpowiedniej informacji na stronie banku. Zawsze też możecie zadzwonić na infolinię.
Generalnie większość banków na polskim rynku oferuje wspólne konta bankowe. Przeglądając oferty w internecie natrafiliśmy na następujące banki, które mają to w ofercie:
Jeżeli jesteście zainteresowani jakimś konkretnym bankiem, to w internecie znajdziecie aktualną ofertę. Jednakże zawsze warto porównać oferty różnych banków, aby wybrać najkorzystniejszą z nich np. pod kątem prowadzenia opłat za konto.
Trudno tak ogólnie powiedzieć czy prowadzenie konta dla dwojga jest kosztowne. W każdym banku będzie to wyglądało trochę inaczej. Często jest tak, że rachunek jest bezpłatny, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przeważnie dotyczy to limitu kwot transakcji jakie wykonamy w ciągu miesiąca. Jeśli polityka danego banku to dopuszcza, to wówczas wystarczy, iż tylko jeden ze współwłaścicieli przekroczy ten limit. Czasem musimy też się liczyć z jednorazowymi opłatami dodatkowymi. Przykładowo, jeśli w PKO BP zdecydujemy się przekształcić nasz ROR we wspólne konto bankowe, to wówczas zapłacimy jednorazowo 30 zł. Są to tzw. opłaty migracyjne za konto.
Rozważmy teraz kilka sytuacji, w których może nastąpić rozwiązanie wspólnego rachunku bankowego. Czy można zrezygnować w dowolnym momencie? Tak, masz prawo wypowiedzieć umowę w każdym momencie – tak samo jak drugi współwłaściciel. Wtedy najczęściej ROR dla dwojga zamienia się w rachunek indywidualny, którego właścicielem zostaje pozostały były współwłaściciel konta dla dwojga.
Czy rozwód powoduje likwidację wspólnego konta? Nie, zmiana stanu cywilnego nie ma wpływu na fakt istnienia konta, gdyż to wynika z obowiązującej umowy. Jeżeli nie chcesz już prowadzić konta z drugą osobą możesz wypowiedzieć umowę bankowi przed albo po rozwodzie.
Co w przypadku śmierci współwłaściciela konta? Najczęściej jest tak, że wówczas ROR dla dwojga zmienia się w konto dla jednej osoby. Jednakże, aby tak się stało, musisz przedstawić bankowi skrócony odpis aktu zgonu współwłaściciela.
Co w sytuacji, kiedy któryś z właścicieli konta ma długi, a sprawa trafiła już do komornika? Otóż komornik ma prawo ściągnąć środki ze wspólnego konta, jeżeli sąd nadał tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi. Jeżeli to nie my jesteśmy dłużnikiem, to można złożyć do sądu pismo z wnioskiem o zwolnienie z egzekucji środków, które nie należą do dłużnika. Warto wiedzieć, że jeśli komornik chce ściągać dług z całości środków znajdujących się na koncie wspólnym, to sąd musiał wcześniej wydać tytuł wykonawczy zarówno przeciw dłużnikowi, jak i współwłaścicielowi konta. To, co najważniejsze to fakt, że jeżeli druga osoba zaciągnęła długi, a sprawą już zajmuje się komornik, to wówczas musimy liczyć się z tym, że dług będzie ściągany z konta, którego jesteśmy współwłaścicielami, nawet jeżeli to nie my zaciągnęliśmy te długi.
Jak każde rozwiązanie, również ROR dla dwojga posiada swoje wady i zalety. Do zalet niewątpliwie możemy zaliczyć:
Pamiętajmy jednak, że nawet wspólne konto ma swoje wady. Do nich możemy zaliczyć:
Nie będziemy podpowiadać czy zakładać czy nie zakładać wspólnego rachunku bankowego, gdyż każdy klient jest różny i ma różne potrzeby. Zasada jest taka, że jeśli jesteś pewien co do drugiej osoby i ona także darzy Cię zaufaniem, to wówczas warto przemyśleć kwestię założenia wspólnego konta – zwłaszcza, że to nie zmusza Cię do likwidacji Twojego indywidualnego rachunku, którego jesteś jednym właścicielem. Jeżeli jednak znajdujecie się w trudnej sytuacji życiowej, przechodzicie przejściowy konflikt albo po prostu dojdziecie zgodnie do wniosku, że ROR dla dwojga Wam się nie opłaca, to wówczas warto posiadać osobne konta.
Dodano: