Wykup mieszkania komunalnego

Opublikowano: 10 Sty 2022 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Każdy z nas pewnie słyszał o mieszkaniu komunalnym, ale czy wiem coś na temat wykupu mieszkania komunalnego? Z tego wpisu na blogu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o wykupie mieszkania komunalnego. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Wykup mieszkania komunalnego

Czym jest mieszkanie komunalne?

Mieszkanie komunalne jest to nieruchomość, należąca do gminy. Dokładniej można powiedzieć, że jest to mieszkanie, które należy do zasobu mieszkaniowego gminy. Pozyskanie mieszkania przez gminę odbywa się za pomocą pieniędzy, należących do gminy. Gmina może takie mieszkanie nabyć poprzez przejęcie własności państwowej, kupić je od właściciela albo samemu zbudować. Sytuację prawną mieszkania komunalnego reguluje rozdział 3 ustawy o ochronie praw lokatorów. Co ciekawe, według raportu GUS z 16 listopada 2020 roku, gminy posiadały 641 tysięcy 801 mieszkań komunalnych w 2019 roku. Warto dodać, że mieszkanie komunalne charakteryzuje się tym, że czynsz, jaki musi płacić lokator jest niższy niż w przypadku innych lokali.

Komu przysługuje mieszkanie komunalne?

Generalnie przyjęło się, że mieszkania komunalne powinny być przeznaczone dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania po cenie rynkowej oraz dla tych, którzy posiadają zbyt niskie dochody, aby samodzielnie opłacać mieszkanie, które nie jest komunalne.

Co to oznacza w praktyce? Szczegółowe regulacje, komu przysługuje mieszkanie komunalne określa uchwała gminy. Warunki te, w zależności od gminy mogą się różnić od siebie. Standardem jest, że gmina określa kryterium dochodowe dla kandydata do mieszkania komunalnego. Oczywiście, starając się o mieszkanie komunalne trzeba mieszkać na terenie danej gminy. O mieszkanie komunalne mogą się ubiegać zarówno rodziny z dziećmi, rodziny bezdzietne, jak i osoby samotne. Po spełnieniu wstępnych warunków kandydat trafia na listę oczekujących na mieszkanie, by później móc korzystać z mieszkania komunalnego.

O okolicznościach sprzyjających wykupieniu mieszkania komunalnego

Pamiętajmy, że właścicielem mieszkania komunalnego jest gmina, a więc to ona musi chcieć sprzedać mieszkanie. Jednakże, lokator, który zajmuje mieszkanie komunalne na stałe ma prawo pierwokupu, co oznacza, że nikt przed nim nie ma prawa do wykupienia mieszkania. Może zdarzyć się tak, że gmina będzie chciała zaoszczędzić pieniądze, które dotychczas przeznaczała na utrzymanie mieszkania komunalnego. Wówczas lokator otrzyma od gminy informację na ten temat wraz z wyznaczonym terminem, w którym może podjąć decyzję o kupnie mieszkania. Istnieje też inny sposób. Lokator sam może wystąpić do gminy z wnioskiem o wykup mieszkania.

Kredyt hipoteczny - kwota: 250 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 250 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 2,21 % 2,23 % 0,00 % 309 532,80 zł 1 289,72 zł Złóż wniosek
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 2,24 % 2,48 % 1,99 % 316 574,40 zł 1 319,06 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,75 % 1,00 % 324 379,20 zł 1 351,58 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,75 % 1,00 % 324 379,20 zł 1 351,58 zł Złóż wniosek

Jak wygląda wykupienie mieszkania komunalnego?

Pierwszym krokiem jest oczywiście wspomniane już złożenie wniosku do gminy albo otrzymanie informacji od niej. Jeżeli składamy wniosek, musimy się liczyć z tym, że decyzja może być odmowna. Najczęściej dzieje się tak, gdy jesteśmy lokatorami zbyt krótko, mieszkanie ma niejasną sytuację prawną albo znajduje się w złym stanie technicznym.

Drugi krok to złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie gminy, zaraz po tym jak samorząd wyrazi zgodę na sprzedaż mieszkania. Dokumentacja powinna zawierać: umowę najmu, decyzję o tym, że przyznano nam mieszkanie komunalne, zaświadczenie o zameldowaniu. Mogą to być również inne dokumenty. Informację o kompletnej dokumentacji zawsze można znaleźć w urzędzie gminy.

W trzecim kroku należy wezwać rzeczoznawcę, aby ocenił wartość nieruchomości. Najczęściej zleca to gmina, ale jeżeli lokator chce, sam może powołać rzeczoznawcę.

Czwartym krokiem jest określenie wysokości bonifikaty, czyli zmniejszenia ceny zakupu mieszkania komunalnego. Gmina może określić ją na różnym poziomie, najczęściej od 80% do 90% wartości nieruchomości. Ostateczna wysokość bonifikaty zależy od polityki gminy.

W piątym kroku należy ustalić formę płatności. Lokator może zapłacić od razu całą kwotę np. decydując się na kredyt hipoteczny, ale możliwe jest też, by gmina rozłożyła płatność na raty, co jednak poskutkuje nałożeniem hipoteki jako zabezpieczenia. Mechanizm jest tu podobny jak w przypadku kredytu hipotecznego. Wreszcie można podpisać umowę sprzedaży mieszkania komunalnego. Musi być ona potwierdzona przez notariusza. Wówczas prawo własnościowe mieszkania przechodzi na dotychczasowego lokatora.

Musimy jeszcze wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż mieszkanie komunale czasami jest mylone z mieszkaniem socjalnym. To nie jest to samo! 

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (5)


 • Avatar Anna

  Anna
  23.01.2022 22:15:57

  Ludzie nie łudźcie się i tak kupi to jakiś deweloper i po ptakach. Oni tak tylko mówią

  Odpowiedź
 • Avatar Renia

  Renia
  22.01.2022 09:19:43

  Co jeśli mieszkam w mieszkaniu i ktoś je będzie chciał je wykupić?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Renia
  22.01.2022 12:29:53

  Dzień dobry, lokator który zamieszkuje obecnie mieszkanie ma pierwszeństwo zakupu.

 • Avatar Tomek

  Tomek
  21.01.2022 22:57:12

  Miasta nie chcą sprzedać tych mieszkań, to tylko tak się mówił że można je wykupić!

  Odpowiedź
 • Avatar Julek

  Julek
  19.01.2022 17:49:01

  Ja zgłosiłem że chce mieszkanie komunalne jednak do dziś go nie otrzymałem.

  Odpowiedź
Top