Zazwyczaj kiedy ktoś rozmawia o bankach czy o bankowości w Polsce ma na myśli banki komercyjne. A czym są banki spółdzielcze? Jak wygląda bankowość spółdzielcza w naszym kraju? Czym różni się ona od bankowości komercyjnej i na jakie produkty finansowe mogą liczyć klienci banków spółdzielczych?
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Bankowość spółdzielcza w Polsce działa na podstawie Ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Dodatkowo obowiązują tutaj przepisy Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze. Bank spółdzielczy jest inną instytucją niż banki komercyjne (w formie spółek akcyjnych) i banki państwowe. Właściciele banku spółdzielczego to spółdzielcy. Inaczej można ich określić spółdzielnią, czy gronem osób, które zebrały się w celu spełnienia swoich potrzeb i celów gospodarczych.
Bank spółdzielczy posiada swoją strukturę organizacyjną, która jest ściśle powiązana z właścicielem, czyli ze spółdzielcami. W ramach tej struktury standardowo powoływane są i funkcjonują:
Banki spółdzielcze często bywają mylone ze spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi. Przyczyną pomyłek może być fakt, że w obu tych pojęciach występuje przymiotnik „spółdzielczy”, który trafnie wskazuje właściciela instytucji. Jednakże różnią się one znacznie od banków. Nieliczne podobieństwa to:
Natomiast wśród różnic można wymienić to, że:
Według Krajowego Związku Banków Spółdzielczych obecnie na terenie naszego kraju funkcjonuje 12 banków spółdzielczych, które bądź to są samodzielne, bądź są zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. albo w SGB-Banku S.A. Do tych banków należą:
Konto osobiste w banku spółdzielczym możne założyć każdy, kto jest zainteresowany otworzeniem i prowadzeniem rachunku akurat w tej instytucji. Oferty są zmienne, w zależności od banku. Również czas ma tu znaczenie – nie ma nigdy jednej, stałej puli ofert, zmienia się ona wraz ze zmianami na rynku, dostosowuje do aktualnych potrzeb klienta. Jednakże faktem jest to, że zazwyczaj można spotkać się z różnymi rodzajami kont osobistych. Jakie one są i dla kogo są przeznaczone?
Banki spółdzielcze podobnie jak banki komercyjne oferują swoim klientom różne rodzaje kredytów. Z czysto prawnego punktu widzenia, produkty te funkcjonują tak samo zarówno w komercyjnych instytucjach, jak i w bankach spółdzielczych. Jednakże szczegóły oferty oraz warunki konkretnego produktu finansowego różnią się w obu tych rodzajach banku.
Klient banku spółdzielczego może np. zaciągnąć kredyt gotówkowy. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, jednakże klient uzyska mniej środków niż w banku komercyjnym. Wystarczy spojrzeć na aktualne oferty. Kredyt gotówkowy może opiewać nawet na 300 000 tys. złotych, jeżeli jest zaciągnięty w placówce komercyjnej – 100 tys. jeżeli w banku spółdzielczym. Okres kredytowania jest też znacznie krótszy i wynosi średnio od 4 do 8 lat.
Kredyt hipoteczny to kolejny produkt, który może się znaleźć w ofercie banku spółdzielczego. Tutaj klient może przeznaczyć środki na konkretny cel np. budowa własnego domu rodzinnego czy kupno mieszkania. Może też skorzystać z oferty, gdzie zabezpiecza kredyt hipoteką na swojej nieruchomości, po czym wydaje pieniądze na dowolny cel. Możliwe jest również zaciągnięcie kredytu hipotecznego konsolidacyjnego. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają już kilka zobowiązań do spłacania, a chcieliby wyjść ze spirali długów.
To jak wygląda pula ofert zależy od konkretnego banku. Jednakże trzeba powiedzieć, że patrząc na aktualne oferty dostępne na rynku, banki spółdzielcze prezentują klientom dość szeroki wachlarz możliwości. Oprócz wspominanych już kredytu gotówkowego i hipotecznego, klient banku spółdzielczego może nabyć następujące produkty finansowe:
Skoro istnieją ewidentne podobieństwa w obsłudze klientów i ofertach jakie oferują banki spółdzielcze a banki komercyjne, to co tak naprawdę odróżnia od siebie obie te instytucje? Otóż dużo. Należy pamiętać, że między nimi występują następujące różnice:
Trzeba też pamiętać, że jeżeli jest mowa o zasięgu, to banki spółdzielcze mogą też w pewnym stopniu różnić się od siebie. Bank spółdzielczy działający np. w Krakowie będzie miał szansę pozyskać więcej klientów niż bank spółdzielczy działający na terenie małej gminy.
Przeglądając mapę naszego kraju, możemy znaleźć podmioty często funkcjonujące pod nazwą Gospodarczy Bank Spółdzielczy, aczkolwiek działające na terenie ledwie jednej miejscowości. Takie GBS-y znajdziemy m.in. w Strzelinie czy Gorzowie Wlkp. Z kolei wśród podmiotów zrzeszonych w ramach Spółdzielczej Grupie Bankowej znajdziemy takie banki, jak Łódzki Bank Spółdzielczy czy Express Bank Spółdzielczy w Rzeszowie.
Dodano: