W dobie kryzysu gospodarczego Polacy patrzą niepewnie w przyszłość, zwłaszcza w kontekście swoich finansów. W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym chce on się uniezależnić i znaleźć swoje własne cztery kąty, w których będzie mógł zamieszkać sam albo z rodziną. Niestety, najczęściej jest tak, że młodzi ludzie nie posiadają wystarczających środków finansowych, by kupić mieszkanie od ręki. Wówczas pojawia się potrzeba zaciągnięcia kredytu hipotecznego, ale w dobie rosnących cen kredytów sprawa ta robi się problematyczna. Aby z tego wybrnąć można sięgnąć po rozwiązanie w postaci bonu mieszkaniowego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kiedy myślimy o zakupie własnego mieszkania lub domu, to wówczas okazuje się, że musimy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Niestety, sytuacja ekonomiczna w 2022 roku spowodowała, że często jest to niemożliwe. Bon mieszkaniowy ma pomóc Polakom w nabyciu bądź też wynajmie mieszkania. Jest to bowiem rodzaj świadczenia na ten właśnie konkretny cel, które to świadczenie przysługuje określonej w społeczeństwie grupie beneficjentów. Bony mieszkaniowe pojawiły się jako rządowe rozwiązanie w ramach Nowego Ładu. Dodajmy tylko, że oprócz bonów mieszkaniowych wspomniane reformy wprowadziły także inne propozycje pomocy, np. kredyt bez wkładu własnego.
Wsparcie, dla osób, które nie mogą zaciągnąć zobowiązania na cele mieszkaniowe może okazać się dla nich bardzo potrzebne. Wspomnieliśmy już o kryzysie. Skutki, które wywołał i które najdotkliwiej odczuli klienci na rynku finansowym są następujące:
Inflacja powoduje, że nasz pieniądz traci na wartości. Jeśli ktoś posiadał oszczędności, które mógłby przeznaczyć na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego, to dzisiaj środki te są realnie mniej warte niż jeszcze rok temu. Z kolei niska zdolność kredytowa powoduje, że banki zwyczajnie nie będą udzielały kredytów osobom zainteresowanym. Dlatego też bon mieszkaniowy może zyskać na popularności.
WARTO WIEDZIEĆ!
Wkład mieszkaniowy, czyli wkład własny stanowi 10-20% wartości kredytu. Przykładowo, jeśli chcielibyśmy zaciągnąć kredyt na kwotę 200 000 zł, to wówczas potrzebowalibyśmy 40 000 zł na wkład własny.
Bony mieszkaniowe występują w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to rodzinny bon mieszkaniowy, natomiast drugi – społeczny bon mieszkaniowy. Na czym polegają i czym się różnią od siebie? Poniżej przyjrzeliśmy się tej kwestii bardzo szczegółowo.
Rodzinny bon mieszkaniowy, zgodnie ze swą nazwą będzie przysługiwał rodzinom. Jednakże nie każda rodzina go dostanie. Otrzymają go rodziny, w których:
Z tego bonu nie będą mogły skorzystać rodziny, gdzie żyje jedno lub dwoje dzieci, a także takie, w ramach których nie funkcjonuje przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna. Ale to nie wszystko. Świadczenie nie będzie przysługiwało także małżeństwom bez dzieci oraz osobom samotnym.
Ten bon mieszkaniowy będzie można można przeznaczyć na jeden z poniższych celów:
Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób, których dochody będą zbyt małe, aby bank udzielił im kredytu na cele mieszkaniowe. Takie osoby nie posiadają odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Przyznanie bonu mieszkaniowego społecznego będzie możliwe tylko wówczas, gdy osoba spełniająca powyższe warunku nie będzie posiadała własnej nieruchomości.
Cele, na jakie możemy przeznaczyć ten konkretny bon społeczny są następujące:
Wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego zależy od następujących czynników:
W zależności od tego, w jakiej konfiguracji wystąpią powyższe czynniki możemy mówić o dwóch wariantach kwotowych.
Pierwszy wariant dotyczy sytuacji, w której rodzina nie posiada prawa własności do nieruchomości, w której mieszka albo takie prawo posiada, jednak powierzchnia nieruchomości nie przekracza 65 m2. Wówczas wysokość bonu wynosi:
Drugi wariant będzie działał wówczas, kiedy rodzina posiada prawo własności do nieruchomości, a powierzchnia nieruchomości wynosi więcej niż 65 m2. Wtedy można otrzymać:
Wysokość bonu mieszkaniowego społecznego jest uzależniona od tego, ile osób znajduje się w danym gospodarstwie domowym. Kwoty te, w zależności od sytuacji mieszkaniowej osób zainteresowanych kształtują się następująco:
Bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu jeszcze nie ruszył. Z pierwszych zapowiedzi wynika, że wnioski będzie można składać poprzez Zakład Ubezpeiczeń Społecznych. Jakkolwiek samo uruchomienie programu wymaga zinformatyzowania systemu, co jeszcze nie nastąpiło. Brak też konkretnej podstawy prawnej, określające jasno wszystko to, co Nowy Ład mówi o bonach mieszkaniowych, a o czym już zdążyliśmy sobie powiedzieć na łamach niniejszego artykułu. Najprawdopodobniej realizacja bonów rozpocznie się od 1 stycznia 2023 roku, ale trzeba czekać, aż pomysł ten znajdzie swoje umocowanie w prawie.
Zaktualizowano:
Dodano: