Zanim zastanowimy się nad kluczowym zagadnieniem artykułu: czy istnieje kredyt bez KRD, BIK musimy poznać podstawowe znaczenie informacji zawartych w tych bazach. Dodatkowo poznamy różnice pomiędzy kredytem a pożyczką. Szczegółowo wyjaśnimy, czym jest baza Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Krajowego Rejestru Długów (KRD) i jakie znaczenie przy badaniu historii kredytowej mają zawarte w nich dane.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kredyt bankowy to oddanie do dyspozycji kredytobiorcy, na określony czas, środków pieniężnych, które są wykorzystane na konkretny cel. Kredytobiorca zobowiązany jest do korzystania z pieniędzy na warunkach określonych w umowie z bankiem, zwrotu kwoty kredytu razem z odsetkami w wyznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. Taka jest definicja kredytu bankowego.
Kredyt gotówkowy udzielany jest na podstawie Prawa Bankowego wyłącznie przez banki, a kwestie są regulowane przez:
Pożyczka natomiast to zobowiązanie się dającego pożyczkę do przeniesienia na własność biorącego określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorącego do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Taką definicję pożyczki poznajemy poprzez zapoznania się z Kodeksem Cywilnym. W kontekście naszego artykułu będziemy opierać się na definicji pożyczki związanej z pożyczką gotówkową.
Do głównych różnic pomiędzy pożyczką a kredytem możemy zaliczyć fakt, że:
Kredyt często i bardzo słusznie kojarzy nam się z ratami. Istnieją również pożyczki ratalne. To oznacza, że takie zobowiązanie będziemy spłacali w oprocentowanych ratach, których liczba różni się w zależności od wybranej oferty.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która gromadzi dane na temat zobowiązać klientów. Dane, przechowywane w Biurze Informacji Kredytowej mają bardzo znaczący wpływ w ocenie kredytowej Klientów. Nie ma tutaj znaczenia kwota danej należności. Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą, to w jego przypadku występuje negatywna historia kredytowa. Jeśli zaś ktoś zawsze spłacał zobowiązania w terminie to jego historia kredytowa może być pozytywna.
Krajowy Rejestr Długów (KRD) to druga znacząca instytucja, która gromadzi dane na temat sytuacji finansowej klientów indywidualnych i firm. Możemy się w niej znaleźć między innymi wówczas, gdy mamy zaległości w opłatach powyżej kwoty 200 zł oraz przy opóźnieniu wynoszącym minimum 60 dni (dotyczy klientów indywidualnych). Zaległości mogą dotyczyć zarówno pożyczek, kredytów, jak i opóźnieniach w opłacaniu czynszu za mieszkanie, rachunków np. za telefon, opóźnienia w zapłacie alimentów, mandatów.
Banki z założenia w swojej polityce kredytowej zawsze sprawdzają wyżej wymienione bazy. Dlatego, jeśli Klientowi podwinęła się noga w finansach i ma negatywne wpisy w w/w bazach niestety nie zostanie udzielony kredyt.
Bank przyznając kredyt musi mieć pewność, że klient spłaci go w całości w określonym terminie. Jest to główny powód dla którego Klienci wnioskujący o środki są wnikliwie analizowani pod względem zdolności kredytowej oraz wiarygodności. Jednym z najczęściej wykorzystywanych informacji na temat klientów są rejestry w BIK, KRD i innych bazach.
Jeżeli chodzi o pozabankowe pożyczki, to tutaj firmy pożyczkowe mogą wewnętrznie skonstruować swoją politykę finansowania i zasady weryfikacji Klienta. Nie są one objęte zaleceniami wydawanymi przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego). Wiarygodność pożyczkodawców, ich płynność finansowa mogą być sprawdzane według mniej rygorystycznych zasad np. na podstawie samego oświadczenia o dochodach udzielając pożyczki bez BIK i zaświadczeń o dochodach np. Loan me.
Pożyczki bez BIK i KRD są możliwe do uzyskania. Oferty te są przeznaczone dla Klientów zadłużonych, którym banki nie chcą udzielić finansowania. Gdzie ich szukać? Najlepszym źródłem informacji i zarazem najbardziej popularnym jest Internet, gdzie w szybki sposób możemy odnaleźć rankingi i informacje na temat aktualnych ofert pożyczek, również bez BIK i KRD. Wiele ofert firm pożyczkowych znajduje się na stronie wnioskomat.com. Po wypełnieniu prostego formularza można otrzymać realne oferty pożyczkowe.
Pierwszą myślą, jaką czasami nasuwa się przy rozważaniu wzięcia pożyczki pozabankowej, jest to, ze sporo kosztuje. Oprócz odsetek musimy zapłacić prowizje oraz dodatkowe koszty. Czasami można się zgodzić z tym stwierdzeniem, ale trzeba wziąć pod uwagę drugi aspekt sprawy. W momencie, gdy bankowy kredyt bez BIK i KRD jest nieosiągalny, wówczas dla zadłużonych Klientów jest to jedyne sensowne rozwiązanie, aby zreperować domowy budżet i sfinansować niezbędny wydatki.
Zalety pożyczki pozabankowej bez BIK i KRD:
Wady pożyczki bez BIK i KRD:
Jak sama nazwa wskazuje prywatna pożyczka pozabankowa to nic innego jak pożyczka udzielana przez osoby prywatne, które posiadają wolne środki i chcą je pożyczyć na własnych warunkach. W przypadku, gdy pożyczamy pieniądze od osoby prywatnej, obowiązują zapisy Kodeksu cywilnego. Kwota pożyczki przekracza 500 zł, umowa nie musi być zawarta formie pisemnej.
Takie zobowiązanie ma bardzo elastyczne warunki spłaty. Trzeba ją dokładnie rozważyć, ponieważ prywatna pożyczka bez BIK i KRD niesie za sobą szereg zarówno szans, jak i niebezpieczeństw. Osoba pożyczająca nie zawsze ma uczciwe zamiary wobec pożyczkobiorcy. Może chcieć zyskać bardzo duże korzyści majątkowe w zamian. Warto więc skorzystać z pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe, które podlegają regulacją KNF. Jest to bezpieczna forma wzięcia pożyczki nawet dla osób, których historia w BIK czy KRD nie jest krystaliczna.
Musimy pamiętać o tym, że przed podjęciem decyzji i podpisaniem umowy na zaciągnięcie zobowiązania, musimy najpierw bardzo dokładnie przeanalizować ofertę. I tak będą nas tu interesować takie aspekty jak:
Pamiętajmy, że poszczególne oferty pożyczek różnią się pod względem wyżej wymienionych parametrów. Żaden podmiot, który udziela pożyczek nie jest zobowiązany do oferowania identycznych ofert jak u konkurencji. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie przynajmniej kilku instytucji finansowych w celu porównania ofert ze sobą.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana oferta jest dla nas korzystna, zawsze możemy zapytać o to profesjonalnego doradcę kredytowego.
Zaktualizowano:
Dodano: