Czy istnieje kredyt bez KRD, BIK? Wyjaśniamy pojęcia – kredyt, pożyczka bez BIK.

Opublikowano: 21 Lis 2020 Aleksandra Jakubowska 9 min. czytania

Kategoria: Blog pożyczkowyPożyczki

Zanim zastanowimy się nad kluczowym zagadnieniem artykułu: czy istnieje kredyt bez KRD, BIK musimy poznać podstawowe znaczenie informacji zawartych w tych bazach. Dodatkowo poznamy różnice pomiędzy kredytem a pożyczką. Szczegółowo wyjaśnimy, czym jest baza Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Czy istnieje kredyt bez KRD, BIK? Wyjaśniamy pojęcia – kredyt, pożyczka bez BIK.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Kredyt bankowy to oddanie do dyspozycji kredytobiorcy, na określony czas, środków pieniężnych, które są wykorzystane na konkretny cel. Kredytobiorca zobowiązany jest do korzystania z pieniędzy na warunkach określonych w umowie z bankiem, zwrotu kwoty kredytu razem z odsetkami w wyznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. Taka jest definicja kredytu bankowego.

Kredyt gotówkowy udzielany jest na podstawie Prawa Bankowego wyłącznie przez Banki, a kwestie są regulowane przez ustawę Prawo bankowe, Kodeks cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim.

Pożyczka natomiast to zobowiązanie się dającego pożyczkę do przeniesienia na własność biorącego określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorącego do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Taką definicję pożyczki poznajemy poprzez zapoznania się z Kodeksem Cywilnym. W kontekście naszego artykułu będziemy opierać się na definicji pożyczki związanej z pożyczką gotówkową.

Do głównych różnic pomiędzy pożyczką a kredytem możemy zaliczyć fakt, że:

 • pożyczka może być nieodpłatna,
 • może zostać udzielona przez każdego (a nie tylko przez Banki),
 • nie musi mieć określonego celu przeznaczenia środków,
 • nie ma wymogu zawarcia umowy na piśmie,
 • regulowana jest Kodeksem cywilnym oraz ustawą o kredycie konsumenckim. 

Czym się różni baza BIK od bazy KRD?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która gromadzi dane na temat zobowiązać klientów. Przechowywane dane mają charakter pozytywny i negatywny i mają bardzo znaczący wpływ w ocenie kredytowej Klientów. Nie ma tutaj znaczenia kwota danej należności.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) to druga znacząca instytucja, która gromadzi dane na temat sytuacji finansowej klientów indywidualnych i firm. Możemy się w niej znaleźć między innymi wówczas, gdy mamy zaległości w opłatach powyżej kwoty 200 zł oraz przy opóźnieniu wynoszącym minimum 60 dni (dotyczy klientów indywidualnych). Zaległości mogą dotyczyć zarówno pożyczek, kredytów, jak i opóźnieniach w opłacaniu czynszu za mieszkanie, rachunków np. za telefon, opóźnienia w zapłacie alimentów, mandatów.

Banki z założenia w swojej polityce kredytowej zawsze sprawdzają wyżej wymienione bazy. Dlatego, jeśli Klientowi podwinęła się noga w finansach i ma negatywne wpisy w w/w bazach niestety nie zostanie udzielony Kredyt.

Jak przebiega proces analizy otrzymania kredytu bankowego, pożyczki?

Bank przyznając kredyt musi mieć pewność, że klient spłaci go w całości w określonym terminie. Jest to główny powód dla którego Klienci wnioskujący o środki są wnikliwie analizowani pod względem zdolności kredytowej oraz wiarygodności. Jednym z najczęściej wykorzystywanych informacji na temat klientów są rejestry w BIK, KRD i innych bazach.

Jeżeli chodzi o pozabankowe pożyczki, to tutaj firmy pożyczkowe mogą wewnętrznie skonstruować swoją politykę finansowania i zasady weryfikacji Klienta. Nie są one objęte zaleceniami wydawanymi przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego). Wiarygodność pożyczkodawców, ich płynność finansowa mogą być sprawdzane według mniej rygorystycznych zasad np. na podstawie samego oświadczenia o dochodach udzielając pożyczki bez BIK i zaświadczeń o dochodach np. Loan me.

Pożyczki bez BIK i KRD są możliwe do uzyskania. Oferty te są przeznaczone dla Klientów zadłużonych, którym banki nie chcą udzielić finansowania. Gdzie ich szukać? Najlepszym źródłem informacji i zarazem najbardziej popularnym jest Internet, gdzie w szybki sposób możemy odnaleźć rankingi i informacje na temat aktualnych ofert pożyczek bez BIK i KRD. Wiele ofert firm pożyczkowych znajduje się na stronie wnioskomat.com. Po wypełnieniu prostego formularza można otrzymać realne oferty pożyczkowe. Na moment publikacji artykułu w sieci znajdziemy następujące przykładowe pozabankowe pożyczki bez BIK i KRD: Vivus,  Netcredit, Wonga, Smart pożyczka, Axi Card.

Czy istnieją zalety pożyczki pozabankowej bez BIK i KRD?

Pierwszą myślą, jaką czasami nasuwa się przy rozważaniu wzięcia pożyczki pozabankowej, jest to, ze sporo kosztuje. Oprócz odsetek musimy zapłacić prowizje oraz dodatkowe koszty. Czasami można się zgodzić z tym stwierdzeniem, ale trzeba wziąć pod uwagę drugi aspekt sprawy. W momencie, gdy bankowy kredyt bez BIK i KRD jest nieosiągalny, wówczas dla zadłużonych Klientów jest to jedyne sensowne rozwiązanie, aby zreperować domowy budżet i sfinansować niezbędny wydatki.  

Zalety pożyczki pozabankowej bez BIK i KRD:

 • duża dostępność ofert – o pożyczki można starać się za pośrednictwem agenta, Internetu, telefonu. Zawarcie umowy może nawet nastąpić przez procesy bez wychodzenia z domu lub za pośrednictwem kuriera,
 • pożyczkę można wziąć na dowolny cel - nie ma obowiązku informowania na co chce wykorzystać środki,
 • wysoka kwota pożyczek - wnioskując o pożyczkę bez BIK i KRD można nawet uzyskać oferty do kilkunastu tysięcy złotych,
 • szeroka rozpiętość akceptowanych źródeł dochodów- część firm pożyczkowych akceptuje dochody pochodzące z alimentów, 500+,  czy też nawet wynagrodzenia uzyskiwanego bez formalnego potwierdzenia dochodu np. w formie umowy,
 • formalności ograniczone do minimum.

Co to jest pozabankowa pożyczka prywatna bez BIK i KRD?

Jak sama nazwa wskazuje prywatna pożyczka pozabankowa to nic innego jak pożyczka udzielana przez osoby prywatne, które posiadają wolne środki i chcą je pożyczyć na własnych warunkach. W przypadku, gdy pożyczamy pieniądze od osoby prywatnej, obowiązują zapisy Kodeksu cywilnego. Kwota pożyczki przekracza 500 zł, umowa nie musi być zawarta formie pisemnej.

Takie zobowiązanie ma bardzo elastyczne warunki spłaty. Trzeba ją dokładnie rozważyć, ponieważ prywatna pożyczka bez BIK i KRD niesie za sobą szereg zarówno szans, jak i niebezpieczeństw. Osoba pożyczająca nie zawsze ma uczciwe zamiary wobec pożyczkobiorcy. Może chcieć zyskać bardzo duże korzyści majątkowe w zamian. Warto więc skorzystać z pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe, które podlegają regulacją KNF. Jest to bezpieczna forma wzięcia pożyczki nawet dla osób, których historia w BIK czy KRD nie jest krystaliczna.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar Oczytana

  Oczytana
  02.02.2021 20:20:11

  Trzeba wiedzieć, że jak się ma wpis w KRD i się spłaci zadłużenie to wpis w krótkim czasie zostanie usunięty. Wtedy można wziąć kolejną pożyczkę.

  Odpowiedź
 • Avatar malwa

  malwa
  30.01.2021 18:13:36

  firmy różnie patrzą na BIK i u jednych jak się ma opóźnienie to się nie dostaje oferty a u drugich dostaje się kilka tysięcy złotych

  Odpowiedź
 • Avatar Antoni_52

  Antoni_52
  15.01.2021 07:32:18

  trzeba tylko uważać, żeby nie wpaść w pułapkę zadłużenia..

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Antoni_52
  15.01.2021 11:36:23

  W sytuacji nawet najmniejszych problemów ze spłatą sugerujemy zapoznać się z ofertą kredytów konsolidacyjnych, które zamieniają zobowiązania w jedną niską ratę.

 • Avatar Barbara

  Barbara
  06.01.2021 21:11:42

  Polecam AAsa szybko i bez problemów.

  Odpowiedź
 • Avatar Kacper123

  Kacper123
  12.12.2020 12:15:45

  W moim przypadku najlepszym pozabankowym pożyczkodawcą jest dla mnie ojciec ? Jak się kiedyś na mnie zdenerwuje to będę wiedzieć, gdzie szukać alternatywy!

  Odpowiedź
 • Avatar Ilona

  Ilona
  25.11.2020 10:14:44

  Czy jak spłacę zaległość za mandat, to będę wypisana z KRD?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Ilona
  25.11.2020 12:45:39

  Tak negatywny wpis powinien być usunięty. Wierzyciel musi zgłosić uregulowanie płatności max do 14 dni, KRD usuwa wpis do 7 dni.

Top