Czy istnieje możliwość przeniesienia kredytu do innego banku?

Opublikowano: 26 Sie 2019 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Mnogość ofert na rynku, pośpiech w wyborze decyzji, potrzeba realizacji celu tu i teraz – to czynniki, które mogą spowodować, że decyzję o finansowaniu podejmiemy zbyt pochopnie, a co za tym idzie wybrana oferta, nie będzie najlepsza na rynku. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy musimy spłacać kredyt do końca? Czy istnieje taka możliwość jak przeniesienie kredytu do innego banku?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy możliwe jest przeniesienie kredytu do innego banku,
  • czym jest refinansowanie kredytu,
  • w jaki sposób można przenieść kredyt,
  • czy przeniesienie kredytu się opłaca.
przeniesienie kredytu do innego banku

Dlaczego mogę być niezadowolony z kredytu?

Najczęstszym powodem niezadowolenia Klienta jest oczywiście cena. Okazuje się bowiem z czasem, że kredyt gotówkowy albo kredyt hipoteczny, który zaciągnęliśmy jest mniej atrakcyjny od najnowszych ofert dostępnych na rynku. Przekłada się to oczywiście na kondycję naszego budżetu domowego – wiadomo, że im tańszy kredyt gotówkowy albo kredyt hipoteczny, tym też nasza płynność finansowa jest większa. Oczywiście, oprócz ceny mogą mi przeszkadzać inne czynniki jak np. obsługa banku, nieintuicyjna aplikacja moje rachunku bankowego, droga obsługa konta itp.

Co mogę zrobić, aby zamknąć zobowiązanie?

Skoro nie jestem zadowolony z kredytu to zawsze mogę go spłacić przed terminem. Nikt nie zmusza mnie, abym spłacał zobowiązanie w terminie wskazanym w harmonogramie spłaty do końca. Co więcej, zarówno ustawa o kredycie hipotecznym, jak i ustawa o kredycie konsumenckim dają Klientowi prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania. Przeniesienie kredytu do innego banku może się wiązać z dodatkową prowizją, ale występuje to dość powszechnie, kiedy decydujemy się zmienić aktualne zobowiązanie na ofertę innego banku. Możliwość spłaty brzmi całkiem nieźle, jest tylko jedno „ale” – muszę posiadać na to pieniądze.

Czy możliwe jest przeniesienie kredytu do innego banku?

Przeniesienie kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego do innego banku jest możliwe. Musimy jednak posiadać zdolność kredytową i sprawdzić, czy nam się to opłaca. Zwróćmy szczególnie uwagę na opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu oraz prowizję za uruchomienie nowego zobowiązania. Przeniesienie kredytu do innego banku jest możliwe np. w takiej sytuacji, kiedy na rynku pojawia się nowa, atrakcyjniejsza oferta kredytowa, natomiast nie chcemy już spłacać starego kredytu.

Czym jest przeniesienie kredytu do innego banku?

Jest ono znane pod inną nazwą: refinansowanie kredytu. Przeniesienie kredytu do innego banku polega to na tym, że klient w pierwszej kolejności spłaca aktualne, ciążące na nim zobowiązanie, a następnie spłaca nowy kredyt - niejako odpowiednik tego wcześniejszego, już spłaconego - tyle, że w innym banku. A jak spłacić niechciany kredyt gotówkowy albo kredyt hipoteczny?

Przeniesienie kredytu gotówkowego

Przeniesienie kredytu gotówkowego, inaczej refinansowanie kredytu gotówkowego odbywa się w kilku etapach. Najpierw nowy bank spłaca kredyt gotówkowy u wcześniejszego kredytodawcy. Następnie klient kontynuuje spłatę zobowiązania w nowym banku. Opłaca się to kredytobiorcy wówczas, gdy uzyska jakąś wymierną finansową korzyść, np. będzie spłacał niższe miesięczne raty. To sprawi że kredyt gotówkowy w ogólnym pojęciu będzie tańszy.

W praktyce klienci najczęściej decydują się na jedną z dwóch metod refinansowania kredytu gotówkowego:

  • kredyt konsolidacyjny, którego główną korzyścią jest pozyskanie dodatkowych środków finansowych i jedna rata zamiast kilku dotychczasowych,  
  • kredyt gotówkowy, atrakcyjniejszy od poprzedniego, zaciągnięty na pozyskanie środków na refinansowanie już posiadanego kredytu gotówkowego. 

Oczywiście, niezależnie od tego, którą metodę wybierze konsument musi on przejść prawidłowo procedurę wnioskowania o przeniesienie kredytu do innego banku.

Dlaczego klienci chcą refinansować swój kredyt gotówkowy? Na przykład, jeśli ktoś zauważył w internecie nową, niżej oprocentowaną ofertę może nie być chętny do dalszego spłacania kredytu gotówkowego. Może wtedy skorzystać z oferty innego banku. Jeśli przed kredytobiorcą pojawi się alternatywa tańszego kredytu gotówkowego wówczas najpewniej chętnie z niej skorzysta.

Cesja kredytu gotówkowego

Warto pamiętać, iż jedną z alternatywnych opcji przeniesienia kredytu gotówkowego jest tzw. cesja kredytu gotówkowego. Polega to na tym, że przestajemy spłacać nasze aktualne zobowiązania, a za nas zaczyna je spłacać ktoś inny. Jak to możliwe? Jeżeli tylko jakaś osoba wyrazi chęć spłacania naszego kredytu i pomyślnie przejdzie weryfikację - bank będzie chciał się dowiedzieć jaka jest jego zdolność kredytowa oraz jak wygląda historia kredytowa.

Na udzielenie cesji kredytu gotówkowego musi się również zgodzić bank, w którym zaciągnięte jest aktualne zobowiązanie. Nie jest to typowa operacja bankowa i występuje tylko w ściśle określonych sytuacjach i co bardzo ważne do podkreślenia: bank nie ma obowiązku wyrażenia na nią zgody. 

Przeniesienie kredytu hipotecznego

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku to inaczej refinansowanie kredytu hipotecznego. Jest to opłacalne wówczas, jeżeli znajdziemy na rynku atrakcyjniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Czynniki, jakimi powinien się kierować klient przy ocenie, czy dana oferta jest atrakcyjniejsza czy też nie, to:

  • niższa rata kredytu, 
  • niższy koszt kredytowania, 
  • wyższy poziom profesjonalizmu świadczonej usługi

Dlaczego klienci decydują się na przeniesienie kredytu hipotecznego? W grę wchodzi kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest wysokie oprocentowanie aktualnego kredytu hipotecznego. Klientowi może też zależeć na szybszej spłacie zobowiązania. Inną przyczyną może być to, że klientowi zwyczajnie brakuje środków na spłatę raty w takiej wysokości, w jakiej ona jest. W niektórych sytuacjach zdarza się też tak, że klient ma kilka kredytów hipotecznych. Wówczas tym bardziej będzie go interesowała możliwość refinansowania kredytów hipotecznych. To wszystko może sprawić, że klient prędzej czy później zdecyduje się na przeniesienie kredytu do innego banku.

Widzę pojęcie: "kredyt refinansowy". Co to jest?

Niekiedy klient, który chce przenieść kredyt do innego banku spotyka się z pojęciem kredytu refinansowego. Cóż to takiego? Otóż, kredyt refinansowy to nic innego jak synonim przeniesienia kredytu. Przykładowo: Pan Jan spłaca obecnie kredyt gotówkowy, zaciągnięty w banku A. Nie jest jednak zadowolony z aktualnej oferty. Jednakże dowiaduje się, że bank B oferuje atrakcyjny kredyt refinansowy właśnie w zakresie kredytu gotówkowego. Pan Jan decyduje się więc na pozyskanie tego kredytu refinansowego. W ten sposób Pan Jan przeniósł swój kredyt gotówkowy do innego banku.

Kredyt refinansowy dotyczy zarówno kredytów gotówkowych jak i kredytów hipotecznych.

przeniesnie kredytu do innego banku

Kredyt konsolidacyjny

Jedną ze wspominanych już metod refinansowania kredytów jest kredyt konsolidacyjny. Ażeby z niego skorzystać również na samym początku niezbędne jest zapoznanie się z ofertą innego banku. Istotą kredytu konsolidacyjnego jest to, że łączy on np. dwa kredyty gotówkowe. Jak już wspomnieliśmy skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego może przynieść również dodatkową gotówkę.

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 75 000 zł, okres: 60 mies
Banki
Kwota kredytu: 75 000 zł
Ilość rat kredytu: 60 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 101 217,60 zł 1 686,96 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 16,57 % 4,99 % 108 079,20 zł 1 801,32 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,66 % 6,99 % 108 268,20 zł 1 804,47 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,95 % 3,99 % 108 860,40 zł 1 814,34 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 17,54 % 9,99 % 110 074,80 zł 1 834,58 zł

Czy przeniesienie kredytu do innego banku się opłaca?

Wiemy już dlaczego klienci decydują się na przeniesienie kredytu do innego banku. Jednakże, aby mieć pewność, że to się opłaca, należy dokładnie przeczytać ofertę a później nową umowę kredytową. Jeżeli przy przeniesieniu kredytu występuje np. niższe oprocentowanie to wówczas oznacza to niższy koszt kredytu.

Z kolei jeśli nowy kredytodawca policzy sobie wyższą prowizję i łączny koszt kredytu będzie przez to wyższy niż w dotychczasowym banku, wówczas należy zadać sobie pytanie: co jest bardziej korzystne? Przeniesienie kredytu może zatem być opłacalne, ale nie musi. Dotyczy to zarówno kredytu refinansowego jak i kredytu konsolidacyjnego.

Tagi: refinansowanie pożyczki

Zaktualizowano: 15.10.2021

Dodano: 26.08.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top