Czy istnieje możliwość przeniesienia kredytu do innego Banku?

Opublikowano: 26 Sie 2019 Wojciech Zieliński 5 min. czytania

Kategoria: KredytyKredyty konsolidacyjne

Mnogość ofert na rynku, pośpiech w wyborze decyzji, potrzeba realizacji celu tu i teraz – to czynniki, które mogą spowodować, że decyzję o finansowaniu podejmiemy zbyt pochopnie, a co za tym idzie wybrana oferta, nie będzie najlepsza na rynku. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy musimy spłacać kredyt do końca, czy możemy przenieść go do innego banku?

Dlaczego mogę być niezadowolony z kredytu?

Najczęstszym powodem niezadowolenia Klienta jest oczywiście cena. Okazuje się bowiem z czasem, że nie wybraliśmy najlepszej możliwej dla nas oferty i są instytucje, które mogłyby dać nam finansowanie na korzystniejszych warunkach. Przekłada się to oczywiście na kondycję naszego budżetu domowego – wiadomo, że im więcej mamy wolnych środków tym też nasza płynność finansowa jest większa. Oczywiście, oprócz ceny mogą mi przeszkadzać inne czynniki jak np. obsługa banku, nieintuicyjna aplikacja moje rachunku bankowego, droga obsługa konta itp.

Sprawdź szerokoą ofertę kredytów konsolidacyjnych:

alior logotyp

17 900

Kwota

445,12

Rata

53 raty

Okres

13,7%

RRSO
bnp paribas logotyp

32 000

Kwota

475,17

Rata

98 rat

Okres

9,99 %

RRSO
nest bank logotyp

27 100

Kwota

546,42

Rata

76 rat

Okres

15,5%

RRSO
getin bank logotyp

35 300

Kwota

648,75

Rata

98 rat

Okres

17,3%

RRSO

Co mogę zrobić, aby zamknąć zobowiązanie, czyli przeniesienie kredytu

Skoro nie jestem zadowolony z kredytu to zawsze mogę go spłacić przed terminem. Nikt nie zmusza mnie, abym spłacał zobowiązanie w terminie wskazanym w harmonogramie spłaty do końca. Co więcej, zarówno ustawa o kredycie hipotecznym, jak i ustawa o kredycie konsumenckim dają Klientowi prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania. Bank może za to pobrać dodatkową prowizję, aby skompensować sobie koszty związane z taką operacją, ale zawsze musi umożliwić wcześniejszą spłatę Klientowi. Możliwość spłaty brzmi całkiem nieźle, jest tylko jedno „ale” – muszę posiadać na to pieniądze.

Przeniesienie kredytu do innego banku jest możliwe. Musimy jednak posiadać zdolność kredytową i sprawdzić, czy nam się to opłaca. Zwróćmy szczególnie uwagę na opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu oraz prowizję za uruchomienie nowego,

Spłata kredytu innym kredytem - czy przenisienie kredytu się opłaca?

Na spłatę zobowiązania mogę jednak wziąć kredyt. Kiedy będzie mi się to opłacać? Oczywiście, jak kredyt ten będzie tańszy dla mnie. Jeżeli znajdę ofertę, w ramach której spłacę kredyt w tym samym czasie, ale w oparciu o niższą ratę zmiana może okazać się dla mnie opłacalna. Muszę jednak pamiętać, że z nowy bank z tytułu udzielenia kredytu może ode mnie pobrać inne opłaty np. prowizję za udzielenie. Powinienem zatem przeliczyć, czy po zapłaconej prowizji, jeżeli oczywiście występuje, nadal zabiega spłaty kredytu innym kredytem będzie dla mnie opłacalny. Przenisienie kredytu może zatem być opłacalne, ale nie musi.

przeniesienie kredytu do innego banku

Konsolidacja zobowiązań

Wiemy już, że istnieje możliwość spłaty kredytu innym kredytem, czyli niejako przeniesienia kredytu do innego banku. A co jeżeli kredytów mam kilka i w kilku bankach na różne kwoty i z różnym okresem spłaty? Mogę postarać się o tzw. kredyt konsolidacyjny. Bank da mi pieniądze na spłatę wszystkich lub kilku wskazanych przeze mnie kredytów i zastąpi je jednym. Dzięki temu będę płacił jedną ratę, a czasem na samym zabiegu wyjdę taniej.

OPINIA EKSPERTA:

Aktualna ilość podmiotów finansowych działających na polskim rynku, w tym banków, pozwala na swobodny wybór finansowania. Pozwala nie tylko na uzyskanie środków, ale także na późniejsze przeniesienie kredytu np. w ramach konsolidacji zobowiązań. Podejmując decyzję o uzyskaniu kredytu należy dokładnie przeanalizować jego warunki najlepiej korzystając z fachowej pomocy doradcy finansowego.

        URSZULA SOKÓŁ, Manager ds. Produktów Bankowych, Helikon sp. z.o.o.

 

Konsolidacja kredytu - jak działa i na czym polega

.

 

Zaktualizowano: 04.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top