Czy mając umowę na czas określony można dostać kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 08 Marzec 2024 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Wydawać by się mogło, że kredyt gotówkowy przy umowie na czas określony jest rzeczą nieosiągalną, zwłaszcza, jeśli podmiotem kredytującym miałaby być instytucja bankowa. Tymczasem okazuje się, że pracownik tymczasowy również ma szanse na korzystne finansowanie. Nie należy zapominać, że nawet umowa terminowa u niejednego kredytodawcy jest jak najbardziej akceptowalnym źródłem dochodów, na podstawie którego obliczana jest zdolność kredytowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak banki patrzą na umowę czasową,
 • jaki kredyt gotówkowy jest dostępny na podstawie umowy na czas określony,
 • jak starać się o kredyt, mając umowę terminową.
kredyt gotówkowy umowa

Czy umowa na czas określony jest akceptowana przez banki?

Zanim, jako klient złożysz wniosek o kredyt gotówkowy, to najpierw warto zastanowić się jaki właściwie jest rodzaj Twojej umowy. Wiemy już, że ma ona czas określony, tzn. widnieje w niej zapis, mówiący o tym, z którym konkretnie dniem umowa się skończy. Jednakże taka terminowość może występować w trzech typach umów, tj. w:

 • umowie o pracę,
 • umowie zlecenie,
 • umowie o dzieło.

Umowa o pracę zawsze będzie stawiała klienta indywidualnego w lepszej sytuacji niż umowa cywilno-prawna. Jakkolwiek, jeśli legalnie uzyskujesz dochody, to finansowanie jest jak najbardziej możliwe. To, co jest najważniejsze to fakt, że terminowość umowy spowoduje, że dostępne będą raczej niższe kwoty kredytu, a maksymalny okres spłaty krótszy. 

Jak umowa na czas określony wpływa na zdolność kredytową?

Zdarzają się klienci, którzy posiadają umowę terminową, ale wykazują dość duże zarobki. Przykładowo ich kontrakt kończy się równo w połowie 2025 roku, ale comiesięczne wynagrodzenie opiewa na kwotę 10 000 zł. Czy zatem tacy wnioskodawcy mogą liczyć na duży kredyt gotówkowy z banku? Niekoniecznie. Zdolność kredytowa jest bowiem obliczana nie tylko na podstawie dochodów wnioskodawcy, ale też stabilności źródła tychże zarobków. Wprawdzie wysoka pensja daje klientowi więcej możliwości jeśli chodzi o maksymalną kwotę kredytu niż osobie z najniższa krajową, ale wciąż wątpliwa pozostaje kwestia czy po zakończeniu umowy kredytobiorca będzie miał z czego spłacić dług. 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy, będąc tymczasowym pracownikiem?

Umowa na czas określony, a kredyt gotówkowy to temat bardziej złożony niż zdolność kredytowa. Musisz także oszacować swoje realne szanse na konkretny produkt. Na przykład, jeśli Twoja umowa skończy się za rok, to wnioskowanie o kredyt na 5 lat raczej nie zakończy się pozytywnie. Ale niewykluczone, że bank zgodzi się na okres kredytowania wynoszący 2-3 lata. Będzie to bardziej prawdopodobne, jeśli nie jest to Twoja pierwsza umowa terminowa, a już któraś kolejna zawarta z tym samym zakładem pracy. Daje to powód, by sądzić, że już po zakończeniu aktualnej umowy masz spore szanse na zawarcie kolejnej.

Twoja sytuacja jako kredytobiorcy z umową na czas określony będzie specyficzna, jeśli jesteś młodą osobą, która dopiero co zaczyna swoją karierę na rynku pracy. Pracownicy w wieku 18-25 lat, którzy tuż po skończonej szkole albo studiach podjęli się pierwszego w swoim życiu zatrudnienia bardzo często na sam początek otrzymują umowy terminowe. Nie mają przy tym żadnego wcześniejszego doświadczenia pracowniczego, ani nie mogą się pochwalić długotrwałym przywiązaniem do jednego pracodawcy. W ich przypadku rozsądnie jest szukać takiego banku, który przychylnym okiem spojrzy nawet na umowę rozpoczętą 1 miesiąc temu. 

Znajdujesz się w przedziale wiekowym 18-24 lata i chcesz uzyskać kredyt lub pożyczkę? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Kredyty dla młodych klientów. 

Gdzie można starać się o kredyt gotówkowy, mając umowę na czas określony?

Nie należy zapominać, że każdy bank do pewnego stopnia podchodzi do klientów w sposób bardzo zindywidualizowany. W związku z tym, mając umowę o pracę tymczasową można skutecznie uzyskać kredyt gotówkowy w następujących instytucjach:

 1. Pożyczka gotówkowa PKO BP. Jeśli Twoja umowa będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, to z powodzeniem możesz w tym banku starać się o kredyt gotówkowy, maksymalnie na 2 lata. Dostępna kwota wynosi od 1500 zł do 300 000 zł. 
 2. Pożyczka gotówkowa Citi Handlowy. Dużym plusem oferty tego banku jest fakt, że akceptowalne są przeróżne źródła dochodów, również z umowy cywilnoprawnej, niezależnie czy została ona zawarta na czas nieokreślony czy określony. Pożyczyć możesz od 1000 zł do 150 000 zł na aż 10 lat.
 3. Kredyt gotówkowy w banku BNP Paribas. O finansowanie może starać się klient, który ma umowę o pracę na czas określony. Maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat, a kwota: od 1000 zł do 230 000 zł. 
 4. Kredyt gotówkowy Santander Bank Polska. Zaciągnięcie kredytu gotówkowego w tym banku jest możliwe, jeśli masz umowę o pracę na czas określony. Okres spłaty wynosi od 3 miesięcy do aż 10 lat, a dostępna kwota mieści się w przedziale 500 - 150 000 zł.
 5. Kredyt gotówkowy Alior Bank. Ten kredytodawca udzieli Ci finansowania na maksymalnie 3 lata. Zobowiązanie można zaciągnąć na maksimum 200 000 zł.

Jeśli chcesz porównać aktualne oferty kredytów gotówkowych, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego rankingu kredytów gotówkowych

Co zrobić, jeśli bank odmówił kredytu?

Jeżeli powodem odmowy udzielenia kredytu gotówkowego był fakt, że Twoja umowa nie stanowiła zbyt solidnej podstawy dochodowej, to warto pomyśleć nad zmianą formy zatrudnienia. Praktyka pokazuje, że najsolidniejszym źródłem dochodów u klientów, będącymi osobami fizycznymi jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Możesz więc spróbować negocjować z szefem, aby zechciał podpisać wraz z Tobą taki dokument. Innym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności gospodarczej i staranie się o kredyt firmowy, ale tutaj trzeba pamiętać o szeregu dodatkowych wymogów - np. odpowiednio długi staż na rynku, prosperowanie firmy czy biznesplan. 

Negatywna decyzja kredytowa może także wynikać z faktu, że jesteś młodym klientem, czyli niedoświadczonym pracownikiem. Niestety, zbyt krótki staż pracy nieraz i nie dwa bywa zasadnym powodem odmowy. W związku z tym nie ma zbyt wielu rozwiązań. Jedyne, co możesz zrobić, to po prostu czekać, nabierając doświadczenia i w przyszłości starając się o korzystniejszą umowę z pracodawcą. 

Klienci z umową na czas określony - alternatywne sposoby finansowania

Chcąc uzyskać dodatkowe środki finansowe na dowolny cel nie musisz wnioskować jedynie w bankach, zwłaszcza jeśli masz już doświadczenie z decyzjami odmównymi. Alternatywnym sposobem finansowania są pożyczki pozabankowe. Firmy pożyczkowe znacznie bardziej liberalne podchodzą do klienta i akceptują całe spektrum źródeł dochodów, w tym umowy terminowe. Co więcej, istnieje bardzo wiele pożyczek, gdzie w procedurze wnioskowania klient jest proszony o oświadczenie o dochodach, bez okazywania dokumentów. Musisz jednak pamiętać, że w praktyce pożyczki pozabankowe są znacznie droższe od bankowych kredytów gotówkowych.

Dodano: 08.03.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top