Wydawać by się mogło, że kredyt gotówkowy przy umowie na czas określony jest rzeczą nieosiągalną, zwłaszcza, jeśli podmiotem kredytującym miałaby być instytucja bankowa. Tymczasem okazuje się, że pracownik tymczasowy również ma szanse na korzystne finansowanie. Nie należy zapominać, że nawet umowa terminowa u niejednego kredytodawcy jest jak najbardziej akceptowalnym źródłem dochodów, na podstawie którego obliczana jest zdolność kredytowa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Zanim, jako klient złożysz wniosek o kredyt gotówkowy, to najpierw warto zastanowić się jaki właściwie jest rodzaj Twojej umowy. Wiemy już, że ma ona czas określony, tzn. widnieje w niej zapis, mówiący o tym, z którym konkretnie dniem umowa się skończy. Jednakże taka terminowość może występować w trzech typach umów, tj. w:
Umowa o pracę zawsze będzie stawiała klienta indywidualnego w lepszej sytuacji niż umowa cywilno-prawna. Jakkolwiek, jeśli legalnie uzyskujesz dochody, to finansowanie jest jak najbardziej możliwe. To, co jest najważniejsze to fakt, że terminowość umowy spowoduje, że dostępne będą raczej niższe kwoty kredytu, a maksymalny okres spłaty krótszy.
Zdarzają się klienci, którzy posiadają umowę terminową, ale wykazują dość duże zarobki. Przykładowo ich kontrakt kończy się równo w połowie 2025 roku, ale comiesięczne wynagrodzenie opiewa na kwotę 10 000 zł. Czy zatem tacy wnioskodawcy mogą liczyć na duży kredyt gotówkowy z banku? Niekoniecznie. Zdolność kredytowa jest bowiem obliczana nie tylko na podstawie dochodów wnioskodawcy, ale też stabilności źródła tychże zarobków. Wprawdzie wysoka pensja daje klientowi więcej możliwości jeśli chodzi o maksymalną kwotę kredytu niż osobie z najniższa krajową, ale wciąż wątpliwa pozostaje kwestia czy po zakończeniu umowy kredytobiorca będzie miał z czego spłacić dług.
Umowa na czas określony, a kredyt gotówkowy to temat bardziej złożony niż zdolność kredytowa. Musisz także oszacować swoje realne szanse na konkretny produkt. Na przykład, jeśli Twoja umowa skończy się za rok, to wnioskowanie o kredyt na 5 lat raczej nie zakończy się pozytywnie. Ale niewykluczone, że bank zgodzi się na okres kredytowania wynoszący 2-3 lata. Będzie to bardziej prawdopodobne, jeśli nie jest to Twoja pierwsza umowa terminowa, a już któraś kolejna zawarta z tym samym zakładem pracy. Daje to powód, by sądzić, że już po zakończeniu aktualnej umowy masz spore szanse na zawarcie kolejnej.
Twoja sytuacja jako kredytobiorcy z umową na czas określony będzie specyficzna, jeśli jesteś młodą osobą, która dopiero co zaczyna swoją karierę na rynku pracy. Pracownicy w wieku 18-25 lat, którzy tuż po skończonej szkole albo studiach podjęli się pierwszego w swoim życiu zatrudnienia bardzo często na sam początek otrzymują umowy terminowe. Nie mają przy tym żadnego wcześniejszego doświadczenia pracowniczego, ani nie mogą się pochwalić długotrwałym przywiązaniem do jednego pracodawcy. W ich przypadku rozsądnie jest szukać takiego banku, który przychylnym okiem spojrzy nawet na umowę rozpoczętą 1 miesiąc temu.
Znajdujesz się w przedziale wiekowym 18-24 lata i chcesz uzyskać kredyt lub pożyczkę? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Kredyty dla młodych klientów.
Nie należy zapominać, że każdy bank do pewnego stopnia podchodzi do klientów w sposób bardzo zindywidualizowany. W związku z tym, mając umowę o pracę tymczasową można skutecznie uzyskać kredyt gotówkowy w następujących instytucjach:
Jeśli chcesz porównać aktualne oferty kredytów gotówkowych, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego rankingu kredytów gotówkowych.
Jeżeli powodem odmowy udzielenia kredytu gotówkowego był fakt, że Twoja umowa nie stanowiła zbyt solidnej podstawy dochodowej, to warto pomyśleć nad zmianą formy zatrudnienia. Praktyka pokazuje, że najsolidniejszym źródłem dochodów u klientów, będącymi osobami fizycznymi jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Możesz więc spróbować negocjować z szefem, aby zechciał podpisać wraz z Tobą taki dokument. Innym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności gospodarczej i staranie się o kredyt firmowy, ale tutaj trzeba pamiętać o szeregu dodatkowych wymogów - np. odpowiednio długi staż na rynku, prosperowanie firmy czy biznesplan.
Negatywna decyzja kredytowa może także wynikać z faktu, że jesteś młodym klientem, czyli niedoświadczonym pracownikiem. Niestety, zbyt krótki staż pracy nieraz i nie dwa bywa zasadnym powodem odmowy. W związku z tym nie ma zbyt wielu rozwiązań. Jedyne, co możesz zrobić, to po prostu czekać, nabierając doświadczenia i w przyszłości starając się o korzystniejszą umowę z pracodawcą.
Chcąc uzyskać dodatkowe środki finansowe na dowolny cel nie musisz wnioskować jedynie w bankach, zwłaszcza jeśli masz już doświadczenie z decyzjami odmównymi. Alternatywnym sposobem finansowania są pożyczki pozabankowe. Firmy pożyczkowe znacznie bardziej liberalne podchodzą do klienta i akceptują całe spektrum źródeł dochodów, w tym umowy terminowe. Co więcej, istnieje bardzo wiele pożyczek, gdzie w procedurze wnioskowania klient jest proszony o oświadczenie o dochodach, bez okazywania dokumentów. Musisz jednak pamiętać, że w praktyce pożyczki pozabankowe są znacznie droższe od bankowych kredytów gotówkowych.
Dodano: