Czy można nadpłacać kredyt w programie Pierwsze Mieszkanie?

Opublikowano: 03 Lip 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik Hipoteczny

Zainteresowani klienci już mogą wnioskować o udział w programie Pierwsze Mieszkanie. Ustawowe zapisy sprawiają, że zobowiązanie będzie się zasadniczo różniło od standardowych, rynkowych produktów. Wielu klientów chce rozstrzygnąć te różnice. Między innymi chodzi tu o kwestię, nad którą zastanawiał się chyba każdy, kto kiedykolwiek spłacał kredyt, a mianowicie o wcześniejszą regulację zobowiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy można a kiedy nie można nadpłacać kredyt Pierwsze Mieszkanie,
  • czy warto decydować się na nadpłatę kredytu udzielanego w ramach programu,
  • czy można samodzielnie wyliczyć efekty nadpłaty.
nadpłata kredytu

Czy nadpłata kredytu w programie Pierwsze Mieszkanie jest możliwa?

Tak można dokonać wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, ale na pewnych warunkach:

  • przez pierwsze 3 lata nie można dokonywać nadpłaty,
  • od 3 do 10 lat trwania kredytu można nadpłacać.

Trzeba wiedzieć, że jeśli chcesz dokonywać nadpłaty, to wówczas wartość całego zobowiązania zostanie przeliczona na nowo.

Nadpłata kredytu rządowego, a rynkowego

W ramach programu Pierwsze Mieszkanie można skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2% albo z kredytu Mieszkanie bez wkładu własnego albo z połączenia ich obu. Podstawą tych zobowiązań są rynkowe produkty bankowe objęte ustawowymi przepisami. W Mieszkaniu bez wkładu własnego wkład własny jest gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast w BK2% efektywne oprocentowanie kredytu wynosi 2% dzięki dopłatom z BGK, przyznawanym na 10 lat.

Nadpłata kredytu rynkowego działa tak, że klient może albo w całości spłacić zobowiązanie albo zrobić to częściowo. Jeśli decyduje się na częściową nadpłatę, to może wybrać jej skutek. W pierwszym przypadku rata kredytu pozostaje niezmieniona, natomiast okres spłaty kredytu jest krótszy. Drugi scenariusz to pozostawienie tego samego okresu spłaty, a obniżenie raty.

Jeżeli klient chce nadpłacać zobowiązanie z programu Pierwsze Mieszkanie, to wówczas musi się liczyć z tym, że nastąpi ponowne przeliczanie całkowitej kwoty kredytu do spłaty, a także w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% wysokość dopłat.

Komu opłaca się nadpłacać kredyt?

Kredytobiorca, który skorzysta z programu Pierwsze Mieszkanie dniem udzielania kredytu mieszkaniowego będzie spełniał wszystkie wymagane warunki. Skoro więc w jego przypadku oprocentowanie kredytu wyniesie 2 % (przy BK2%), to czy w takim przypadku nadpłata będzie mu się opłacała?

Jeśli ktoś nie posiada kapitału na wkład własny i nie stać go na spłatę kredytu po rynkowych stawkach, to trzeba zapytać o to, czy będzie on miał środki na nadpłatę? Oczywiście może zdarzyć się, że ktoś w ciągu kilku lat osiągnie wielki sukces albo odziedziczy po kimś fortunę. Wówczas faktycznie, jeśli np. będzie chciał wziąć inne spore zobowiązanie na realizację innego celu, to wówczas taka nadpłata będzie dla niego opłacalna.

Czy nadpłata kredytu coś kosztuje?

Nadpłata kredytu sama w sobie nie nakłada na klienta żadnej dodatkowej opłaty. O ewentualnych „kosztach” może mówić w takim kontekście, że w przypadku nadpłaty zmniejszy się wysokość dofinansowania z BGK – ale należałoby to raczej nazwać mniejszym zyskiem z dopłat. Niskie oprocentowanie kredytu mieszkaniowego pozwala na realnie zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych w ciągu 10 lat.

Czy warto nadpłacać kredyt przez zakończeniem dopłat?

Wobec tego, co już zdążyliśmy opisać: zdecydowanie nie. Można jednak pomyśleć o nadpłacie już po 10 latach. Wtedy klient będzie ponosił większe koszty. Przykładowo w okresie dopłat jego rata wynieść może 1802,31 zł. Dla porównania – spłata kredytu bez zmiany oprocentowania miesięcznie wyniesie już 3439,72 zł. Będzie to o wiele większe obciążenie. Jednakże klient może posiadać zgromadzone oszczędności, które przeznaczy na nadpłatę.

Warto w tym miejscu dodać, że beneficjenci programu Pierwsze Mieszkanie będą mogli skorzystać z wydłużenia okresu spłaty kredytu, jeśli raty po ustaniu dopłat będą dla nich zbyt dużym obciążeniem.

Jak można obliczyć nadpłatę kredytu?

Nadpłatę kredytu możesz wyliczyć korzystając z naszego kalkulatora nadpłaty kredytu na stronie wnioskomat.com i z którego można skorzystać za darmo. Wystarczy wpisać kwotę, okres spłaty, rodzaj rat, a także marżę i wskaźnik WIBOR – co kalkulator doda i pokaże ile wynosi oprocentowanie kredytu.

Przykład: Kredyt hipoteczny na 200 000 zł na 200 miesięcy, oprocentowanie 8,4%, raty równe. Nadpłatą będziemy zmniejszali raty. Kwota nadpłaty to 50 000 zł. W dniu udzielenia kredytu rata wyniesie 1861,21 zł, ale po nadpłacie będzie to już 1394,83 zł. Tak więc nadpłatą możesz znowu obniżyć sobie raty.

Dodano: 03.07.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Program Pierwsze Mieszkanie - Konto Mieszkaniowe

Program Pierwsze Mieszkanie - Konto Mieszkaniowe

28 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już wkrótce wchodzi w życie kolejny rządowy projekt, który zakłada pomoc Polakom w uzyskaniu własnej nieruchomości w celu zamieszkania. Mowa tu o programie Pierwsze Mieszkanie, który składa się z kilku ważnych członów. Częścią tego programu jest Konto Mieszkaniowe oraz premia mieszkaniowa. Z tego(...)

Czytaj więcej
Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

06 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już za niecały miesiąc część klientów będzie mogła skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, do którego przewidziane będą dopłaty rządowe. Jest to odpowiedź Państwa Polskiego na kryzys na rynku finansowym. Osoby zainteresowane pew(...)

Czytaj więcej
Program Mieszkanie bez wkładu własnego. Umorzenie w ramach spłaty rodzinnej

Program Mieszkanie bez wkładu własnego. Umorzenie w ramach spłaty rodzinnej

05 Lip 2022Autor: Agnieszka Kłak

Sprawę należy już na samym początku postawić jasno: sytuacja kredytobiorców na polskim rynku kredytów mieszkaniowych pogarsza się z miesiąca na miesiąc. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się rodziny. Często jest tak, że małżeństwa z dziećmi zaciągnęły zobowiązanie opiewające na dość dużą kwotę(...)

Czytaj więcej
Top