Wnioskując o pieniądze w pożyczce pozabankowej często zależy nam na czasie. Im szybciej otrzymamy przelew środków, tym lepiej. Firmy pozabankowe wiedzą o tym, dlatego stale usprawniają procesy wnioskowania. Nikt nie da nam jednak pieniędzy bez diagnozy ryzyka, która wiąże się z udzieleniem nam pożyczki. W procesie oceny naszej zdolności kredytowej może się okazać, że będzie wymagane zabezpieczenie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Istnieją dwa podstawowe rodzaje zabezpieczenia pożyczki – zabezpieczenie osobowe i zabezpieczenie majątkowe. Zabezpieczenie osobowe to poręczenie najczęściej osoby fizycznej. Polega na tym, że inna osoba do pożyczkobiorcy oświadcza, że w razie nie spłacania pożyczki przez osobę, która zaciągnęła zobowiązanie, przejmie ciężar jego spłaty. Zabezpieczenie majątkowe to zabezpieczenie na majątku, czyli np. na samochodzie, sprzęcie RTV lub nieruchomości.
Warto wiedzieć, co w praktyce często jest zabezpieczeniem spłaty pożyczki. Może to być:
Zobaczmy wspólnie z bliska, jak wyglądają rodzaje zabezpieczenia.
Kto może zostać poręczycielem pożyczki? Każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych i oczywiście wyrazi na to zgodę. Klienci poszukują poręczycieli najczęściej w kręgu najbliższej rodziny i znajomych. Często rodzicie poręczają pożyczkę swoim dzieciom, lub na odwrót. Poręczyciel musi posiadać ważny dowód osobisty. Czasem pożyczkodawca będzie również wymagał oświadczenia lub zaświadczenia dochodu przez poręczyciela, co będzie niezbędne do zawarcia umowy pożyczki – wszak to on w razie czego przejmie spłacanie zobowiązania, więc firma pożyczkowa musi uzyskać pewność, że będzie go na to stać.
Poręczyciel jest pewnego rodzaju gwarantem odzyskania zobowiązania dla instytucji pożyczkowej, a co za tym idzie zredukowaniem ryzyka na danej transakcji. Poręczyciel będzie musiał przejąć spłatę pożyczki w momencie, w którym główny pożyczkobiorca posiada zaległości w spłacie i nie jest w stanie lub nie wyraża chęci ich uregulowania. Instytucja pożyczkowa poinformuje wcześniej poręczyciela, że zobowiązanie posiada kapitał przeterminowany, tak, aby ten miał możliwość zareagowania i podjęcia próby zmotywowania pożyczkobiorcy do nadrobienia regularności spłat.
NOTKA PRAWNA
Jeśli ktoś prosi Cię o zostanie poręczycielem, to poznaj swoje prawa zanim podejmiesz decyzję. Podpisanie umowy poręczenia wiąże się bowiem z odpowiedzialnością cywilną. Zgodnie z art. 881 Ustawy z 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny na poręczycielu spada odpowiedzialność jako na dłużniku współsolidarnym, a zatem jego dług podlega klauzuli wykonalności.
Przedmiotem zastawu mogą być różne rzeczy - w tym ruchomości i prawa zbywalne. Zastaw może być zwykły albo rejestrowy. W przypadku zastawu zwykłego, klient nie ma prawa korzystania z zastawionych rzeczy. Natomiast zawarcie umowy zastawu rejestrowego pozwala pożyczkobiorcy na korzystanie z zastawionych przedmiotów. Jednakże jeśli pożyczka nie zostanie spłacona, to zarówno w przypadku zastawu rejestrowego jak i zwykłego, przedmioty przechodzą na własność pożyczkodawcy.
Przedmiotem zabezpieczenia, który występuje najczęściej w przypadku pożyczek pozabankowych jest samochód. Wynika to z tego, że jest to przedmiot posiadany przez większość, a często posiada większą wartość i jest dość łatwo zbywalny na rynku wtórnym. Zabezpieczeniem majątkowym może również być nieruchomość. Instytucja pożyczkowa wpisuje się w dział IV księgi wieczystej – w hipotekę. W przypadku braku spłaty pożyczki ma prawo przejąć nieruchomość i odzyskać pieniądze poprzez jej sprzedaż.
Udzielenie pożyczki może też odbywać się wraz z podpisaniem przez pożyczkobiorcę weksla. Weksel to nic innego jak dokument, w którym klient zobowiązuje się do zapłaty określonej kwoty w terminie, który przewiduje umowa pożyczki. Jeżeli pożyczkobiorca nie wywiąże się z tych postanowień, to podczas postępowania sądowego weksel będzie stanowił podstawę do egzekucji roszczeń pożyczkodawcy względem klienta.
Nic nie jest za darmo, również w tym przypadku. Warto więc wiedzieć, ile kosztuje zabezpieczenie pożyczki. W zależności od rodzaju zabezpieczenia, koszty mogą się kształtować następująco:
Należy pamiętać o tym, że koszty zabezpieczenia pożyczki ponosi klient.
Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek zabezpieczonych na majątku, lub zabezpieczonych poręczeniem osobowy. Tych pierwszym można wymienić kilka, a każda udziela finansowania w ramach specjalizacji. Business Partners Club jest firmą z Bielska Białej w której Klient może otrzymać pożyczkę pod zabezpieczenie na nieruchomości. Oferta BPC dotyczy zarówno Klienta indywidualnego, jak i Klienta prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą lub firmy. Z racji zabezpieczenia na hipotece Klient może pozyskać finansowanie nawet do kilku milionów złotych. Oczywiście, na samym końcu kwota zawsze dostosowana jest do możliwości, potrzeb Klienta oraz wartości nieruchomości. W ramach innej specjalizacji działa firma AutoCapital. AutoCapital udziela finansowania na zakup pojazdu, z zabezpieczeniem na przedmiotowym pojeździe. Klient może kupić samochód nowy lub używany w kwotach do 100 000 PLN.
INSTYTUCJA |
MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU |
MAKSYMALNY OKRES SPŁATY |
|
100 000 PLN |
36 miesięcy |
KONTAKT Z AGENTEM |
INSTYTUCJA |
|
KONTAKT Z AGENTEM | |
KONTAKT Z AGENTEM | |
KONTAKT Z AGENTEM |
Najczęściej jednak firmy udzielają finansowania bez poręczenia. W standardowych procesach firma nie zgodzi się np. na poręczenie osoby fizycznej, w momencie, w którym nie posiadam wystarczającej zdolności kredytowej. Jeżeli chce zabezpieczyć pożyczkę w jeden z opisywanych sposób, musze znaleźć produkt dedykowany. Co innego w banku. Jeżeli bank odmówił mi np. kredytu gotówkowego z racji nie posiadania wystarczającej zdolności kredytowej, mogę wrócić z drugą osobą i poprosić o ponowne przekalkulowanie możliwości. Wtedy jednak ta druga osoba będzie najczęściej traktowana jako współkredytobiorca, czyli od początku będzie zobowiązany partycypować w spłacie kredytu.
Dodano:
Zabezpieczeniem, a tym samym gwarancją spłaty dla instytucji finansującej, może być nieruchomości. Najpopularniejsze nieruchomości to oczywiście dom, mieszkanie lub działka. Pożyczki pod zastaw nieruchomości posiadają w swej ofercie nie tylko banki ale i firmy poza bankowe, dzięki czemu oferta kredy(...)
Czytaj więcejSzeroka oferta na rynku finansowania nie zawsze działa na korzyść osoby, która stara się o kredyt lub pożyczkę. Oczywiście, można stwierdzić, że lepiej mieć wybór niż go nie mieć. Ale z drugiej strony łatwiej też wybrać spośród 15 ofert niż 150 ofert. Produkty dostępne dla konsumentów możemy podziel(...)
Czytaj więcejPożyczka hipoteczna to produkt bankowy, w ramach którego Klient może otrzymać pieniądze na dowolny cel, a kredytodawca zabezpieczy się poprzez wpis do hipoteki nieruchomości. Jest to korzystny produkt dla Klientów, którzy potrzebują większych kwot kapitału, na dłuższy okres i posiadają dostęp do wol(...)
Czytaj więcej