Czym jest kredyt komercyjny?

Opublikowano: 25 Paź 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Każde przedsiębiorstwo, które chce się rozwijać musi myśleć o inwestycjach na różnych polach. Nierzadko finansowanie rozmaitych projektów wymaga pozyskania dodatkowych środków. Niestety, nie zawsze kapitał firmy pozwala na realizację planów od ręki. Na szczęście, w sukurs przychodzi kredyt komercyjny. Dobrą wiadomością na pewno jest fakt, że dzięki temu produktowi możesz finansować bardzo szeroko pojętą działalność gospodarczą. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak w praktyce wygląda kredyt komercyjny,
 • jakie korzyści przynosi dla przedsiębiorstwa zaciągnięcie kredytu komercyjnego,
 • kto udzieli korzystnego kredytu komercyjnego.
kredyt komercyjny

Kredyt komercyjny, a kredyt firmowy

Kredyt komercyjny to nic innego jak kredyt dla firmy. Warto jednak wiedzieć, że pod tym pojęciem nie kryje się tylko jedno zobowiązanie, a cała grupa różnych produktów, wśród których możemy wymienić:

Przedsiębiorca powinien wybrać taką ofertę, która jest najbardziej adekwatną odpowiedzią dla aktualnych potrzeb firmy.

Co można sfinansować kredytem komercyjnym?

W zależności od tego, jaki produkt wybierzesz, tak pozyskanymi pieniędzmi możesz sfinansować:

 • wynagrodzenia dla pracowników,
 • nieruchomość na cele działalności,
 • zakup nowych technologii,
 • zakup sprzętów i narzędzi, jak i innych materiałów, niezbędnych do pracy,
 • zakup praw niematerialnych i licencji,
 • pojazdy na cele działalności,
 • wyposażenie biura, hali produkcyjnej, punktu sprzedaży oraz innych nieruchomości firmowych,
 • wkupienie udziałów w innych przedsiębiorstwach.

Jak łatwo się domyślić, to właśnie stąd wzięła się nazwa produktu - kredyt komercyjny dlatego, że cele finansowania są właśnie komercyjne. 

Jakie kwoty są dostępne w ramach kredytu komercyjnego?

Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt bez zabezpieczenia, to w dużej części przypadków możesz liczyć na kwotę do 250 000 zł. Natomiast, jeśli Twoja firma jest stosunkowo młoda na rynku albo jesteś małym przedsiębiorcą, to wówczas będzie dla Ciebie osiągalne nie więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na sumy rzędu 200 000 zł mogą za to liczyć większe spółki. Z kolei przy kredycie hipotecznym możliwości są znacznie większe. Przy odpowiednim zabezpieczeniu i po spełnieniu warunków, możesz otrzymać nawet 10 000 000 zł albo jeszcze więcej. 

Kto może otrzymać kredyt komercyjny?

 O kredyt komercyjny w banku mogą wnioskować takie podmioty jak:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • spółki z o. o.,
 • spółki jawne,
 • spółki akcyjne,
 • spółki komandytowe,
 • spółki komadytowo-akcyjne,
 • spółki partnerskie.

Generalnie rzecz biorąc taki produkt bankowy jest dostępny dla każdego, kto prowadzi w Polsce legalną, zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Jak wziąć kredyt komercyjny dla firm?

Na początek warto rozpoznać potrzeby finansowe firmy. Musisz dokładnie policzyć, ile kapitału Ci potrzeba, a przy tym uwzględnić ewentualną dodatkową kwotę na niespodziewane wydatki albo gdyby w trakcie realizowania inwestycji wystąpiły trudności. Następnie zapoznaj się z aktualnymi ofertami na rynku i porównaj je ze sobą, Ta, która będzie miała najniższe koszty kredytowe, będzie najbardziej opłacalna. Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty finansowe i podatkowe. Możesz zacząć wypełniać formularz kredytowy na stronie internetowej banku. Możesz zostać poproszony o osobiste stawiennictwo w placówce. Pamiętaj, że bank wyda pozytywną decyzję, jeśli Twoja firma będzie mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową oraz nienaganną historię kredytową. 

Gdzie szukać najlepszych kredytów komercyjnych?

Na stronie wnioskomat.com znajdziesz wiele kredytów firmowych. Wybraliśmy przykładowe produkty naszych partnerów, które aktualnie wiodą na rynku prym:

 1. Kredyt gotówkowy dla firm Santander Bank Polska. W tym banku możesz wnioskować o kwotę w przedziale 2000 - 300 000 zł. Cel kredytowania jest dowolny i nie musisz mieć zabezpieczenia, by otrzymać pieniądze. Jeśli Twoja firma jest już klientem Santander Bank Polska, to możesz liczyć na preferencyjne warunki. Okres kredytowania wynosi od 6 do 120 miesięcy. Ponadto, jeśli prowadzisz firmę w ramach tzw. wolnego zawodu, to procedura przyznania zobowiązania będzie dla Ciebie uproszczona.
 2. Kredyt hipoteczny dla firm Bank Pekao S.A. Tutaj możesz uzyskać od 20 000 do nawet 2 800 000 zł. Wkład własny wynosi 20%, ale jeśli ubezpieczysz się sumę, to może być to tylko 10% wartości inwestycji. Okres kredytowania wynosi od 1 roku do 35 lat. Dobra wiadomość dla osób prowadzących działalność również zagranicą oraz dla rozliczających się z zagranicznymi kontrahentami - bank może udzielić zobowiązania w walucie innej niż złotówki.

Aby rozpocząć proces wnioskowania na stronie wnioskomat.com wystarczy, że klikniesz na nazwę któregoś z powyższych kredytów. Zostaniesz przekierowany do formularza, co będzie Twoim pierwszym krokiem do uzyskania kredytu komercyjnego. 

Dodano: 25.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top