Gdzie wnioskować o kredyt gotówkowy dla przedsiębiorcy na ryczałcie?

Opublikowano: 20 Sie 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Kredyty dla firm

Wśród produktów finansowych takich jak kredyty dla firm wyróżnić możemy kredyt gotówkowy. Jest on dostępny m.in dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem ewidencjonowanym. Dzięki temu rozwiązaniu możesz nie tylko zachować płynność finansową i zgromadzić środki na poczet bieżącego prowadzenia działalności, ale też inwestować w dalszy rozwój.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy można dostać kredyt gotówkowy na ryczałcie,
  • czy ryczałt ma wpływ na zdolność kredytową
  • w jakim banku wnioskować o kredyt gotówkowy dla firm w 2024 roku.
kredyt gotówkowy dla przedsiębiorcy na ryczałcie

Czy przedsiębiorca na ryczałcie może dostać kredyt?

Sam sposób rozliczania się firmy z Urzędem Skarbowym przy staraniu się o firmowy kredyt gotówkowy nie jest przeszkodą w jego uzyskaniu. Niezależnie od tego, czy masz Księgę Przychodów i Rozchodów, kartę podatkową czy właśnie ryczałt, spotkasz się na stronie wnioskomat.com z licznymi ofertami skierowanymi do Twojego przedsiębiorstwa. Jakkolwiek ryczałtowcy będą mieli nieco inaczej wyliczaną zdolność kredytową niż inni wnioskujący właściciele firm. Jeżeli okaże się, że w Twoim przypadku zdolność będzie niższa, to wówczas może się okazać, że pozyskanie finansowania będzie problematyczne. Ale, jeśli przedsiębiorstwo ma stabilną sytuację finansową, dobrze prosperuje i spełnia podstawowe warunki stawiane przez bank, to kredyt gotówkowy będzie jak najbardziej możliwy. 

Kredyt gotówkowy na ryczałcie - na jakie cele?

Kredyt gotówkowy dla Twojej mojej firmy możesz przeznaczyć na takie cele jak:

  • inwestycje w nowe technologie,
  • zakup maszyn, sprzętów i urządzeń,
  • utrzymanie płynności finansowej,
  • uregulowanie zaległych płatności,
  • inwestowanie w poszerzenie działalności,
  • zakup pojazdów,
  • opłacenie kontrahentów. 

Sprawdź jaki rodzaj kredytu firmowego jest dla Ciebie najbardziej adekwatny. 

Kto może wnioskować o kredyt na ryczałcie?

W bankach kredyt gotówkowy dla firmy rozliczającej się ryczałtem jest dostępny, jeżeli:

  • jesteś osobą pełnoletnią,
  • mieszkasz i prowadzisz działalność w Polsce,
  • legitymujesz się ważnym dowodem osobistym,
  • masz odpowiedni staż prowadzenia firmy na rynku (często jest to 12 albo 24 miesiące),
  • posiadasz niezbędną dokumentację do kredytu,
  • Twoja firma otrzyma dostatecznie dobrą ocenę zdolności kredytowej.

Pamiętaj, że wśród dokumentów do kredytu muszą się znaleźć zarówno te finansowe jak i podatkowe. 

Jak wyliczana jest zdolność kredytowa przedsiębiorcy?

W przypadku przedsiębiorcy, który rozlicza się ryczałtem podatek naliczany jest od przychodu a nie dochodu. Oznacza to, że faktyczna wartość dochodów przedsiębiorca może być dość niska, w zależności od tego jak duże będą koszty prowadzenia firmy. Bank nie interesuje się tym, jakie masz przychody brutto, bo przecież przedsiębiorstwo będzie w stanie spłacać dług tylko i wyłącznie z dochodu. W takim przypadku deklaracje wnioskodawcy mogą być traktowane jako niemiarodajne.

Każdy bank będzie nieco inaczej podchodził do wyliczania zdolności kredytowej wnioskodawcy rozliczającego się ryczałtem. Może być przykładowo tak, że instytucja oszacuje, iż Twój dochód będzie stanowił 60% Twojego przychodu. Po takich wyliczaniach ustalona zostanie zdolność kredytowa, która może, ale nie musi być wystarczająca. Jeśli ziści się ten drugi, niekorzystny dla Ciebie scenariusz, to wówczas pozostaje Ci poszukać innego banku, gdzie wyliczenia będą korzystniejsze dla Twojej firmy. 

Gdzie dostać kredyt na ryczałcie?

Wiele propozycji możesz znaleźć na stronie wnioskomat.com, między innymi takie jak:

Jeżeli chcesz porozmawiać o najlepszym kredycie dla Twojego przedsiębiorstwa, to serdecznie zapraszamy do konsultacji z naszym doradcą kredytowym. 

Jak wnioskować o kredyt na ryczałcie?

Możesz już dziś złożyć wniosek o kredyt na ryczałcie, a krok po kroku ta procedura będzie wyglądała następująco:

  1. Wyszukaj oferty i porównaj je ze sobą. Najlepiej jest zawsze wybrać co najmniej trzy oferty różnych banków. W przypadku, gdyby jedna instytucja odrzuciła Twój wniosek, zawsze możesz zawnioskować w innym banku, którego oferta będzie leżała w kręgu Twoich zainteresowań.
  2. Wypełnij wniosek i podaj dane. Musisz pamiętać, aby podać wszystkie dane dotyczące firmy, takie jak jej adres, nazwę czy NIP, ale też musisz uzupełnić informacje o sobie, jako o osobie tę firmę reprezentującą. Nie zapomnij uwzględnić długości stażu działalności na rynku.
  3. Dostarcz wymagane dokumenty. Bankowi należy przedłożyć takie dokumenty jak deklarację PIT-28, zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami podatku do US i składek do ZUS-u, wpis do ewidencji gospodarczej, potwierdzenie dochodu firmy z ostatnich 3 miesięcy, wyciąg z konta bankowego, zaświadczenie na temat kosztów prowadzenia działalności.
  4. Zaznacz wszystkie wymagane zgody. Będą one głównie dotyczyć przetwarzania danych zarówno Twoich jak i firmy oraz weryfikacji historii kredytowej przedsiębiorstwa w bazie BIK. 
  5. Przejdź weryfikację tożsamości. Bank musi zweryfikować tożsamość wnioskodawcy. Zleć przelew weryfikacyjny za 1 zł, albo prześlij bankowi skan swojego dochodu osobistego i zrób zdjęcie twarzy. 
  6. Poczekaj na decyzję. Bank przeanalizuje dokumenty i wyda decyzję. Jeśli będzie ona pozytywna, otrzymasz finansowanie.

Współcześnie jako firma masz wiele możliwości wnioskowania online. 

Jakie są alternatywy dla kredytu gotówkowego dla firm?

Jeżeli okaże się, że bank wyda negatywną decyzję i nie otrzymasz kredytu gotówkowego, to zawsze pozostaje Ci alternatywa w postaci pożyczek gotówkowych pozabankowych dla firm. Możesz sprawdzić ofertę brokera Helikon, który zaproponuje Ci produkt od: IBI Polska, gdzie możesz pożyczyć nawet do 30 000 000 zł na maksymalnie trzy lata. Dostępna jest dla Ciebie rata balonowa, a finansowanie udzielane jest nie tylko w złotówkach, ale także w euro. 

Dodano: 20.08.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top