Spis treści
Pandemia spowodowała znaczące zmiany w życiu wielu z nas. Zdecydowana większość przeniosła swoją pracę do miejsca, w którym żyje na co dzień i spędza czas z rodziną, do swojego domu. Jednak nie wszyscy mogą pochwalić się własnym M. Dla niektórych mieszkanie okazało się za małe, aby pomieścić jednocześnie wszystkie funkcje, które miało spełniać. Mieszkania stały się szkoła, salą zabaw czy ćwiczeń. Spowodowało to większe zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Banki i firmy pozabankowe zauważyły to zainteresowanie. Klienci, pragnąc poprawić sobie komfort życia, chcą skorzystać z ofert kredytów na zakup nieruchomości. Jakie kroki trzeba podjąć, aby pozytywnie sfinalizować transakcję kredytu hipotecznego? Ważny jest prawidłowo skonstruowany plan działania pod kątem uzyskania finansowania. Również w zgodzie z naszymi oczekiwaniami.
Na początek warto wyjaśnić, czym jest kredyt pod zastaw domu. Kredyt pod zastaw domu to produkt, który może być kredytem hipotecznym jak i też kredytem na dowolny cel, ale pod zastaw nieruchomości. W tym drugim ujęciu częściej używa się określenia: pożyczka pod zastaw domu. Pożyczka hipoteczna w odróżnieniu od kredytu hipotecznego, który jest produktem finansowym przeznaczonym na zakup nieruchomości lub budowę domu (z wyznaczonym celem) może być również pozyskiwana w instytucjach pozabankowych. Natomiast kredyt hipoteczny jest dostępny tylko w ofercie banków. Kredyt pod zastaw nieruchomości jest pojęciem szerszym niż kredyt hipoteczny. Ważne jest odgraniczenie tych pojęć.
Ponadto wiedzieć należy, że przy wnioskowaniu o kredyt pod zastaw w banku kluczowa będzie nasza zdolność kredytowa i dotychczasowa historia spłat zobowiązań. Wnioskując o pożyczkę w firmie pozabankowej główny akcent, co do decyzji będzie położony bardziej na nieruchomości, która ma się stać przedmiotem zabezpieczenia, a mniej na cechach kredytobiorcy np. zdolność kredytowa.
Wnioskując o kredyt hipoteczny warto najpierw poszukać nieruchomości. Gdy już wybierzemy nieruchomość warto poszukać online ofert kredytowych i porównać parametry danej oferty w kalkulatorze. Możemy również przejrzeć rankingi kredytów hipotecznych i wybrać ten, który nam będzie najbardziej odpowiadał.
Po wybraniu oferty kredytowej powinniśmy zgłosić się do eksperta kredytowego, który wyjaśni nam zawiłości w pozyskaniu kredytu hipotecznego. Po uzyskaniu wszystkich informacji i otrzymaniu pełnej analizy na temat naszej nieruchomości składamy wniosek do banku o przyznanie nam kredytu. Ponadto doradca kredytowy przekaże nam informacje, jakie dokumenty należy zgromadzić przed złożeniem wniosku.
Ważną informacją jest fakt, że musimy mieć wkład własny, który zabezpieczy nasz kredyt hipoteczny. Obecnie wkład własny to 20% (dla większości banków). Musimy się liczyć z tym, że przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny jest wszystko dokładnie analizowane i sprawdzane przez pracowników banku. Będzie miała miejsce zarówno weryfikacja nieruchomości jako zabezpieczenia, jak i naszych dochodów. Jeśli wszystko będzie się zgadzało wtedy podpisujemy umowę, spełniamy warunki kredytu do uruchomienia i czekamy na wypłatę środków.
Natomiast w przypadku pożyczki pod zastaw domu sytuacja ma się zgoła inaczej. Ten produkt może być udzielany zarówno w banku, jak i w firmach pozabankowych. Tutaj zabezpieczeniem jest nasza własna nieruchomość z ustanowioną hipoteką. W tym przypadku możemy nawet wnioskować online i w ten sposób załatwić większość spraw z nią związanych. Jej zaletą jest wysoka kwota pożyczki o którą wnioskujemy bez wkładu własnego. Poza tym można ją rozłożyć na wiele lat i szybciej rozpatrywany jest wniosek niż przy kredycie hipotecznym. Minusem mogą być jednak koszty związane z pozyskaniem pożyczki pod zastaw.
Decyzja dotycząca udzielenia kredytu hipotecznego jest uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Dokumenty, jakie należy dostarczyć to przede wszystkim:
W przypadku wnioskowania o pożyczkę pod zastaw nieruchomości w firmie pozabankowej dokumenty dochodowe mogą być ograniczone do minimum, jak również te dotyczące nieruchomości. Ograniczamy się wtedy tylko do dokumentów, jakie posiadamy w związku z własnością nieruchomości.
W przypadku kredytu pod zastaw domu czas oczekiwania jest dłuższy niż w przypadku produktów bez zabezpieczenia hipotecznego. Wynika to z tego, że bank szczegółowo sprawdza naszą historię kredytową i bada zdolność kredytową. Potem oczywiście sprawdza dokumenty dotyczące nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia kredytu, czyli sytuację prawną i wartość nieruchomości. Bank powinien wydać decyzję o przyznaniu kredytu do 21 dni od daty dostarczenia kompletnego wniosku. W praktyce jednak czas przeznaczony na kompletowanie wszystkich dokumentów może się wydłużyć. Czasami wnioskowanie o kredyt hipoteczny może się wydłużyć do kilku miesięcy. Istnieje również ryzyko odrzucenia wniosku przez bank na każdym jego etapie.
Jeśli chodzi o pożyczkę pod zastaw to tu czas oczekiwania jest bardzo krótki. Niektóre instytucje są w stanie wydać decyzję w ciągu kilku dni.
Najważniejsza jest informacja. Jeśli klient jest dobrze poinformowany to może szybko decydować i wybierać odpowiednie dla siebie produkty. Trzeba szukać dobrych ofert, porównywać je i dostosowywać do swoich potrzeb. Jeśli uda nam się skompletować wszystkie dokumenty to możemy liczyć na szybkie rozpatrzenie sprawy kredytowej. Chociaż zawsze trzeba wiedzieć, że coś może pójść nie tak i nie od razu otrzymamy kredytu pod zastaw domu.
MI bardzo długo zajęło skompletowanie dokumentów dla banku. Jak miałem wszystko to się zaświadczenie z pracy przeterminowało.
OdpowiedźKtóre bank udzielają najkorzystniejszych kredytów hipotecznych? Mam na oku fajne ieszkanie, ale nie wiem jaką oferte wybrać.
Zachęcam do zapoznania się z rankingiem kredytów hipotecznych publikowanym na stronie wnioskomat.ocm.
złozylam wnioski do kilku banków, nie wiem ile będzie trwało te rozpatrywanie, bo osoba, która mi sprzedaje mieszkanie już się niecierpliwi, bo wyjeżdza zagranice i musi szybko sprzedać. Boje się, ze mi przepadnie ta oferta, bo długo jej szukałam
Proszę poinformować sprzedającego, że będzie Pani czekać na decyzję do 21 dni.
Czekamy z mężem już 2 miesiące na decyzje w sprawie kredytu hipotecznego. Czemu to tak długo trwa? Złożyliśmy wszystkie wymagane dokumenty przez bank i niby wszystko było ok, a do tej pory nie mamy zadnej informacji co z tym dalej. Ja nie wiem czy tam są takie kolejki po te kredyty
Zgodnie z obowiązującymi przepisami bank ma obowiązek wydać decyzję do 21 dni. Należy skontaktować się z bankiem,
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (7)