Ile się czeka na kredyt hipoteczny z banku? Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego pod zastaw domu?

Opublikowano: 23 Sty 2024 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Klient, który chce złożyć wniosek o kredyt hipoteczny musi wiedzieć, że nie otrzyma od razu pieniędzy, nawet jeśli bank spojrzy na niego przychylnym okiem. W przypadku takich zobowiązań załatwianie wszystkich spraw wymaga nieco więcej formalności niż w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych czy pożyczek pozabankowych. Wprawdzie można rozpocząć wnioskowanie o kredyt hipoteczny na drodze online, a także przejść przez kilka początkowych etapów, jednakże wszystko zakończy się podpisaniem umowy w placówce wybranego banku. Jednakże od momentu złożenia wniosku do wydania decyzji kredytowej musi upłynąć odpowiedni okres. Warto o tym wiedzieć przygotowując się do realizacji planów mieszkaniowych w 2024 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • od czego zależy czas oczekiwania na decyzję kredytową,
  • jak obszerna jest dokumentacja do kredytu hipotecznego,
  • ile konkretnie wynosi czas od złożenia wniosku do wydania decyzji.
kredyt hipoteczny czas trwania

Co jest ważne przy wnioskowaniu o kredyt pod zastaw domu?

Na początek warto wyjaśnić, czym jest kredyt pod zastaw domu. Kredyt pod zastaw domu to produkt, który może być kredytem hipotecznym jak i też kredytem na dowolny cel, ale pod zastaw nieruchomości. W tym drugim ujęciu częściej używa się określenia: pożyczka pod zastaw domu. Pożyczka hipoteczna w odróżnieniu od kredytu hipotecznego, który jest produktem finansowym przeznaczonym na zakup nieruchomości lub budowę domu (z wyznaczonym celem) może być również pozyskiwana w instytucjach pozabankowych. Natomiast kredyt hipoteczny jest dostępny tylko w ofercie banków. Kredyt pod zastaw nieruchomości jest pojęciem szerszym niż kredyt hipoteczny. Ważne jest odgraniczenie tych pojęć.

Ponadto wiedzieć należy, że przy wnioskowaniu o kredyt pod zastaw w banku kluczowa będzie nasza zdolność kredytowa i dotychczasowa historia spłat zobowiązań. Wnioskując o pożyczkę w firmie pozabankowej główny akcent, co do decyzji będzie położony bardziej na nieruchomości, która ma się stać przedmiotem zabezpieczenia, a mniej na cechach kredytobiorcy np. zdolność kredytowa.

Jakie pierwsze kroki należy zrobić, aby uzyskać kredyt pod zastaw nieruchomości?

Wnioskując o kredyt hipoteczny warto najpierw poszukać nieruchomości. Gdy już wybierzemy nieruchomość warto poszukać online ofert kredytowych i porównać parametry danej oferty w kalkulatorze. Możemy również przejrzeć rankingi kredytów hipotecznych i wybrać ten, który nam będzie najbardziej odpowiadał.

Po wybraniu oferty kredytowej powinniśmy zgłosić się do eksperta kredytowego, który wyjaśni nam zawiłości w pozyskaniu kredytu hipotecznego. Po uzyskaniu wszystkich informacji i otrzymaniu pełnej analizy na temat naszej nieruchomości składamy wniosek do banku o przyznanie nam kredytu. Ponadto doradca kredytowy przekaże nam informacje, jakie dokumenty należy zgromadzić przed złożeniem wniosku.

Ważną informacją jest fakt, że musimy mieć wkład własny, który zabezpieczy nasz kredyt hipoteczny. Obecnie wkład własny to od 10 do 20%. Musimy się liczyć z tym, że przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny jest wszystko dokładnie analizowane i sprawdzane przez pracowników banku. Będzie miała miejsce zarówno weryfikacja nieruchomości jako zabezpieczenia, jak i naszych dochodów. Jeśli wszystko będzie się zgadzało wtedy podpisujemy umowę, spełniamy warunki kredytu do uruchomienia  i czekamy na wypłatę środków. Poniżej przedstawiamy przegląd najlepszych kredytów na kwotę 350 tys. złotych z okresem kredytowania 25 lat:

Kredyt hipoteczny - kwota: 350 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 350 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 713 568,00 zł 2 378,56 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,21 % 1,99 % 804 663,00 zł 2 682,21 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,68 % 1,90 % 900 831,00 zł 3 002,77 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 902 100,00 zł 3 007,00 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,17 % 2,00 % 933 498,00 zł 3 111,66 zł

Natomiast w przypadku pożyczki pod zastaw domu sytuacja ma się zgoła inaczej. Ten produkt może być udzielany zarówno w banku, jak i w firmach pozabankowych. Tutaj zabezpieczeniem jest nasza własna nieruchomość z ustanowioną hipoteką. W tym przypadku możemy nawet wnioskować online i w ten sposób załatwić większość spraw z nią związanych. Jej zaletą jest wysoka kwota pożyczki o którą wnioskujemy bez wkładu własnego. Poza tym można ją rozłożyć na wiele lat i szybciej rozpatrywany jest wniosek niż przy kredycie hipotecznym. Minusem mogą być jednak koszty związane z pozyskaniem pożyczki pod zastaw.

Jakie dokumenty należy dostarczyć do banku, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Decyzja dotycząca udzielenia kredytu hipotecznego jest uzależniona od wielu indywidualnych  czynników.  Dokumenty, jakie należy dostarczyć to przede wszystkim:

  • dowód osobisty,
  • wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości – numer księgi wieczystej, dokument dotyczący transakcji kupna nieruchomości, dokumenty od dewelopera jeśli kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym,
  • dokumenty dochodowe zależne od źródła dochodu.

W przypadku wnioskowania o pożyczkę pod zastaw nieruchomości w firmie pozabankowej dokumenty dochodowe mogą być ograniczone do minimum, jak również te dotyczące nieruchomości. Ograniczamy się wtedy tylko do dokumentów, jakie posiadamy w związku z własnością nieruchomości.

Czy długo trzeba czekać na decyzję w sprawie kredytu pod zastaw domu?

W przypadku kredytu pod zastaw domu czas oczekiwania jest dłuższy niż w przypadku produktów bez zabezpieczenia hipotecznego. Wynika to z tego, że bank szczegółowo sprawdza naszą historię kredytową i bada zdolność kredytową. Potem oczywiście sprawdza dokumenty dotyczące nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia kredytu, czyli sytuację prawną i wartość nieruchomości. Bank powinien wydać decyzję o przyznaniu kredytu do 21 dni od daty dostarczenia kompletnego wniosku. W praktyce jednak czas przeznaczony na kompletowanie wszystkich dokumentów może się wydłużyć. Czasami wnioskowanie o kredyt hipoteczny może się wydłużyć do kilku miesięcy. Istnieje również ryzyko odrzucenia wniosku przez bank na każdym jego etapie.

Jeśli chodzi o pożyczkę pod zastaw to tu czas oczekiwania jest bardzo krótki. Niektóre instytucje są w stanie wydać decyzję w ciągu kilku dni.

Podsumowanie

Najważniejsza jest informacja. Jeśli klient jest dobrze poinformowany to może szybko decydować i wybierać odpowiednie dla siebie produkty. Trzeba szukać dobrych ofert, porównywać je i dostosowywać do swoich potrzeb. Jeśli uda nam się skompletować wszystkie dokumenty to możemy liczyć na szybkie rozpatrzenie sprawy kredytowej. Chociaż zawsze trzeba wiedzieć, że coś może pójść nie tak i nie od razu otrzymamy kredytu pod zastaw domu.

Dodano: 04.12.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top