Ile czeka się na kredyt pod zastaw domu? Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego pod zastaw domu?

Opublikowano: 04 Gru 2020 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Pandemia spowodowała znaczące zmiany w życiu wielu z nas. Zdecydowana większość przeniosła swoją pracę do miejsca, w którym żyje na co dzień i spędza czas z rodziną, do swojego domu. Jednak nie wszyscy mogą pochwalić się własnym M. Dla niektórych mieszkanie okazało się za małe, aby pomieścić jednocześnie wszystkie funkcje, które miało spełniać. Mieszkania stały się szkoła, salą zabaw czy ćwiczeń. Spowodowało to większe zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Banki i firmy pozabankowe zauważyły to zainteresowanie. Klienci, pragnąc poprawić sobie komfort życia, chcą skorzystać z ofert kredytów na zakup nieruchomości. Jakie kroki trzeba podjąć, aby pozytywnie sfinalizować transakcję kredytu hipotecznego? Ważny jest prawidłowo skonstruowany plan działania pod kątem uzyskania finansowania. Również w zgodzie z naszymi oczekiwaniami.

Ile czeka się na kredyt pod zastaw domu? Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego pod zastaw domu?

Co jest ważne przy wnioskowaniu o kredyt pod zastaw domu?

Na początek warto wyjaśnić, czym jest kredyt pod zastaw domu. Kredyt pod zastaw domu to produkt, który może być kredytem hipotecznym jak i też kredytem na dowolny cel, ale pod zastaw nieruchomości. W tym drugim ujęciu częściej używa się określenia: pożyczka pod zastaw domu. Pożyczka hipoteczna w odróżnieniu od kredytu hipotecznego, który jest produktem finansowym przeznaczonym na zakup nieruchomości lub budowę domu (z wyznaczonym celem) może być również pozyskiwana w instytucjach pozabankowych. Natomiast kredyt hipoteczny jest dostępny tylko w ofercie banków. Kredyt pod zastaw nieruchomości jest pojęciem szerszym niż kredyt hipoteczny. Ważne jest odgraniczenie tych pojęć.

Ponadto wiedzieć należy, że przy wnioskowaniu o kredyt pod zastaw w banku kluczowa będzie nasza zdolność kredytowa i dotychczasowa historia spłat zobowiązań. Wnioskując o pożyczkę w firmie pozabankowej główny akcent, co do decyzji będzie położony bardziej na nieruchomości, która ma się stać przedmiotem zabezpieczenia, a mniej na cechach kredytobiorcy np. zdolność kredytowa.

Jakie pierwsze kroki należy zrobić, aby uzyskać kredyt pod zastaw nieruchomości?

Wnioskując o kredyt hipoteczny warto najpierw poszukać nieruchomości. Gdy już wybierzemy nieruchomość warto poszukać online ofert kredytowych i porównać parametry danej oferty w kalkulatorze. Możemy również przejrzeć rankingi kredytów hipotecznych i wybrać ten, który nam będzie najbardziej odpowiadał.

Po wybraniu oferty kredytowej powinniśmy zgłosić się do eksperta kredytowego, który wyjaśni nam zawiłości w pozyskaniu kredytu hipotecznego. Po uzyskaniu wszystkich informacji i otrzymaniu pełnej analizy na temat naszej nieruchomości składamy wniosek do banku o przyznanie nam kredytu. Ponadto doradca kredytowy przekaże nam informacje, jakie dokumenty należy zgromadzić przed złożeniem wniosku.

Ważną informacją jest fakt, że musimy mieć wkład własny, który zabezpieczy nasz kredyt hipoteczny. Obecnie wkład własny to od 10 do 20%. Musimy się liczyć z tym, że przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny jest wszystko dokładnie analizowane i sprawdzane przez pracowników banku. Będzie miała miejsce zarówno weryfikacja nieruchomości jako zabezpieczenia, jak i naszych dochodów. Jeśli wszystko będzie się zgadzało wtedy podpisujemy umowę, spełniamy warunki kredytu do uruchomienia  i czekamy na wypłatę środków. Poniżej przedstawiamy przegląd najlepszych kredytów na kwotę 350 tys. złotych z okresem kredytowania 25 lat:

Kredyt hipoteczny - kwota: 350 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 350 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 2,21 % 2,23 % 0,00 % 455 859,00 zł 1 519,53 zł Złóż wniosek
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 2,24 % 2,44 % 1,99 % 466 521,00 zł 1 555,07 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,73 % 1,00 % 481 653,00 zł 1 605,51 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,73 % 1,00 % 481 653,00 zł 1 605,51 zł Złóż wniosek

Natomiast w przypadku pożyczki pod zastaw domu sytuacja ma się zgoła inaczej. Ten produkt może być udzielany zarówno w banku, jak i w firmach pozabankowych. Tutaj zabezpieczeniem jest nasza własna nieruchomość z ustanowioną hipoteką. W tym przypadku możemy nawet wnioskować online i w ten sposób załatwić większość spraw z nią związanych. Jej zaletą jest wysoka kwota pożyczki o którą wnioskujemy bez wkładu własnego. Poza tym można ją rozłożyć na wiele lat i szybciej rozpatrywany jest wniosek niż przy kredycie hipotecznym. Minusem mogą być jednak koszty związane z pozyskaniem pożyczki pod zastaw.

Jakie dokumenty należy dostarczyć do banku, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Decyzja dotycząca udzielenia kredytu hipotecznego jest uzależniona od wielu indywidualnych  czynników.  Dokumenty, jakie należy dostarczyć to przede wszystkim:

 • dowód osobisty,
 • wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego,
 • dokumenty dotyczące nieruchomości – numer księgi wieczystej, dokument dotyczący transakcji kupna nieruchomości, dokumenty od dewelopera jeśli kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym,
 • dokumenty dochodowe zależne od źródła dochodu.

W przypadku wnioskowania o pożyczkę pod zastaw nieruchomości w firmie pozabankowej dokumenty dochodowe mogą być ograniczone do minimum, jak również te dotyczące nieruchomości. Ograniczamy się wtedy tylko do dokumentów, jakie posiadamy w związku z własnością nieruchomości.

Czy długo trzeba czekać na decyzję w sprawie kredytu pod zastaw domu?

W przypadku kredytu pod zastaw domu czas oczekiwania jest dłuższy niż w przypadku produktów bez zabezpieczenia hipotecznego. Wynika to z tego, że bank szczegółowo sprawdza naszą historię kredytową i bada zdolność kredytową. Potem oczywiście sprawdza dokumenty dotyczące nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia kredytu, czyli sytuację prawną i wartość nieruchomości. Bank powinien wydać decyzję o przyznaniu kredytu do 21 dni od daty dostarczenia kompletnego wniosku. W praktyce jednak czas przeznaczony na kompletowanie wszystkich dokumentów może się wydłużyć. Czasami wnioskowanie o kredyt hipoteczny może się wydłużyć do kilku miesięcy. Istnieje również ryzyko odrzucenia wniosku przez bank na każdym jego etapie.

Jeśli chodzi o pożyczkę pod zastaw to tu czas oczekiwania jest bardzo krótki. Niektóre instytucje są w stanie wydać decyzję w ciągu kilku dni.

Podsumowanie

Najważniejsza jest informacja. Jeśli klient jest dobrze poinformowany to może szybko decydować i wybierać odpowiednie dla siebie produkty. Trzeba szukać dobrych ofert, porównywać je i dostosowywać do swoich potrzeb. Jeśli uda nam się skompletować wszystkie dokumenty to możemy liczyć na szybkie rozpatrzenie sprawy kredytowej. Chociaż zawsze trzeba wiedzieć, że coś może pójść nie tak i nie od razu otrzymamy kredytu pod zastaw domu.

Zaktualizowano: 28.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (10)


 • Avatar Dominik

  Dominik
  30.05.2021 16:08:48

  Czy mogę dostać kredyt na zakup mieszkania o wartości ~330.000 mając wkład własny 20/30 tys plus posiadając dom z działką 40a (pod zastaw tego mieszkania) plus umowa o pracę .

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Dominik
  31.05.2021 10:11:52

  Obecnie banki wymagają min. 10% wkładu własnego. Przy prezentowanej wartości nieruchomości potrzebne więc będzie min. 33 tys. wkładu własnego np. w formie udziału w cenie sprzedaży albo poniesionych już nakładów na mieszkanie. Banki mogą nie wyrazić zgody na zabezpieczenie się na kolejnej nieruchomości nie powiązanej bezpośrednio z kredytem. Zachęcamy do złożenia zapytania o kredyt, aby móc ustalić więcej szczegółów. Oczywiście uzyskanie kredytu będzie uzależnione również od Pana historii i zdolności kredytowej.

 • Avatar Romek

  Romek
  25.01.2021 13:23:41

  Warto wnioskować o kredyt z doświadczonym doradcą. U mnie to on latał za papierami, dałem mu tylko pełnomocnictwo.

  Odpowiedź
 • Avatar Marcin

  Marcin
  17.01.2021 19:15:31

  MI bardzo długo zajęło skompletowanie dokumentów dla banku. Jak miałem wszystko to się zaświadczenie z pracy przeterminowało.

  Odpowiedź
 • Avatar Mirka

  Mirka
  07.01.2021 12:22:18

  Które bank udzielają najkorzystniejszych kredytów hipotecznych? Mam na oku fajne ieszkanie, ale nie wiem jaką oferte wybrać.

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Mirka
  07.01.2021 15:18:55

  Zachęcam do zapoznania się z rankingiem kredytów hipotecznych publikowanym na stronie wnioskomat.ocm.

 • Avatar kesha

  kesha
  20.12.2020 18:17:32

  złozylam wnioski do kilku banków, nie wiem ile będzie trwało te rozpatrywanie, bo osoba, która mi sprzedaje mieszkanie już się niecierpliwi, bo wyjeżdza zagranice i musi szybko sprzedać. Boje się, ze mi przepadnie ta oferta, bo długo jej szukałam

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor kesha
  27.12.2020 20:41:21

  Proszę poinformować sprzedającego, że będzie Pani czekać na decyzję do 21 dni.

 • Avatar Anka

  Anka
  11.12.2020 13:28:43

  Czekamy z mężem już 2 miesiące na decyzje w sprawie kredytu hipotecznego. Czemu to tak długo trwa? Złożyliśmy wszystkie wymagane dokumenty przez bank i niby wszystko było ok, a do tej pory nie mamy zadnej informacji co z tym dalej. Ja nie wiem czy tam są takie kolejki po te kredyty

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Anka
  11.12.2020 17:22:43

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami bank ma obowiązek wydać decyzję do 21 dni. Należy skontaktować się z bankiem,

Top