Wchodząc na rynek ze swoim biznesem musisz się liczyć z licznymi wyzwaniami oraz tym, że czeka Cię niejedna próba - wytrzymałości, cierpliwości i pomysłowości. Bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie finansowe firmy. Bez tego trudno wyobrazić sobie generowanie stałych zysków, przechodzenie na kolejne etapy rozwoju i zwiększanie swojej konkurencyjności wobec innych podmiotów. Gdy kapitału brak warto rozejrzeć się za dogodnym finansowaniem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Przedsiębiorca wchodzący na rynek ze swoim startupem chce skutecznie wprowadzić na rynek innowacyjne produkty bądź usługi. To zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Z jednej strony nowości mogą trafić na podatny grunt i od razu spotkać się z pozytywnym odzewem ze strony nabywców. Z drugiej strony nawet najbardziej obiecujące pomysły mogą spalić na panewce. Nie każdy będzie chętny do inwestowania pokaźnych sum pieniędzy w taką firmę. Wobec tego właściciel startupa nie może bać się eksperymentów, musi sięgać po niestandardowe modele biznesowe i wykazywać się zarówno rozsądkiem jak i elastycznością w finansowaniu przedsięwzięcia. Dobrze jest znać kilka dróg do pozyskania niezbędnych środków.
Niekiedy mogłoby się wydawać, że dzięki wspaniałemu, oryginalnemu pomysłowi można wypłynąć na szerokie wody i osiągnąć spektakularny sukces biznesowy. Niestety, to nie wystarcza. Nawet jeśli masz bardzo dokładnie zaprojektowany produkt bądź usługę, i do tego stopnia, że ta rzecz ma potencjał nawet na zrewolucjonizowanie rynku, to bez odpowiednich funduszy nic z tego nie wypali. Należy finansować działalność od samego początku, bo bez tego pomysł nie ma szans na zaistnienie w gospodarce.
Jedną z bardziej oczywistych metod finansowania statrupu, które nasuwają się na myśl w pierwszej kolejności jest bootstrapping, czyli przeznaczenie na działalność własnego kapitału. Warto zaznaczyć, że mowa jest tutaj nie tylko o oszczędnościach, które posiada przedsiębiorca, ale też o dodatkowych środkach, które może on pozyskać od rodziny bądź przyjaciół. Na pierwszy rzut oka wydaje się to korzystnym rozwiązaniem. W końcu wydajesz tylko tyle, ile realnie posiadasz i nie narażasz się na żadne ekstra koszty - np. kredytowe. Ale czy bootstrapping zawsze popłaca?
Patrząc na rynek widzimy, że bardzo wiele startupów zaczyna od finansowana własnego. Jednak każdy właściciel powinien sobie zadać pytanie o długoterminowe skutki takiego wspomagania swojego biznesu. W tym miesiącu może będzie Cię na to stać, podobnie jak w następnym, ale jak sytuacja będzie wyglądała za pół roku? A za rok? Czy będziesz w stanie przez cały ten czas czerpać ze swojego budżetu, nie tylko na bieżącą działalność, ale też na rozwój firmy?
Na rynku działa bardzo wiele podmiotów, które dysponują kapitałem znacznie większym niż przedsiębiorca zaczynający swój startup. Co więcej, prowadzą one działalność polegającą na finansowaniu właśnie firm. Dlatego warto zastanowić się na pozyskaniem środków finansowych z zewnątrz.
W szerokiej gamie produktów bankowych, znajdują się także kredyty firmowe. Na stronie wnioskomat.com znajdziesz także tego typu produkty. Zwracamy szczególną uwagę na ofertę, którą proponuje Nest Bank w wariancie Nest Bank BIZnest. W szczegółach wygląda to następująco:
O kredyt możesz wnioskować bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że dostarczysz wymagane dokumenty w formie pdf w formularzu internetowym.
Faktoring może pomóc Ci w sposób szczególny w finansowaniu Twojej firmy. Ważne jest, byś zyskał co najmniej jednego kontrahenta, któremu będziesz wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności. Aby nie czekać długo na pieniądze, tylko od razu cieszyć się ze środków i możliwości inwestycyjnych skorzystaj z oferty jednego z partnerów wnioskomat.com, którymi są:
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest organem państwowym, posiadającym swoją osobowość prawną. Oferuje programy, dzięki którym startupy mogą pozyskać dofinansowanie. Dzięki temu możesz pozyskać dotacje chociażby na inwestycje i szkolenia. W programach PARP można partycypować, o ile firma spełnia wymogi i określone kryteria. Jednakże przejście przez procedurę aplikacyjną może pochłonąć bardzo wiele czasu.
Młode przedsiębiorstwo może także pozyskać inwestorów takie jak fundusze Private Equity oraz fundusze Venture Capital. Mogą one przeznaczyć swój kapitał na finansowanie Twojej firmy, a w zamian będą oczekiwać udziałów. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że o finansowanie mogą ubiegać się zarówno startupy z obiecującym potencjałem, jak i firmy, które zdążyły już sprawdzić się na rynku. Natomiast niewątpliwym minusem jest tutaj fakt, że oddając swoje udziały oddajesz także część kontroli nad swoim biznesem.
Nie zaszkodzi na samym początku wspominany już bootstrapping. Dobrze jest wejść na rynek posiadając swój początkowy kapitał. Ale w późniejszej fazie warto poszukać innych metod, które dodatkowo wesprą Twój biznes. Aplikowanie o dotacje z PARP jest dobre, jeśli posiadasz wysoki stopień konkurencyjności i cechujesz się dużą cierpliwością, gdyż na środki będziesz musiał poczekać. Z kolei zewnętrzni inwestorzy mogą szybko Ci pomóc, ale opłacać się Tobie będzie to tylko wtedy, gdy wiesz, że zrzeczenie się części Twoich udziałów Ci nie zaszkodzi.
Dlatego najlepiej jest się zdecydować na finansowanie takie jak kredyt firmowy albo faktoring. Wprawdzie rodzi to koszty, ale korzyści otrzymujesz od razu. Pożyczka dla przedsiębiorcy jest bardzo często dostępna online, a pieniądze mogą trafić na Twoje konto nawet w ciągu 15 minut od momentu złożenia wniosku. A jeśli zdecydujesz się na faktoring, to faktor może od razu sfinansować 80% wartości Twojej faktury, a resztę wypłacić po otrzymaniu środków od kontrahenta.
Decydując się sfinansowanie startupu (niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz) zwróć koniecznie uwagę na takie aspekty jak:
Oczywiście - zawsze lepiej jest nie odkładać tego nie ostatnią chwilę, tylko finansować od pierwszych dni działalności. Roztropnie jest zgromadzić już przynajmniej część kapitału w przededniu otwarcia firmy. Bieżące potrzeby zawsze pochłaniają sporo środków, ale oprócz tego konieczne są inwestycje rozwojowe. Nie zrealizujesz ich w tzw. międzyczasie bez odpowiedniego finansowania. Dlatego oprócz odpowiednio wcześnie podjętych kroków warto też sięgnąć po produkty z oferty wnioskomat.com.
Dodano: