Jaką działkę kupić pod budowę domu?

Opublikowano: 19 Sie 2021 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Kiedy mowa jest o kredycie na zakup działki, najczęściej kojarzy się to z terenem, fragmentem ziemi na której powstanie nieruchomość – dom albo blok mieszkalny. Mówimy wówczas o działce budowlanej. Jednakże oprócz niej istnieją jeszcze inne rodzaje działek: rekreacyjne, rolne i siedliskowe. Różnią się one od siebie i w swoim charakterze są przeznaczone do różnego użytku.

Jaką działkę kupić pod budowę domu?

Działka budowlana

Trzeba powiedzieć, że jest to najchętniej kupowany rodzaj działek. Taki teren służy pod budowę nieruchomości i najczęściej odpowiada skojarzeniom, kiedy pojawia się temat kredytu na działki. Nieruchomości mogą służyć celom mieszkalnym, ale równie dobrze mogą korzystać z nich firmy. W takim przypadku na działce powstanie na przykład budynek produkcji, salon usług, magazyn czy też garaż dla maszyn i floty transportowej. Warunkiem jest tutaj nieuciążliwość dla otoczenia. Jeżeli z jakiegoś powodu budowla danej firmy byłaby uciążliwa dla otoczenia (np. wydzielałaby dużo odpadów czy też generowała trudny do zniesienia hałas) wówczas teren pod budowę takiej nieruchomości zwie się działką przemysłową. Jest to pewien rodzaj działki budowlanej.

Swoje umocowanie prawne działka budowlana ma w art. 2 pkt 12 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Natomiast dokładny podział działek budowlanych znajduje się w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Kredyt na działkę budowlaną jest bardzo podobny do kredytu hipotecznego na mieszkanie, to znaczy:

 • trzeba posiadać odpowiedni wkład własny,
 • wymagana jest zdolność kredytowa na wymaganym przez bank poziomie,
 • jest to zobowiązanie na bardzo długi czas, nawet na 20-30 lat.

Ważna uwaga. Jeżeli ktoś znajdzie odpowiednią ofertę, wcale nie musi brać kredytu hipotecznego na zakup działki lecz wziąć kredyt gotówkowy. To rozwiązanie również wchodzi w rachubę choć trzeba podkreślić, że im większa kwota zakupu działki tym trudniej może być dostać kredyt gotówkowy.

Warto dodać, że w przypadku, kiedy kredytobiorca już wszedł w posiadanie działki budowlanej może uczynić z niej wkład własny dla kredytu hipotecznego na budowę nieruchomości.

Kredyt hipoteczny - kwota: 150 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 150 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 269 892,00 zł 1 124,55 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,25 % 1,99 % 300 064,80 zł 1 250,27 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 330 645,60 zł 1 377,69 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,71 % 1,90 % 331 000,80 zł 1 379,17 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,20 % 2,00 % 341 558,40 zł 1 423,16 zł

Działka rekreacyjna

Działki rekreacyjne to w gruncie rzeczy jednym z rodzajów działki budowlanej, z tym, że mają one specyficzne przeznaczenie. W polskim prawie nie ma jednoznacznej definicji działki rekreacyjnej, jednakże w ramach działek budowlanej, wyróżnia się tereny sportu i rekreacji oraz Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD). Na tym fragmencie ziemi można wybudować domek letniskowy lub altanę.

Jeżeli chodzi o oferty banków dotyczące kredytu na działkę rekreacyjną, to nie jest to takie proste. Potencjalny kredytobiorca powinien pamiętać o kilku kwestiach:

 • nie wszystkie banki udzielą kredytu na zakup działki typowo rekreacyjnej,
 • bank może udzielić kredytu na zakup działki, pod warunkiem, że powstanie na niej zabudowa służąca celom mieszkalnym,
 • bank może chcieć się zapoznać z planem zagospodarowania przestrzennego dla działki,
 • banki udzielą kredytu gotówkowego na ten cel.

Działka rolna

Jest to specyficzny rodzaj działek. Prawnie określa się ją jako grunty i użytki rolne na podstawie art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o ochronie gruntów i leśnych. Natomiast ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego znacznie ogranicza możliwość zakupu działki rolnej przez osoby, które nie są rolnikami. Tacy klienci mogą kupić działkę rolną o powierzchni maksymalnie do 1 ha. Jednakże może zdarzyć się tak, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powoła się na prawo pierwokupu. Wówczas potencjalny nabywca nie zostanie właścicielem nawet tak niedużego fragmentu ziemi.

Inaczej sprawa się ma, kiedy działkę rolną chce nabyć rolnik. Istnieje taki produkt finansowy jak kredyt na zakup ziemi. W grę wchodzi jeszcze wsparcie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodatkowym atutem w ręku kredytobiorcy jest tutaj możliwość wystąpienia o okres karencji w spłacie zobowiązania. Wielkość ziemi, na którą rolnik otrzyma pieniądze z banku może wynosić nawet do 300 ha.

Działka siedliskowa

Działka siedliskowa to odmiana działki rolnej. Ściślej rzecz ujmując działka siedliskowa to przekształcona działka rolna czy mówiąc inaczej: działka rolna ze zmienionym przeznaczeniem. To rozwiązanie dla tych, którzy oprócz prowadzenia działalności rolniczej chcą posiadać na swej działce budynki mieszkalne, gospodarcze, hodowlane itd. Wiąże się to z pewnymi dość specyficznymi kwestiami:

 • działka siedliskowa to najczęściej część działki rolnej,
 • reszta działki rolnej ściśle wiąże się z działalnością rolniczą, np. uprawą zboża, wypasem bydła, itd.,
 • na terenie działki siedliskowej nie można stawiać budynków przeznaczonych do prowadzenia działalności innej niż działalność rolnicza, np. związane z działalnością przemysłową.

Jeżeli chodzi o zaciągnięcie kredytu na zakup działki siedliskowej, to należy pamiętać, że:

 • nie wszystkie banki mają w swoich ofertach kredyt przeznaczony akurat na ten cel,
 • wymagane będą plan zagospodarowania przestrzennego oraz plany miejscowe,
 • działka siedliskowa musi być dostępna z najbliższej drogi,
 • kredyt hipoteczny może wymagać specjalnych form zabezpieczenia,
 • bank nie musi się zgodzić na zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości rolnej
 • wkład własny może być standardowy: 10-20% albo bardzo wysoki: nawet do 50% w zależności od oceny ryzyka transakcji przez bank.

W zależności od potrzeb oraz określonych celów warunki wzięcia kredytu na każdą z powyżej omówionych działek będą się nieco różnić od siebie. Najlepiej jest skorzystać z rankingu aktualnych ofert banków. Można też skorzystać z usług pośrednika finansowego. Z całą pewnością przyczyni się to do znalezienia najlepszego kredytu na zakup konkretnej działki.

Zaktualizowano: 15.09.2021

Dodano: 19.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top