Kredyt, czy karta kredytowa?

Opublikowano: 31 Paź 2019 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Szukając finansowania na rynku stajemy przed wieloma dylematami. Najpoważniejszy z nich to decyzja o wyborze właściwego produktu oraz instytucji, w której produkt weźmiemy. Dziś zestawimy dwa popularne produkty – kredyt i kartę kredytową. Szukając analogi na rynku pozabankowym możemy się zastanawiać nad wyborem pożyczki i karty kredytowej. Zadajmy zatem pytanie oficjalnie: kredyt, czy karta kredytowa.

kredyt czy karta kredytowa

Kredyt

Kredyt to pojęcie bardzo szerokie i może występować w wielu formach: jako kredyt hipoteczny, samochodowy, gotówkowy, odnawialny. Karta kredytowa też jest formą kredytu. Najbliżej karcie kredytowej do kredytu odnawialnego, jednak w tym porównaniu skupię się na zestawieniu jej z kredytem gotówkowym. 

Karta kredytowa

Karta kredytowa daje możliwość korzystania z wydzielonych zasobów banku nieodpłatnie, w określonym czasie. Mówiąc inaczej, bank daje mi do dyspozycji środki finansowe, a ja mogę z nich korzystać za darmo, pod warunkiem, że spłacę zadłużenie w terminie. Jeśli nie spłacę, to bank zacznie pobierać odsetki od niespłaconego kapitału, a ja będę zobowiązany do comiesięcznej spłaty minimalnej karty (najczęściej 5%).

Kredyt czy karta kredytowa – po pierwsze cel

Pierwszym pytaniem, na które konsument musi sobie odpowiedzieć, będzie cel, dla którego planuje zaciągnąć zobowiązanie. Jeżeli planuję cel konsumpcyjny, którego realizacja wymaga większej kwoty kapitału i zakładam, że zobowiązanie będę spłacał przez kilka lub kilkanaście miesięcy powinienem zainteresować się kredytem. Takim celem może być np. zakup samochodu lub remont mieszkania. Oczywiście lepiej dopasowanym produktem pod zakup pojazdu będzie kredyt samochodowy, a pod remont mieszkania kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna. Jednak Klienci cenią sobie dostępność i elastyczność, a kredyt gotówkowy na pewno będzie te cennych posiadał. Karta kredytowa sprawdza się w realizacji bieżących celów konsumpcyjnych oraz odciągania płatności w czasie. Pierwsze oznacza, że jeżeli np. potrzebuje kupić opony zimowe do samochodu, ale akurat miałem pilniejsze wydatki w tym miesiącu to mogę skorzystać z karty kredytowej, wiedząc, że jak spłynie mi wynagrodzenie to spłacę należność. W drugim przypadku natomiast mogę w mies iącu płacić kartą kredytową za bieżące dobra konsumpcyjne np. zakupy w sklepie i w dniu spłaty spłacić pieniędzmi z rachunku kartę. Dzięki temu wydłużam sobie niejako terminy płatności za zakupy. 

Sposób zapłaty ma znaczenie

Nie bez znaczenia pozostaje sposób zapłaty za cel, który realizuję za pieniądze z banku. Wobraźmy sobie, że remontuję mieszkanie, a fachowiec wymaga ode mnie płantości gotówką lub przelewem. W przypadku kredytu gotówkowego mogę dobrowolnie rozporządzać pożyczoną gotówką, co powoduje, że bez problemu spełnię wymaganie fachowca. W przypadku karty kredytowej bez dodatkowych opłat mogę korzystać z pieniędzy tylko w obiegu bezgotówkowym. Za usługę fachowca bez problemu zapłaciłbym kartą, ale jakbym chciał zrobić mu przelew lub pobrać dla niego gotówkę w bankomacie to już zapłacę sporą prowizję – nawet 5 % od kwoty przelewanej/wypłacanej. 

Spłata zadłużenia

Inaczej funkcjonuje również spłata zadłużenia w analizowanych produktach. Kartę spłacam w całości w dniu spłaty, a jeśli tego nie zrobię bank wymaga comiesięcznej spłaty minimalnej (najczęściej 5% zadłużenia), z której to pokrywa odsetki i spłaca część kapitału. W przypadku kredytu gotówkowego będę płacił raty kapitałowo odsetkowe, czyli zgodnie z harmonogramem z każdą ratą maleje mi kapitał do oddania. Wiem z góry ile rat muszę zapłacić, aby spłacić dług.

karta czy kredyt

Co wybrać? 

Na podstawie powyższych przykładów wybór nie powinien być trudny. Kredyt gotówkowy i karta kredytowa różnią się każdym aspekcie – celu, formy spłaty, harmonogramu spłaty, opłat. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od celu i naszych oczekiwań co do spłąty oraz preferencji finansowych. Karta będzie droższa.

Kredyt gotówkowy porównywarka

Jak wybrać najlepszy produkt? Warto skorzystać z porównywarki i rankingów. Te ostatnie dostępne są na stronie wniosomat.com. W kontekście porównania produktów najlepszy będzie Agent kredytowy. Wiedza, doświadczenie, umiejętności i kompetencje Agenta nie są do zastąpienia nawet przez najlepsze algorytmy. Na wnioskomat.com wystarczy wypełnić krótki wniosek, aby Agent skontaktował się z Klientem  dobrał najlepsze rozwiązanie.

 

Karta kredytowa ranking

Z każdej strony bank w którym mamy konto, kusi nas wzięciem karty kredytowej. W banku transakcyjnym proces ten będzie najszybszy – bank zna bowiem historię naszych wpływów i wydatków. Weryfikacja rankingów dostępnych w sieci również ma sens, ale musimy mieć świadomość, że ostateczną ofertę zawsze otrzymamy po złożeniu wniosku. O karcie kredytowej warto porozmawiać z certyfikowanym Agentem wnioskomat.com.

Zaktualizowano: 15.09.2021

Dodano: 31.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Oblicz kredyt gotówkowy z pomocą internetowych narzędzi: kredyt gotówkowy kalkulator, ranking.

Oblicz kredyt gotówkowy z pomocą internetowych narzędzi: kredyt gotówkowy kalkulator, ranking.

16 Marzec 2021Autor: Ewelina Grzegorczyk

Codziennie robimy zakupy i zwracamy uwagę na cenę i jakość towaru. Porównujemy i wybieramy produkt, który pasuje nam jakościowo i jest w odpowiedniej cenie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kredytów gotówkowych. Zależy nam jako kredytobiorcy na możliwie najniższym koszcie całkowitym kredytu got(...)

Czytaj więcej
Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

27 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Jak działa karta kredytowa? Czy korzystanie z karty kredytowej jest zawsze bezpłatne?

Czytaj więcej
Top