Spis treści
Szukając finansowania na rynku stajemy przed wieloma dylematami. Najpoważniejszy z nich to decyzja o wyborze właściwego produktu oraz instytucji, w której produkt weźmiemy. Dziś zestawimy dwa popularne produkty – kredyt i kartę kredytową. Szukając analogi na rynku pozabankowym możemy się zastanawiać nad wyborem pożyczki i karty kredytowej. Zadajmy zatem pytanie oficjalnie: kredyt, czy karta kredytowa.
Kredyt to pojęcie bardzo szerokie i może występować w wielu formach: jako kredyt hipoteczny, samochodowy, gotówkowy, odnawialny. Karta kredytowa też jest formą kredytu. Najbliżej karcie kredytowej do kredytu odnawialnego, jednak w tym porównaniu skupię się na zestawieniu jej z kredytem gotówkowym.
Karta kredytowa daje możliwość korzystania z wydzielonych zasobów banku nieodpłatnie, w określonym czasie. Mówiąc inaczej, bank daje mi do dyspozycji środki finansowe, a ja mogę z nich korzystać za darmo, pod warunkiem, że spłacę zadłużenie w terminie. Jeśli nie spłacę, to bank zacznie pobierać odsetki od niespłaconego kapitału, a ja będę zobowiązany do comiesięcznej spłaty minimalnej karty (najczęściej 5%).
Pierwszym pytaniem, na które konsument musi sobie odpowiedzieć, będzie cel, dla którego planuje zaciągnąć zobowiązanie. Jeżeli planuję cel konsumpcyjny, którego realizacja wymaga większej kwoty kapitału i zakładam, że zobowiązanie będę spłacał przez kilka lub kilkanaście miesięcy powinienem zainteresować się kredytem. Takim celem może być np. zakup samochodu lub remont mieszkania. Oczywiście lepiej dopasowanym produktem pod zakup pojazdu będzie kredyt samochodowy, a pod remont mieszkania kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna. Jednak Klienci cenią sobie dostępność i elastyczność, a kredyt gotówkowy na pewno będzie te cennych posiadał. Karta kredytowa sprawdza się w realizacji bieżących celów konsumpcyjnych oraz odciągania płatności w czasie. Pierwsze oznacza, że jeżeli np. potrzebuje kupić opony zimowe do samochodu, ale akurat miałem pilniejsze wydatki w tym miesiącu to mogę skorzystać z karty kredytowej, wiedząc, że jak spłynie mi wynagrodzenie to spłacę należność. W drugim przypadku natomiast mogę w mies iącu płacić kartą kredytową za bieżące dobra konsumpcyjne np. zakupy w sklepie i w dniu spłaty spłacić pieniędzmi z rachunku kartę. Dzięki temu wydłużam sobie niejako terminy płatności za zakupy.
Nie bez znaczenia pozostaje sposób zapłaty za cel, który realizuję za pieniądze z banku. Wobraźmy sobie, że remontuję mieszkanie, a fachowiec wymaga ode mnie płantości gotówką lub przelewem. W przypadku kredytu gotówkowego mogę dobrowolnie rozporządzać pożyczoną gotówką, co powoduje, że bez problemu spełnię wymaganie fachowca. W przypadku karty kredytowej bez dodatkowych opłat mogę korzystać z pieniędzy tylko w obiegu bezgotówkowym. Za usługę fachowca bez problemu zapłaciłbym kartą, ale jakbym chciał zrobić mu przelew lub pobrać dla niego gotówkę w bankomacie to już zapłacę sporą prowizję – nawet 5 % od kwoty przelewanej/wypłacanej.
Inaczej funkcjonuje również spłata zadłużenia w analizowanych produktach. Kartę spłacam w całości w dniu spłaty, a jeśli tego nie zrobię bank wymaga comiesięcznej spłaty minimalnej (najczęściej 5% zadłużenia), z której to pokrywa odsetki i spłaca część kapitału. W przypadku kredytu gotówkowego będę płacił raty kapitałowo odsetkowe, czyli zgodnie z harmonogramem z każdą ratą maleje mi kapitał do oddania. Wiem z góry ile rat muszę zapłacić, aby spłacić dług.
Na podstawie powyższych przykładów wybór nie powinien być trudny. Kredyt gotówkowy i karta kredytowa różnią się każdym aspekcie – celu, formy spłaty, harmonogramu spłaty, opłat. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od celu i naszych oczekiwań co do spłąty oraz preferencji finansowych. Karta będzie droższa.
Jak wybrać najlepszy produkt? Warto skorzystać z porównywarki i rankingów. Te ostatnie dostępne są na stronie wniosomat.com. W kontekście porównania produktów najlepszy będzie Agent kredytowy. Wiedza, doświadczenie, umiejętności i kompetencje Agenta nie są do zastąpienia nawet przez najlepsze algorytmy. Na wnioskomat.com wystarczy wypełnić krótki wniosek, aby Agent skontaktował się z Klientem dobrał najlepsze rozwiązanie.
Z każdej strony bank w którym mamy konto, kusi nas wzięciem karty kredytowej. W banku transakcyjnym proces ten będzie najszybszy – bank zna bowiem historię naszych wpływów i wydatków. Weryfikacja rankingów dostępnych w sieci również ma sens, ale musimy mieć świadomość, że ostateczną ofertę zawsze otrzymamy po złożeniu wniosku. O karcie kredytowej warto porozmawiać z certyfikowanym Agentem wnioskomat.com.
Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Jak działa karta kredytowa? Czy k(...)
Czytaj więcejKażdy, kto zamierza wziąć kredyt, powinien dobrze przemyśleć swoją decyzję. Zazwyczaj chodzi bowiem o kilkuletnie zobowiązanie finansowe. Warto zatem do tego dobrze się przygotować.
Czytaj więcejPodziwiając piękno pałacu Schönbrunn oraz otaczającego go parku wraz z ogrodami, zachwycając się barokowym, bogato zdobionym wnętrzem nie odpuszcza mnie jedna myśl: „a gdyby to wszystko było na kredyt…” Rozmyślając ,pomijam fakt samej wartości całej - nazwijmy to umownie -(...)
Czytaj więcejWiększość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jaki sposób finansowania tej inwestycji będzie dla nas najkorzystniejszy?
Czytaj więcej
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)