Kredyt hipoteczny na remont, a może kredyt gotówkowy? Co wybrać, kiedy planujesz remont domu, mieszkania?

Opublikowano: 14 Wrz 2022 Dagmara Konik 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kiedy planujemy remont naszego domu, a nie mamy takiej ilości gotówki by wystarczyło na cały remont zastanawiamy się nad skorzystaniem z kredytu. I tu stajemy przed wyborem, jaki ma być to kredyt? Może lepiej skorzystać z kredytu hipotecznego, a może lepiej z kredytu gotówkowego? Co wybrać i z jakiego kredytu skorzystać? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak każde z tych zobowiązań wygląda w praktyce,
  • jakich dokumentów będzie wymagał bank,
  • który kredyt łatwiej uzyskasz.
Kredyt hipoteczny na remont, a może kredyt gotówkowy? Co wybrać, kiedy planujesz remont domu, mieszkania?

Różnice między kredytem hipotecznym na remont a kredytem gotówkowym

Główną różnicą między kredytem hipotecznym a kredyt gotówkowym jest kwota i cel na jaki możemy przeznaczyć środki i okres kredytowania.

Kredyt hipoteczny musimy przeznaczyć tylko na zakup nieruchomości, remont domu lub mieszkania. Kwota kredytu zależy od naszej zdolności kredytowej, może ona sięgać nawet do kilku milionów złotych (w zależności od oferty danego banku). Okres kredytowania możemy uzyskać maksymalnie na 35 lat. Należy przy tym zawsze pamiętać, że uzyskanie kredytu hipotecznego będzie możliwe tylko wtedy, kiedy dokonamy uiszczenia wkładu własnego.

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, w przypadku kredytu gotówkowego możemy go przeznaczyć na dowolny cel. Kwota kredytu sięga maksymalnie do 300 000 złotych, okres kredytowania jest zdecydowanie krótszy niż przy kredycie hipotecznym ponieważ może on wynosić do 10 lat. Kwoty kredytu są uzależnione od zdolności kredytowej kredytobiorcy, źródła i wysokości dochodów i ogólnej oceny scoringowej klienta

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy na remont - który wybrać?

Decydują się na remont pewnie zastanawiamy się z jakiego kredytu skorzystać czy lepiej wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania czy gotówkowy? Poniżej zalety i wady każdego z nich. 

Kredyt hipoteczny

Plusem kredyt hipotecznego na remont jest koszt kredytu ponieważ całkowity koszt kredytu hipotecznego może okazać się wiele niższy niż skorzystanie z kredytu gotówkowego. Dłuższy okres kredytowania daje nam miesięcznie mniejszą ratę co nie obciąży tak bardzo naszego miesięcznego budżetu.

Minusem takiego kredytu jest zabezpieczenia na nieruchomość oznacza to, że jeśli nie będziemy spłacać kredytu bank może przejąć prawo do nieruchomości i ją sprzedać. Uzyskanie takiego kredytu trwa dłużej i ma on wiele więcej formalności niż zwykły kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy

Plusami w kredycie gotówkowym na remont jest krótki czas od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków (możliwe jest załatwienie kredytu w jeden dzień). W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego na remont kredyt gotówkowy ma dużo mniej formalności. I co ważne ten kredyt nie jest zabezpieczony nieruchomością.

Minusami skorzystania z tego kredytu jest koszt, będzie on znacznie wyższy niż w przypadku kredytu hipotecznego, ponieważ kredyt gotówkowym ma większe oprocentowania co za tym idzie większe koszty całkowite kredytu.  Kolejną kwestią którą możemy zaliczyć do minusów jest okres kredytowania. Może wynieść on do 10 lat, a co za tym idzie miesięczne raty będą wyższe ponieważ jest krótszy okres spłaty.

Wymagane dokumenty dla obu rodzajów kredytu

Poniżej prezentujemy ogólne kategorie dokumentów, które są wymagane w przypadku złożenia wniosku dla każdego z omawianych typów produktów.

Kredyt hipoteczny:

  • wniosek o kredyt hipoteczny,
  • dokument potwierdzający naszą tożsamość,
  • dokumenty dochodowe,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości. 

Kredyt gotówkowy:

  • wniosek o kredyt gotówkowy,
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • dokumenty potwierdzające dochód. 

Jeżeli właśnie teraz przygotowujesz się do wzięcia kredytu i zastanawiasz się m.in. nad tym jak zwiększyć swoją zdolność kredytową to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kredyt na remont - sytuacja we wrześniu 2022 roku

Jeżeli we wrześniu 2022 roku ktoś chciał zaciągnąć na remont kredyt hipoteczny, to znalazł się w dość trudnej sytuacji. Pogarszająca się z miesiąca na miesiąc polska gospodarka oraz stale rosnąca inflacja spowodowały, że kredyty hipoteczne znacznie podrożały. Zdolność kredytowa Polaków znacznie się obniżyła, udzielenie kredytu hipotecznego stało się zjawiskiem znacznie rzadszym niż jeszcze w 2021 roku.

BIK w swoim raporcie z 4 lipca 2022 roku informuje, że sprzedaż kredytów hipotecznych spadła o 59,9%. Spadek ten dotyczył danych za czerwiec 2022 roku w porównaniu z poziomem sprzedaży z czerwca 2021 roku. Jak więc widzimy różnica jest wręcz ogromna. Przytoczony spadek jest twardym dowodem na to, jak trudno w dzisiejszych czas wziąć kredyt hipoteczny.

Natomiast znacznie łatwej można pozyskać kredyt gotówkowy. Oczywiście wciąż bardzo wiele zależy od Twojej zdolności kredytowej - czy będzie odpowiednio wysoka - jednakże tutaj masz zdecydowanie większe szanse. Zwracamy też uwagę na dostępność kwotową. Standardowe mieszkanie w bloku można wyremontować już za kwotę 20-30 000 zł, natomiast kompleksowe wykończenie mieszkania w bardzo tanim wariancie da nam możliwość zamknięcia budżetu do 50 000 zł. Ten poziom kwotowy jest jak najbardziej w zasięgu ręki przeciętnego klienta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać kredyt hipoteczny w Alior Bank przeczytaj ten artykuł. 

Kredyt hipoteczny na remont a może kredyt gotówkowy?

Na pytanie jaki rodzaj kredytu wybrać musimy odpowiedzieć sobie sami. Czy kredyt hipoteczny czy gotówkowy, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Należy zastanowić się z której oferty skorzystać. Oczywiście może wystąpić sytuacja że dostaniemy odmowę przy kredycie hipotecznym a na kredyt gotówkowe otrzymamy zgodę i na odwrót. Ważny jest też moment w którym się znajdujemy. Kredyt hipoteczny możemy uzyskać tylko, gdy nabywamy daną nieruchomość. O gotówkę możemy starać się w dowolnym momencie. Jeśli jesteśmy już posiadaczami nieruchomości możemy rozważyć zaciągnięcie pożyczki hipotecznej w banku, która daje podobne możliwości co kredyt, a możemy ją uzyskać, gdy chcemy wyremontować posiadaną nieruchomość.

Zaktualizowano: 07.11.2022

Dodano: 17.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny – co wybrać?

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny – co wybrać?

20 Kwi 2024Autor: Agnieszka Kłak

Dla większości społeczeństwa kredyt i pożyczka to dwa słowa zamiennie stosowane. Nawet środowisko finansowe czasami w języku potocznym używa tych wyrażeni jako słowa bliskoznaczne. Przyglądając się jednak bliżej, zaznajamiając się z przepisami możemy znaleźć kilka istotnych różnic. Jak to wygląd(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna. Na co można przeznaczyć środki ze zobowiązania?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna. Na co można przeznaczyć środki ze zobowiązania?

17 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Aktualna sytuacja gospodarcza nie sprzyja rynkowi hipotek. Polacy rzadziej sięgają po tego typu zobowiązania. Kwoty, o które wnioskują klienci też są niższe - zarówno w przypadku pożyczki hipotecznej jak i kredytu hipotecznego. Mimo to wciąż są osoby, które pragną za pomocą takiego finansowania speł(...)

Czytaj więcej
Top