Kredyt gotówkowy na remont domu

Opublikowano: 28 Sty 2022 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Remont naszej nieruchomości to konieczność, która pojawia się cyklicznie. Jak wiadomo dom czy mieszkanie po wielu latach użytkowania wymaga odświeżenia. Niekiedy będzie interesował nas remont częściowy dotyczący jednego elementu wykończenia, np. wymiana paneli podłogowych, czy też remont pojedynczych pomieszczeń, np. remont łazienki, kuchni, itp. Innym razem potrzebny okaże się tzw. remont generalny. Niezależnie czy wybierzemy większą czy mniejszą opcję remontową, będzie się to wiązało z wydatkami. W wielu sytuacjach uratować nas może kredyt gotówkowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy możliwe jest wzięcie kredytu gotówkowego na remont, 
 • czy kredyt na remont jest opłacalnym wyjściem,
 • czego bank będzie wymagał przy wnioskowaniu,
 • jak wyglądają mocne i słabe strony kredytu gotówkowego na remont.
Kredyt gotówkowy na remont domu

Remont domu a potrzeby finansowe

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów, związanych z kredytem gotówkowym na remont musimy zdać sobie sprawę z tego, że każdy remont będzie się wiązał z różnymi potrzebami finansowymi. Sam koszt remontu będzie wynikał z kilku czynników np.:

 • zakresu planowanych prac,
 • czasu trwania remontu,
 • ceny zakupionych materiałów,
 • wynagrodzenia dla ekipy remontowej.

Klient, decydujący się na remont może posiadać oszczędności, wykazywać bardzo wysokie dochody czy też liczyć na pożyczkę od rodziny lub przyjaciół. Ale może być też tak, że klient znajduje się w mniej komfortowej sytuacji finansowej. Na szczęście zawsze może skorzystać z rozwiązania jakim jest kredyt gotówkowy na remont mieszkania czy domu.

Potrzeby finansowe mogą kształtować się bardzo różnie, od czego będzie zależało to, ile ostatecznie wyniesie kwota kredytu. Możemy potrzebować 5 000 zł, 10 000 zł, 15 000 zł, 25 000 zł, a jeśli zdecydujemy się na remont generalny sporej nieruchomości, to koszty te mogą osiągać wartości od 50 000 zł czy nawet 100 000 zł i więcej.

Czy banki przyznają kredyt gotówkowy na remont?

Obecnie na polskim rynku finansowym jest wiele ofert, w których banki przyznają tzw. kredyt gotówkowy na dowolny cel. Co to oznacza dla klienta? Otóż, zaciągając na siebie takie zobowiązanie nie musimy przedkładać bankowi szczegółowego planu, co do tego kiedy i w jaki sposób wykorzystamy pozyskane środki. Kredytodawcę będzie interesowało to, byśmy spłacali raty w terminie i żebyśmy byli wiarygodnym oraz wypłacalnym kredytobiorcą.

Niekiedy można spotkać się z twierdzeniem, że kredyt gotówkowy na remont jest rodzajem kredytu inwestycyjnego. Jest w tym sporo prawdy. Jeżeli w naszej remontowanej nieruchomości prowadzimy działalność gospodarczą, to wówczas taki kredyt należy traktować jako bezpośrednią inwestycję w firmę. Natomiast jeśli nawet nie prowadzimy działalności gospodarczej w domu czy mieszkaniu to i tak zyskamy dzięki remontowi. Wartość naszego lokalu wzrośnie po remoncie, co oznacza, że zwiększy się też wartość ogólna naszego majątku.

Kredyt gotówkowy na remont – czy to się opłaca?

Jest to rozwiązanie jak najbardziej opłacalne, pod warunkiem, że dobierzemy najlepszą dla siebie ofertę. Aby móc tego dokonać należy przyjrzeć się poszczególnym parametrom produktu finansowego, które znajdziemy w konkretnej ofercie. I tak, zwróćmy uwagę ile wynosi całkowity koszt kredytu, a ile całkowita kwota kredytu. Zobaczmy, czy kredyt ma wysokie czy niskie oprocentowanie oraz czy jest to oprocentowanie zmienne czy stałe. Kolejnym ważnym czynnikiem jest RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Przyjrzyjmy się także temu, ile wynosi okres spłaty kredytu, a także jak wysoka jest prowizja.

Należy pamiętać, że gdy już wyliczymy, ile pieniędzy dokładnie potrzebujemy na remont należy wziąć na to poprawkę. Zawsze bowiem mogą nam się w trakcie zdarzyć nieprzewidziane koszta. Dlatego warto wnioskować o kwotę wyższą o ok. 10% niż początkowo zakładaliśmy. Czyli np. zamiast o 20 000 zł złóżmy wniosek o 22 000 zł kwoty kredytu.

Kredyt gotówkowy - kwota: 22 000 zł, okres: 48 mies
Banki
Kwota kredytu: 22 000 zł
Ilość rat kredytu: 48 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 27 292,80 zł 568,60 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,38 % 11,99 % 0,00 % 27 488,16 zł 572,67 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 28 063,20 zł 584,65 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 15,66 % 5,00 % 29 193,60 zł 608,20 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 17,12 % 4,99 % 29 875,68 zł 622,41 zł

Jakie są wymagania do przyznania kredytu gotówkowego?

Można powiedzieć, że wymagania banku przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy na remont mogą wyglądać różnie. Udzielenie kredytu będzie możliwe przede wszystkim po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, dostarczeniu przez klienta wymaganych dokumentów oraz po zbadaniu przez bank jego zdolności kredytowej.

W przypadku, kiedy wnioskujemy o kwoty stosunkowo nieduże, np. 5 000 zł wymagania mogą być dość niskie. Bank może wówczas poprosić nas jedynie o oświadczenie o naszych dochodach. Nie będą tutaj wymagane szczegółowe dokumenty dochodowe. Taki rodzaj zobowiązania funkcjonuje jako kredyt na oświadczenie.

Jeżeli zaś chodzi o większe sumy, sięgające już kilkudziesięciu tysięcy złotych, to tutaj bank może wymagać od nas znacznie więcej. W takiej sytuacji musimy się przygotować na to, że będziemy musieli dostarczyć:

 • szczegółowe dokumenty dochodowe – niezbędne, by bank mógł zbadać zdolność kredytową, pozyskać je możemy od księgowości bądź działu kadr w naszym zakładzie pracy,
 • wyciągi z konta bankowego – bank będzie chciał dowodu na to ile zarabiamy i jak kształtuje się nasza obecna sytuacja finansowa,
 • wypełniony wniosek o kredyt,
 • dowód osobisty.

Warto wiedzieć, że nawet w przypadku wnioskowania o wyższe kwoty, formalności związane z przyznaniem kredytu gotówkowego i tak będą mniejsze niż w przypadku chociażby kredytu hipotecznego.

Bank będzie chciał także dowiedzieć jak wygląda nasza historia kredytowa. To znaczy – czy w przeszłości terminowo spłacaliśmy swoje zobowiązania. W oczach banku wiarygodny kredytobiorca to taka osoba, która nigdy nie zalegała z płatnościami i nie figuruje ona w rejestrze dłużników. Aby się o tym przekonać, bank sprawdzi bazę BIK.

Zalety i wady kredytu gotówkowego na remont domu

Ważne jest to, aby umieć dostrzec plusy i minusy rozwiązania, jakim jest kredyt gotówkowy na remont. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to pamiętajmy, iż ma ono następujące zalety:

 • minimum formalności przy niskich kwotach,
 • możliwość długiego okresu kredytowania,
 • często maksymalna kwota w pełni wystarcza na remont – różne banki mogą udzielić zobowiązania na max. 100 000 zł, 150 000 zł czy 200 000 zł,
 • środki wpłyną na konto bardzo szybko – przy mniejszych kwotach jest to często kwestia kilku, kilkunastu minut, przy większych sumach doba, max. 2-3 dni,
 • kredyt na dowolny cel – bank nie będzie wymagał, byśmy konkretnie opisali co i kiedy będziemy finansować,
 • kredyt bez zabezpieczenia – kredyt gotówkowy jest takim rodzajem zobowiązania, które nie wymaga od nas posiadania dodatkowego zabezpieczenia, inaczej niż w przypadku kredytów hipotecznych.

Jeżeli zaś chodzi o wady, to musimy powiedzieć, że:

 • konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej,
 • klient musi spłacać zobowiązanie wg narzuconego planu spłaty,
 • kredyt gotówkowy może mieć wysokie oprocentowanie – wyższe niż w przypadku zobowiązań z zabezpieczeniem.

Kredyt gotówkowy na remont a inne produkty finansowe

Na polskim rynku finansowym istnieją banki, które – gdy zapytamy je o dostępne oferty– w pierwszej kolejności zaproponują nam kredyt hipoteczny na remont (funkcjonuje on czasem pod nazwą pożyczki hipotecznej). W przypadku kredytu hipotecznego na remont możemy uzyskać niższe oprocentowanie, ale musimy zabezpieczyć zobowiązanie hipoteką na nieruchomości. Tutaj możemy także zyskać nieco większe środki niż w przypadku kredytu gotówkowego. Przyznanie kredytu hipotecznego wymaga także od klienta posiadania wkładu własnego.

Kiedy planujemy naprawdę drobny remont albo potrzebujemy tylko nieznacznego dofinansowania (np. 1000 zł, 2000 zł, 3000 zł) możemy wykorzystać debet z naszej karty kredytowej. Warto przeanalizować to rozwiązanie, bo może być ono znacznie korzystniejsze niż wnioskowanie o kredyt gotówkowy na niskie kwoty.

Dodano: 28.01.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top