Kredyt hipoteczny na remont, a może kredyt gotówkowy? Co wybrać, kiedy planujesz remont domu, mieszkania?

Opublikowano: 17 Marzec 2021 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kiedy planujemy remont naszego domu, a nie mamy takiej ilości gotówki by wystarczyło na cały remont zastanawiamy się nad skorzystaniem z kredytu. I tu stajemy przed wyborem, jaki ma być to kredyt? Może lepiej skorzystać z kredytu hipotecznego, a może lepiej z kredytu gotówkowego? Co wybrać i z jakiego kredytu skorzystać? 

Kredyt hipoteczny na remont, a może kredyt gotówkowy? Co wybrać, kiedy planujesz remont domu, mieszkania?

Różnice między kredytem hipotecznym na remont a kredytem gotówkowym

Główną różnicą między kredytem hipotecznym a kredyt gotówkowym jest kwota i cel na jaki możemy przeznaczyć środki i okres kredytowania.

Kredyt hipoteczny musimy przeznaczyć tylko na zakup nieruchomości, remont domu lub mieszkania. Kwota kredytu zależy od naszej zdolności kredytowej, może ona sięgać nawet do ok. 4 000 000 złotych (w zależności od oferty danego banku). Okres kredytowania możemy uzyskać maksymalnie na 35 lat.

Kredyt gotówkowy w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego możemy przeznaczyć na dowolny cel. Kwota kredytu sięga maksymalnie do 200 000 złotych, okres kredytowania jest zdecydowanie krótszy niż przy kredycie hipotecznym ponieważ może on wynosić do 10 lat. Kwoty kredytu są uzależnione od zdolności kredytowej kredytobiorcy, źródła i wysokości dochodów i ogólnej oceny scoringowej klienta.

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Decydują się na remont pewnie zastanawiamy się z jakiego kredytu skorzystać czy lepiej wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania czy gotówkowy? Poniżej zalety i wady każdego z nich. 

Kredyt hipoteczny

Plusem kredyt hipotecznego na remont jest koszt kredytu ponieważ całkowity koszt kredytu hipotecznego może okazać się wiele niższy niż skorzystanie z kredytu gotówkowego. Dłuższy okres kredytowania daje nam miesięcznie mniejszą ratę co nie obciąży tak bardzo naszego miesięcznego budżetu.

Minusem takiego kredytu jest zabezpieczenia na nieruchomość oznacza to, że jeśli nie będziemy spłacać kredytu bank może przejąć prawo do nieruchomości i ją sprzedać. Uzyskanie takiego kredytu trwa dłużej i ma on wiele więcej formalności niż zwykły kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy

Plusami w kredycie gotówkowym na remont jest krótki czas od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków (możliwe jest załatwienie kredytu w jeden dzień). W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego na remont kredyt gotówkowy ma dużo mniej formalności. I co ważne ten kredyt nie jest zabezpieczony nieruchomością.

Minusami skorzystania z tego kredytu jest koszt, będzie on znacznie wyższy niż w przypadku kredytu hipotecznego, ponieważ kredyt gotówkowym ma większe oprocentowania co za tym idzie większe koszty całkowite kredytu.  Kolejną kwestią którą możemy zaliczyć do minusów jest okres kredytowania. Może wynieść on do 10 lat, a co za tym idzie miesięczne raty będą wyższe ponieważ jest krótszy okres spłaty.

Wymagane dokumenty dla obu rodzajów kredytu

Poniżej prezentujemy ogólne kategorie dokumentów, które są wymagane w przypadku złożenia wniosku dla każdego z omawianych typów produktów.

Kredyt hipoteczny:

  • wniosek o kredyt hipoteczny,
  • dokument potwierdzający naszą tożsamość,
  • dokumenty dochodowe,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości. 

Kredyt gotówkowy:

  • wniosek o kredyt gotówkowy,
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • dokumenty potwierdzające dochód. 

Kredyt hipoteczny na remont a może kredyt gotówkowy?

Na pytanie jaki rodzaj kredytu wybrać musimy odpowiedzieć sobie sami. Czy kredyt hipoteczny czy gotówkowy, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Należy zastanowić się z której oferty skorzystać. Oczywiście może wystąpić sytuacja że dostaniemy odmowę przy kredycie hipotecznym a na kredyt gotówkowe otrzymamy zgodę i na odwrót. Ważny jest też moment w którym się znajdujemy. Kredyt hipoteczny możemy uzyskać tylko, gdy nabywamy daną nieruchomość. O gotówkę możemy starać się w dowolnym momencie. Jeśli jesteśmy już posiadaczami nieruchomości możemy rozważyć zaciągnięcie pożyczki hipotecznej w banku, która daje podobne możliwości co kredyt, a możemy ją uzyskać, gdy chcemy wyremontować posiadaną nieruchomość.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 17.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt hipoteczny vs pożyczka hipoteczna – co wybrać?

Kredyt hipoteczny vs pożyczka hipoteczna – co wybrać?

20 Lut 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Dla większości społeczeństwa kredyt i pożyczka to dwa słowa zamiennie stosowane. Nawet środowisko finansowe czasami w języku potocznym używa tych wyrażeni jako słowa bliskoznaczne. Przyglądając się jednak bliżej, zaznajamiając się z przepisami możemy znaleźć kilka istotnych różnic. Jak to wygląda w aspekcie hipotecznym? Poniżej znajdziecie odpowiedź.

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

24 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Polacy nie boją się słowa „hipoteka”. Wizja wpisania się banku jako podmiotu uprawnionego do nieruchomości w przypadku braku spłaty zobowiązania nie jest dla nas blokadą na drodze uzyskania finansowania na wymarzony dom czy mieszkanie. A posiadając już nieruchomość na własność, równie często sięgamy po pożyczki hipoteczne, które służą finansowaniu dowolnego celu konsumpcyjnego z zabezpieczeniem hipoteką nieruchomości.

Czytaj więcej
Top