Osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu gotówkowego powinny szczegółowo przyjrzeć się ofertom dostępnym na polskim rynku. Jednym z podmiotów, który oferuje zarówno stałym jak i nowym klientom atrakcyjne warunki zobowiązania jest PKO Bank Polski. Dziś przyjrzymy się ofertom produktów finansowych dostępnych u tego kredytodawcy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kredyt gotówkowy jest ogólnie rzec biorąc jednym z rodzajów produktów finansowych dostępnych na rynku. Charakteryzuje on się tym, że jest przeznaczony na cele konsumenckie. Banki najczęściej nie pytają klienta, na co zamierza przeznaczyć środki z zobowiązania. Kredytodawcę interesuje jedynie, by kredyt był spłacany terminowo i by kredytobiorca wywiązał się ze zobowiązania w całości. Nie potrzeba tutaj żadnych dodatkowych zabezpieczeń, co charakteryzuje zupełnie inny rodzaj zobowiązania, jakim są kredyty hipoteczne.
Kredyt gotówkowy udzielany jest na określoną sumę, a spłacany jest przez określoną liczbę miesięcy. Każda jedna rata spłacana jest co miesiąc. Zobowiązanie to określają pewne parametry, takie jak:
Niekiedy jest tak, że klienci wykupują ubezpieczenie kredytu gotówkowego, ale nie jest to obligatoryjne. Podstawą prawną przyznawania kredytów gotówkowych przez banki jest Ustawa Prawo bankowe oraz Ustawa o kredycie konsumenckim.
Każdy kredytodawca formułuje swoją ofertę według tego, co opisaliśmy powyżej, również bank PKO BP. W przypadku tego kredytodawcy produkt w ramach oferty nosi nazwę pożyczki gotówkowej. Nie należy jednak mylić tego z pożyczką pozabankową. Jest to kredyt gotówkowy spełniający wymogi zarówno formalne jak i prawne.
To, jak ostatecznie będzie wyglądała oferta zależy w dużej mierze od tego, czy jesteś nowym czy stałym klientem PKO BP. Kredyt gotówkowy dla stałych klientów tego banku charakteryzuje się następującymi cechami:
Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku nowych klientów. Tutaj parametry oferty są następujące:
Jak widać gołym okiem obie oferty już w ogólnym zarysie różnią się od siebie, chociażby pod kątem minimalnej i maksymalnej kwoty jak i okresu kredytowania.
Generalnie rzecz biorąc bank PKO BP oferuje klientom trzy rodzaje kredytu gotówkowego. Przyjrzyjmy się im po kolei:
Z aktualnymi ofertami produktów możesz się zapoznać na stronie internetowej PKO BP.
W przypadku PKO Banku Polskiego nie wystarczy być tylko nowym bądź stałym klientem. Przede wszystkim trzeba być pełnoletnim oraz posiadać zdolność kredytową na odpowiednim poziomie. Bank musi ocenić jaka jest zdolność kredytowa klienta, a jeśli okaże się, że jest ona wysoka, wówczas szansa na otrzymanie kredytu jest spora. Jeśli zaś jest niska, to wówczas raczej nie otrzymamy zobowiązania.
PKO BP sprawdza także historię kredytową klientów w bazie BIK. Jeżeli terminowo spłacaliśmy swoje zobowiązania w przeszłości, to wówczas będziemy klientem wiarygodnym. Jeżeli nie – wówczas nie będziemy posiadać wiarygodności, a nasze szanse na otrzymanie pożyczki gotówkowej spadną do zera.
Na ocenę zdolności kredytowej będą wpływać takie czynniki jak:
Bardziej niż warunki zatrudnienia istotne dla banku są takie kwestie jak stałość i wartość dochodów. Jeśli więc nie masz umowy o pracę, ale Twoje dochody są na wystarczająco wysokim poziomie i uzyskujesz je regularnie, to Twoja zdolność kredytowa powinna być na zadowalająco wysokim poziomie.
Kwestia potrzebnej dokumentacji do kredytu wygląda różnie w zależności od sytuacji. Pierwszy przypadek to taki, w którym jesteś stałym klientem i masz dostęp do aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej, a drugi to taki, kiedy jesteś nowym klientem i wnioskujesz o kredyt online do kwoty 6200 zł. Wówczas PKO BP nie wymaga żadnych zaświadczeń. Wnioskowanie w tych dwóch przypadkach przebiega przy minimum formalności.
Trzeci przypadek dotyczy wnioskowania o wyższe kwoty. Tutaj bank będzie wymagał dokumentów, takich jak:
Warto w tym miejscu dodać, że stali klienci PKO BP otrzymują informację o ofertach kredytowych na swoim koncie iPKO.
Jak wnioskować o kredyt w PKO BP? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Najpierw powiemy, gdzie można złożyć wniosek:
Niezależnie od tego jaką z powyższych dróg wybierzemy, złożony wniosek będzie tak samo ważny.
W przypadku osobistego stawiennictwa w placówce banku oraz infolinii cały proces przebiegnie zgodnie z instrukcjami pracownika banku. Natomiast jeśli chcemy wnioskować samodzielnie, to możemy to zrobić drogą online. Wówczas wnioskowanie krok po kroku będzie wyglądało następująco:
Gotowe! Jeśli wszystko poszło pomyślnie, to środki wkrótce znajdą się na Twoim koncie bankowym. W ten sposób zawarcie umowy pożyczki gotówkowej odbywa się w całości przez internet.
WARTO WIEDZIEĆ
Kiedy już zaciągniesz pożyczkę gotówkową, to po pewnym czasie możesz zgromadzić na tyle wolnego kapitału, aby móc nadpłacić zobowiązanie. Takie rozwiązanie często może Ci przynieść wymierne korzyści. Jeżeli Cię to interesuje, to zapraszamy serdecznie do lektury tego artykułu, z którego dowiesz się jak wygląda wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego w PKO BP.
Dodano: