Pożyczka online – koszty. Ile kosztują pożyczki online? Od czego to zależy?

Opublikowano: 29 Sty 2021 Ewelina Grzegorczyk 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pandemia zmieniała funkcjonowanie wielu branż, w tym również z sektora finansowego. Spowodowała przyspieszoną cyfryzację wielu przedsiębiorstw. Znacząca wpłynęło to na życie codzienne każdego z nas. Powszechne już stało się korzystanie z ofert pożyczek, które możemy także pozyskać online. Niejednej osobie przydarzyło się skorzystać z propozycji instytucji finansowych w momencie niespodziewanego kryzysu finansowego, ponieważ pożyczka online pozwala zaspokoić dowolne przedsięwzięcie pożyczkobiorcy. Należy jednak pamiętać, że każde zadłużenie się pociąga za sobą dodatkowe koszty. Jaki jest koszt pożyczek i od czego to zależy?

Pożyczka online – koszty. Ile kosztują pożyczki online? Od czego to zależy?

Co to jest pożyczka online?

Pożyczka online to środki pienieżne, jakie otrzymujemy w ramach umowy od banku lub firmy pożyczkowej. Możemy wyróżnić pożyczki bankowe (kredyty gotówkowe, kredyty konsolidacyjne) i pożyczki pozabankowe. Produkty te możemy zyskać wnioskując przez Internet.  Pożyczka polega na udzieleniu przez instytucję pozabankową lub osobę fizyczną (pożyczka prywatna) określonej kwoty pieniędzy lub przedmiotów (określonych) pożyczkobiorcy, które są własnością pożyczkodawcy i nie należą do osób trzecich. Wszystkie zagadnienia związane z pożyczką reguluje Kodeks Cywilny. Podstawą prawną udzielania kredytów jest ustawa: Prawo Bankowe oraz ustawa o kredycie konsumenckim. 

Ile kosztuje pozabankowa pożyczka?

Koszty pożyczki są zależne od spisanej umowy pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Obecnie obowiązujące przepisy regulują maksymalny koszt pożyczek kształtujący się wg poniższych założeń:

 • maksymalny koszt pożczek udzielanych na mniej niż 30 dni to max. 5%, 
 • maksymalny koszt pożyczek udzielanych na więcej niż 30 dni wynosi od 15% plus 6% za każdy rok trwania pożyczki, 
 • ogół maksymalnych kosztów (bez względu na czas pożyczki) nie może przekroczyć 45%. 

Kosztem pożyczki zwykle są:

 • oprocentowanie,
 • prowizja,
 • dodatkowe opłaty zawarte w umowie pożyczki np. ubezpieczenia, opłaty za odnowienie pożyczki, 
 • opłaty za dodatkowe ubezpieczenia dotyczące ryzyk związanych ze zdrowiem i życiem kredytobiorcy. 

Pożyczka pozabankowa jest zwykle droższa niż zwykły kredyt gotówkowy w banku, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie jest sprawdzana dokładnie historia kredytowa klienta. Dzięki temu jest dostępna dla szerszego kręgu osób, nawet z zadłużeniami. Firmy pożyczkowe biorą na siebie większe ryzyko akceptując klientów, którzy nie posiadają krystalicznej historii kredytowej. 

Ile kosztuje pożyczka w banku?

Jak zostało już wyżej wspomniane wszystkie szczegóły związane z kredytem reguluje ustawa Prawo Bankowe oraz ustawa o kredycie konsumenckim. Przepisy określają co zawiera umowa kredytu, warunki przekazania środków pieniężnych przez kredytodawcę konsumentowi. Podpisując umowę z bankiem kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z kapitału pieniężnego według warunków opisanych w umowie kredytowej przeznaczając je na ustalony w umowie cel. Ponadto zobowiązuje się do zwrotu kwoty kredytu (z odsetkami) w wyznaczonym w umowie terminie i do spłaty prowizji za udzielenie kredytu.

Z tej definicji wynika, że kosztem pożyczki będą odsetki oraz prowizja. Banki ponadto proponują swoim klientom możliwość ubezpieczenia kredytu od ryzyk związanych z życiem i zdrowiem kredytobiorcy co wpływa na koszt kredytu. 

Zwykle kredyt bankowy może być tańszy od pożyczki pozabankowej. Wynika to z tego, że po pierwsze banki mają zwykle bardziej restrykcyjne reguły w zakresie akceptowania dochodów. Klient musi posiadać stabline źródło dochodu oraz dobrą historię kredytową. Ponadto banki pozyskują kapitał służący kredytowaniu klientów w inny sposób niż firmy pożyczkowe. Banki mają prawo do przyjmowania depozytów, które potem wykorzystują na akcję kredytową (mechanizm kreacji pieniądza). Banki pozyskując niejako "tańszy" kapitał mogą udzielać kredytów w innej cenie niż pożyczki pozabankowe. 

Od czego zależy koszt pożyczki w banku?

Koszty kredytu bankowego zależą od strategii danego banku a także regulacji ustawowych. Banki również obowiązują zapisy Tarczy antykryzysowej regulującej maksymalny ksozt pożyczki. Poza tym decyzją Rady Polityki Pieniężnej zostały obniżone stopy procentowe co zmniejszyło oprocentowanie kredytów i pożyczek do rekordowo niskiego poziomu. Dzięki niższym stopom procentowym konsumenci mają o wiele niższy koszt kredytu. Dotyczy to zarówno nowych pożyczek, jak i pożyczek już zaciągniętych, gdzie zmieniły się harmonogramy spłat.

Należy uzmysłowić sobie, że zaciąganie pożyczki niesie ze sobą również dodatkowe koszty. Warto wiedzieć, że kosztem pożyczki może być nie tylko oprocentowanie czy prowizja. W koszty pożyczki wliczamy również wszelkie opłaty administracyjne czy przygotowawcze. Mogą być to między innymi opłaty związane z odroczeniem terminu spłaty pożyczki i kary umowne wynikające z niespłaconego zadłużenia. Może również wystąpić opłata za ubezpieczenie pożyczki.

Trafnym sposobem na określenie wszystkich kosztów, które poniesie kredytobiorca jest ustalenie RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej. To od niej zależy ile finalnie zapłacimy za pożyczkę.

Jak uzyskać pożyczkę online za darmo?

Nowi klienci poszukujący odpowiedniej oferty pożyczki mogą skorzystać z pożyczki online. Sporo firm pożyczkowych udziela darmowych pożyczek dla nowych klientów, gdzie RRSO wynosi 0%. Oznacza to, że spłacamy tyle ile wzięliśmy bez żadnych dodatkowych opłat. Darmowa pożyczka jest dostępna dla nowych klientów firm pozabankowych, którzy dokonają terminowej spłaty. 

Starając się o pożyczkę online wystarczy na stronie portalu pożyczkowego wybrać kwotę i okres spłaty pożyczki, złożyć wniosek i poczekać na decyzję kredytową ze strony pożyczkodawcy. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu środków pieniężnych następuje podpisanie umowy (zwykle drogą elektroniczną) i przelanie kwoty pieniędzy z pożyczki na nasze konto bankowe. 

Gdzie można dostać tanią pożyczkę?

Bezpłatną pożyczkę otrzymamy w firmach pozabankowych, jeżeli jesteśmy nowym klientem. Znajdziemy ją na stronach internetowych wybranych firm pozabankowych albo portalach skupiających wiele ofert pożyczek online. Wiele firm pożyczkowych oferuje również atrakcyjne cenowo pożyczkii. 

Możemy zaoszczędzić sporo czasu (i pieniędzy) korzystając z rankingów pożyczek. Dzięki nim otrzymamy realne informacje o pożyczkach. Wystarczy wpisać interesującą nas kwotę pożyczki i ilość rat a otrzymamy zestawienie pożyczek najbardziej pasujących do naszej oferty. 

Jedną z popularniejszych pożyczek w miesiącu czerwiec 2022 są pożyczki na kwotę 3 tys. Zestawienie firm udzielających pożyczek prezentuje poniższa tabela:

Pożyczki online - kwota: 3 000 zł, okres: 12 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 3 000 zł
Ilość rat pożyczki: 12 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
AxiCard (zobacz) 6,94 % 17,98 % 5,25 % 3 277,44 zł 273,12 zł Złóż wniosek
Hapi pożyczki - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 23,28 % 7,56 % 3 354,00 zł 279,50 zł Złóż wniosek
iCredit - Pożyczka gotówkowa (zobacz) 7,20 % 77,43 % 29,48 % 4 037,52 zł 336,46 zł Złóż wniosek
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 19,00 % 93,28 % 26,92 % 4 210,80 zł 350,90 zł Złóż wniosek
Lonit - Pożyczka online (zobacz) 16,00 % 159,04 % 48,19 % 4 840,32 zł 403,36 zł Złóż wniosek
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 19,00 % 433,84 % 100,00 % 6 635,28 zł 552,94 zł Złóż wniosek

Podsumowanie

Niewątpliwe ważne jest dobre oszacowanie naszej zdolności do spłaty zobowiązanai zanim zdecydujemy się na uzyskanie pożyczki online. Musimy posiadać dochód, który pozwoli nam na spokojną spłatę zadłużenia w terminie nie tworząc nam przy tym złej historii kredytowej. Należy wziąć pod uwagę wszystkie zapisy w umowach, a w przypadku wątpliwości pytać. Ważne jest czytanie całej umowy. Jeżeli czegoś nie rozumiemy lub nie wiemy ile realnie wyniesie cały koszt pożyczki, to zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego. Ponadto możemy mieć pewność, że koszty, które naliczy pożyczkodawca będą zgodne z wprowadzonymi zmianami w przepisach z tarczy antykryzysowej. 

 

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 29.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (10)


 • Avatar Ewka

  Ewka
  01.04.2021 14:30:52

  a czy możliwe jest wzięcie chwilówki, żeby mąż nie wiedział o tym?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Ewka
  01.04.2021 20:14:45

  Tak, jeśli z pewnych względów chce Pani, aby mąż nie wiedział o pożyczce można zawnioskować o nią online z wypłatą na konto, którego tylko Pani jest właścicielem albo za pomocą czeku GIRO (środki odbierane są w placówce Poczty Polskiej.

 • Avatar kacha68

  kacha68
  14.03.2021 09:49:23

  mam zadłużenie w bik czy mam szanse na pożyczke online? jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy? jak takie firmy to rozpatrują??

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor kacha68
  14.03.2021 12:39:34

  Wszystko zależy od skali zadłużenia w BIK. Firmy pozabankowe są bardziej elastyczne w finansowaniu klientów niż banki. Zachęcamy do złożenia wniosku. Można skorzystać z pożyczki na oświadczenie albo potwierdzić dochody za pomocą weryfikacji rachunku bankowego tzw. Kontomatik. Większość firm stosuje uproszczone metody tak, aby czas od złożenia wniosku do wypłaty gotówki był jak najkrótszy.

 • Avatar alien

  alien
  25.02.2021 18:53:42

  żeby jeszcze zeszli z tej marży to byłoby super, bo jeszcze za dużo trzeba spłacać jak widze rrso to az mi się odechciewa

  Odpowiedź
 • Avatar zucha

  zucha
  07.02.2021 19:31:03

  fajne jest to,że pozyczke można teraz dostać przez internet, nie trzeba wychodzić z domu można w piżamie wszystko załatwić, świetna sprawa, teraz chyba tak wszystko już będzie wyglądało takie czasy no i dobrze to jest wygodniejsze niż te chodzenie po bankach czy firmach pożyczkowych

  Odpowiedź
 • Avatar okej

  okej
  06.02.2021 07:09:24

  jak ktoś ma konto bankowe i pewną prace to na pewno nie będzie miał problemu z otrzymaniem chwilówki przez internet, ale jak ktoś pracuje na umowy zlecenie to nie jest pewny zarobek

  Odpowiedź
 • Avatar buła

  buła
  05.02.2021 08:50:32

  czytałem co nieco o tych zmianach i najlepiej się opłaca brać pożyczki na krótki termin

  Odpowiedź
 • Avatar Adam

  Adam
  30.01.2021 18:37:02

  Dzień dobry, proszę mi napisać, gdzie można znaleźć najtańszą pożyczkę, żeby nie trzeba było raz tyle spłacać?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Adam
  30.01.2021 20:38:25

  Można skorzystać z oferty darmowych chwilówek.

Top