Pożyczka pod zastaw nieruchomości na przykładach

Opublikowano: 31 Marzec 2021 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Jak przedsiębiorcy mogą wykorzystać pewien zyskujący na znaczeniu produkt finansowy? W wielu branżach jest tak, że nieruchomość jest niezbędna do prowadzenia firmy. Część przedsiębiorców decyduje się na posiadanie jej na własność. I to właśnie nieruchomość będąca własnością firmy może przyczynić się w przyszłości do uratowania ich sytuacji finansowej.

Pandemia przyczyniła się do spadku obrotów w wielu branżach, ale nieruchomości nadal pozostały. Dzięki posiadanemu majątkowi część z przedsiębiorców jest w stanie uzyskać dodatkowe finansowanie, aby utrzymać płynność i przetrwać ten specyficzny czas. Pojawiło się więcej klientów zainteresowanych tym produktem. W poniższym artykule opowiemy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości z firm pozabankowych oraz przedstawimy kilka przykładów  klientów, którzy skorzystali z tego rozwiązania finansowego.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości na przykładach

Co to jest pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości dla firmy?

Przedsiębiorcy mogą korzystać z bardzo szerokiego wachlarza produktów finansowych. Kredyty obrotowe, kredyty inwestycyjne, leasingi, faktoring. Do tego katalogu produktów możemy dołączyć również pożyczki pod zastaw nieruchomości. Charakteryzują się one tym, że pożyczkodawca udziela określonej umową sumy pieniędzy na określonych warunkach zwrotu i jednocześnie ustanawiane jest zabezpieczenie rzeczowe na nieruchomości wybranej przez klienta, a zaakceptowanej przez podmiot udzielający pożyczki. Ten produkt udzielany jest przez firmy nie będące bankami a zajmujące się m.in. łączeniem inwestorów posiadających środki z klientami potrzebującymi tych środków. Te firmy pozabankowe organizują cały proces udzielenia pożyczki dla konkretnego przedsiębiorcy, na konkretnych ale też bardzo indywidualnych parametrach pożyczki.

Jakie nieruchomości mogą być zabezpieczeniem pożyczki?

Katalog akceptowanych nieruchomości różni się w zależności od wyboru pożyczkodawcy. W większości instytucji są to:

  • działki budowlane, inwestycyjne,
  • lokale użytkowe i inne nieruchomości komercyjne,
  • hale produkcyjne,
  • hotele, motele, pensjonaty,
  • magazyny.

Warto wiedzieć, że firmy zajmujące się finansowaniem pod zastaw nieruchomości chętniej niż banki są skłonne do zajęcia drugiego miejsca w dziale IV ksiąg wieczystych dotyczących obciążeń hipotecznych. Oczywiście pod warunkiem, że wartość nieruchomości w stosunku do istniejącego zobowiązania pozwala na realne zabezpieczenie.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – zgodnie z istotą produktu – są dla tych przedsiębiorców, którzy posiadają określone rodzaje lokali czy gruntów.

Indywidualny charakter umowy

Warto podkreślić bardzo indywidualny charakter tego typu umów pożyczkowych. Najczęściej warunki umowy powstają na drodze ustaleń pomiędzy klientem zainteresowanym pożyczką a inwestorem angażującym środki na ten cel. Negocjacji może podlegać np. okres trwania pożyczki czy cena produktu. Każda ze stron ma prawo do przedstawienia swoich argumentów mających wpływ na kształt umowy, a wszystko w oparciu o nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem pożyczki.

Jakie są koszty takiej pożyczki?

A gdy już mówimy o warunkach umowy dobrze będzie też wspomnieć o kosztach takiej pożyczki. Owszem taka pożyczka będzie droższa niż standardowy kredyt z banku. Wynika to m.in. z formy pozyskania kapitału na pożyczkę. Inny przedsiębiorca angażuje swoje środki w przedsięwzięcie innego przedsiębiorcy opierając się nie na skomplikowanych algorytmach bankowych, ale ocenie wartości nieruchomości i sposobu przeznaczenia środków. Jak każda operacja finansowa niesie to za sobą pewnego rodzaju ryzyko, które musi być wkalkulowane w koszt całego przedsięwzięcia.  

Dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości może być również rozwiązaniem dla tych z przedsiębiorców, którzy w ocenie banków utracili już zdolność kredytową albo zmagają się z wymogami formalnymi niemożliwymi na dany moment do spełnienia. Przykładem może być zaległość w ZUS. Banki obowiązkowo wymagają terminowego potwierdzenia płatności składek albo zaświadczenia o niezaleganiu. Z kolei firmy udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości patrzą na temat finansowania klienta bardziej szeroko uwzględniając nie tylko dokumenty, ale też poziom zabezpieczenia czy sposób przeznaczenia środków.

Przykłady klientów, którzy skorzystali z oferty pożyczki pod zastaw nieruchomości 


Przykładem może być młody przedsiębiorca z województwa małopolskiego. Potrzebował kwoty 330 tys. na zakup profesjonalnych maszyn, w celu wyposażenia małego zakładu kamieniarskiego, który prowadził. Niestety młody wiek klienta oraz krótki staż firmy uniemożliwiły finansowanie w banku. Klient zdecydował się na pożyczkę z rynku pozabankowego. Podobnie jak w banku przedstawił konkretny biznesplan z opisem inwestycji i możliwych zysków do osiągnięcia po rozbudowaniu zaplecza maszynowego. Klient prowadzi swoją działalność na działce użyczonej przez rodziców żony. Działka ta stała się przedmiotem zabezpieczenia pożyczki – oczywiście za zgodą właścicieli. Dziś przedsiębiorca cieszy się dobrze prosperującym zakładem, którego przychody pozwalają na regularną spłatę pożyczki.

Innym przykładem może być historia klientki, która mimo słusznego wieku nadal prowadziła mały zakład krawiecki, ale potrzebowała finansowania na uporządkowanie spraw związanych z własnością nieruchomości. Wiek klientki uniemożliwiał jej uzyskanie kredytu w banku. Zdecydowała się więc na złożenie wniosku do firmy pozabankowej, gdzie uzyskała nie tylko potrzebne środki, ale też pomoc prawną w zakresie wyjaśnienia spraw związanych z pełną własnością. Dziś nieruchomość jest wynajmowana, co przynosi klientce stały dochód pozwalający na terminową spłatę pożyczki.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 31.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top