Pożyczki pozabankowe na rynku - na jaką ofertę mogę liczyć?

Opublikowano: 26 Marzec 2023 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Aby prowadzić w Polsce działalność pożyczkową należy spełnić szereg kryteriów, złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego oraz uzyskać wpis do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez KNF. Dzięki potrzebie spełnienia tych wymagań wiemy, że obecnie na rynku jest ponad 450 podmiotów, które świadczą działalność pożyczkową.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • komu oferowane są pożyczki pozabankowe,
  • przez jaki okres można spłacać pożyczkę pozabankową,
  • czy mając długi można wnioskować o pożyczkę,
  • co jest kluczowe przy wyborze najkorzystniejszej oferty.
pożyczka pozabankowa

Rynek pożyczek pozabankowych w 2023 roku

Na rynku pożyczek pozabankowych można wskazać firmy pożyczkowe, które działają na ogólnopolską skalę, a wielu z nich ma powiązania z zagranicznymi podmiotami. To liderzy, którzy codziennie dostarczają swoją usługę do tysięcy pożyczkobiorców na terenie Polski, oferując pożyczkę pozabankową. Ich oferta jest oczywiście zróżnicowana – możemy jednak wyszczególnić pewne kategorie produktów.

Firma pożyczkowa kieruje swe produkty zarówno do osób, które po raz pierwszy będą wnioskowały o zobowiązanie jak i do klientów banków, którzy z różnych powodów nie mogą uzyskać kredytu bankowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ w 2023 roku z powodu kryzysu zdolność kredytowa wielu Polaków znacznie spadła i nie uzyskują oni dobrej oceny w oczach banku.

Wobec tego zarówno pozabankowa pożyczka ratalna jak i chwilówka stały się ostatnio bardzo popularnymi produktami. Często jest tak, że w przypadku pożyczki pozyskiwanej spoza banku często zdolność kredytowa nie musi być wysoka, a taki produkt jest dostępny dla klientów na oświadczenie o dochodach.

Przedsiębiorca czy konsument?

W zależności od tego, czy wnioskujemy o kredyt w celach konsumpcyjnych, czy inwestycyjnych różną ofertę zaproponuje nam rynek. W obszarze finansowania pozabankowego istnieją firmy, które wyspecjalizowały się w finansowaniu przedsiębiorców. Jako przedsiębiorca będę mógł zatem liczyć zarówno na pożyczkę w celach inwestycyjnych, pożyczkę obrotową lub pożyczkę pod zabezpieczenie na nieruchomości. Zupełnie inna oferta będzie dla konsumenta. Konsument może też liczyć na szerszy wybór pożyczek pozabankowych, ponieważ zdecydowanie więcej jest na rynku firm z finansowaniem dla Klienta indywidualnego.

Przedsiębiorca, a konsument - jakie są różnice?

Pożyczka pozabankowa na chwilę, czy na dłużej?

Jedno z pierwszych pytań, jakie konsument powinien sobie zadać szukając dla siebie oferty jest: Jak długo chcę spłacać zobowiązanie? Odpowiedź na to pytanie będzie determinować czy raczej szukamy finansowania krótko, czy raczej długoterminowego. Krótko dla rynku pozabankowego oznacza standardowo do 90 dni, przy czym zdecydowana większość ofert, które znajdziemy w tej kategorii umożliwi zadłużenie się na okres 30 dni. Finansowanie długoterminowe, zwane inaczej wieloratalnym umożliwi nam zaciągnięcie zobowiązania w okresie od 3 do nawet 48 miesięcy.

Pożyczka krótkotermiowa będzie przeznaczona dla osób, które planują zrealizować niewielki cel tu i teraz i wiedzą, że niedługo będą posiadali środki, aby spłacić zobowiązanie. Przykładem może być np. naprawa samochodu. Zepsuł się niespodziewanie, dziś potrzebuję go naprawić, ale wiem, że za kilka dni otrzymam kolejną wypłatę i będę w stanie z niej spłacić dług. Pożyczki wieloratalne to realizacja celów średnioterminowych takich jak np. zakup samochodu lub remont mieszkania.

Pożyczki online - kwota: 8 500 zł, okres: 24 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 8 500 zł
Ilość rat pożyczki: 24 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Wonga - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 20,59 % 0,36 % 10 270,80 zł 427,95 zł
Takto Finanse - Pożyczka online (zobacz) 20,50 % 55,56 % 25,00 % 13 040,88 zł 543,37 zł
AASA Polska - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 58,15 % 29,32 % 13 234,32 zł 551,43 zł
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 18,50 % 59,08 % 30,00 % 13 303,92 zł 554,33 zł
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 80,37 % 45,00 % 14 839,20 zł 618,30 zł

Zalety pożyczki pozabankowej

W procesie wnioskowania o pożyczkę ważne jest to, aby zastanowić się, na jaki cel potrzebujemy pieniędzy. Cel będzie determinował konstrukcję pod kątem okresu, harmonogramu spłaty, rodzaju produktu.

Jak duża jest dostępność produktów pozabankowych?

Nie jest tajemnicą, że pożyczkodawcy przed udzieleniem zobowiązania sprawdzają dane Biura Informacji Kredytowej. Dzięki temu firma pożyczkowa dowiaduje się, czy ma do czynienia z wiarygodnym klientem. Jeśli wcześniej spłacał on zobowiązania w terminie, to wówczas jego historia kredytowa będzie pozytywna. Od razy zwiększą się też jego szanse na pożyczkę. Jednakże, jeśli według danych Biura Informacji Kredytowej klient w przeszłości nie regulował terminowo długów, wówczas jego historia kredytowa będzie negatywna. Jego szanse na pożyczkę spadną.

Czy zatem dłużnicy, którzy mają problemy ze spłatą wierzycieli nie otrzymają pożyczki pozabankowej? Czy zawsze firmy pożyczkowe będą się kontaktowały z Biurem Informacji Kredytowej w celu sprawdzenia historii kredytowej? W większości przypadków tak właśnie będzie, ale na szczęście istnieją pożyczki bez BIK. Jeśli taki produkt widnieje w ofercie pożyczkodawcy, to jak najbardziej można składać wniosek, pomimo długów.

Harmonogram spłaty

Podobnie jak na rynku bankowym, instytucje pozabankowe oferują różne możliwości spłaty zobowiązania. Podstawowa oferta i zarazem najszersza na rynku dotyczy produktów z ratą kapitałowo odsetkową. Oznacza to, że Klient w okresie obowiązywania umowy odda całość kapitału i oczywiście zapłaci odsetki. To najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich zadłużenie z czasem zmaleje do zera. Na rynku znajdziemy również rozwiązanie będące tzw. linią. Klient otrzymuje od instytucji pewnego rodzaju limit, czyli informację, do jakiej maksymalnie kwoty może się zadłużyć. Odsetki płaci tylko od kwoty limitu, z której w danym momencie korzysta. Jeżeli nadpłaci jakiś kapitał to nadal może z niego korzystać do wysokości przyznanego limitu. Limit pozabankowy przypomina w swojej konstrukcji bankowy kredyt w rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym.

A może pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa różni się w swojej konstrukcji przede wszystkim tym, że od pierwszego dnia, w którym zaczynamy korzystać z kapitału zaczynają się naliczając od niego odsetki. Ponadto karta nie jest przydzielona do konkretnego konta, ponieważ instytucje pozabankowe nie mogą prowadzić rachunków. Z wyłączeniem tych dwóch różnic, możemy mówić o podobieństwach. Również otrzymujemy fizyczną kartę z naszymi danymi, numerem, datą ważności i numerem CVV/CVC. Kartą możemy płacić w obiegu bezgotówkowym, oraz wybierać pieniądze z bankomatów.

A może karta kredytowa? Jak działa?

Czego nie znajdziemy na rynku pozabankowym?

Problem, ze znalezieniem finansowania na pewno będą mieli na rynku konsumenci, którzy szukają pieniędzy na zakup nieruchomości. Standardowo rynek pozabankowy nie oferuje odpowiednika bankowego kredytu hipotecznego. Jak dobrze poszukamy znajdziemy natomiast produkt zbliżony do pożyczki hipotecznej. Tu jednak, aby otrzymać pieniądze będziemy musieli posiadać jakąś nieruchomość do hipoteki której firma pozabankowa będzie się mogła wpisać.

Szukam pożyczki pozabankowej. Na co się zdecydować?

Ostateczna decyzja związana z wyborem konkretnego produktu zależy oczywiście od celu, który chcemy zrealizować, naszych możliwości finansowych oraz indywidualnych preferencji. Przede wszystkim warto liczyć siły na zamiary, tzn. wybrać takie finansowanie, które będzie adekwatne do naszych możliwości. Z całą pewnością można stwierdzić, że oferta na rynku jest bardzo szeroka, więc nikt, kto oczywiście posiada zdolność na zadłużenie na rynku pozabankowym nie powinien mieć problemu, aby dopasować produkt.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki pozabankowej?

Z związku z mnogością ofert na rynku warto zawsze dokładnie analizować każda ofertę. Trzeba szczególnie przyjrzeć się parametrom produktu. Spojrzeć dokładnie ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jaka jest wartość całkowitej kwoty pożyczki, jak duży jest całkowity koszt pożyczki, ile wynosi prowizja. Drobne niuanse mogą spowodować, że otrzymamy znacznie tańszy produkt.

oferta szeroka pożyczek pozabankowych

Wnioskomat.com pomaga w wyborze

Wnioskomat.com został tak skonstruowany, aby każdy Klient wnioskujący o finansowanie otrzymał najlepszą ofertę. Pamiętajmy, że po otrzymaniu przez Klienta ofert na podstawie wypełnionego wniosku, koordynację procesu podpisania umowy przejmuje Agent. Agent odpowie na wszelkie wątpliwości Klienta oraz dobierze najwłaściwszy produkt z szeregu dostępnych na rynku.

Dodano: 30.08.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt bankowy czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

Kredyt bankowy czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

09 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Szeroka oferta na rynku finansowania nie zawsze działa na korzyść osoby, która stara się o kredyt lub pożyczkę. Oczywiście, można stwierdzić, że lepiej mieć wybór niż go nie mieć. Ale z drugiej strony łatwiej też wybrać spośród 15 ofert niż 150 ofert. Produkty dostępne dla konsumentów możemy podziel(...)

Czytaj więcej
Spłata pożyczki pozabankowej

Spłata pożyczki pozabankowej

14 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kiedy Klient w ocenie swojej zdolności kredytowej zaczyna przekraczać poziom akceptowany przez Bank, musi zacząć szukać finansowania na rynku pozabankowym. Rynek ten oferuje obecnie wiele różnych produktów, podzielonych pod kątem okresu, na który pożyczamy, ilości rat pożyczkowych oraz także ceny ja(...)

Czytaj więcej
Top