Wysokie raty kredytu hipotecznego połączone z nagłą utratą części bądź całości dochodów mogą się okazać zbyt wielkim obciążeniem dla kredytobiorcy. Jeśli taki stan rzeczy utrzyma się dłużej w czasie, to zakończy się to tym, że klient przestanie spłacać kredyt. I co wtedy? Czy takiego dłużnika czeka dramat egzekucji komorniczej? Jednym ze sposobów na ratunek jest skorzystanie z programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości (DSN) jest skierowany dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny, ale z różnych powodów zalegają ze spłatą. Jest to ustawowe rozwiązanie pomagające tym, którzy wcześniej bezskutecznie ubiegali się o restrukturyzację zadłużenia. W ciągu pół roku od zakończenia postępowania rozpatrywania wniosku o restrukturyzację każdy ma prawo sprzedać swój dom, mieszkanie czy też działkę w celu spłaty zadłużenia.
NOTKA PRAWNA
Program DSN działa na mocy przepisów Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego.
Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości jest rozwiązaniem o tyle dobrym dla klienta, że zyskuje on czas na sprzedaż nieruchomości, a także na spłatę zadłużenia. W tym przypadku nikt nie musi pośredniczyć między klientem a kupcem. Kredytobiorca sam może zdecydować o cenie. Jest to rozwiązanie korzystniejsze, niż wtedy, kiedy bank chcąc wyegzekwować swoją należność z długu, co kończy się licytacją, w trakcie której nieruchomość może zostać sprzedana po zaniżonej cenie. Jest tak dlatego, że bank chce jak najszybciej spieniężyć nieruchomość. Tego nie ma przy DSN.
Ponadto bardzo ważne jest to, że przy dobrowolnej sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem dłużnik uniknie windykacji należności banku. Jeżeli najpierw wnioskowałeś o restrukturyzację kredytu, ale nic to nie dało, a następnie złożyłeś wniosek o DSN, to wówczas bank musi Ci to umożliwić.
Jest kilka warunków, które należy spełnić, aby przystąpić do programu. DSN jest dla Ciebie dostępna, jeśli:
Pamiętać należy też o tym, że DSN jest skierowana tylko do tych klientów, którzy mają problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego. Czyli jeżeli nie jest to kredyt, z którego pozyskane środku posłużyły do nabycia mieszkania lub domu, to wówczas DSN nie będzie możliwa.
Nie wszystkie kredyty są uwzględniane przez program DSN. Nie tylko klient, ale również jego zobowiązanie musi spełniać odpowiednie kryteria. Program będzie możliwy dla kredytów, które:
Warto pamiętać, że najczęściej DSN to ostatnia deska ratunku, której chwyta się niewypłacalny dłużnik.
Jeśli spełniasz warunki, które przed chwilą opisaliśmy to wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć do banku wniosek o DSN. Należy poinformować bank o tym, że zamierzamy sprzedać nieruchomość. Nasz kredytodawca będzie najbardziej zainteresowany aktualną wyceną naszego domu czy mieszkania. Bank powie nam także, jakie są możliwości sprzedaży nieruchomości. Kiedy już dostaniemy zielone światło, to nie pozostanie nam nic innego, jak znaleźć kupca i dokonać transakcji.
Niestety, nie wszyscy klienci na polskim rynku finansowym będą mogli skorzystać z DSN. Obecnie kredytobiorcom program jest umożliwiany przez następujące banki:
Dużym plusem niewątpliwie jest to, że klient może sam sprawdzić wszystkie szczegóły na temat uczestnictwa w programie na stronie internetowej swojego banku.
Na ogół banki pomagają klientom w realizacji programu DSN. Na przykład w PKO BP angażowany jest pośrednik nieruchomości, którego wynagrodzenie finansuje bank, a nie klient. Bardzo często jest tak, że pomoc banków nie odbywa się tylko na etapie wyceny nieruchomości, ale także przygotowania oferty, znalezienia kupców, a nawet prowadzenia negocjacji umów.
Chociaż DSN to możliwość, z której jak najbardziej możemy skorzystać, to niestety nikt nie zagwarantuje nam, że w wyniku tej transakcji uzyskamy tyle środków finansowych, by całkiem spłacić kredyt hipoteczny i wyjść „na czysto”. Owszem, jest to możliwe, jeśli kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości będzie przynajmniej równa całkowitej kwocie kredytu do spłaty.
A co, jeśli pieniędzy nie wystarczy na całkowitą spłatę? Wówczas spłacana jest część kredytu, a bank rozkłada resztę długu na raty, adekwatne do sytuacji majątkowej kredytobiorcy.
W praktyce DSN jest ostatecznością, na jaką decyduje się klient. Pamiętajmy, że jeśli znajdziemy w takiej sytuacji, w której przyjdzie nam rozważać na poważnie skorzystanie z DSN, to wówczas de facto grunt będzie nam się osuwał pod nogami. Trudno więc mówić tu o negatywach. Jeśli kwota ze sprzedaży domu czy mieszkania starczy na całkowitą spłatę długu, tym lepiej dla nas. A nawet, jeśli nie starczy, to i tak spłacimy kredyt w dużej części, zaś pozostałe raty będą znacznie niższe. Warto też zawsze pamiętać też o tym, że dzięki temu rozwiązaniu unikniemy postępowania egzekucyjnego.
Dodano: