Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości

Opublikowano: 28 Lis 2022 Dagmara Konik 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Wysokie raty kredytu hipotecznego połączone z nagłą utratą części bądź całości dochodów mogą się okazać zbyt wielkim obciążeniem dla kredytobiorcy. Jeśli taki stan rzeczy utrzyma się dłużej w czasie, to zakończy się to tym, że klient przestanie spłacać kredyt. I co wtedy? Czy takiego dłużnika czeka dramat egzekucji komorniczej? Jednym ze sposobów na ratunek jest skorzystanie z programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się:

Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości

Czym jest program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości?

Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości (DSN) jest skierowany dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny, ale z różnych powodów zalegają ze spłatą. Jest to ustawowe rozwiązanie pomagające tym, którzy wcześniej bezskutecznie ubiegali się o restrukturyzację zadłużenia. W ciągu pół roku od zakończenia postępowania rozpatrywania wniosku o restrukturyzację każdy ma prawo sprzedać swój dom, mieszkanie czy też działkę w celu spłaty zadłużenia.

Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości korzystna dla kredytobiorcy

Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości jest rozwiązaniem o tyle dobrym dla klienta, że zyskuje on czas na sprzedaż nieruchomości, a także na spłatę zadłużenia. W tym przypadku nikt nie musi pośredniczyć między klientem a kupcem. Kredytobiorca sam może zdecydować o cenie. Jest to rozwiązanie korzystniejsze, niż wtedy, kiedy bank chcąc wyegzekwować swoją należność z długu, co kończy się licytacją, w trakcie której nieruchomość może zostać sprzedana po zaniżonej cenie. Jest tak dlatego, że bank chce jak najszybciej spieniężyć nieruchomość. Tego nie ma przy DSN.

Ponadto bardzo ważne jest to, że przy dobrowolnej sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem dłużnik uniknie windykacji należności banku. Jeżeli najpierw wnioskowałeś o restrukturyzację kredytu, ale nic to nie dało, a następnie złożyłeś wniosek o DSN, to wówczas bank musi Ci to umożliwić.

Dla kogo Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości?

Jest kilka warunków, które należy spełnić, aby przystąpić do programu. DSN jest dla Ciebie dostępna, jeśli:

 • data zawarcia umowy kredytowej jest późniejsza niż 22 lipca 2017 roku,
 • zalegasz ze spłatą kredytu hipotecznego – z powodu zbyt wysokich rat, utraty pracy lub z innych istotnych przyczyn,
 • restrukturyzacja kredytu nie przebiegła pomyślnie – na skutek odrzucenia przez bank wniosku konsumenta.

Pamiętać należy też o tym, że DSN jest skierowana tylko do tych klientów, którzy mają problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego. Czyli jeżeli nie jest to kredyt, z którego pozyskane środku posłużyły do nabycia mieszkania lub domu, to wówczas DSN nie będzie możliwa.

Przy jakich kredytach możliwa jest Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości?

Nie wszystkie kredyty są uwzględniane przez program DSN. Nie tylko klient, ale również jego zobowiązanie musi spełniać odpowiednie kryteria. Program będzie możliwy dla kredytów, które:

 • zostały zawarte w złotówkach albo walutach obcych,
 • mają zaległości w spłacie rat,
 • zostały przyznane po dniu 22 lipca 2017 roku,
 • są na etapie postępowania egzekucyjnego,
 • mają niedozwolone wpisy w księdze wieczystej,
 • są spłacane regularnie.

Warto pamiętać, że najczęściej DSN to ostatnia deska ratunku, której chwyta się niewypłacalny dłużnik.

Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości – jak to zrobić?

Jeśli spełniasz warunki, które przed chwilą opisaliśmy to wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć do banku wniosek o DSN. Należy poinformować bank o tym, że zamierzamy sprzedać nieruchomość. Nasz kredytodawca będzie najbardziej zainteresowany aktualną wyceną naszego domu czy mieszkania. Bank powie nam także, jakie są możliwości sprzedaży nieruchomości. Kiedy już dostaniemy zielone światło, to nie pozostanie nam nic innego, jak znaleźć kupca i dokonać transakcji.

Gdzie możliwa jest Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości?

Niestety, nie wszyscy klienci na polskim rynku finansowym będą mogli skorzystać z DSN. Obecnie kredytobiorcom program jest umożliwiany przez następujące banki:

 • Alior Bank,
 • PKO BP,
 • Bank Pekao,
 • BNP Paribas,
 • Santander Bank Polska.

Dużym plusem niewątpliwie jest to, że klient może sam sprawdzić wszystkie szczegóły na temat uczestnictwa w programie na stronie internetowej swojego banku.

Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości – czy bank może pomóc?

Na ogół banki pomagają klientom w realizacji programu DSN. Na przykład w PKO BP angażowany jest pośrednik nieruchomości, którego wynagrodzenie finansuje bank, a nie klient. Bardzo często jest tak, że pomoc banków nie odbywa się tylko na etapie wyceny nieruchomości, ale także przygotowania oferty, znalezienia kupców, a nawet prowadzenia negocjacji umów.

Czy Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości pozwoli całkiem spłacić kredyt?

Chociaż DSN to możliwość, z której jak najbardziej możemy skorzystać, to niestety nikt nie zagwarantuje nam, że w wyniku tej transakcji uzyskamy tyle środków finansowych, by całkiem spłacić kredyt hipoteczny i wyjść „na czysto”. Owszem, jest to możliwe, jeśli kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości będzie przynajmniej równa całkowitej kwocie kredytu do spłaty.

A co, jeśli pieniędzy nie wystarczy na całkowitą spłatę? Wówczas spłacana jest część kredytu, a bank rozkłada resztę długu na raty, adekwatne do sytuacji majątkowej kredytobiorcy.

Kiedy opłaca się zdecydować na Dobrowolną Sprzedaż Nieruchomości?

W praktyce DSN jest ostatecznością, na jaką decyduje się klient. Pamiętajmy, że jeśli znajdziemy w takiej sytuacji, w której przyjdzie nam rozważać na poważnie skorzystanie z DSN, to wówczas de facto grunt będzie nam się osuwał pod nogami. Trudno więc mówić tu o negatywach. Jeśli kwota ze sprzedaży domu czy mieszkania starczy na całkowitą spłatę długu, tym lepiej dla nas. A nawet, jeśli nie starczy, to i tak spłacimy kredyt w dużej części, zaś pozostałe raty będą znacznie niższe. Warto też zawsze pamiętać też o tym, że dzięki temu rozwiązaniu unikniemy postępowania egzekucyjnego.

Dodano: 14.10.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top