Szukam pożyczki pozabankowej. Jaką ofertę przygotował dla mnie rynek?

Opublikowano: 30 Sie 2019 Urszula Sokół 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Aby prowadzić w Polsce działalność pożyczkową należy spełnić szereg kryteriów, złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego oraz uzyskać wpis do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez KNF. Dzięki potrzebie spełnienia tych wymagań wiemy, że obecnie na rynku jest ponad 450 podmiotów, które świadczą działalność pożyczkową. Oczywiście nie każda z tych firm aktywnie pożycza pieniądze. Tych działających na szeroką skalę na pewno wymienimy ok. 50. To liderzy, którzy codziennie dostarczają swoją usługę do tysięcy pożyczkobiorców na terenie Polski, oferując pożyczkę pozabankową. Ich oferta jest oczywiście zróżnicowana – możemy jednak wyszczególnić pewne kategorie produktów.

pożyczka pozabankowa

Przedsiębiorca czy konsument?

W zależności od tego, czy wnioskujemy o kredyt w celach konsumpcyjnych, czy inwestycyjnych różną ofertę zaproponuje nam rynek. W obszarze finansowania pozabankowego istnieją firmy, które wyspecjalizowały się w finansowaniu przedsiębiorców. Jako przedsiębiorca będę mógł zatem liczyć zarówno na pożyczkę w celach inwestycyjnych, pożyczkę obrotową lub pożyczkę pod zabezpieczenie na nieruchomości. Zupełnie inna oferta będzie dla konsumenta. Konsument może też liczyć na szerszy wybór pożyczek pozabankowych, ponieważ zdecydowanie więcej jest na rynku firm z finansowaniem dla Klienta indywidualnego.

Przedsiębiorca, a konsument - jakie są różnice?

Pożyczka pozabankowa na chwilę, czy na dłużej?

Jedno z pierwszych pytań, jakie konsument powinien sobie zadać szukając dla siebie oferty jest: Jak długo chcę spłacać zobowiązanie? Odpowiedź na to pytanie będzie determinować czy raczej szukamy finansowania krótko, czy raczej długoterminowego. Krótko dla rynku pozabankowego oznacza standardowo do 90 dni, przy czym zdecydowana większość ofert, które znajdziemy w tej kategorii umożliwi zadłużenie się na okres 30 dni. Finansowanie długoterminowe, zwane inaczej wieloratalnym umożliwi nam zaciągnięcie zobowiązania w okresie od 3 do nawet 48 miesięcy. Pożyczka krótkotermiowa będzie przeznaczona dla osób, które planują zrealizować niewielki cel tu i teraz i wiedzą, że niedługo będą posiadali środki, aby spłacić zobowiązanie. Przykładem może być np. naprawa samochodu. Zepsuł się niespodziewanie, dziś potrzebuję go naprawić, ale wiem, że za kilka dni otrzymam kolejną wypłatę i będę w stanie z niej spłacić dług. Pożyczki wieloratalne to realizacja celów średnioterminowych takich jak np. zakup samochodu lub remont mieszkania.

Pożyczki online - kwota: 8 500 zł, okres: 24 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 8 500 zł
Ilość rat pożyczki: 24 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Hapi pożyczki - Pożyczka online (zobacz) 0,00 % 14,94 % 15,12 % 9 795,36 zł 408,14 zł Złóż wniosek
Wonga - Pożyczka online 20,50 % 22,99 % 0,36 % 10 470,24 zł 436,26 zł Złóż wniosek
AASA Polska - Pożyczka online (zobacz) 20,50 % 52,80 % 23,00 % 12 832,08 zł 534,67 zł Złóż wniosek
Takto Finanse - Pożyczka online (zobacz) 20,50 % 55,56 % 25,00 % 13 040,88 zł 543,37 zł Złóż wniosek
Profi Credit 20,00 % 73,14 % 38,00 % 14 328,24 zł 597,01 zł Złóż wniosek

Zalety pożyczki pozabankowej

W procesie wnioskowania o pożyczkę ważne jest to, aby zastanowić się, na jaki cel potrzebujemy pieniędzy. Cel będzie determinował konstrukcję pod kątem okresu, harmonogramu spłaty, rodzaju produktu.

Harmonogram spłaty

Podobnie jak na rynku bankowym, instytucje pozabankowe oferują różne możliwości spłaty zobowiązania. Podstawowa oferta i zarazem najszersza na rynku dotyczy produktów z ratą kapitałowo odsetkową. Oznacza to, że Klient w okresie obowiązywania umowy odda całość kapitału i oczywiście zapłaci odsetki. To najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich zadłużenie z czasem zmaleje do zera. Na rynku znajdziemy również rozwiązanie będące tzw. linią. Klient otrzymuje od instytucji pewnego rodzaju limit, czyli informację, do jakiej maksymalnie kwoty może się zadłużyć. Odsetki płaci tylko od kwoty limitu, z której w danym momencie korzysta. Jeżeli nadpłaci jakiś kapitał to nadal może z niego korzystać do wysokości przyznanego limitu. Limit pozabankowy przypomina w swojej konstrukcji bankowy kredyt w rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym.

A może pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa różni się w swojej konstrukcji przede wszystkim tym, że od pierwszego dnia, w którym zaczynamy korzystać z kapitału zaczynają się naliczając od niego odsetki. Ponadto karta nie jest przydzielona do konkretnego konta, ponieważ instytucje pozabankowe nie mogą prowadzić rachunków. Z wyłączeniem tych dwóch różnic, możemy mówić o podobieństwach. Również otrzymujemy fizyczną kartę z naszymi danymi, numerem, datą ważności i numerem CVV/CVC. Kartą możemy płacić w obiegu bezgotówkowym, oraz wybierać pieniądze z bankomatów.

A może karta kredytowa? Jak działa?

Czego nie znajdziemy na rynku pozabankowym?

Problem, ze znalezieniem finansowania na pewno będą mieli na rynku konsumenci, którzy szukają pieniędzy na zakup nieruchomości. Standardowo rynek pozabankowy nie oferuje odpowiednika bankowego kredytu hipotecznego. Jak dobrze poszukamy znajdziemy natomiast produkt zbliżony do pożyczki hipotecznej. Tu jednak, aby otrzymać pieniądze będziemy musieli posiadać jakąś nieruchomość do hipoteki której firma pozabankowa będzie się mogła wpisać.

Szukam pożyczki pozabankowej. Na co się zdecydować?

Ostateczna decyzja związana z wyborem konkretnego produktu zależy oczywiście od celu, który chcemy zrealizować, naszych możliwości finansowych oraz indywidualnych preferencji. Przede wszystkim warto liczyć siły na zamiary, tzn. wybrać takie finansowanie, które będzie adekwatne do naszych możliwości. Z całą pewnością można stwierdzić, że oferta na rynku jest bardzo szeroka, więc nikt, kto oczywiście posiada zdolność na zadłużenie na rynku pozabankowym nie powinien mieć problemu, aby dopasować produkt.

oferta szeroka pożyczek pozabankowych

Wnioskomat.com pomaga w wyborze

Wnioskomat.com został tak skonstruowany, aby każdy Klient wnioskujący o finansowanie otrzymał najlepszą ofertę. Pamiętajmy, że po otrzymaniu przez Klienta ofert na podstawie wypełnionego wniosku, koordynację procesu podpisania umowy przejmuje Agent. Agent odpowie na wszelkie wątpliwości Klienta oraz dobierze najwłaściwszy produkt z szeregu dostępnych na rynku.

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 30.08.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Spłata pożyczki pozabankowej

Spłata pożyczki pozabankowej

14 Sty 2023Autor: Urszula Sokół

Kiedy Klient w ocenie swojej zdolności kredytowej zaczyna przekraczać poziom akceptowany przez Bank, musi zacząć szukać finansowania na rynku pozabankowym. Rynek ten oferuje obecnie wiele różnych produktów, podzielonych pod kątem okresu, na który pożyczamy, ilości rat pożyczkowych oraz także ceny ja(...)

Czytaj więcej
Kredyt bankowy, czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

Kredyt bankowy, czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

22 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Szeroka oferta na rynku finansowania nie zawsze działa na korzyść osoby, która stara się o kredyt lub pożyczkę. Oczywiście, można stwierdzić, że lepiej mieć wybór niż go nie mieć. Ale z drugiej strony łatwiej też wybrać spośród 15 ofert niż 150 ofert. Produkty dostępne dla konsumentów możemy podziel(...)

Czytaj więcej
Top