Spis treści
Umowa zakupu nieruchomości jest zaliczana o grona umów szczególnych, zawieranych w obecności notariusza. Oznacza to, że strony muszą udać się do kancelarii wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość i tam podpisać dokument. Usługa notariusza jest usługą płatną – strony ustalają między sobą w jakich proporcjach lub która ze stron opłaci tzw. taksę notarialną. Ile wynosi? Jak jest liczona?
Jak chce kupić nieruchomość, którą sfinansuje kredyt hipoteczny, to muszę posiadać co najmniej 10% wkładu własnego. Ale to nie jedyny element, na pokrycie którego przyda mi się gotówka. Opłata za akt przenoszący własność jest bowiem z reguły po stronie kupującego nieruchomość. To kupujący pokryje koszty obsługi notarialnej oraz wpisów do księgi wieczystej. Te muszą zostać dokonane ponieważ dochodzi do zmiany struktury własności nieruchomości.
Wysokość taksy notarialnej jest z góry ustalona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości specjalnym rozporządzeniem ustala wysokość stawek. Te uzależnione są od wartości nieruchomości. W praktyce wysokość taksy notarialnej w każdej chwili może się zmienić, w rzeczywistości jednak obecne stawki obowiązują od 2004 r. Notariusz nie może pobrać większej opłaty, niż ta w rozporządzeniu. Może jednak nam ją obniżyć. Konkurencja na rynku notarialnym jest spora, dlatego warto porozmawiać z notariuszem o niższej taksie notarialnej.
Głównym czynnikiem, który determinuje wielkość taksy notarialnej jest wartość nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Im droższa nieruchomość, tym więcej zapłacimy u notariusza. Najpopularniejszy przedział to wartość między 60 000 a 1 000 000 PLN. Opłata dla takiej nieruchomości wynosi 1010 PLN + 0,4 % nadwyżki ponad 60 000 PLN. Jak to się przekłada na realne kwoty? Spójrzmy na przykład:
Tabela wysokości taksy przedstawia się następująco:
Pamiętajmy, aby przygotowując się do zakupu nieruchomości posiadać gotówkę niezbędną do opłacenia taksy notarialnej. Opłata ta nie może zostać skredytowana kredytem hipotecznym, czyli wchodzi w skład tych opłat, na które musimy posiadać gotówkę.
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)