Taksa notarialna - co to jest, ile wynosi, kiedy jest płacona?

Opublikowano: 08 Paź 2019 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Umowa zakupu nieruchomości jest zaliczana o grona umów szczególnych, zawieranych w obecności notariusza. Oznacza to, że strony muszą udać się do kancelarii wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość i tam podpisać dokument. Usługa notariusza jest usługą płatną – strony ustalają między sobą w jakich proporcjach lub która ze stron opłaci tzw. taksę notarialną. Ile wynosi? Jak jest liczona?

Taksa notarialna - co to jest, ile wynosi, kiedy jest płacona?

Zakup nieruchomości to nie tylko wkład własny

Jak chce kupić nieruchomość, którą sfinansuje kredyt hipoteczny, to muszę posiadać co najmniej 10% wkładu własnego. Ale to nie jedyny element, na pokrycie którego przyda mi się gotówka. Opłata za akt przenoszący własność jest bowiem z reguły po stronie kupującego nieruchomość. To kupujący pokryje koszty obsługi notarialnej oraz wpisów do księgi wieczystej. Te muszą zostać dokonane ponieważ dochodzi do zmiany struktury własności nieruchomości.

Taksa notarialna to opłata, którą płaci się u notariusza za przygotowanie i poświadczenie aktu przenoszącego własność nieruchomości. Taksy nie można skredytować kredytem hipotecznym

Taksa notarialna – kto reguluje jej wysokość?

Wysokość taksy notarialnej jest z góry ustalona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości specjalnym rozporządzeniem ustala wysokość stawek. Te uzależnione są od wartości nieruchomości. W praktyce wysokość taksy notarialnej w każdej chwili może się zmienić, w rzeczywistości jednak obecne stawki obowiązują od 2004 r. Notariusz nie może pobrać większej opłaty, niż ta w rozporządzeniu. Może jednak nam ją obniżyć. Konkurencja na rynku notarialnym jest spora, dlatego warto porozmawiać z notariuszem o niższej taksie notarialnej.

Ile wynosi taksa notarialna?

Głównym czynnikiem, który determinuje wielkość taksy notarialnej jest wartość nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Im droższa nieruchomość, tym więcej zapłacimy u notariusza. Najpopularniejszy przedział to wartość między 60 000 a 1 000 000 PLN. Opłata dla takiej nieruchomości wynosi 1010 PLN + 0,4 % nadwyżki ponad 60 000 PLN. Jak to się przekłada na realne kwoty? Spójrzmy na przykład:

taksa notarialna przykład

Tabela wysokości taksy notarialnej

Tabela wysokości taksy przedstawia się następująco:

taksa notarialna tabela wysokości

Niezbędna gotówka na pokrycie taksy

Pamiętajmy, aby przygotowując się do zakupu nieruchomości posiadać gotówkę niezbędną do opłacenia taksy notarialnej. Opłata ta nie może zostać skredytowana kredytem hipotecznym, czyli wchodzi w skład tych opłat, na które musimy posiadać gotówkę.

Taksa notarialna to nie jedyny koszt. Ile musze posiadać gotówki, aby kupić nieruchomość w kredycie hipotecznym?

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym – gdzie go szukać w 2021 roku?

Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym – gdzie go szukać w 2021 roku?

28 Lut 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Starając się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości lub budowę domu musimy posiadać część środków pieniężnych przeznaczonych na ten cel. Jest to wymóg konieczny, inaczej Banki nie udzielą nam finansowania. Ten wymóg nazywamy wkładem własnym.

Czytaj więcej
Ile czeka się na kredyt pod zastaw domu? Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego pod zastaw domu?

Ile czeka się na kredyt pod zastaw domu? Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego pod zastaw domu?

04 Gru 2020Autor: Ewelina Grzegorczyk

Pandemia spowodowała znaczące zmiany w życiu wielu z nas. Zdecydowana większość przeniosła swoją pracę do miejsca, w którym żyje na co dzień i spędza czas z rodziną, do swojego domu. Jednak nie wszyscy mogą pochwalić się własnym M. Dla niektórych mieszkanie okazało się za małe, aby pomieścić jednocz(...)

Czytaj więcej
Top