Warunki kredytu hipotecznego w popularnych bankach. Kredyt hipoteczny ING, PKO BP, Santander Bank

Opublikowano: 12 Marzec 2021 Sylwia Chrószcz 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Z poprzednich artykułów wiemy już jakie ogólne warunki musimy spełniać, aby móc starać się o kredyt hipoteczny. Ponadto wiemy też, że każdy bank ma swoje warunki, które trzeba spełnić by dostać kredyt właśnie w tym banku. Dziś dowiemy się, jakie warunki należy spełnić przy kredycie hipotecznym w popularnych bankach: ING, PKO BP, Santander Bank i mbank?

Warunki kredytu hipotecznego w popularnych bankach. Kredyt hipoteczny ING, PKO BP, Santander Bank

Ogólne warunki jakie trzeba spełnić przy kredycie hipotecznym

Podstawowymi warunkami by starać się o kredyt hipoteczny w Polsce jest przede wszystkim ukończenie 18 roku życia, trzeba posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, stały dochód i zdolność kredytową. Jeśli spełniamy wyżej wymienione warunki to możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Kluczowa będzie także nieruchomość, którą chcemy kredytować. Oczywiście każdy bank ma swoje indywidualne wymogi, które musimy spełnić by otrzymać kredyt hipoteczny w konkretnym banku.

Popularne kredyty hipoteczne na kwotę 230 tys. złotych prezentuje poniższa tabela:

Kredyt hipoteczny - kwota: 230 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 230 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 413 834,40 zł 1 724,31 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,25 % 1,99 % 460 099,20 zł 1 917,08 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 506 990,40 zł 2 112,46 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,71 % 1,90 % 507 532,80 zł 2 114,72 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,20 % 2,00 % 523 725,60 zł 2 182,19 zł

Kredyt hipoteczny w PKO BP

W banku PKO BP warunkiem by otrzymać kredyt hipoteczny jest otrzymywanie dochodu w polskiej walucie (polski złoty). Obecnie wkład własny jest na poziomie 10% wartości nieruchomości. Nie ma wyznaczonej minimalnej kwoty kredytu, maksymalna kwota wynosi aż do 30 000 000 złotych. Maksymalny okres kredytowania wynosi do 35 lat, ale ogranicza nas wiek kredytobiorcy, ponieważ 75 lat to maksymalny wiek jaki może mieć osoba na koniec okresu kredytowania.

Akceptowane źródła dochodu to:

 • umowa o prace na czas określony i nieokreślony – od 6 miesięcy u obecnego pracodawcy (możliwość uwzględnienia innych form zatrudnienia np. umowa zlecenia/o dzieło pod warunkiem, że w dniu złożenia wniosku aktualna umowa o pracę obowiązuje co najmniej 3 miesiące) lub od 1 miesiąca (jeżeli wnioskodawca przez ostatnie 12 miesięcy był zatrudniony u poprzedniego (jednego) pracodawcy na podstawie umowy o pracę/kontraktu/mianowania/powołania.
 • umowa zlecenie/ o dzieło - od 12 miesięcy na dzień złożenia wniosku, a okres przerwy pomiędzy umowami nie jest dłuższy niż 3 miesiące,
 • działalność gospodarcza - od 24 miesięcy na dzień złożenia wniosku lub od 6 miesięcy na dzień złożenia wniosku w przypadku umowy B2B,
 • działalność rolnicza – od 24 miesięcy na dzień złożenia wniosku.
 • emerytura i renta,
 • najem – od 12 miesięcy na dzień złożenia wniosku

Kredyt hipoteczny w Santander Bank

Wkład własny wymagany jest w wysokości 20% wartości nieruchomości dla klientów zewnętrznych, 10% dla klientów wewnętrznych. Wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 70 roku życia. Kredyt hipoteczny w Santander Bank jest udzielany na maksymalnie 30 lat. Minimalna kwota kredytu wynosi 20 000 złotych gdy wybierzemy oprocentowanie zmienne, 80 000 złotych dla oprocentowania stałego, maksymalna kwota kredytu wynosi 10 000 000 złotych.

Poniżej prezentujemy minimalne wymogi w zakresie długości uzyskiwania źródeł dochodu:

 • umowa o prace na czas nieokreślony – od 3 miesięcy, 
 • umowa na czas określony – od 3 miesięcy, 
 • umowa zlecenie/ o dzieło – od 6 miesięcy, 
 • działalność gospodarcza – od 12 miesięcy, 
 • działalność rolnicza – od 12 miesięcy, 
 • emerytura i renta. 

mbank kredyt hipoteczny

W mbanku wkład własny wymagany jest na poziomie 20% wartości nieruchomości. Kredyt może być udzielony w walutach: PLN, USD, EUR, CHF i GBP. Okres kredytowania może wynosić do 35 lat. Minimalna kwota kredytu wynosi 100 000 złotych, maksymalnie możemy wziąć w mbanku  2 000 000 złotych.

Akceptowane źródła dochodu:

 • umowa o prace na czas nieokreślony – od 3 miesięcy, 
 • umowa na czas określony – od 3 miesięcy, umowa musi być zawarta w przód na minimum 6 miesięcy, 
 • umowa zlecenie/ o dzieło - od  6 miesięcy na dzień złożenia wniosku, z tym samym pracodawcą,
 • działalność gospodarcza - od 12 miesięcy, 
 • najem – od 6 miesięcy na dzień złożenia wniosku,
 • emerytura i renta. 

ING Bank Śląski

W ING Banku Śląskim obecnie wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości. Kwota minimalna kredytu to 70 000 złotych, maksymalnie możemy uzyskać w tym banku 4 000 000 złotych. W ING kredyt hipoteczny ma okres kredytowania wynosi do 35 lat, ale ostatnia rata kredytu musi być spłacona do 75 roku życia kredytobiorcy.

Akceptowane źródła dochodu:

 • umowa o prace na czas nieokreślony – od 3 miesięcy, 
 • umowa na czas określony – od 6 miesięcy, umowa musi być zawarta w przód na minimum 12 miesięcy, 
 • działalność gospodarcza – od 12 miesięcy, 
 • emerytura i renta. 

Kredyt hipoteczny warunki – podsumowanie

Jak widzimy powyżej każdy bank ma swoją politykę. Nie we wszystkich będziemy mieli szanse na otrzymacie kredytu hipotecznego. Przed składaniem wniosku warto zorientować się, czy bank do którego chcemy złożyć wniosek zaakceptuje nasze źródło dochodu i czy spełniamy jego wszelkie kryteria. Wybierzmy dwa do czterech banków w których wymogi są najbardziej zbliżone do naszej sytuacji i złóżmy do nich wniosek.

Tagi: umowa o dziełosantander bankmbank

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 12.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt hipoteczny a zarobki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Jaka umowa, jaka branża, aby dostać kredyt w czasie pandemii?

Kredyt hipoteczny a zarobki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Jaka umowa, jaka branża, aby dostać kredyt w czasie pandemii?

08 Marzec 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Czas pandemii wielu z nas pokrzyżowało plany. Ci, którzy planowali wziąć kredyt hipoteczny muszą mieć odpowiednie dochody i wkład własny. Banki bardziej przyglądają się potencjalnym kredytobiorcą sprawdzają uważnie pod wieloma względami, przede wszystkim finansowym. Aktualnie w kredycie hipotecznym (...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów będzie wymagał bank?

Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów będzie wymagał bank?

10 Kwi 2020Autor: Agnieszka Kłak

Wnioskując o kredyt hipoteczny powinniśmy posiadać świadomość tego, koniecznym warunkiem formalnym do uzyskania kredytu hipotecznego będzie dostarczenie szeregu dokumentów. Przedstawione dane będą dotyczyły zarówno naszych dochodów, jak i nieruchomości, którą planujemy sfinansować kredytem. Spójrzmy(...)

Czytaj więcej
Top