Co to jest prowizja za uruchomienie pożyczki?

Opublikowano: 02 Sty 2020 Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Każda pożyczka pozabankowa wiąże się z pewnymi kosztami, które musi pokryć pożyczkobiorca. Instytucja pożyczkowa pożycza nam bowiem pieniądze, więc z jednej strony musi pokryć sobie koszty związane z tą operacją, ryzyko, które się z nią wiąże i wygenerować zysk. Instytucja pożyczkowa oraz pośrednik kredytowy mają obowiązek poinformować o wszystkich opłatach. Ważne aby każdy pożyczkobiorca zaznajomił się z podstawowymi pojęciami określającymi poszczególne elementy, które wchodzą w całkowity koszt pożyczki w tym z prowizją za jej udzielenie.

Co to jest prowizja za uruchomienie pożyczki?

RRSO -rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Podstawowym wskaźnikiem, który pożyczkodawca podaje w kontekście opłat jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania.  Wskaźnik ten stanowi wyrażony w procentach całkowity, pełny koszt kredytu uwzględniający wszystkie inne koszty (odsetki, prowizje oraz pozostałe opłaty), które pożyczkobiorca  zobowiązuje się zapłacić (poza ratami kredytu).

Całkowity koszt pożyczki

RRSO wyrażane będzie procentowo i w stosunku rocznym. Jeżeli natomiast będziemy chcieli przekonać się, jaka będzie całkowita suma kosztów pożyczki powinniśmy spojrzeć na całkowity koszt pożyczki. Na całość kosztu składają się odsetki, prowizja za uruchomienie pożyczki, opłata przygotowawcza oraz czasami dodatkowe opłaty jak koszty administracyjne, opłata rejestracyjna, za wypłatę na czek GIRO , za przedłużenie terminu spłaty. Całkowity koszt pożyczki  będzie składał się zatem zarówno z kosztów odsetkowych jak i pozaodsetkowych. .

Kapitał do spłaty

Kapitał pożyczki jest kwotą, którą pożyczkobiorca otrzymał po zawnioskowaniu w instytucji pozabankowej zgodnie z podpisaną umową. Taką kwotę Klient musi oddać, oczywiście powiększoną o odsetki i inne opłaty. Jeżeli będziemy chcieli wcześniej spłacić pożyczkę powinniśmy zawsze zweryfikować jaki jeszcze kapitał pozostał nam do spłaty, czy sprawdzić tzw. saldo naszej pożyczki. Jako ciekawostkę dodamy, że w przypadku pierwszej darmowej chwilówki, całkowity koszt pożyczki będzie obejmować wyłącznie kwotę pożyczonego kapitału

Odsetki

Rata pożyczki składa się z części kapitałowej oraz części odsetkowej. Dzięki spłacie kapitału zmniejszamy sobie saldo zadłużenia w stosunku do pożyczkodawcy. Każda zapłata raty pomniejsza zatem nasz dług. Odsetki natomiast to opłata liczona od aktualnego salda zadłużenia. Jeżeli zatem spłacamy kapitał to zmniejszamy sobie odsetki. Wysokość odsetek jest uzależniona zazwyczaj od oferty instytucji pozabankowej czyli m.in. od takich czynników jak wysokość kwoty , liczby rat.

Ważne

Odsetki umowne nie mogą przekraczać wartości maksymalnej , która stanowi czterokrotność stopy lombardowej ustalonej prze NBP.Obecnie jest to 10 %. Bardzo często oferta instytucji pozabankowej ma wyższe oprocentowanie niż kredyt bankowy. Jest to spowodowane większym ryzykiem finansowym , które bierze na siebie instytucja pozabankowa .

Opłata przygotowawcza/prowizja

Wreszcie dochodzimy do sedna, czyli wytłumaczenia tego, czym jest prowizja za uruchomienie pożyczki zwana również opłatą przygotowawczą. Każda instytucja musi ponieść pewne koszty, aby skutecznie przeprocesować Klienta. Koszt weryfikacji w bazach, koszty akwizycji, koszty działalności operacyjnej to tylko niektóre z nich. Co więcej, koszty te generuje również grupa Klientów, która zawnioskowała o finansowanie, ale go nie otrzymała, lub otrzymała decyzję pozytywną, ale nie sfinalizowała umowy. Każdy taki Klient, to dla firmy strata. W opłacie przygotowawczej zawarte będą zatem koszty za wykonanie wszystkich czynności i przeprowadzenia procedur niezbędnych do wypłaty środków np. weryfikacja pożyczkobiorcy w bazach – BIG KRD , CRIF.

Prowizja za uruchomienie pożyczki - ile wynosi?

Wysokość prowizji pożyczkodawca ustala w formularzu informacyjnym. To, ile Klient zapłaci uzależnione jest od oferty konkretnej instytucji, sposobu obliczania opłaty oraz ryzyka, które zostało zdiagnozowane na Kliencie. Prowizja zatem może się różnić w zależności od Klienta, który wnioskuje o finansowanie.

prowizja w pożyczce

Limity kosztów pozaodsetkowych (wszystkie opłaty poza odsetkami)

Wszystkie opłaty  poza odsetkami nie mogą przekroczyć 25 procent kwoty pożyczki i 30 procent za każdy rok trwania umowy. Wszystkie koszty łącznie nie mogą przekroczyć równowartości całkowitej kwoty kredytu. Przy udzieleniu kolejnej pożyczki w okresie do 120 dni od udzielenia pierwszej całość kosztów odnosi się do pierwszej pożyczki .

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Najlepsza pożyczka? Co to znaczy i jak ją wybrać?

Najlepsza pożyczka? Co to znaczy i jak ją wybrać?

09 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Gdy brakuje pieniędzy, należy zastanowić się nad jak najlepszym rozwiązaniem, czyli wybrać najlepszą pożyczkę gotówkową. Jeśli nie chcesz pożyczać od znajomych, a tradycyjne metody pożyczki bankowej nie wchodzą w grę z powodu braku zdolności kredytowej, naprzeciw potrzebom wychodzą pożyczki pozabank(...)

Czytaj więcej
Spłata pożyczki pozabankowej - jak może wyglądać harmonogram?

Spłata pożyczki pozabankowej - jak może wyglądać harmonogram?

25 Maj 2019Autor: Urszula Sokół

Kiedy Klient w ocenie swojej zdolności kredytowej zaczyna przekraczać poziom akceptowany przez Bank, musi zacząć szukać finansowania na rynku pozabankowym. Rynek ten oferuje obecnie wiele różnych produktów, podzielonych pod kątem okresu, na który pożyczamy, ilości rat pożyczkowych oraz także ceny ja(...)

Czytaj więcej
Pożyczanie online w synergii z offline. Co to oznacza dla Klienta?

Pożyczanie online w synergii z offline. Co to oznacza dla Klienta?

23 Kwi 2019Autor: Urszula Sokół

"Weź pożyczkę przez internet”, „Pożyczka 100 % on-line”, „Szybka pożyczka przez internet” – to hasła, z którymi często się spotykamy poszukując finansowania w Internecie. Nasuwa się jednak pytanie – co to oznacza dla konsumenta ? Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Jaką wiedzę musi posiadać konsument,(...)

Czytaj więcej
Top