Bezpieczny kredyt 2 proc. wprowadzony 3 lipca 2023 r. okazał się istnym hitem. Banki, które podpisały umowę z BGK i zdecydowały się wziąć udział w rządowym programie Pierwsze Mieszkanie, nie mogły i nie mogą nadal opędzić się od wniosków kredytowych. Z jednej strony to bardzo dobrze, gdyż duża grupa Polek i Polaków wykorzystała swoją szansę na zakup nieruchomości na własność, dzięki czemu spełniła swoje marzenia i zaspokoiła potrzebę mieszkaniową. Z drugiej zaś strony tak ogromne zainteresowanie spowodowało, że już teraz zaczyna brakować dopłat do rat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
"Nic nie może przecież wiecznie trwać" - śpiewała Anna Jantar w swoim słynnym przeboju. Jak się okazuje słowa artystki odnoszą się także do Bezpiecznego kredytu 2 proc., który kończy się szybciej niż wynikało to z rządowych założeń. W dużym skrócie uczestnictwo w BK2% polega na tym, że jako klient zaciągasz kredyt hipoteczny w banku, ale raty spłacasz nie po rynkowych stawkach, a wg efektywnego oprocentowania wynoszącego 2% plus marża banku. Kredytodawca nie traci na tym dzięki dopłatom z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dopłaty obowiązują przez pierwszych 10 lat kredytowania, a potem kredytobiorcę obowiązują już rynkowe stawki.
Ustawodawca nie wprowadził limitów wniosków, które banki współpracujące z BGK mogą przyjmować w celu udzielenia Bezpiecznego kredytu. To spowodowało, że bardzo szybko zaczęło ubywać pieniędzy z budżetu na dofinansowanie dopłat z BGK. Co więcej aktualne dopłaty do udzielonych kredytów zaczęły już czerpać z funduszy BGK przeznaczonych na rok 2024.
W założeniach rządu Bezpieczny kredyt 2 proc. miał przysługiwać uprawnionym do jego otrzymania klientom do 31 grudnia 2027 r., a więc w związku z tym rokroczne wydatki na ten program muszą być uwzględniane w ustawie budżetowej. Tymczasem, wobec tego, że dopłaty już wkraczają na rok 2024 budżet Państwa na nadchodzące 12 miesięcy nie może w 100% zgadzać się z praktyką, jeśli BK2% nadal były udzielany w 2024 roku, zaś pieniądze na dopłaty musiałyby pochodzić lat późniejszych. W związku z tym najprawdopodobniej w 2024 roku nie będzie można już zaciągnąć BK2%.
BGK podało do publicznej wiadomości, że banki, które udzielają Bezpiecznego kredytu muszą zarejestrować wszystkie wnioski z 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. W związku z tym informację o tym, że BK2% nie będzie dalej udzielany poznamy najwcześniej 8 stycznia 2024 r. Oczywiście stanie się tak, jeśli pula środków na dopłaty do rat na 2024 r. rzeczywiście zostanie wyczerpana.
Niektórzy klienci wciąż zwlekają z decyzją o złożenie wniosku o Bezpieczny kredyt 2%, a niepotrzebnie. Zostało stosunkowo niewiele czasu, aby móc spełnić marzenie o własnych czterech ścianach, czy też zapewnić bezpieczeństwo mieszkaniowe dla swojej rodziny. Jeśli nie masz pewności, czy przysługuje Ci prawo uczestnictwa w programie rządowym, to koniecznie sprawdź poniższe warunki:
Oczywiście bank, w którym złożysz wniosek sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Jednakże będzie ona oceniania znacznie mniej surowo, niż gdyby składać wniosek o kredyt hipoteczny w komercyjnych warunkach.
Masz jeszcze szansę na złożenie wniosku do końca 2023 roku, gdyż od 1 stycznia banki nie będą miały obowiązku rejestracji wniosków na kolejny krok. Wnioskować możesz o:
Polecamy najlepsze oferty banków współpracujących z wnioskomat.com, dzięki czemu masz szansę na znalezienie najkorzystniejszej dla Ciebie oferty.
Dodano: