Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne? Co warto wiedzieć o pożyczkach?

Opublikowano: 08 Lis 2019 Marcin Bogucki 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Wszystko zaczęło się mniej więcej dwadzieścia lat temu to znaczy wtedy tworzyły się w Polsce firmy pożyczkowe oferujące klientom produkty finansowe. Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego w Rejestrze Firm Pożyczkowych znajduje się 475 takich właśnie instytucji, które pożyczają pieniądze w różnych formach i systemach. Dziś Polacy chętnie korzystają z pożyczek pozabankowych a z danych Biura Informacji Kredytowych wynika, że liczba zaciągniętych pożyczek pozabankowych od początku 2019 roku minimalnie wzrasta. Pożyczki pozabankowe cieszą się popularnością z kilku powodów jednym z nich jest na pewno minimum formalności i krótki czas przyznania środków. Od samego początku firmy pożyczkowe rywalizując między sobą dają klientom różne możliwości ofertowe od krótkoterminowych do pożyczek wieloratalnych w tym również kart kredytowych.

Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne? Co warto wiedzieć o pożyczkach?

Dlaczego pożyczka pozabankowa?

Jeżeli klient ma trudności z udokumentowaniem swojego dochodu, a więc nie jest w stanie spełnić wymogów bankowych, czyli dostarczyć np. zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach pomocna może być w tej sytuacji pożyczka pozabakowa. Wiele firm daje możliwość skorzystania z finansowania bez wychodzenia z domu i coraz bardziej popularne stały się pożyczki pozabankowe przez Internet. Warto tu wspomnieć, że o taką pożyczkę mogą też wystąpić podmioty gospodarcze, które znalazły się w kłopotliwej sytuacji i posiadają np. zadłużenie w ZUS lub Urzędzie Skarbowym. Bardzo często taka pożyczka przyczynia się do uzyskania finansowania na znacznie wyższą kwotę w banku. Innym powodem może być negatywna historia spłat rat kredytu co w efekcie dyskwalifikuje klienta przed zaciągnięciem nowego zobowiązania. Dla takich klientów rynek przygotował pożyczki bez BIK. Generalna zasada takiej pożyczki opiera się na pominięciu weryfikacji bazy danych BIK, a więc pożyczkodawca nie weźmie pod uwagę nieterminowej spłaty kredytu, która figuruje w takim rejestrze. Oczywistym jest fakt, że w tej sytuacji ryzyko udzielenia pożyczki prze firmę pożyczkową jest wyższe a co za tym idzie cena produktu może być wyższa. Innym przykładem może być wiek kredytobiorcy lub źródło uzyskiwania dochodów albo jego czas co dyskwalifikuje klienta z uzyskania kredytu bankowego. Firmy pożyczkowe mają rozwiązania dla takich sytuacji co nie oznacza, że w każdym przypadku gotowe będą udzielić pożyczki. Pożyczkodawca sprawdzi czy może pożyczyć pieniądze kierując się własnymi mniej rygorystycznymi zasadami niż banki „przymykając oko” nawet na wpisy w bazach BIG, ERIF czy KRD

                             zabezpieczone połączenie

 

Co z bezpieczeństwem? 

Rosnące potrzeby, wszelkie sytuacje życiowe, nieustanna reklama w mediach i przestrzeni publicznej przyczynia się do korzystania z nowoczesnych form pożyczania pieniędzy. Dziś pożyczka przez Internet dostępna jest w większości firm pożyczkowych a czas jaki klient poświęca na złożenie wniosku został zoptymalizowany do minimum. Jedną z takich możliwości jest aplikacja za pośrednictwem https://wnioskomat.com/ Jak więc bezpiecznie pożyć? Kilka lat temu, gdzie firmy pożyczkowe działały w oparciu jedynie o kodeks cywilny mogły w swoich umowach dokonywać zapisów balansujących na granicy prawa, jednak Komisja Nadzoru Finansowego 22 lipca 2017 roku wprowadziła obowiązek rejestrowania firm pożyczkowych. Oznacza to, że firma, która nie figuruje w takim rejestrze może działać nielegalnie lub niezgodnie z prawem a co za tym idzie bezpieczeństwo pożyczania pieniędzy 3od takiej firmy jest wątpliwej jakości. W Polsce rynek pożyczek pozabankowych jest nieustannie kontrolowany przez wyspecjalizowane państwowe instytucje, a więc ryzyko, że trafimy na oszusta jest znacznie mniejsze niż na początku rozkwitu tej branży. Wysokie kary za naruszanie norm bezpieczeństwa są dodatkowym „batem” na firmy pożyczkowe, które między innymi z tego powodu nie pozwalają sobie na lekceważenie kwestii bezpieczeństwa danych swoich klientów oraz zabezpieczenia realizacji wypłaty środków pieniężnych. Zatem czy pożyczka pozabankowa online jest dla nas bezpieczna? Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważną srawą w każym przypadku, lecz jeśli chodzi o wpisywanie danych osobowych należy zwracać szczególną uwagę czy na poczatku linku strony na której składana jest aplikacja znajduje się „zielona kłódka” Takie oznaczenie informuje, że połączenie z daną stroną jest bezpieczne, strona jest bowiem wyposażona w sprawdzony i ważny certyfikat. Jeśli dodatkowo, obok zielonej kłódki, pojawi się element https, oznacza to, że strona jest szyfrowana. 

 

pożyczki bezpieczne

Jak planować pożyczkę?

Bez względu na formę uzyskania pożyczki warto rozważyć kilka kwestii zanim dojdzie do podpisania umowy. Te kwestie zależne są od sytuacji w jakiej znajduje się klient i głownie chodzi tu o obecne zobowiązania w stosunku do kondycji finansowej gospodarstwa domowego. Jeśli klient posiada dług i szuka rozwiązania trudnego położenia w jakim się znalazł pomocne mogą się okazać pożyczki pozabankowe dla zadłużonych. Nie wykluczone, że będzie w takiej sytuacji potrzebna dodatkowa osoba np. poręczyciel lub przedłożenie zabezpieczenia. Aktualnie na rynku jest kilka firm, które udzielają takich pożyczek. Więcej na ten temat można znaleźć TUTAJ Planując kolejną pożyczkę z reguły klient ma konkretny cel więc jeśli tym celem jest uregulowanie należności, to właśnie tam należy ulokować pozyskane środki. Co innego, jeśli w długi jesiennozimowy wieczór zrodziła się potrzeba zakupu nowego telewizora, sprzętu AGD lub po prostu przeprowadzenia remontu mieszkania – tu cel jest również oczywisty i bardziej namacalny. Finalizując pożyczkę należy zwracać uwagę na to w jakich cyklach i formie będzie następować spłata oraz jakie towarzyszą temu przedsięwzięciu koszty. Wszystkie informacje powinny być w sposób czytelny opisane w umowie pożyczki. Bez względu na cel, pożyczki pozabankowe na raty mają jedną wspólną cechę – kiedyś trzeba je zwrócić, a więc planując spłatę trzeba mierzyć siły na zamiary, aby nie przekroczyć własnych możliwości. 

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Wypłata pożyczki pozabankowej - w jakiej formie?

Wypłata pożyczki pozabankowej - w jakiej formie?

29 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Proces pożyczkowy składa się z kilku etapów, od wypełnienia wniosku do wypłaty środków. Całość w zależności od instytucji może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin. Dziś przyjrzymy się ostatniemu etapowi, czyli wypłacie środków. W jaki sposób pożyczkobiorca może otrzymać środki pochodzące z poż(...)

Czytaj więcej
Z wnioskomat.com wybierzesz najlepszą pożyczkę pozabankową

Z wnioskomat.com wybierzesz najlepszą pożyczkę pozabankową

02 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Co to znaczy, że dana pożyczka jest najlepsza? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka, ponieważ Każdy Klient ma swoje priorytety, a często ich połączenie i znalezienie tzw. złotego środka może być kluczem do sukcesu. Najlepsza pożyczka to może być najtańsza pożyczka, najlepiej dopasowana pod kątem (...)

Czytaj więcej
Odpowiedzialne pożyczanie przez Internet

Odpowiedzialne pożyczanie przez Internet

24 Kwi 2019Autor: Urszula Sokół

Czy pożyczanie pieniędzy przez Internet to szansa czy zagrożenie? A jak zagrożenie to dla kogo – Klienta czy instytucji finansującej? Jak zabezpieczyć się, aby pożyczanie przez Internet było bezpiecznie dla każdej ze stron. Zapraszamy do lektury artykułu o bezpiecznym i odpowiedzialnym pożyczaniu.(...)

Czytaj więcej
Top