Dwa kredyty konsolidacyjne naraz – czy to możliwe?

Opublikowano: 29 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Konsolidacji

Konsolidacja pomogła już ogromnej liczbie klientów, którzy wcześniej nie radzili sobie ze spłatą zadłużenia. Rozwiązanie to jest o tyle atrakcyjne, że rozmaite jego oferty są dostępne w przeróżnych bankach funkcjonujących na rynkach finansowych. Można więc szukać najkorzystniejszego produktu podążając od instytucji do instytucji i wreszcie znaleźć taką opcję, która pozwoli wreszcie spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania (nawet jeśli ich liczba była spora). Jednakże czasami może okazać się, że jeden kredyt konsolidacyjny nie będzie wystarczający.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak konsolidacja pomaga wyjść z zadłużenia,
 • czy każdy może wziąć drugi kredyt konsolidacyjny,
 • jak wygląda proces wnioskowania o drugi bądź kolejny kredyt konsolidacyjny.
dwa kredyty konsolidacyjne

Kredyt konsolidacyjny - kiedy i komu jest potrzebny?

Sytuacja finansowa każdego z nas jest inna. Niektórzy cieszą się pomyślnością i względnym dobrobytem, inni co rusz muszą borykać się z rozmaitymi wyzwaniami. Niekiedy udaje się wyjść z kłopotów obronną ręką, ale niejednokrotnie bywa tak, że ta nierówna walka jedynie zwiększa problemy konsumenta. Ten, chcąc się ratować zaciąga kolejne kredyty i pożyczki, aż wreszcie z przerażeniem patrzy na wysokość rat, które przychodzi mu spłacać. Czy w takiej sytuacji nie pozostaje mu nic innego jak siąść i płakać? Niekoniecznie, gdyż w sukurs może mu zawsze przyjść kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja zobowiązań pozwala wyjść z nie lada problemu jakim spłata wielu różnych długów w tym samym czasie. W praktyce jest to połączenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno. Miesięczna rata jest od tej pory niższa, a okres kredytowania wydłuża się. Wprawdzie w sumie kredytobiorca ponosi nieco większe koszty, ale co miesiąc jego portfel nie cierpi aż tak bardzo jak przedtem. Różnica rzędu nawet 300 zł może mieć niebagatelne znaczenie. 

Czy można mieć dwa kredyty konsolidacyjne?

Teoretycznie rzecz biorąc, nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient miał dwa kredyty konsolidacyjne naraz. Nie obowiązują żadne zakazy, które mówiłyby o limicie wszystkich zobowiązań zaciąganych i spłacanych w tym samym czasie. Jednakże w praktyce nie zawsze jest tak, że bank będzie chciał udzielić kolejnego zobowiązania, w trakcie spłacania przez klienta pierwszej konsolidacji. Nowe zobowiązanie to kolejne wydatki, których wysokość może przyczynić się do znacznego obniżenia zdolności kredytowej. A jeśli zdolność będzie niska, to klient nie będzie w oczach banku wypłacalny.

Warto sobie zadać pytanie: dlaczego ktoś chciałby sięgać po drugą konsolidację, skoro już raz otrzymał kredyt konsolidacyjny z banku? Cóż, rzeczywistość może malować się w przeróżnych barwach. Pamiętajmy o tym, że konsolidować można nie tylko dwa zobowiązania, ale ich większą liczbę. W związku z tym nie zawsze pierwsza konsolidacja rozwiązuje problem w 100%. Przykładowo może się trafić klient, który w krótkim odstępie czasowym zaciągnął naraz pięć pożyczek pozabankowych, ale pierwszym kredytem udało mu się skonsolidować tylko trzy z nich. Nic więc dziwnego, jeśli będzie zainteresowany dodatkową konsolidacją pozostałych dwóch pożyczek. 

Jak otrzymać drugi kredyt konsolidacyjny?

Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie jest skomplikowany i można go streścić w kilku prostych krokach:

 1. Analiza sytuacji finansowej. Dokładnie policz, ile łącznie spłacasz miesięcznie. Zastanów się dobrze, jaką kwotę raty będziesz w stanie spłacać co miesiąc bez szwanku dla swojego budżetu domowego, kiedy już zostanie Ci udzielona konsolidacja.
 2. Wybór oferty. Przejrzyj dostępne oferty i wybierz trzy z nich, które będą Ci najbardziej odpowiadały. Wnioskowanie zacznij od tej, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Pozostałe dwie zostaw sobie w rezerwie, w razie gdybyś za pierwszym razem otrzymał z banku odpowiedź odmowną.
 3. Konsultacja z doradcą. Jeszcze zanim złożysz wniosek wraz z dokumentami polecamy Ci skontaktować się z doradcą finansowym wnioskomat.com, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pozwoli wybrać Ci najbardziej korzystną ofertę kredytu konsolidacyjnego.
 4. Złożenie wniosku wraz z potrzebną dokumentacją. Kluczem na tym etapie jest poprawne wypełnienie formularza wraz ze wszystkimi danymi osobowymi, wymaganymi przez bank. Ponadto należy przygotować zaświadczenie o dochodach oraz wyciąg z rachunku bankowego. Niezbędne będą także aktualnie obowiązujące umowy pożyczek i kredytów - czyli zobowiązań, które chcesz skonsolidować.
 5. Weryfikacja klienta. Na tym etapie, na podstawie analizy Twoich dochodów oraz comiesięcznych wydatków bank oceni Twoją zdolność kredytową. Zajrzy także do bazy BIK aby sprawdzić, czy jesteś wiarygodnym klientem.

Potem następuje wydanie decyzji przez bank. 

Kto może dostać drugi i kolejny kredyt konsolidacyjny?

Wprawdzie każdy przypadek klienta jest indywidualny, jednakże co do zasady - im więcej masz dochodów, a im mniej wydatków, tym większa jest Twoja szansa na kredyt. Trudno jednak mówić o małych wydatkach, skoro już spłacasz pierwszą konsolidację. Ratunkiem może być tutaj wysoka wartość Twoich zarobków. Jeśli jednak nie należysz do ludzi dobrze zarabiających, to pozostaje Ci skorzystać z metod zwiększania zdolności kredytowej, takich jak znalezienie dodatkowego źródła dochodów czy ograniczenie comiesięcznych wydatków. 

Wady i zalety posiadania kilku kredytów konsolidacyjnych naraz

Co, jeśli ktoś już otrzymał drugi kredyt konsolidacyjny? Cóż, na pewno taka osoba będzie się cieszyła, że już może korzystać z dobrodziejstw takiego rozwiązania, jak:

 • zmniejszenie comiesięcznych wydatków,
 • jeden kredyt zamiast wielu długów,
 • możliwość uzyskania atrakcyjnych warunków spłaty,
 • szansa na konsolidację zarówno kredytów bankowych jak i pożyczek pozabankowych,
 • brak spirali zadłużenia.

Jednakże nawet tak praktyczne rozwiązanie oznacza też pewną pulę wad, do których zaliczyć musimy:

 • dłuższy okres spłaty wiąże Cię kredytami konsolidacyjnymi na lata,
 • w sumie poniesiesz większy koszt niż wynika on z dotychczasowych długów,
 • konieczność udokumentowania aktualnie spłacanych zobowiązań.

Przed podjęciem decyzji o wnioskowanie o drugi kredyt konsolidacyjny warto pokusić się o kalkulację plusów i minusów tego rozwiązania, aby jak najrozsądniej dokonać wyboru. 

Czy warto starać się o drugi lub kolejny kredyt konsolidacyjny?

Na pewno klient powinien się bardzo starannie namyślić przed tym, zanim zechce wziąć drugi kredyt konsolidacyjny. Mogą wystąpić pewne trudności w uzyskaniu kolejnego zobowiązania. Jeśli jednak Twoja zdolność kredytowa jest na tyle dobra i przy tym uważasz, że druga konsolidacja jest jak najbardziej adekwatnym rozwiązaniem Twoich problemów, to śmiało może zacząć przygotowania do wnioskowania. Każda sytuacja klienta jest indywidualna, więc nie należy przykładać tej samej miarki do wszystkich. 

Warto sprawdzić aktualne oferty kredytów konsolidacyjnych poprzez narzędzie dostępne na wnioskomat.com jakim jest ranking kredytów konsolidacyjnych. Dowiesz się z niego, jakie kwoty kredytów są dostępne, ile wynosi okres spłaty, oprocentowanie, RRSO czy prowizja. Jeśli któraś oferta Ci się spodoba, to możesz od razu przystąpić do procesu wnioskowania na naszej stronie. 

Dodano: 29.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top