Konsolidacja pomogła już ogromnej liczbie klientów, którzy wcześniej nie radzili sobie ze spłatą zadłużenia. Rozwiązanie to jest o tyle atrakcyjne, że rozmaite jego oferty są dostępne w przeróżnych bankach funkcjonujących na rynkach finansowych. Można więc szukać najkorzystniejszego produktu podążając od instytucji do instytucji i wreszcie znaleźć taką opcję, która pozwoli wreszcie spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania (nawet jeśli ich liczba była spora). Jednakże czasami może okazać się, że jeden kredyt konsolidacyjny nie będzie wystarczający.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Sytuacja finansowa każdego z nas jest inna. Niektórzy cieszą się pomyślnością i względnym dobrobytem, inni co rusz muszą borykać się z rozmaitymi wyzwaniami. Niekiedy udaje się wyjść z kłopotów obronną ręką, ale niejednokrotnie bywa tak, że ta nierówna walka jedynie zwiększa problemy konsumenta. Ten, chcąc się ratować zaciąga kolejne kredyty i pożyczki, aż wreszcie z przerażeniem patrzy na wysokość rat, które przychodzi mu spłacać. Czy w takiej sytuacji nie pozostaje mu nic innego jak siąść i płakać? Niekoniecznie, gdyż w sukurs może mu zawsze przyjść kredyt konsolidacyjny.
Konsolidacja zobowiązań pozwala wyjść z nie lada problemu jakim spłata wielu różnych długów w tym samym czasie. W praktyce jest to połączenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno. Miesięczna rata jest od tej pory niższa, a okres kredytowania wydłuża się. Wprawdzie w sumie kredytobiorca ponosi nieco większe koszty, ale co miesiąc jego portfel nie cierpi aż tak bardzo jak przedtem. Różnica rzędu nawet 300 zł może mieć niebagatelne znaczenie.
Teoretycznie rzecz biorąc, nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient miał dwa kredyty konsolidacyjne naraz. Nie obowiązują żadne zakazy, które mówiłyby o limicie wszystkich zobowiązań zaciąganych i spłacanych w tym samym czasie. Jednakże w praktyce nie zawsze jest tak, że bank będzie chciał udzielić kolejnego zobowiązania, w trakcie spłacania przez klienta pierwszej konsolidacji. Nowe zobowiązanie to kolejne wydatki, których wysokość może przyczynić się do znacznego obniżenia zdolności kredytowej. A jeśli zdolność będzie niska, to klient nie będzie w oczach banku wypłacalny.
Warto sobie zadać pytanie: dlaczego ktoś chciałby sięgać po drugą konsolidację, skoro już raz otrzymał kredyt konsolidacyjny z banku? Cóż, rzeczywistość może malować się w przeróżnych barwach. Pamiętajmy o tym, że konsolidować można nie tylko dwa zobowiązania, ale ich większą liczbę. W związku z tym nie zawsze pierwsza konsolidacja rozwiązuje problem w 100%. Przykładowo może się trafić klient, który w krótkim odstępie czasowym zaciągnął naraz pięć pożyczek pozabankowych, ale pierwszym kredytem udało mu się skonsolidować tylko trzy z nich. Nic więc dziwnego, jeśli będzie zainteresowany dodatkową konsolidacją pozostałych dwóch pożyczek.
Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie jest skomplikowany i można go streścić w kilku prostych krokach:
Potem następuje wydanie decyzji przez bank.
Wprawdzie każdy przypadek klienta jest indywidualny, jednakże co do zasady - im więcej masz dochodów, a im mniej wydatków, tym większa jest Twoja szansa na kredyt. Trudno jednak mówić o małych wydatkach, skoro już spłacasz pierwszą konsolidację. Ratunkiem może być tutaj wysoka wartość Twoich zarobków. Jeśli jednak nie należysz do ludzi dobrze zarabiających, to pozostaje Ci skorzystać z metod zwiększania zdolności kredytowej, takich jak znalezienie dodatkowego źródła dochodów czy ograniczenie comiesięcznych wydatków.
Co, jeśli ktoś już otrzymał drugi kredyt konsolidacyjny? Cóż, na pewno taka osoba będzie się cieszyła, że już może korzystać z dobrodziejstw takiego rozwiązania, jak:
Jednakże nawet tak praktyczne rozwiązanie oznacza też pewną pulę wad, do których zaliczyć musimy:
Przed podjęciem decyzji o wnioskowanie o drugi kredyt konsolidacyjny warto pokusić się o kalkulację plusów i minusów tego rozwiązania, aby jak najrozsądniej dokonać wyboru.
Na pewno klient powinien się bardzo starannie namyślić przed tym, zanim zechce wziąć drugi kredyt konsolidacyjny. Mogą wystąpić pewne trudności w uzyskaniu kolejnego zobowiązania. Jeśli jednak Twoja zdolność kredytowa jest na tyle dobra i przy tym uważasz, że druga konsolidacja jest jak najbardziej adekwatnym rozwiązaniem Twoich problemów, to śmiało może zacząć przygotowania do wnioskowania. Każda sytuacja klienta jest indywidualna, więc nie należy przykładać tej samej miarki do wszystkich.
Warto sprawdzić aktualne oferty kredytów konsolidacyjnych poprzez narzędzie dostępne na wnioskomat.com jakim jest ranking kredytów konsolidacyjnych. Dowiesz się z niego, jakie kwoty kredytów są dostępne, ile wynosi okres spłaty, oprocentowanie, RRSO czy prowizja. Jeśli któraś oferta Ci się spodoba, to możesz od razu przystąpić do procesu wnioskowania na naszej stronie.
Dodano: