Jak działa wpłatomat?

Opublikowano: 08 Lis 2022 Dagmara Konik 12 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Transakcje gotówkowe mogą polegać nie tylko na wypłacaniu pieniędzy, ale też na wpłacaniu środków na swój rachunek bankowy. Pierwszy z tych rodzajów transakcji jest możliwy dzięki bankomatom. Natomiast usługa wpłaty gotówki jest realizowana dzięki wpłatomatom. Wpłatomat jako urządzenie pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, a przy tym łączy w sobie pełną wygodę użytkowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest wpłatomat,
  • jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu krok po kroku,
  • ile kosztuje wpłata gotówki.
Jak działa wpłatomat?

Wpłatomat – co to za urządzenie?

Jak sama nazwa wskazuje wpłatomat to urządzenie, które służy do wpłaty gotówki. Właścicielami wpłatomatów są banki, ale też inne firmy, które udostępniają swoje urządzenia. Transakcji we wpłatomacie można dokonać za pomocą karty płatniczej. Wpłatomaty początkowo pojawiły się tylko w największych miastach w Polsce. Teraz coraz częściej można je spotkać w mniej licznych miejscowościach, miasteczkach powiatowych, a nawet jeszcze mniejszych. Jednak w porównaniu do bankomatów wpłatomatów jest stosunkowo mało. 

Korzystanie z wpłatomatu krok po kroku

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli przyjemności skorzystać z wpłatomatu, a będą chcieli to zrobić przygotowaliśmy szczegółową instrukcję. Dzięki niej każdy będzie mógł się dowiedzieć jak proces wpłacania gotówki do bankomatu przebiega krok i kroku i przekonać się, że nie jest to wcale takie trudne jakby z pozoru mogło się wydawać.

Krok 1. Upewnij się, że masz przy sobie pieniądze

Na samym początku powinniśmy dokładnie policzyć ile gotówki chcemy wpłacić oraz sprawdzić, czy na pewno posiadamy przy sobie tę kwotę. Pamiętajmy, że wpłatomat nie przyjmie nam bilonu. Musimy zatem mieć przygotowane banknoty. Powinny być one w dobrym stanie. Banknoty z rozdarciami, zbyt mocno pomięte czy uszkodzone w inny sposób nie zostaną przyjęte przez wpłatomat.

Warto też wiedzieć, że wiele wpłatomatów zostało zaprogramowanych tak, że mają one limit przyjmowania określonej liczby banknotów przy pojedynczej transakcji. Niekiedy może to być 50 banknotów, a innym razem 150 banknotów. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest nominał widniejący na banknocie – liczy się tylko ich fizyczna liczba. Jeśli więc chcemy wpłacić dużą kwotę, to powinniśmy przygotować banknoty o najwyższych nominałach.

Krok 2. Skorzystaj z karty płatniczej albo BLIK-a

Jeśli chcesz zrealizować wpłatę gotówki, to możesz tego dokonać posiłkując się, chociażby kartą płatniczą. Dzięki niej pieniądze trafią na Twoje konto, a także będziesz mógł potwierdzić tę transakcję. Jeśli natomiast nie chcesz korzystać z karty debetowej to wówczas możesz użyć Blika. W tym przypadku upewnij się jedynie, że dany model wpłatomatu umożliwia transakcję tego typu.

Krok 3. Rozpocznij transakcję

Aby móc rozpocząć wpłatę gotówki, gdy korzystasz z karty, to wówczas musisz wsunąć kartę do wpłatomatu, w sposób identyczny jak robi się to do bankomatu. Natomiast w przypadku Bliku najpierw wybierz opcję „Wpłata BLIK”. Następnie otrzymasz kod na swoją aplikację mobilną. Musisz wpisać ten kod na klawiaturze wpłatomatu.

Krok 4. Wpłać pieniądze

Po wybraniu opcji wpłaty pieniędzy otworzy się okienko podawcze. Wygląda ono identycznie jak to w bankomatach, z tą różnicą, że w przypadku bankomatów z tego okienka podawane są nam banknoty, natomiast w przypadku wpłatomatów to my wkładamy banknoty w okienko. Należy włożyć całą gotówkę naraz. Urządzenie rozpozna, że otrzymało środki, okienko się zamknie i maszyna przystąpi do liczenia banknotów oraz rozpoznawania ich nominałów.

Potem na ekranie wpłatomatu wyświetli nam się kwota, obliczona przez urządzenie na podstawie liczby banknotów oraz ich nominałów. Teraz powinniśmy zweryfikować czy suma widniejąca na ekranie odpowiada kwocie, którą chcieliśmy wpłacić.

Mamy tutaj dobrą radę. Mianowicie przy jednorazowej wpłacie nie zawsze warto od razu wkładać do okienka podawczego całą sumę. Jeśli nagle urządzenie ulegnie awarii, wówczas pieniądze utkną w środku. Aby uniknąć tego typu przykrych sytuacji, wpłacajmy gotówkę na dwa razy.

Krok 5. Zakończ transakcję

Jeżeli wszystko się zgadza, to wówczas wybierz opcję akceptacji transakcji. Wpłatomat zapyta Cię wówczas czy jest Ci potrzebne potwierdzenie wpłaty. Jeżeli tak – urządzenie wydrukuje takie potwierdzenie. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz na tym etapie transakcja powinna zakończyć się sukcesem. Osobiście polecamy wybrać potwierdzenie. Gdyby okazało się, że jednak coś poszło nie tak, potwierdzenie będzie jedyną podstawą do złożenia reklamacji.

Ważne jest to, że dopóki nie zaakceptujesz czyli nie zatwierdzisz wpłaty gotówki to w każdej chwili możesz anulować transakcję. Możesz dokonać już po włożeniu gotówki w okienko podawcze. Opcja ta jest niezwykle przydatna w takim przypadku, kiedy to kwota wyświetlająca się na ekranie nie zgadza się z sumą, którą rzeczywiście wpłaciłeś. Wtedy zalecamy jak najszybsze zakończenie transakcji i odebranie swoich pieniędzy.

Pamiętaj, aby zawsze zabrać kartę płatniczą z wpłatomatu po dokonanej transakcji.

Krok 6. Poczekaj, aż pieniądze znajdą się na koncie

To, kiedy pieniądze pojawią się na naszym koncie zależy od tego, kto jest właścicielem danego wpłatomatu. Jeżeli korzystamy z wpłatomatu należącego do naszego banku, to wówczas pieniądze powinny natychmiast pojawić się na Twoim rachunku. W przypadku obcego bankomatu mogą Ci się pojawić dwie opcje. Pierwsza to zaksięgowanie środków na koncie w dniu kolejnym po dniu dokonania wpłaty, a druga to transakcja ekspresowa. Wówczas pieniądze trafią na Twoje konto bankowe jeszcze tego samego dnia. W tym drugim przypadku realizacja usługi będzie wiązała się z dodatkową opłatą.

Wpłata pieniędzy do wpłatomatu – ile za to zapłacę?

Dla klientów banków bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie: ile kosztuje wpłata pieniędzy do wpłatomatu? Odpowiedź będzie różna, w zależności do tego jakiego banku jesteśmy klientem, a także w jakim wpłatomacie dokonujemy transakcji. Często jest do darmowe. Kiedy już pojawia się opłata, to najczęściej jest ona symboliczna. Przyjrzyjmy się wspólnie tej kwestii w zależności od banku.

Dla tych klientów wpłaty są zawsze darmowe

Na polskim rynku działa parę banku, które deklaruję, że w przypadku ich klientów wpłata gotówki jest zawsze darmowa. Są to: Citi Handlowy, PKO BP, Bank Millenium i Credit Agricole. Santander Bank Polska akceptuje wpłaty tylko do własnych wpłatomatów i wówczas też kosztuje to 0 zł. Klienci Nest Banku mogą dokonywać wpłat za pomocą wpłatomatów Euronet i też nie ponosić z tego tytułu żadnych kosztów. Z kolei ING Bank Śląski nie pobiera opłat zarówno za wpłaty w jego wpłatomatach, jak i poprzez wpłatomaty należące do Planet Cash.

Dla tych klientów przewidziane są drobne opłaty

Co do zasady każdy bank nie pobiera opłaty za wpłaty we własnych wpłatomatach. Wspominaliśmy o Planet Cash, ale większość wpłatomatów nienależących do polskich banków jest w posiadaniu firmy Euronet. Jeśli dany bank ma podpisaną umowę z tą firmą, wówczas również najczęściej wpłaty są darmowe.

Jednakże klienci niektórych banków, dokonując wpłaty w innych wpłatomatach będą musieli uiścić drobne opłaty. W szczegółach wygląda to następująco:

  • mBank – 0,5% wartości wpłaty w przypadku bankomatów Euronetu,
  • Alior Bank – Konto Jakże Osobiste oraz Konto Internetowe – w tych przypadkach opłata wynosi 0,35% do 0,6% kwoty transakcji we wpłatomatach obcych,
  • Getin Bank – 0,8% we wpłatomatach obcych,
  • BNP Paribas – od 1 stycznia 2023 roku opłata wyniesie minimum 10 zł we wpłatomatach Euronetu i Planet Cash,
  • Bank Pocztowy – 0,5% we wpłatomatach Euronetu,
  • Bank Pekao S.A. - 0,4% w obcych wpłatomatach przy użyciu PeoPay.

Powyższe opłaty obowiązują w bankach, które nie mają odpisanej umowy z Euronetem. W tych przypadkach, jeśli chcemy, aby pieniądze od razu znalazły się na koncie musimy zapłacić dodatkowe 5 zł za transakcję ekspresową.

Wpłaty we wpłatomatach – czy to się opłaca?

Niewątpliwie wpłacanie gotówki we wpłatomatach wielokrotnie będzie dla nas opłacalne. Nie musimy tracić czasu na wizytę w oddziale banku. Ponadto sam proces trwa krócej niż w placówce. Często jest też tak, że wpłatomat znajduje się znacznie bliżej miejsca zamieszkania klienta niż oddział banku. Jedyne, co może się nie opłacać, to ewentualna opłata za dokonanie transakcji – o ile nas dotyczy. Wówczas faktycznie lepiej wybrać się osobiście do banku.

Tagi: wpłatomatblik

Dodano: 27.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top