Jakie pożyczki z zabezpieczeniem są przyznawane przedsiębiorcom zaczynającym działalność gospodarczą?

Opublikowano: 19 Maj 2024 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Wprowadzając na rynek nowy biznes musimy liczyć się z całym szeregiem wyzwań, głównie tych, których istota tkwi w finansach. Niezależnie od tego, jaka jest to forma działalności zawsze pojawiają się bieżące wydatki, a ponadto trzeba inwestować, aby nie zostawać w tyle za konkurencją. Jednakże bank nie zawsze udzieli takiego zobowiązania, jakie sobie wymarzymy. Dlatego też niekiedy pozostanie nam sięgnąć po pożyczkę z zabezpieczeniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie produkty z zabezpieczeniem są dostępne dla firm,
 • jak jest sens zabezpieczenia w kredycie,
 • gdzie można dostać kredyt firmowy z zabezpieczeniem. 
pożyczki dla przedsiębiorców

Jaki rodzaj pożyczek z zabezpieczeniem może wziąć przedsiębiorca?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej bądź partycypacja w spółce to wymagająca praca. Nierzadko jest tak, że gdy dokładnie podliczymy kwotę, którą musimy finansować bieżące wydatki i inwestycje, to okaże się, że dostępny kapitał jest zbyt skromny jak na firmowe potrzeby. Nic więc dziwnego, że w takim przypadku zaczniemy szukać oferty kredytu firmowego.

Jednym z produktów kredytowych dostępnych dla przedsiębiorców są pożyczki z zabezpieczeniem. Istnieje ich kilka rodzajów, a są to:

 1. Kredyt w rachunku bieżącym. Jest to bardzo wygodne zobowiązanie, które pozwala przedsiębiorcy na czerpanie z dodatkowych środków finansowych jedynie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Najczęstszymi zabezpieczeniami wymaganymi przez banki przy kredycie w rachunku bieżący są gwarancja de minimis albo hipoteka.
 2. Kredyt inwestycyjny. Pieniądze z tego produktu przydadzą się przy realizacji ważnego przedsięwzięcia, takiego jak np. zakup nowego budynku na prowadzenie działalności, sprzętu elektronicznego dla pracowników, itd. Podobnie jak w przypadku kredytu w rachunku bieżącym bank może wymagać tutaj zabezpieczenia.
 3. Kredyt dla biznesu. Funkcjonować może pod różnymi nazwami, ale sens produktu zawsze pozostaje taki sam - przedsiębiorca zaciąga kredyt na dowolny cel, najczęściej na spore sumy. Występuje tutaj zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości należącej do firmy.
 4. Leasing. Jest to rozwiązanie może nie stricte kredytowe, ale jednak wymagające wypłacalności od przedsiębiorcy. Zabezpieczeniem jest tutaj przedmiot leasingu, którym mogą być np. samochody lub inne pojazdy czy sprzęty elektroniczne.

Pamiętaj o tym, że każdy bank prowadzi swoją indywidualną politykę w zakresie wymaganego zabezpieczenia przy pożyczkach dla firm. 

Po co jest zabezpieczenie w kredycie firmowym?

Istotą zabezpieczenia w kredycie firmowym jest to, co przy każdym innym podobnym produkcie - bank zmniejsza ryzyko szkody finansowej w przypadku braku spłaty ze strony klienta. Sytuacja firmy może zmienić się nagle o 180 stopni. Załóżmy, że ktoś wziął kredyt firmowy i tym samym jego sytuacja finansowa się poprawiła. Odzyskał płynność finansową i udało mu się zrealizować kilka inwestycji. Jednak spłata zobowiązania trwa kilka lat. Po roku na firmę spadnie kryzys i jej właściciel nie będzie miał pieniędzy na spłatę rat. Wprawdzie bank w skrajnym przypadku niewiarygodności swojego klienta będzie mógł odzyskać należność na drodze sądowej. Jest to jednak droga żmudna i długotrwała. Tymczasem posiadając zabezpieczenie od klienta, bank ściągnie swoją wierzytelność właśnie z tego zabezpieczenia. 

Jak dochodzi do ustanowienia zabezpieczenia?

Punktem wyjściowym jest zawsze oferta banku. Przeczytaj ją dokładnie, a dowiesz się, jakiego konkretnego zabezpieczenia oczekuje bank. Następnie, przy składaniu wniosku wskaż, co Ty możesz konkretnie zaoferować w formie zabezpieczenia. Nie będzie jednak tak, że bank uwierzy Ci na słowo i od razu zgodzi się na zaproponowane zabezpieczenie, nawet jeśli będzie ono zgodnie z treścią oferty kredytowej. Kredytodawca musi bowiem wiedzieć, czy dane zabezpieczenie jest swą wartością adekwatne do kwoty kredytu, o który jest składany wniosek.

W przypadku nieruchomości, która stanie się zabezpieczeniem konieczne jest sporządzenie operatu szacunkowego. Konieczny będzie więc tutaj profesjonalny rzeczoznawca. Wpływ na wartość nieruchomości mają bez wątpienia takie czynniki jak jej stan techniczny, lokalizacja, kwestia drogi dojazdowej, rok budowy czy potencjał na dalsze wykorzystanie. Jeśli chodzi o inne rzeczy, mogące być zabezpieczeniem w kredycie, jak np. samochód to tutaj również rzeczoznawca dokona indywidualnej oceny.

Po otrzymaniu wyceny od rzeczoznawcy bank decyduje, czy dana rzecz faktycznie będzie kwotowo adekwatnym zabezpieczeniem dla pożyczki. 

Gdzie wnioskować o kredyt dla firmy?

Na polskim rynku jest wiele banków, które chętnie udzielą kredytu firmowego. Wybraliśmy 5 najkorzystniejszych ofert współpracujących z nami partnerów:

 1. Santander Bank Polska - Biznes Ekspres Hipoteka. Zobowiązanie może zostać Ci wypłacone zarówno w złotówkach jak i w euro. Masz możliwość wybrania oprocentowania stałego lub zmiennego. Kwota zobowiązania może wynieść maksymalnie 3 000 000 zł, a okres kredytowania aż 15 lat. Zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.
 2. Bank Pocztowy - Kredyt obrotowy. Okres kredytowania wynosi 24 lub 36 miesięcy. Zobowiązanie może Ci zostać wypłacone jednorazowo albo w transzach. Oprocentowanie jest zmienne. Bank Pocztowy ustala indywidualnie z klientami rodzaj zabezpieczenia.
 3. Alior Bank - Kredyt inwestycyjny. Maksymalna kwota, którą można tu uzyskać to aż do 80% wartości inwestycji, zaś zabezpieczeniem jest właśnie ta inwestycja. Okres spłaty może wynosić nawet 20 lat.
 4. VeloBank - Kredyty na bieżącą działalność. Tutaj godny polecenia jest zarówno kredyt w rachunku bieżącym, jak i kredyt obrotowy. Obydwa udzielane są na okres do 36 miesięcy i w trzech walutach - złoty, dolar amerykański lub euro. Zabezpieczeniami zobowiązań są gwarancje BGK.
 5. mBank - Kredyt na start dla Twojej firmy. Okres kredytowania może wynieść aż 60 miesięcy, a maksymalna dostępna kwota to 120 000 zł. Aby otrzymać to zobowiązanie musisz prowadzić firmę od co najmniej 3 miesięcy. Zabezpieczeniem są gwarancje BGK.

Możesz skontaktować się z naszym doradcą finansowym i zapytać o najkorzystniejszy dla Twojej firmy kredyt z zabezpieczeniem. 

Czy przedsiębiorca może wziąć pożyczkę bez zabezpieczenia?

Oczywiście przedsiębiorca może zawsze zainteresować się pożyczką bez zabezpieczenia. W banku może być ona jednak trudna do zyskania. Trzeba mieć nie tylko dużą zdolność kredytową, przedstawić przekonujący biznesplan, ale też posiadać nienaganną historię kredytową w BIK oraz posiadać dłuższy staż na rynku. Jednakże rozwiązania można poszukać w sektorze pozabankowym. Liczne firmy pożyczkowe przygotowały oferty także dla właścicieli firm, które dopiero co wchodzą na rynek, warto zatem zapoznać się także z takimi propozycjami. 

Dodano: 19.05.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top