Kredyt dla dewelopera w 2023 roku – czy jest możliwy?

Opublikowano: 12 Paź 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Chyba w każdym polskim, dużym, wojewódzkim mieście znajdziemy takie miejsca, gdzie będą się przed nami piętrzyły ogromne, betonowe i szare płyty - czyli postkomunistyczne bloki mieszkalne rodem z lat 70-tych XX wieku. Niektórzy żartobliwie mówię, że jest to osoby styl architektoniczny, tzw. "wczesny Gierek". Dzisiaj, kiedy nie mamy już gospodarki centralnie planowanej za budowę bloków odpowiedzialni są prywatni deweloperzy. Ba! Nie tylko bloków, ale też domów, apartamentów czy luksusowych rezydencji. Jednakże, deweloperka jak każda działalność gospodarcza potrzebuje znacznego finansowania, aby się rozwijać i zachować konkurencyjność na rynku. Warto zatem rozejrzeć się w 2023 roku za korzystnym kredytem dla dewelopera.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa kredyt deweloperski,
 • czy masz szansę na kredyt dla dewelopera w 2023 roku,
 • gdzie szukać korzystnego finansowania,
 • jak starać się o kredyt dla dewelopera w 2023 roku.
kredyt dla dewelopera

Czym tak naprawdę jest kredyt deweloperski?

Kredyt deweloperski jest to rodzaj produktu firmowego, skierowanego stricte do deweloperów. Taki rodzaj zobowiązania posiada jasno określony, konieczny do spełnienia cel finansowania. Można powiedzieć, że jest to kredyt na inwestycje w ramach prowadzonej działalności deweloperskiej. Klient nie może więc go przeznaczyć, na coś innego niż budowa lub rozbudowa nieruchomości. Deweloper nie może za pomocą tak pozyskanych środków spełniać chociażby swoich prywatnych potrzeb konsumpcyjnych. 

Kto ma szansę wziąć kredyt deweloperski w 2023 roku?

Klient, który chce uzyskać kredyt deweloperski, musi prowadzić działalność gospodarczą w tej właśnie branży. Warto wiedzieć, że taki rodzaj zobowiązania będzie przeznaczony głównie dla spółek celowych, czyli np. spółek z o. o. Chodzi o to, aby była pełna jasność, co do tego jaki jest cel działania firmy. Celem może być finansowanie budowy nowych budynków mieszkalnych pod sprzedaż dla klientów czy też rozbudowa już istniejących.

Kredyt dla dewelopera - co z wkładem własnym?

Jako, że mówimy o bardzo poważnych zobowiązaniach, niejednokrotnie opiewających na kwotę kilku milionów złotych oraz dotyczących przedsięwzięć związanych z nieruchomościami, to nic dziwnego, że bank będzie oczekiwał wpłaty wkładu własnego. Wkład własny w kredycie deweloperskim może wynosić od 20 do 30% wartości inwestycji. Warto wiedzieć, że takim wkładem własnym może być np. działka, na której zamierzasz budować. Bardzo wielu firmom taki układ jest na rękę, choć oczywiście szczegóły co do formy wkładu własnego mogą być różne w zależności od indywidualnej oferty banku. 

Jakie są cele finansowania kredytem deweloperskim?

W 2023 roku możesz uzyskać kredyt deweloperski na budowę:

 • osiedla mieszkaniowego,
 • apartamentów,
 • rezydencji,
 • osiedla domków jednorodzinnych,
 • osiedla domów wielorodzinnych,
 • innych obiektów budowlanych.

Może zdarzyć się też tak, że bank udzieli Ci finansowania na poczet zakupu działki budowlanej pod Twoją inwestycję. Pamiętaj, że u różnych kredytodawców możesz mieć różne szanse na to, by ustalić jak najkorzystniejsze dla Ciebie warunki kredytu. 

W jaki sposób można wziąć kredyt dla dewelopera w 2023 roku?

Ubieganie się o kredyt dla dewelopera w 2023 roku wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. W kilku krokach wygląda to następująco:

 1. Wybór odpowiedniej oferty. Każdy deweloper powinien przeanalizować parametry kredytu dostępnego w danym banku. Chodzi nie tylko o dostępność wysokiej kwoty, ale przede wszystkim o koszty, jakie klient będzie ponosił w całym okresie kredytowania.
 2. Zebranie odpowiedniej dokumentacji. Należy do banku dostarczyć konkretny projekt inwestycyjny, biznesplan, dokumenty związane z nieruchomością oraz z prowadzeniem firmy - kwestie podatkowe i składkowe. Warto także dowiedzieć się wcześniej, jakiej jeszcze dodatkowej dokumentacji będzie oczekiwał od nas bank.
 3. Wniesie wkładu własnego. Jak już wspomnieliśmy może to być np. działka budowlana, o ile jest już własnością dewelopera. Najważniejsze, to pilnować, by wkład własny został wniesiony w wysokości wymaganej przez kredytodawcę. 
 4. Oczekiwanie na decyzję banku. Kredytodawca przeanalizuje sytuację finansową klienta, sprawdzi wniosek kredytowy i ostatecznie, jeśli wszystko ułoży się prawidłowo, deweloper otrzyma kredyt hipoteczny. 
 5. Podpisanie umowy kredytowej oraz założenie rachunku powierniczego. Rachunek powierniczy jest obowiązkowy. Na tej podstawie bank będzie wiedział, czy znaleźli się kupcy na nieruchomości od dewelopera i jak przebiega rozliczanie z nimi. Jest to ważne, gdyż środki pozyskane z transakcji sprzedaży nieruchomości będą służyły deweloperowi do spłaty zobowiązania.
 6. Wypłata kredytu w transzach. Forma finansowania inwestycji często jest stopniowa. Najpierw bank wypłaca pierwszą transzę. Jeśli deweloper za te środki zrealizuje część inwestycji zgodnie z biznesplanem, to bank wypłaci drugą transzę na realizację kolejnej części inwestycji, itd.

Warto też wiedzieć, że banki wymagają odpowiednio długiego stażu działalności deweloperskiej na rynku. Nierzadko jest to minimum 2 lata. 

Który bank udzieli deweloperowi kredytu w 2023 roku?

Tak naprawdę, aby znaleźć najlepszą ofertę, należy być na bieżąco z ofertami kredytów dla deweloperów dostępnymi w danym momencie na rynku. Deweloper, który dba o żywotne interesy swojej firmy, a planuje przedsięwziąć duży projekt, powinien trzymać rękę na pulsie. W tym celu warto przeglądać aktualnie porównywarki kredytów. Jak wiadomo, jedna oferta może być korzystniejsza od innej, więc rozsądnie jest zwrócić uwagę na topy. Poniżej prezentujemy jakie, współpracujące z wnioskomat.com banki oferują kredyt deweloperski w 2023 roku:

PKO BP - kredyt hipoteczny

Największy polski bank oferuje kredyt, o którym trzeba powiedzieć, że:

 • można nim sfinansować budowę nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży bądź wynajmowania,
 • z pozyskanych środków można kupić działkę budowlaną.
 • min. wkład własny to 25% wartości inwestycji,
 • max. okres kredytowania to 25 lat.

Warto jednak zaznaczyć, że dla niejednego klienta maksymalny okres spłaty może się okazać znacznie krótszy i wynieść np. tylko 10 lat.

mBank - kredyt hipoteczny

Kredyt w mBanku również jest możliwy do uzyskania przez dewelopera, a zobowiązanie charakteryzuje się tym, że:

 • min. wkład własny wynosi 30%, ale bank może zgodzić się na 25% wkładu własnego,
 • celem kredytu jest budowa osiedli mieszkaniowych, apartamentów, rezydencji oraz innych budynków,
 • okres kredytowania jest uzależniony od czasu budowy wraz z uwzględnieniem okresu, w którym deweloper zdoła sprzedać wszystkie lokale mieszkalne.

Klienci cenią sobie kredyt w mBanku również dlatego, że kredytodawca nie zwleka z rozpatrywaniem wniosków. 

Bank Pekao S.A. - kredyt hipoteczny

Także Bank Pekao S.A. ma w swojej ofercie kredyt, który na pewno spodoba się deweloperom, a który wygląda w sposób następujący:

 • celem finansowania jest budowa domków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych,
 • środki są wypłacane w transzach,
 • max. okres kredytowania wynosi 3 lata.

Spłata zobowiązania odbywa się w miarę sprzedawania mieszkań klientom

Jak dużo kosztuje kredyt deweloperski?

To, ile koniec końców klient zapłaci za kredyt deweloperski zależy w dużej mierze od oferty banku. Na pewno warto wiedzieć, że koszty kredytowe uzależnione są od:

 • oprocentowania,
 • RRSO,
 • prowizji i marży banku,
 • okresu kredytowania (im dłuższy, tym większy koszt),
 • wniesionego wkładu własnego (im wyższy, tym niższy koszt).

Warto w tym miejscu nadmienić, że banki niejednokrotnie pobierają prowizję zarówno za rozpatrzenie wniosku kredytowego, jak i za przyznanie kredytu.

Kredyt deweloperski - czy to się opłaca?

Jeżeli potrzebujesz środków do realizacji inwestycji deweloperskiej, to z całą pewnością kredyt z banku może być dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. I tak zarobisz na sprzedaży nieruchomości, więc po pierwsze - spłacisz bezproblemowo dług, a po drugie - będziesz mieć z tego zysk. Oczywiście nie sposób przewidzieć tego, co niespodziewane, jak np. krach na rynku nieruchomości. Jednakże jako biznesman z całą pewnością wiesz, że prowadzenie interesów zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem. 

Dodano: 12.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top