Kredyt hipoteczny – warunki wypłaty. Jak bank wypłaca kredyt hipoteczny?

Opublikowano: 02 Maj 2022 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Składając wniosek o kredyt hipoteczny pierwszą kwestią, jaką zwykle rozważamy nie jest sposób wypłaty środków z kredytu. W kredycie hipotecznym warunki ostateczne są określone w umowie. W trakcie ubiegania się o kredyt powinniśmy się zorientować jak będzie przebiegać wypłata środków. W przypadku kupna mieszkania, które jest gotowe do zamieszkania nie będzie to skomplikowane, ale przy kredycie na budowę domu sposób wypłaty może jest zupełnie inny.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyt hipoteczny – warunki wypłaty. Jak bank wypłaca kredyt hipoteczny?

Sposoby wypłaty środków z kredytu hipotecznego

Wyróżniamy dwa sposoby na uruchomienie kredytu hipotecznego. Środki mogą być wypłacone:

  • w całości, wówczas następuje jeden przelew kredytu hipotecznego,
  • w transzach, czyli w kilku przelewach w odstępie czasowym, zgodnie z ustaleniami umowy, 

To w jaki sposób odbędzie się wypłata kredytu hipotecznego zależy od tego czy nieruchomość na którą otrzymaliśmy kredyt już istnieje czy dopiero będziemy ją budować. Istotna będzie także kwestia remontu ze środków z kredytu. 

Wypłata środków jednorazowym przelewem a wypłata w transzach

W przypadku kredytu hipotecznego są dwa rodzaje wypłaty. Podczas kupna mieszkania lub domu, który już jest gotowy do zamieszkania zapewne otrzymamy jeden przelew. Bank zapłaci sprzedającemu. Najczęściej przelew od razu jest robiony na konto sprzedającego i zostaje nam się cieszyć własnymi czterema kątami i oczywiście terminowo spłacać raty kredytu! Natomiast jeśli w ramach kredytu na zakup nieruchomości zdecydujemy się również na remont transze dotyczące remontu mogą być wypłacone dla nas wraz z uruchomieniem środków dla sprzedającego. Jeśli remont będzie przebiegał w kilku etapach również od niego będą uzależnione transze.

Gdy zdecydujemy się budować dom wypłata kredytu będzie odbywać się w częściach. To w jakim czasie będą one wypłacane zależy od postępu prac na budowie. Najczęściej przy budowie domu otrzymamy harmonogram wypłaty środków – ustalany jest przed podpisaniem umowy o kredyt hipoteczny. Często zdarza się, że czas oczekiwania na kolejną transzę jest nieco dłuższy niż w harmonogramie. Bank może chcieć zweryfikować postęp prac budowy i sprawdzić czy konkrety etap prac jest zakończony.

Kredyt hipoteczny - kwota: 350 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 350 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 713 568,00 zł 2 378,56 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,21 % 1,99 % 804 663,00 zł 2 682,21 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,68 % 1,90 % 900 831,00 zł 3 002,77 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 902 100,00 zł 3 007,00 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,17 % 2,00 % 933 498,00 zł 3 111,66 zł

Czynności, które trzeba zrobić przed otrzymaniem środków

Podpisanie umowy to jedna z czynności, które trzeba wykonać by otrzymać środki z kredytu hipotecznego. Kolejną czynnością. którą musisz zrobić by otrzymać pieniądze jest podpisanie aktu notarialnego zakupu nieruchomości i wpłacenie wkładu własnego. Po dostarczeniu do banku dokumentów następuje wypłata środków. Wypłata środków może trwać od kilku do kilkunastu dni po podpisaniu umowy.

Co to jest karencja w kredycie hipotecznym?

Karencja oznacza opóźnienie w spłacie części kapitałowej raty. Płacimy raty w terminie ale spłacamy tylko odsetki i ubezpieczenie kredytu.

W kredycie hipotecznym przy wypłacie środków w transzach nie spłacamy pełnej raty do czasu wypłaty ostatniej transzy. Po wypłacie wszystkich środków zaczynamy płacić faktyczną ratę kredytu hipotecznego. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ do czasu zakończenia budowy większość z nas może wynajmować mieszkanie. Po zakończeniu możemy wprowadzić się do naszego domu i nasze miesięczne koszty będą mniejsze więc łatwiej będzie nam płacić cała ratę kredytu.

Czy bank może nie wypłacić kredytu po podpisaniu umowy kredytu?

Udzielenie kredytu w danym banku nie oznacza, że ten bank wypłaci nam środki bez względu na wszystko. Istnieją bowiem okoliczności, w których bank może zaniechać wypłaty. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, kiedy klient postąpił wbrew przepisom zawartym w umowie kredytowej. Musimy także wspomnieć o tym, że kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu dwóch tygodni od jej podpisania.

Choć klientowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy, to żeby tego uniknąć zawsze dokładnie sprawdźmy, czy zgadzają się przepisy umowy z ofertą. Zwróćmy uwagę na oprocentowanie, ile wynosi całkowity koszt kredytu, RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, itd.

Wypłata środków z kredytu hipotecznego - podsumowanie

Przy kredycie hipotecznym to jakie warunki będą wypłaty środków zależy od tego czy kupujemy mieszkanie czy dom z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Przed podpisaniem umowy doprecyzujmy wszystkie szczegóły i wyjaśnimy nasze wątpliwości. Pamiętajmy, aby po podpisaniu umowy kredytowej dopełnić wszystkie formalności w celu wypłaty środków. Zawsze są one wyraźnie sprecyzowane w umowie, w warunkach uruchomienia kredytu.

Jeśli sposób wypłaty określony jest w transzach to zapoznajmy się z harmonogramem wypłat. Ważne byśmy mogli zaplanować prace tak by zakończyć dany etap i nie było opóźnienia w wypłacie kolejnej transzy.

Zaktualizowano: 02.05.2022

Dodano: 02.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top