Kredyt hipoteczny – warunki wypłaty. Jak bank wypłaca kredyt hipoteczny?

Opublikowano: 02 Marzec 2021 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Składając wniosek o kredyt hipoteczny pierwszą kwestią, jaką zwykle rozważamy nie jest sposób wypłaty środków z kredytu. W kredycie hipotecznym warunki ostateczne są określone w umowie. Przed podpisaniem umowy powinniśmy się zorientować jak będzie przebiegać wypłata środków. W przypadku kupna mieszkania, które jest gotowe do zamieszkania nie będzie to skomplikowane, ale przy kredycie na budowę domu sposób wypłaty może jest zupełnie inny.

Kredyt hipoteczny – warunki wypłaty. Jak bank wypłaca kredyt hipoteczny?

Sposoby wypłaty środków z kredytu hipotecznego

Wyróżniamy dwa sposoby wypłaty środków z kredytu hipotecznego. Mogą być one wypłacone:

 • w całości - jednym przelewem,
 • w transzach – czyli w kilku przelewach w odstępie czasowym. 

To w jaki sposób odbędzie się wypłata kredytu hipotecznego zależy od tego czy nieruchomość na którą otrzymaliśmy kredyt już istnieje czy dopiero będziemy ją budować. Istotna będzie także kwestia remontu ze środków z kredytu

Wypłata środków jednorazowym przelewem a wypłata w transzach

Jak już wiemy są dwa rodzaje wypłaty środków z kredytu hipotecznego. Podczas kupna mieszkania lub domu, który już jest gotowy do zamieszkania zapewne otrzymamy jeden przelew. Bank zapłaci sprzedającemu. Najczęściej przelew od razu jest robiony na konto sprzedającego i zostaje nam się cieszyć własnymi czterema kątami i oczywiście terminowo spłacać raty kredytu! Natomiast jeśli w ramach kredytu na zakup nieruchomości zdecydujemy się również na remont transze dotyczące remontu mogą być wypłacone dla nas wraz z uruchomieniem środków dla sprzedającego. Jeśli remont będzie przebiegał w kilku etapach również od niego będą uzależnione transze.

Gdy zdecydujemy się budować dom wypłata kredytu będzie odbywać się w częściach. To w jakim czasie będą one wypłacane zależy od postępu prac na budowie. Najczęściej przy budowie domu otrzymamy harmonogram wypłaty środków – ustalany jest przed podpisaniem umowy o kredyt hipoteczny. Często zdarza się, że czas oczekiwania na kolejną transzę jest nieco dłuższy niż w harmonogramie. Bank może chcieć zweryfikować postęp prac budowy i sprawdzić czy konkrety etap prac jest zakończony.

Czynności, które trzeba zrobić przed otrzymaniem środków

Podpisanie umowy to jedna z czynności, które trzeba wykonać by otrzymać środki z kredytu hipotecznego. Kolejną czynnością. którą musisz zrobić by otrzymać pieniądze jest podpisanie aktu notarialnego zakupu nieruchomości i wpłacenie wkładu własnego. Po dostarczeniu do banku dokumentów następuje wypłata środków. Wypłata środków może trwać od kilku do kilkunastu dni po podpisaniu umowy.

Co to jest karencja w kredycie hipotecznym?

Karencja - oznacza opóźnienie w spłacie części kapitałowej raty. Płacimy raty w terminie ale spłacamy tylko odsetki i ubezpieczenie kredytu.

W kredycie hipotecznym przy wypłacie środków w transzach nie spłacamy pełnej raty do czasu wypłaty ostatniej transzy. Po wypłacie wszystkich środków zaczynamy płacić faktyczną ratę kredytu hipotecznego. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ do czasu zakończenia budowy większość z nas może wynajmować mieszkanie. Po zakończeniu możemy wprowadzić się do naszego domu i nasze miesięczne koszty będą mniejsze więc łatwiej będzie nam płacić cała ratę kredytu.

Wypłata środków z kredytu hipotecznego - podsumowanie

Przy kredycie hipotecznym to jakie warunki będą wypłaty środków zależy od tego czy kupujemy mieszkanie czy dom który jest gotowy do zamieszkania albo czy chcemy budować nieruchomość. Przed podpisaniem umowy doprecyzujmy wszystkie szczegóły i wyjaśnimy nasze wątpliwości. Pamiętajmy, aby po podpisaniu umowy kredytowej dopełnić wszystkie formalności w celu wypłaty środków. Zawsze są one wyraźnie sprecyzowane w umowie, w warunkach uruchomienia kredytu. Jeśli sposób wypłaty określony jest w transzach to zapoznajmy się z harmonogramem wypłat. Ważne byśmy mogli zaplanować prace tak by zakończyć dany etap i nie było opóźnienia w wypłacie kolejnej transzy.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)


 • Avatar maniak_komputerowy

  maniak_komputerowy
  06.04.2021 07:58:49

  Co jeśli opóźni się budowa mojego domu?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor maniak_komputerowy
  06.04.2021 10:25:47

  Jeśli dany etap będzie nieskończony bank może wstrzymać wypłatę kolejnego transzy do momentu zakończenia obecnego etapu.

 • Avatar 1993

  1993
  05.04.2021 16:24:54

  Zawsze wydawało mi się że wypłata kredytu hipotecznego to prostsza sprawa, a tu proszę niespodzianka.

  Odpowiedź
 • Avatar Mila87

  Mila87
  04.04.2021 06:20:08

  Czy wypłata środków z kredytu hipotecznego jak chce kupić mieszkanie pójdzie na moje konto bankowe?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Mila87
  04.04.2021 11:15:05

  Najczęściej przelew zostaje wysłany bezpośrednio na rachunek bankowy sprzedającego mieszkanie.

 • Avatar Anna O

  Anna O
  30.03.2021 15:11:31

  Czy przy budowie domu możemy zmienić wypłatę środków na jeden w całości?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Anna O
  30.03.2021 18:14:46

  Niestety przy budowie domu środki z kredytu są wypłacane w transzach.

 • Avatar Karol

  Karol
  16.03.2021 10:27:43

  Pytanie trochę w temacie: mam dom w dobrej okolicy. Pojawił się kupiec, który daje dobrą cenę. Od jakiegoś czasu myślałem o przeprowadzce gdzie indziej. Chcę teraz skorzystać z okazji i sprzedać dom. Pytanie tylko czy to, że mam hipotekę nie przekreśli całej operacji i czy kupiec nie zrezygnuje z tego powodu?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Karol
  16.03.2021 11:53:18

  Tak, sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym jest możliwa. Należy uzyskać z banku zaświadczenie o kredycie oraz promesę banku w której bank oświadcza, że po spłacie kredytu wykreśli hipotekę.

Top