Niewiarygodne przypadki kredytowe

Opublikowano: 28 Paź 2021 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Banki i instytucje pozabankowe oprócz typowych źródeł dochodu są w stanie finansować również bardziej nietypowe przypadki. Dla wielu instytucji pożyczkowych klient nie musi być osobą z krystaliczną historią kredytową, gdy posiada konkretny cel finansowania i wiarygodne źródło dochodów. Dziś pokażemy na przykładach kilka niewiarygodnych przypadków kredytowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie nietypowe źródła dochodu akceptują banki, 
  • czy osoba z zajęciem komorniczym otrzyma pożyczkę, 
  • poznasz ciekawy przypadek dotyczący kredytu hipotecznego. 
     

Nietypowe źródło dochodu - nie ma problemu! 

Jednym z ciekawszych było zapytanie o dość nietypowe źródło dochodu i możliwość finansowania dla kredytu gotówkowego właśnie na tej podstawie. Była to mianowicie wygrana w loterii „Ekstra Pensja”. Najpierw dokładnie dowiedzieliśmy się co to za szczęśliwy los. Okazało się, że "Ekstra pensja" to specjalna gra lotto, w której można uzyskać dodatkowe comiesięczne wynagrodzenie nawet przez kolejnych 20 lat. Brzmiało to bardzo ciekawie - nawet sama chciałam spróbować szczęścia i wysłać kupon. Ale do rzeczy. Nasz Klient otrzymuje co miesiąc na swoje konto 4 500 zł z tego tytułu przez okres 20 lat. Rozesłaliśmy pytanie o możliwość finansowania przed złożeniem wniosku. W jednym banku otrzymaliśmy odpowiedź: „Niestety nie bierzemy pod uwagę takich wygranych, ponieważ jest to traktowane jako finansowanie hazardu”. W rezultacie udało nam się jednak znaleźć jeden bank, który mógł uznać to źródło dochodu przy ocenie zdolności kredytowej. Bank poprosił o dokument potwierdzający przyznanie nagrody plus ostatnie potwierdzenie wpłaty. Tak więc z pozoru niemożliwe – okazało się jednak realne do zrealizowania.

Kredyt hipoteczny wprost z USA

Kolejnym niestandardowym przypadkiem jest Klient, który był zainteresowany kredytem hipotecznym na zakup domu. Niby nic nietypowego, ale ów Klient mieszka w USA, nie ma ustalonego pełnomocnika, jest w dość podeszłym wieku i podobno próbował w innych instytucjach, gdzie odmówili mu pomocy. Klient został przekazany do doradcy hipotecznego, gdzie ma aktywnie procesowany wniosek. Okazało się, że wystarczy tylko polski pełnomocnik i gotowość do zameldowania się w Polsce.

Kredyt hipoteczny - kwota: 550 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 550 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 989 604,00 zł 4 123,35 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,25 % 1,99 % 1 100 239,20 zł 4 584,33 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 1 212 367,20 zł 5 051,53 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,71 % 1,90 % 1 213 665,60 zł 5 056,94 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,20 % 2,00 % 1 252 384,80 zł 5 218,27 zł

Sprawdź, czy kredyt został spłacony w całości! 

Ten przypadek pokazuje, jak bardzo ważne jest dbanie o prawidłowe zamknięcie zobowiązania w przypadku konsolidacji. Klientka złożyła wniosek kredytowy, gdzie po analizie raportu BIK okazało się, że ma widoczną wysoką pożyczkę pozabankową, która znacznie obciążała jest zdolność kredytową. Uniemożliwiała tym samym wzięcie wnioskowanego kredytu. Pożyczka była spłacona już kilka miesięcy wcześniej. Klientka nie miała już żadnych dokumentów pożyczkowych, tym bardziej, że umowa przyszła do niej jedynie e-mailem, 4 lata temu. Żadnego harmonogramu. Dzięki determinacji naszego doradcy kredytowego i kilkudniowym rozmowom z bankiem udało się zdobyć zestaw dokumentów, który uwiarygodnił fakt wcześniejszego zamknięcia pożyczki i klientka otrzymała kredyt w banku.

Ale ja nie chce zostać współkredytobiorcą! 

Kolejna nietypowa sytuacja była związana z kredytem hipotecznym. Klientka, która była właścicielką działki chciała, aby jej partner wziął kredyt hipoteczny na budowę domu na jej działce. Klient nie posiadał wkładu własnego, a klientka nie chciała przystąpić do kredytu. W tej historii niestety nie ma pozytywnego zakończenia po wielu kontaktach z bankami nie było zgody na udzielanie kredytu bez właścicielki działki, klientka nadal nie wyrażała zgody na bycie współkredytobiorcą mimo długiej rozmowy. Niestety w tej sytuacji nie mogliśmy nic więcej dla nich zrobić.

Zajęcie komornicze a kredyt 

Kolejny przypadek to klient posiadający stały dochód w wysokości 2,5 tys. złotych, pracujący od kilku lat w tej samej firmie, obecnie nie posiadający aktywnej pożyczki, ale mający zajęcia komornicze na kredycie, który poręczył. Starał się o pożyczkę w kilku instytucjach bankowych oraz pozabankowych, ale niestety ze względu na negatywny wpis w BIK nie mógł otrzymać finansowania. Klienta interesowała drobna pożyczka do 1000 zł na okres miesiąca. Mając w ofercie pożyczki krótkoterminowe nie weryfikujące baz, mogliśmy klientowi ją zaproponować. Ucieszyły go warunki, które zaakceptował i po podpisaniu umowy gotówkę otrzymał na konto.

Gospodarstwo rolnicze w pilnej potrzebie kredytowej 

Ostatnim, niestandardowym przypadkiem jest rolnik prowadzący działalność gospodarczą ze sporymi miesięcznymi dochodami, ale z wpisami w bazach. Klient potrzebował kredytu na dużą kwotę. Chciał dokupić kolejne gospodarstwo rolne wraz z zapleczem potrzebnym do rozszerzenia prowadzonej działalności. Ze względu na wpisy w bazach nie było możliwości uzyskania kredytu w banku. Klient został skierowany do agenta, który zaproponował mu pożyczkę pozabankową dla rolnika pod zastaw posiadanych już nieruchomości. Firma pożyczkowa widziała duży potencjał w rozwoju gospodarstwa i też dochody, jakie rolnik może osiągnąć w przyszłości. Pożyczka została udzielona.

Podsumowanie 

Świat kredytów bankowych i pożyczek to nie tylko proste, sztampowe przypadki finansowania. Każdy klient to odrębna historia, czasami mocno odbiegająca od standardowych przypadków. Mamy nadzieję, że dodaliśmy trochę więcej wiary w finansowe możliwości dla tych, którzy mają przed sobą plany albo nietypową sytuację dochodową czy majątkową! 

Tagi: kredyt dla rolnikakredyt hipotecznypożyczka pozabankowa

Zaktualizowano: 09.09.2022

Dodano: 28.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top