Rata balonowa. Czym jest?

Opublikowano: 29 Lis 2019 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jednym z elementów, które charakteryzują kredyt lub pożyczkę jest sposób spłaty. Tych wyróżniamy kilka – w kontekście kredytu możemy mówić o racie odsetkowej, kapitałowo odsetkowej lub racie balonowej. Pożyczki pozabankowe najczęściej spłacane są jedną ratą (tzw. chwilówki), ratą równą kapitałowo odsetkową, ratą odsetkową lub ratą balonową. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się ostatniemu rodzajowi raty. Czym jest rata balonowa?

rata balonowa

Dwie kategorie harmonogramów

Gdybyśmy mieli dokonać kategoryzacji i podzielić wszystkie rodzaje spłat na dwa rodzaje prawdopodobnie wyróżnilibyśmy z jednej strony te, w których kapitał spłacany jest wraz z odsetkami w pewnej określonej i przewidywalnej formie. Z drugiej strony postawilibyśmy te rodzaje, które wymagają od nas spłaty odsetek, a kapitał spłacany jest tylko raz na jakiś czas w formie mniej lub bardziej ustrukturyzowanej i zapisanej w harmonogramie. Do pierwszej kategorii rat zaliczylibyśmy ratę równą kapitałowo odsetkową oraz ratę malejącą. W drugiej grupie znalazły by się wszystkie raty odsetkowe oraz rata balonowa.

Dziś płacisz część, część oddajesz w przyszłości

Rata balonowa to nic innego jak odroczenie spłaty kapitału. W najpopularniejszych formach występuje jako kredyt z ratą odsetkową w którym wskazany jest moment spłaty kapitału lub kredyt na zakup jakiegoś przedmiotu, gdzie wnosimy ustalony wkład własny, spłacamy odsetki i w ustalonym terminie płacimy pozostały do spłaty kapitał. 

Kredyt z ratą balonową ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na odroczenie spłaty części lub całości kapitału o ustalony w umowie okres.

„Zapłać 50% dziś, a pozostałe 50% oddasz po roku”

Wszyscy znamy hasła marketingowe typu zapłacić dziś część, a resztę oddasz później. Konstrukcja kredytowa, która stoi za tymi hasłami to nic innego, jak kredyt z ratą balonową. Forma ta jest bardzo popularna w przypadku zakupu samochodów lub różnego rodzajów sprzętu. Dealer kusi nas ofertą, w ramach której już dziś możemy wyjechać z salonu nowym pojazdem wpłacając jedynie procent jego wartości. W ustalony terminie będziemy jednak musieli dopłacić resztę. W międzyczasie będziemy spłacać odsetki, których wysokość uzależniona jest od oprocentowania kredytu samochodowego. Oczywiście kredytodawca może nam zaproponować ofertę 0%. Wtedy nie będzie odsetek. Każde oprocentowanie powyżej zera wymusi jednak na nas zapłatę comiesięcznej raty. 

Zdolność kredytowa przy racie balonowej

Niezależnie od konstrukcji bank zawsze przy wnioskowaniu o kredyt sprawdzi naszą zdolność kredytową. Zweryfikuje zatem, czy jesteśmy w stanie spłacać zobowiązanie oraz czy nie mamy zaległości w spłacie bieżących. Najczęściej poprosi również o udokumentowanie naszych dochodów. W tym kontekście procedura nie będzie się wiele różniła od tradycyjnego kredytu. Jedynie co, z racji konstrukcji bank może trochę inaczej liczyć samą zdolność do spłaty. Sięgając po finansowanie na nowy samochód w salonie samochodowym możemy się również spotkać z uproszczoną procedurą zakupu co najczęściej oznacza szybszy proces i mniej formalności. Często wynika to z faktu, że dana marka pojazdów może mieć w swojej grupie bank, który finansuje ich zakup. Przykładem może być Toyota i Toyota Bank lub Volkswagen i Volkswagen Bank.

W każdym kredycie liczona jest zdolność kredytowa. Jeżeli chcemy uzyskać preferencyjne warunki kredytu z ratą balonową na samochód warto skorzystać z oferty jednego z dealerów.

Kto jest właścicielem pojazdu kupowanego w konstrukcji balonowej

W kontekście praw własności zakup pojazdu w oparciu o kredyt z ratą balonową nie różni się znacznie od kredytu samochodowego. Bank wpisze się do dowodu rejestracyjnego pojazdu, aby mieć pewność odzyskania całości zobowiązania. Dla nas oznacza to ograniczone prawo do rozporządzania pojazdem. Możemy być jego użytkownikiem, ale nie możemy go sprzedać.

samochód w racie balonowej

Nowy samochód po okresie trwania umowy

W ramach niektórych konstrukcji mamy możliwość wyboru, co zrobić po zakończeniu umowy. Kredytodawca może dopuścić sytuację, w której nie dokonujemy wykupu pojazdu, a oddajemy go. W ramach umowy mamy jednak możliwość wyboru nowego pojazdu, którego staniemy się użytkownikiem. To coraz bardziej popularna forma zakupu pojazdu. Daje wygodę użytkowników ponieważ np. w miesięcznej racie zawarte są koszty serwisów, ale może wiązać się z dodatkowymi obostrzeniami np. związanymi z maksymalnym limitem kilometrów, który możemy zrobić

Rata balonowa - o czym należy pamiętać?

Kredyt z ratą balonową nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Cenić go sobie na pewno będą te osoby, które wolną mieć niższe zobowiązania miesięczne. Z drugiej jednak strony należy się liczyć z potrzebą gromadzenia kapitału na spłatę ostatniej raty. Kredyt tego typu to też najczęściej wyższe opłaty niż standardowe zobowiązanie. Większe jest bowiem ryzyko dla banku związane z brakiem ostatecznego rozliczenia zobowiązania. 

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 29.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Rata równa i malejąca. Jakie są różnice?

Rata równa i malejąca. Jakie są różnice?

09 Lis 2020Autor: Aleksandra Jakubowska

Większość ludzi posiada zobowiązania wobec instytucji finansowych lub banków. Każdy potencjalny klient banku decydując się na kolejny kredyt lub pożyczkę szuka atrakcyjnej oferty, która nie obciąży zbyt mocno jego domowego budżetu. Rata kredytu będzie spłacana przez nas co miesiąc i zwykle w okresie kilku lub kilkudziesięciu następnych miesięcy. Na co musimy zwrócić uwagę, by nie nadwyrężać swojego comiesięcznego planu finansowego? Idąc do banku nie zawsze zastanawiamy się nad wyborem: raty równe czy raty malejące. W pierwszej kolejności patrzymy na inne składniki kredytu, czyli jakie jest oprocentowanie czy koszty prowizji i ubezpieczenia. O co chodzi w definicji raty równej lub malejącej i jaki ma ona wpływ na kredyt?

Czytaj więcej
Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

24 Paź 2019Autor: Ewa Ostrowska - Lech

Kredyt samochodowy bez weryfikacji bazy BIK? Zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe, aby sfinansować zakup auta mimo, iż w przeszłości posiadałeś problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań? Otóż można! Kredyt samochodowy bez BIK to sposób na własne cztery kółka już dziś! 

Czytaj więcej
Top