Rata balonowa. Czym jest?

Opublikowano: 29 Lis 2019 Wojciech Zieliński 6 min. czytania

Kategoria: KredytyKredyty samochodowe

Jednym z elementów, które charakteryzują kredyt lub pożyczkę jest sposób spłaty. Tych wyróżniamy kilka – w kontekście kredytu możemy mówić o racie odsetkowej, kapitałowo odsetkowej lub racie balonowej. Pożyczki pozabankowe najczęściej spłacane są jedną ratą (tzw. chwilówki), ratą równą kapitałowo odsetkową, ratą odsetkową lub ratą balonową. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się ostatniemu rodzajowi raty. Czym jest rata balonowa?

Dwie kategorie harmonogramów

Gdybyśmy mieli dokonać kategoryzacji i podzielić wszystkie rodzaje spłat na dwa rodzaje prawdopodobnie wyróżnilibyśmy z jednej strony te, w których kapitał spłacany jest wraz z odsetkami w pewnej określonej i przewidywalnej formie. Z drugiej strony postawilibyśmy te rodzaje, które wymagają od nas spłaty odsetek, a kapitał spłacany jest tylko raz na jakiś czas w formie mniej lub bardziej ustrukturyzowanej i zapisanej w harmonogramie. Do pierwszej kategorii rat zaliczylibyśmy ratę równą kapitałowo odsetkową oraz ratę malejącą. W drugiej grupie znalazły by się wszystkie raty odsetkowe oraz rata balonowa.

Dziś płacisz część, część oddajesz w przyszłości

Rata balonowa to nic innego jak odroczenie spłaty kapitału. W najpopularniejszych formach występuje jako kredyt z ratą odsetkową w którym wskazany jest moment spłaty kapitału lub kredyt na zakup jakiegoś przedmiotu, gdzie wnosimy ustalony wkład własny, spłacamy odsetki i w ustalonym terminie płacimy pozostały do spłaty kapitał. 

Kredyt z ratą balonową ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na odroczenie spłaty części lub całości kapitału o ustalony w umowie okres.

„Zapłać 50% dziś, a pozostałe 50% oddasz po roku”

Wszyscy znamy hasła marketingowe typu zapłacić dziś część, a resztę oddasz później. Konstrukcja kredytowa, która stoi za tymi hasłami to nic innego, jak kredyt z ratą balonową. Forma ta jest bardzo popularna w przypadku zakupu samochodów lub różnego rodzajów sprzętu. Dealer kusi nas ofertą, w ramach której już dziś możemy wyjechać z salonu nowym pojazdem wpłacając jedynie procent jego wartości. W ustalony terminie będziemy jednak musieli dopłacić resztę. W międzyczasie będziemy spłacać odsetki, których wysokość uzależniona jest od oprocentowania kredytu samochodowego. Oczywiście kredytodawca może nam zaproponować ofertę 0%. Wtedy nie będzie odsetek. Każde oprocentowanie powyżej zera wymusi jednak na nas zapłatę comiesięcznej raty. 

Zdolność kredytowa przy racie balonowej

Niezależnie od konstrukcji bank zawsze przy wnioskowaniu o kredyt sprawdzi naszą zdolność kredytową. Zweryfikuje zatem, czy jesteśmy w stanie spłacać zobowiązanie oraz czy nie mamy zaległości w spłacie bieżących. Najczęściej poprosi również o udokumentowanie naszych dochodów. W tym kontekście procedura nie będzie się wiele różniła od tradycyjnego kredytu. Jedynie co, z racji konstrukcji bank może trochę inaczej liczyć samą zdolność do spłaty. Sięgając po finansowanie na nowy samochód w salonie samochodowym możemy się również spotkać z uproszczoną procedurą zakupu co najczęściej oznacza szybszy proces i mniej formalności. Często wynika to z faktu, że dana marka pojazdów może mieć w swojej grupie bank, który finansuje ich zakup. Przykładem może być Toyota i Toyota Bank lub Volkswagen i Volkswagen Bank.

W każdym kredycie liczona jest zdolność kredytowa. Jeżeli chcemy uzyskać preferencyjne warunki kredytu z ratą balonową na samochód warto skorzystać z oferty jednego z dealerów.

Kto jest właścicielem pojazdu kupowanego w konstrukcji balonowej

W kontekście praw własności zakup pojazdu w oparciu o kredyt z ratą balonową nie różni się znacznie od kredytu samochodowego. Bank wpisze się do dowodu rejestracyjnego pojazdu, aby mieć pewność odzyskania całości zobowiązania. Dla nas oznacza to ograniczone prawo do rozporządzania pojazdem. Możemy być jego użytkownikiem, ale nie możemy go sprzedać.

samochód w racie balonowej

Nowy samochód po okresie trwania umowy

W ramach niektórych konstrukcji mamy możliwość wyboru, co zrobić po zakończeniu umowy. Kredytodawca może dopuścić sytuację, w której nie dokonujemy wykupu pojazdu, a oddajemy go. W ramach umowy mamy jednak możliwość wyboru nowego pojazdu, którego staniemy się użytkownikiem. To coraz bardziej popularna forma zakupu pojazdu. Daje wygodę użytkowników ponieważ np. w miesięcznej racie zawarte są koszty serwisów, ale może wiązać się z dodatkowymi obostrzeniami np. związanymi z maksymalnym limitem kilometrów, który możemy zrobić

Rata balonowa - o czym należy pamiętać?

Kredyt z ratą balonową nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Cenić go sobie na pewno będą te osoby, które wolną mieć niższe zobowiązania miesięczne. Z drugiej jednak strony należy się liczyć z potrzebą gromadzenia kapitału na spłatę ostatniej raty. Kredyt tego typu to też najczęściej wyższe opłaty niż standardowe zobowiązanie. Większe jest bowiem ryzyko dla banku związane z brakiem ostatecznego rozliczenia zobowiązania. 

Zaktualizowano: 03.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top