Alior Bank - kredyt hipoteczny

Opublikowano: 10 Lut 2022 Sylwia Chrószcz 16 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

O kredycie na zakup mieszkania lub budowę domu jest wiele artykułów, dlatego dziś skupimy się na jednym banku, który ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Dowiemy się co proponuje Alior Bank dla klientów, którzy są zainteresowani skorzystaniem z kredytu hipotecznego. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyt hipoteczny Alior Bank

Alior Bank kredyt hipoteczny - podstawowe informacje 

Bank oferuje kredyty hipoteczne, które klient może przeznaczyć na:

 • cel mieszkaniowy,
 • konsolidację kredytów,
 • refinansowanie kosztów mieszkaniowych,
 • cel dowolny lub komercyjny.

W momencie złożenia wniosku do banku trzeba określić na co chcemy przeznaczyć środki - czyli określić cel kredytowania.

O kredyt hipoteczny w Alior Bank może starać się:

 • osoba fizyczna,
 • osoba pełnoletnia,
 • klient, który uzyskuje dochód z akceptowanego źródła przez bank.

Kredyt hipoteczny Alior Bank jest udzielany w poniższych walutach, w zależności od dochodu klienta:

 • złotówkach (PLN),
 • euro (EUR),
 • dolarach amerykańskich (USD).

Dla osób otrzymujących dochód z zagranicy Bank oferuje tylko kredyt na cel mieszkaniowy. Alior Bank udziela kredytu hipotecznego w walucie, w której klient otrzymuje dochód. Jeżeli osoba starająca się o kredyt hipoteczny zarabia w EUR, to kredyt będzie udzielony w tej samej walucie co zarabia klient.

Oferty kredytu hipotecznego w Alior Bank 

Alior Bank ma kilka ofert kredytów hipotecznych. Każdy klient może znaleźć odpowiednią, która będzie spełniała jego potrzeby.

„Własne M w wielkim mieście”

Oferta jest przeznaczona dla osób, które chcą kupić dom lub mieszkanie w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie lub Wrocławiu. Kredyt hipoteczny może być udzielony od 100 000 do 700 000 złotych. W tej ofercie marża może być już na poziomie 1,85%, a RRSO może wynosić 3,81%.

Kredyt hipoteczny „Megahipoteka”

Oferta posiada szeroki zakres kredytowania. Środki mogą być przeznaczone na cel mieszkaniowy, refinansowanie kosztów, konsolidację, cel komercyjny, jak również na cel dowolny. Kredyt hipoteczny jest udzielany w walutach PLN/EUR/USD. Marża od 2,19%, RROS 4,16%.

„Własne EKO M”

Kredyt hipoteczny jest udzielany w PLN, przeznaczony na budowę lub kupno nieruchomości. By móc skorzystać z tej oferty trzeba złożyć wniosek o udzielenie kredytu Megahipoteka wraz z certyfikatem energetycznym. W dokumencie musi występować informacja, że nieruchomość spełni wymogi energooszczędności.

Gdzie możemy uzyskać kredyt hipoteczny Alior Bank?

O kredyt hipoteczny z Alior Bank możemy starać się bezpośrednio w oddziale banku lub składając wniosek przez stronę internetową banku – wypełniamy formularz i czekamy na kontakt z banku.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośrednika finansowego. Udajemy się do jego biura albo spotykamy w umówionym miejscu, wypełniamy wniosek, dostarczamy dokumenty dochodowe i dokumenty dotyczące nieruchomości, a następnie czekamy na decyzję z banku. Skorzystanie z usług doradcy finansowego jest dobrym pomysłem dla osób, które nie maja czasu chodzić do banku, z pośrednikiem możemy się umówić w dogodnym dla nas terminie i godzinie, która będzie nam odpowiadać.

Zarówno w oddziale jak i u pośrednika znajdziemy profesjonalną obsługę i pomoc. Tam też poznamy odpowiedzi na nurtujące pytania.

Kredyt hipoteczny - kwota: 350 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 350 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 713 568,00 zł 2 378,56 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,21 % 1,99 % 804 663,00 zł 2 682,21 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,68 % 1,90 % 900 831,00 zł 3 002,77 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 902 100,00 zł 3 007,00 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,17 % 2,00 % 933 498,00 zł 3 111,66 zł

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Alior Bank 

Ubezpieczenie pomostowe – zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia pomostowego, występuje do momentu wpisu hipoteki na rzecz banku.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – przedmiotem ubezpieczenia jest spłata części kredytu udzielonego przez bank, która stanowi różnice między wymaganym wkładem własnym, a wkładem wniesionym przez klienta. 

Ubezpieczenie na życie – obejmuje ono zgon oraz wystąpienie u ubezpieczającego w okresie odpowiedzialności niezdolności do samodzielnej egzystencji, będącej następstwem nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Skorzystanie z ubezpieczenia pozwala na obniżenie marży banku. 

Ubezpieczenie nieruchomości – obejmuje nieruchomość, do wyboru jest kilka wariantów ubezpieczenia. Ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe przy zawieraniu kredytu hipotecznego w celu zabezpieczenia interesów banku na wypadek zdarzeń losowych np. pożaru nieruchomości. 

Proces kredytowy w Alior Bank – krok po kroku

 1. Złożenie wniosku kredytowego o kredyt hipoteczny na podstawie deklarowanych danych przez klienta – wstępna decyzja kredytowa. 
 2. Po wstępnej pozytywnej decyzji należy przedstawić komplet dokumentacji wymaganej przez bank – jeśli dokumenty są kompletne wniosek kierowany jest na analizę.
 3. Analiza wniosku kredytowego trwa do 21 dni od daty złożenia kompletnego wniosku z wymaganymi dokumentami.
 4. Przedstawienie umowy plus ewentualne negocjacje z bankiem dotyczące oferty, warunków oraz ceny kredytu.
 5. Podpisanie umowy. 
 6. Kompletowanie wymogów do uruchomienia kredytu hipotecznego. 
 7. Uruchomienie kredytu hipotecznego, gdy wszystkie warunki zostają spełnione.

Ogólne warunki w Alior Bank dla kredytu hipotecznego

Bank może udzielić kredytu hipotecznego osobie, która ukończyła 18 rok życia. Maksymalny wiek kredytobiorcy jest określony do 80 roku życia. Maksymalna ilość wnioskodawców o wspólny kredyt wynosi 6 osób, z 3 różnych gospodarstw domowych. Kwota kredytu od 100 000 zł do 3 mln złotych.

Wkład własny

W zależności od waluty kredytów, bank wymaga inną wysokość wkłady własnego:

 • 10% dla kredytu w PLN,
 • 78% dla kredytu w EUR,
 • 68% dla kredytu w USD. 

Cel kredytu hipotecznego

Cel kredytu hipotecznego, czyli na co możemy przeznaczyć środki:

 1. Cel mieszkaniowy – środki możemy przeznaczyć m.in. na:
  1. zakup lokalu/ budynku mieszkalnego, nieruchomości gruntowej zabudowanej lub niezabudowanej,
  2. budowę/rozbudowę nieruchomości mieszkalnej,
  3. modernizację nieruchomości mieszkalnej,
  4. remont lub wykończenie,
  5. sfinansowanie opłat dotyczących transakcji nabycia prawa własności. 
 2. Cel konsolidacyjny - środki możemy przeznaczyć na spłatę aktywnych zobowiązań. Zobowiązania nie mogą być związane z prowadzoną przez klienta działalnością  gospodarczą lub rolniczą.
 3. Cel konsumpcyjny - środki możemy przeznaczyć na dowolny cel np. kupno samochodu czy wyjazd na wakacje. UWAGA! Cel nie może być związany z prowadzoną przez klienta działalnością  gospodarczą lub rolniczą!
 4. Cel komercyjny -  środki możemy przeznaczyć na m.in.:
  1. zakup lokalu użytkowego lub budynku handlowego,
  2. budowę lub wykończenie lokalu użytkowego lub budynku handlowego

      5. Cel mieszany – łączy cele mieszkaniowe z innymi np. konsolidacyjnym.

Maksymalny okres kredytowania 

W przypadku celu mieszkaniowego, konsolidacyjnego, konsumpcyjnego i mieszanego - wynosi 360 miesięcy. Dla celu komercyjnego wynosi 300 miesięcy. 

Sposób spłaty

Raty równe – raty przez cały okres spłaty są równe (rata może się zmienić przy zmianie stawki poziomu WIBOR).

Raty malejące – początkowe raty są wyższe od następnych, znacznie rzadziej stosowane.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Bank daje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Jeśli chcemy spłacić kredyt hipoteczny przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu, pobiera on jednak prowizję za częściową lub całkowitą spłatę kredytu hipotecznego, wynosi ona 2,5% od kwoty przedterminowej spłaty, minimum 100 zł.

Przewalutowanie kredytu

Czynność jaką jest przewalutowanie kredytu jest objęta prowizją, która wynosi 1% od kwoty przewalutowanej.

Akceptowane źródła dochodu 

Alior Bank akceptuje dochody takie, jak:

 • umowa o pracę na czas nieokreślony i określny -  dochód uzyskiwany od 3 miesięcy u danego pracodawcy lub 1 miesiąc pod warunkiem przedstawienia dokumentów potwierdzających ciągłość pracy. W przypadku osób, które pracują w firmie rodzinnej umowa musi trwać od 6 miesięcy,
 • umowa o pracę na czas nieokreślony i określny zza granicy – w przypadku klientów zatrudnionych w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii minimalny okres zatrudnienia wynosi 60 miesięcy w danym kraju, w przypadku innych krajów poza granicą Polski umowa musi trwać od 3 miesięcy u tego samego pracodawcy, ale cały okres zatrudnienia w tym kraju nie może być krótszy niż 6 miesięcy,
 • działalność gospodarcza – działalność jest prowadzona od 12 miesięcy (zarejestrowana w Polsce) lub od minimum 3 miesięcy po warunkiem udokumentowania przejścia z umowy o pracę na działalność gospodarczą, umowa trwała minimum 6 miesięcy. UWAGA! Działalność musi podsiadać PKD które akceptuje bank.
 • emerytura i renta - od pierwszego dnia trwania, pod warunkiem, że świadczenie nie podlega zawieszeniu, ograniczeniu czy cofnięciu, 
 • umowa zlecenie i umowa o dzieło – dochód uzyskiwany minimum od 12 miesięcy, 
 • świadczenie przedemerytalne - od pierwszego dnia trwania, pod warunkiem, że świadczenie nie podlega zawieszeniu, ograniczeniu czy cofnięciu, 
 • renta strukturalna – od pierwszego dnia trwania, pod warunkiem że świadczenie nie podlega zawieszeniu, ograniczeniu czy cofnięciu, 
 • kontrakt marynarski – zatrudnienie minimum od 12 miesięcy, 
 • wynajem nieruchomości – uzyskiwanie dochodu od 12 miesięcy, umowy mogą być zawieranie z różnymi najemcami, obecna umowa najmu nie może być krótsza niż 3 miesiące po dacie złożenia wniosku kredytowego, 
 • działalność rolnicza – uzyskiwanie dochodu jest od co najmniej 12 miesięcy, 
 • kontrakt menadżerski – kontrakt musi trwać minimum 12 miesięcy. Wniosek można złożyć gdy umowa jest od 3 miesięcy i do końca daty zatrudnienia nie zostało mniej niż 4 miesiące, 
 • mianowanie lub powołanie – umowa musi być zawarta na co najmniej 12 miesięcy. Wniosek można złożyć gdy umowa jest od 3 miesięcy i do końca daty zatrudnienia nie zostało mniej niż 4 miesiące.

Umowa kredytowa - na co zwrócić szczególną uwagę?

Podpisanie umowy o kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest ją przeczytać, wiadomo jest ona długa i dokładne przeczytanie jej zajmuje sporo czasu. Watro jednak zwrócić uwagę na parę bardzo istotnych kwestii.

 1. Wysokość wkładu własnego – upewnijmy się, że mamy wkład własny na poziomie, o który jest mowa w umowie kredytowej. Jest to ważne by mieć nie mniej niż jest wpisane w umowę w przeciwnym razie możemy mieć kłopoty z uruchomieniem kredytu.
 2. Wysokość oprocentowania – warto sprawdzić wysokość odsetek, ponieważ mają one wpływ na całkowity koszt kredytu.
 3. Wysokość RRSORzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – przedstawia roczny koszt kredytu.
 4. Wysokość prowizji bankowej – jest to kwota jaką, bank pobierze za udzielenie kredytu hipotecznego.
 5. Okres kredytowania – sprawdźmy na ile rat kredyt jest rozłożony, czy zgadza się to z wcześniejszymi ustaleniami.
 6. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – koszt ubezpieczenia podnosi koszty całkowite kredytu dlatego sprawdźmy, ile wynosi wysokość ubezpieczanie i co obejmuje jego zakres.
 7. Raty równe czy malejące – upewnijmy się, że sposób spłaty rat jest taki jaki ustalaliśmy wcześniej z doradcą, ponieważ ich sposób spłaty różni się od siebie.
 8. Całkowity koszt kredytu – całkowita kwota, którą musimy oddać bankowi

Wady i zalety kredytu hipotecznego Alior Bank

Ogromną zaletą skorzystania z kredytu hipotecznego w Alior Bank jest dostępny niski wkład hipoteczny bez dodatkowych warunków, jeśli nie mam za wiele środków to Alior Bank wychodzi naprzeciw z propozycją. Dostępne jest udzielenie kredytu w trzech obcych walutach, bank akceptuje dochód zza zagranicy, co otwiera możliwość skorzystania z kredytu osobom, które pracują poza granicami Polski. Alior Bank posiada długi okres kredytowania oraz maksymalny wiek kredytobiorcy - aż do 80 raku życia. Bank posiada szybki proces kredytowy, minimum formalności, więc jeśli zależy nam na czasie warto złożyć wniosek o kredyt hipoteczny do Alior Bank. Bank daje możliwość dodatkowej opcji zabezpieczenia kredytu inną nieruchomością, może ona należeć do osoby trzeciej. 

Największą wadą kredytu hipotecznego w Alior Bank są wysokie koszty kredytu, w tym ubezpieczenia na życie. 

Aby uzyskać, jak najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego w alior bank warto skorzystać z przydatnego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu hipotecznego. kalkulator kredytu hipotecznego pozwala na wyliczenie szacunkowej raty kredytu hipotecznego pokazując wszystkie koszty kredytu hipotecznego, w tym prowizji.

Tagi: Alior Bank

Dodano: 10.02.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top