Czy można wziąć Bezpieczny kredyt 2 procent na zakup nieruchomości za granicą?

Opublikowano: 27 Paź 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Według danych ONZ-u poza granicami Polski żyje około 4,5 mln naszych rodaków. Pracują, uczą się, dorastają, zawierają małżeństwa, płodzą potomstwo. To bardzo duża rzesza ludzi, którzy postanowili układać sobie przyszłość w obcych państwach. Niektórzy z nich wyjechali za chlebem tymczasowo, inni już na stałe osiedlili się w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Belgii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Nic więc dziwnego, że Polak zastanawia się nad kupnem domu lub mieszkania poza swoją ojczyzną i ma nadzieję na korzystne finansowanie z banku. Jego uwagę na pewno przykuwa zatem Bezpieczny kredyt 2 procent.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy mieszkając i pracując za granicą można otrzymać Bezpieczny kredyt 2 procent,
 • jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z programu,
 • czy bank udzieli BK2% na zakup nieruchomości za granicą,
 • czy mając już mieszkanie za granicą można starać się o BK2%.
bezpieczny kredyt 2% zakup nieruchomości za granicą

Bezpieczny kredyt 2 proc. - na czym polega? Kto może uzyskać?

Bezpieczny kredyt 2 procent wszedł w życie 3 lipca 2023 roku w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Jest to rodzaj preferencyjnego kredytu hipotecznego, w którym to obowiązuje dopłata z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki dofinansowaniu rata zobowiązania będzie niższa niż przy kredycie zaciąganym na komercyjnych warunkach. Najogólniej rzecz mówiąc, ma to poskutkować tym, że oprocentowanie kredytu wyniesie 2% plus marża banku. Reguły programu są następujące:

 • kwota kredytu: do 500 000 zł dla singli; do 600 000 zł dla małżeństw,
 • dopłaty z BGK obowiązują przez 10 lat kredytowania,
 • kredyt musi być zaciągnięty na co najmniej 15 lat.

O tego typu produkt może wnioskować osoba, która:

 • w dniu składania wniosku ma mniej niż 45 lat,
 • nie posiada ani nie posiadała wcześniej prawa własności lub spółdzielczego prawa własności do domu lub mieszkania,
 • nie jest stroną umowy kredytu hipotecznego,
 • posiada polskie obywatelstwo,
 • ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
 • posiada kapitał na wkład własny.

Po 10-letnim okresie dopłat rata kredytu wzrośnie do poziomi takiego, jak w przypadku kredytu na rynkowych warunkach. Jeśli posiadasz już domu lub mieszkanie albo wcześniej przysługiwało Ci takie prawo własności, to wyklucza Cię to z partycypacji w programie. Możesz być osobą samotną, w związku małżeńskim albo pozostawać w związku nieformalnym, ale wówczas musisz wspólnie wychowywać co najmniej 1 dziecko. 

Chcę kupić mieszkanie za granicą. Czy dostanę Bezpieczny kredyt 2 procent w Polsce?

Klienci, którzy pracują poza granicami kraju, a posiadają polskie obywatelstwo mogą starać się o Bezpieczny kredyt 2 procent. Jest tutaj jednak kilka zastrzeżeń. Waluta w jakiej udzielane jest zobowiązanie to tylko i wyłącznie złotówki, w związku z tym większość Twoich dochodów musisz uzyskiwać właśnie w PLN. Ponadto kredytobiorca raczej nie dostanie kredytu, jeśli zabezpieczenie hipoteczne zostanie ustanowione na nieruchomości znajdującej się za granicą. Po pierwsze kredytodawca miałby trudności z ustaleniem realnej wartości takiego lokalu, a po drugie - w razie potrzeby egzekucji z nieruchomości w razie braku spłaty kredytu przez klienta, różnice prawne mogłyby znacznie przeszkodzić w realizacji takiego postępowania.

Natomiast Bezpieczny kredyt 2 procent będzie dla Ciebie dostępny, jeśli zechcesz kupić nieruchomość w Polsce. Taka praktyka występuje wówczas, gdy dana osoba pracuje za granicą tymczasowo, ale ma plan zakupu domu lub mieszkania na terenie RP. Może to zrobić na własne cele albo np. z myślą o dzieciach. Pamiętaj też, że jeśli jednak zarabiasz w euro, funtach, frankach, dolarach czy innej walucie obcej, ale możesz zaciągnąć zobowiązanie wraz z kimś, kto zarabia w złotówkach i ma obywatelstwo polskie, to pełnym powodzeniem możecie ubiegać się o Bezpieczny kredyt 2%. 

Mam mieszkanie za granicą. Czy mam szanse na Bezpieczny kredyt 2 procent?

Wspomnieliśmy już o tym, że posiadanie prawa własności do lokalu wyklucza z udziału w programie. Jednakże okazuje się, że dotyczy to tylko nieruchomości znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Sam fakt tego, że posiadasz dom lub mieszkanie za granicą wcale nie oznacza, że nie możesz brać udziału w programie. Dotyczy to także cudzoziemców, którzy mają już swoją nieruchomość w swoim kraju, ale przybyli do Polski w celach zarobkowych i chcą tutaj zamieszkać na stałe. 

Ile muszę zarabiać, aby otrzymać Bezpieczny kredyt 2 procent?

Dużo zależy od tego, ile miesięcznie uzyskujesz łącznie dochodów, ale też nie bez znaczenia pozostają takie kwestie jak Twoje miesięczne koszty prowadzenia gospodarstwa domowego, koszt aktualnie spłacanych zobowiązań czy liczba osób na utrzymaniu. Istotny będzie także okres kredytowania, jaki wybierzesz. Dzięki preferencyjnym warunkom Bezpiecznego kredyt 2% jest dostępny dla osób, które zarabiają 6000 zł na rękę, są singlami, a chcą otrzymać 500 000 zł kredytu. W związku z tym małżonkowie, z których każdy zarabia po 3500 zł na rękę mogą także starać się z powodzeniem o maksymalną kwotę. 

Zakup nieruchomości za granicą - inne możliwości finansowania

Jeśli chcesz kupić mieszkanie za granicą za pieniądze z Bezpiecznego kredytu 2%, to jedynym rozwiązaniem jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości znajdującej się w Polsce. Jednakże, nie otrzymasz kredytu, jeśli będziesz właścicielem takiej nieruchomości. W związku z tym musisz dogadać się z właścicielem, który zgodziłby się na to, by hipoteka została ustanowiona na jego domu lub mieszkaniu. Wówczas masz szansę na kupno nieruchomości poza granicami kraju. Alternatywą dla tego rozwiązania będzie natomiast zaciągnięcie kredytu hipotecznego w kraju, w którym mieszkasz i pracujesz. 

Dodano: 27.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czy warto wnioskować o Bezpieczny kredyt 2 procent w mBanku?

Czy warto wnioskować o Bezpieczny kredyt 2 procent w mBanku?

16 Paź 2023Autor: Agnieszka Kłak

Od lipca minęło już trochę czasu, więc możemy sporo zaobserwować jeśli chodzi o realizację rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Niejeden polski bank przystąpił do jego realizacji już od samego początku. Dzięki temu mamy już garść statystyk, wiemy, jakie jest zainteresowanie programem (...)

Czytaj więcej
Bezpieczny Kredyt 2% w dziewięciu bankach. Porównanie ofert

Bezpieczny Kredyt 2% w dziewięciu bankach. Porównanie ofert

27 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Rządowy program Pierwsze Mieszkanie wystartował już 3 lipca 2023 r. i od razu zaczął cieszyć się ogromną popularnością wśród klientów, którzy właśnie w tym upatrzyli swoją okazję na kupno nieruchomości. Na polskim rynku finansowym do programu przystąpiło summa summarum 9 banków. Wobec tego warto(...)

Czytaj więcej
Nie przysługuje mi Bezpieczny Kredyt 2%. Co zamiast?

Nie przysługuje mi Bezpieczny Kredyt 2%. Co zamiast?

24 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już od pierwszego dnia działania programu Pierwsze Mieszkanie, czyli od 3 lipca 2023 r. można było zauważyć bardzo duże zainteresowanie ze strony klientów. Po Bezpieczny Kredyt 2 proc. zgłosiły się tysiące Polaków. Niestety, nie każdy może liczyć na tego typu finansowanie z banku. Nic więc dziwn(...)

Czytaj więcej
Bezpieczny Kredyt 2 procent a PIT. Czy od BK 2% trzeba zapłacić podatek?

Bezpieczny Kredyt 2 procent a PIT. Czy od BK 2% trzeba zapłacić podatek?

18 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Bezpieczny Kredyt 2%, z którego już od ponad miesiąc korzystają Polki i Polacy dla wielu klientów stał się szansą na realizację marzenia, jakim jest własna nieruchomość. Przy okazji wprowadzania rządowego programu w mediach pojawiało się wiele głosów pełnych wątpliwości. Jedną z kwestii spornych(...)

Czytaj więcej
Czy można wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w Velo Banku?

Czy można wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w Velo Banku?

21 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już od 3 lipca 2023 roku zainteresowani klienci mogą przystąpić do programu Pierwsze Mieszkanie. W ramach tego rządowego przedsięwzięcia możliwy do uzyskania jest Bezpieczny Kredyt 2%. Również VeloBank uwzględnił ten produkt w swojej ofercie. Warto wiedzieć, jak w praktyce wygląda to zobowiązani(...)

Czytaj więcej
Czy można dostać Bezpieczny Kredyt 2% w Alior Banku?

Czy można dostać Bezpieczny Kredyt 2% w Alior Banku?

14 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Wielu klientów pragnie skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%, co jest możliwe od 3 lipca. Również Alior Bank oferuje ten produkt swoim klientom. Dzięki temu niejeden kredytobiorca będzie miał szansę na realizację marzenia o posiadaniu własnych czterech ścian, przez co zrealizuje osobiste cele mieszka(...)

Czytaj więcej
Czy warto składać wniosek o Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank Polska?

Czy warto składać wniosek o Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank Polska?

10 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już w tym momencie wiele osób wnioskuje o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2% w swoich bankach. Jeśli jesteś klientem Santander Bank Polska, to już wkrótce także możesz starać się o to preferencyjne zobowiązanie. Oferta na rządowych warunkach kierowana jest do dość sporej grupy odbiorców. Umożliwia o(...)

Czytaj więcej
Czy opłaca się wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

Czy opłaca się wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

08 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

PKO Bank Polski od 3 lipca 2023 roku umożliwia swoim klientom zaciągnięcie Bezpiecznego Kredytu 2% na warunkach rządowych. Adresatem tej oferty jest dość spora grupa osób, które marzą o swoim pierwszym mieszkaniu. Warto wiedzieć, jak to preferencyjne rozwiązanie wygląda w tym konkretnym banku. Z (...)

Czytaj więcej
Bezpieczny Kredyt 2% - KNF zmieniła rekomendację, jak wzrośnie zdolność?

Bezpieczny Kredyt 2% - KNF zmieniła rekomendację, jak wzrośnie zdolność?

02 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Bezpieczny Kredyt 2 proc. wchodzi na rynek już za chwilę, bo 3 lipca. Jak zwykle przy kredytach mieszkaniowych pojawia się pytanie: kto będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie, a dla kogo będzie ono niepotrzebne? Z rządowymi dopłatami czy bez kredyt jest długiem – trzeba spłacać terminowo raty, a żeby to(...)

Czytaj więcej
Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

29 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Począwszy od 3 lipca 2023 roku cała masa polskich klientów będzie mogła skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%. Propozycja jest przedstawiania w sposób bardzo atrakcyjny, ale to nie jedyny przywilej, jaki ma przysługiwać części kredytobiorców. W ramach rządowego programu istnieje także Mieszkanie bez (...)

Czytaj więcej
Top